اسپیس ایکس ۵۹ ماهواره را به مدار زمین پرتاب کرد

    کد خبر :913146
اسپیس ایکس ۵۹ ماهواره را به مدار زمین پرتاب کرد

شرکت “اسپیس ایکس” (SpaceX) طی ماموریت موسوم به “ترانسپورتر ۵” (Transporter 5)، ۵۹ ماهواره کوچک را پرتاب کرد و موشک مورد استفاده را دوباره به زمین فرود آورد.

طی این ماموریت، یک موشک دو مرحله‌ای “فالکون ۹” (Falcon 9) از ایستگاه نیروی فضایی “کیپ کاناورال” (Cape Canaveral) در فلوریدا بلند شد. نخستین مرحله فالکون ۹ حدود ۸.۵ دقیقه پس از پرتاب، در منطقه فرود کیپ کاناورال به زمین بازگشت. نمایندگان اسپیس ایکس گفتند که همه ۵۹ محموله حدود ۷۵ دقیقه پس از پرتاب، طبق برنامه در مدار زمین مستقر شدند.

ماموریت ترانسپورتر ۵، ماهواره‌های کوچکی را برای مشتریان مختلف ارائه می‌کند. یکی از این مشتریان، شرکت کانادایی “GHGSat” است که شبکه‌ای از فضاپیماها را اداره می‌کند. این فضاپیماها، انتشار گاز متان را از مدار زمین ردیابی می‌کنند.

همچنین، ماموریت “CPOD” شرکت آمریکایی “Terran Orbital Corporation” نیز با فالکون ۹ همراه بود. این شرکت در بیانیه‌ای گفت: این مأموریت نمایش فناوری، فناوری‌های مورد نیاز برای پشتیبانی از عملیات را تأیید می‌کند.

ماموریت ترانسپورتر ۵ همان گونه که از نامش پیداست، پنجمین ماموریت اختصاصی ماهواره‌های کوچک اسپیس ایکس است. نخستین ماموریت که “ترانسپورتر ۱” (Transporter 1) نام داشت، ۱۴۳ ماهواره را در ژانویه ۲۰۲۱ به مدار پرتاب کرد. این رکوردی برای بیشترین محموله بارگیری‌شده طی یک ماموریت به شمار می‌رود.

از ماموریت‌های پیشین ترانسپورتر ۵ می‌توان به دو پرتاب سرنشین‌دار به ایستگاه فضایی بین‌المللی اشاره کرد. ماموریت “ترانسپورتر ۴” (Transporter 4) نیز ماه گذشته پرتاب شد.

به گزارش ایسنا، قابلیت استفاده مجدد، یک اولویت کلیدی برای شرکت اسپیس ایکس است و آن را به عنوان یک پیشرفت مهم می‌بیند که بشر برای سکونت در مریخ و سایر شاهکارهای اکتشافی بلندپروازانه به آن نیاز دارد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید