اسپوتنیک: ایران مرزهای خود با افغانستان را امن می‌کند/ الشرق الاوسط: شرایط توافق هسته ای تغییر کرده است/ میدل‌ایست‌مانیتور: در نزدیکی تلویزیون دولتی ایران انفجار رخ داد

اسپوتنیک: ایران مرزهای خود با افغانستان را امن می کند/ الشرق الاوسط: شرایط توافق هسته ای تغییر کرده است/ میدل‌ایست‌مانیتور: در نزدیکی تلویزیون دولتی ایران انفجار رخ داد

«بازتاب» سعادت شریفی پور – رسانه‌های معتبر خارجی در ساعات گذشته از تحولات و رویدادهای مرتبط با ایران غافل نبوده و مطالب قابل‌تأملی را پیرامون مسائل مرتبط با ایران به رشته تحریر درآوردند مثل خبرگزاری اسپوتنیک، روزنامه الشرق الاوسط و پایگاه خبری میدل‌ایست‌مانیتور با تأکید بر موضوعاتی چون ایران مرزهای خود با افغانستان را امن می‌کند، شرایط توافق هسته ای تغییر کرده است، در نزدیکی تلویزیون دولتی ایران انفجار رخ داد، نوشتند.

در ادامه به‌اختصار به اهم مطالبی که در 24 ساعت گذشته در مورد ایران در رسانه‌های معتبر خارجی منتشرشده است، اشاره می‌کنیم.

اسپوتنیک: ایران مرزهای خود با افغانستان را امن می‌کند

در پی افزایش ناامنی‌ها در افغانستان و حضور پررنگ تر طالبان در این کشور، گذرگاه‌‌‌های مرزی ایران و افغانستان در دست طالبان قرار گرفته است، ایران برای دفاع از مرزهای خود به تقویت حضور نظامی‌در مرزهای مشترک با افغانستان مشغول شده است.

خبرگزاری اسپوتنیک در این باره نوشت: ایران در حالی که طالبان گذرگاه اصلی مرز ایران و افغانستان را تصرف کرد به امن سازی مرز خود مشغول است.

ادامه می‌دهد: ایران در سال‌‌‌های گذشته رابطه ضعیفی با گروه طالبان داشته است حتی در پی قتل دیپلمات‌‌‌های ایرانی در مزارشریف این گروه را به حمله نظامی‌تهدید کرد.

افزوده است: سخنگوی وزارت امورخارجه ایران می‌گوید مرز ایران با افغانستان آرام است و مرزبانان باغیرت ایران آن را امن نگهداشته اند.

همچنین افزوده است: در درگیری طالبان و نیروهای دولتی عده ای به ایران پناه آورده اند که ایران اقدامات مطابق با قوانین و مقررات مطابق توافق نامه‌‌‌های مرزی با افغانستان را در چارچوب حسن همجواری انجام خواهد داد.

اسپوتنیک: ایران مرزهای خود با افغانستان را امن می‌کند/ الشرق الاوسط: شرایط توافق هسته ای تغییر کرده است/ میدل‌ایست‌مانیتور: در نزدیکی تلویزیون دولتی ایران انفجار رخ داد

در پایان این خبرگزاری با تاکید بر اهمیت گذرگاه مرزی اسلام قلعه که اکنون در دست طالبان قرار گرفته است به اهیمت اقتصادی آن پرداخته است.

الشرق الاوسط: شرایط توافق هسته ای تغییر کرده است

مذاکرات هسته ای وین مدتی است دچار رکود شده است به همین دلیل بازار شایعات داغ شده است و رسانه‌‌‌های مختلف به این موضوع می‌پرازند.

روزنامه الشرق الاوسط در این باره نوشت: سناتور آمریکایی می‌گوید: شریط برای توافق هسته ای تغییر یافته است.

ادامه می‌دهد: یک سناتور دموکرات به خبرگزاری فرانسه گفت: تلاش‌ها برای احیای توافق هسته ای متوقف شده است.

افزوده است: ایران در قبال پذیرش محدودیت‌ها در قبال برنامه هسته ای خود می‌تواند از تحریم‌‌‌های ایالات متحده و غرب خلاص شود.

همچنین به مسئله تولید فلز اورانیوم توسط ایران اشاره کرده است و مدعی شده است که این تغییر در شرایط است و ما باید به آن پاسخ دهیم.

اسپوتنیک: ایران مرزهای خود با افغانستان را امن می‌کند/ الشرق الاوسط: شرایط توافق هسته ای تغییر کرده است/ میدل‌ایست‌مانیتور: در نزدیکی تلویزیون دولتی ایران انفجار رخ داد

در پایان این روزنامه به نظرات سناتورهای جمهوری خواه درباره برجام پرداخته است و مدعی شده است که جمهوری خواهان نسبت به ایران و بازگشت به برجام بدبین هستند.

میدل‌ایست‌مانیتور: در نزدیکی تلویزیون دولتی ایران انفجار رخ داد

صدای انفجار در نزدیکی پارک ملت در تهران آخر وقت روز جمعه شنیده شد و دلایل حادثه و عامل آن همچنان نامعلوم است.

پایگاه خبری میدل‌ایست‌مانیتور در این باره نوشت: انفجار در نزدیکی مقر تلویزیون دولتی ایران

ادامه می‌دهد: انفجار روز جمعه در نزدیکی دفتر مرکزی صدا و سیما ایران رخ داده است.

افزوده است: رسانه‌‌‌های محلی گزارش داده اند که این انفجار در شمال تهران در حوالی پارک ملت مجاور مقر صدا و سیما جمهوری اسلامی‌ایران رخ داده است.

انفجار

در پایان این پایگاه خبری اشاره کرده است که هنوز دلیل حادثه مشخص نیست و حمله تروریستی یا تصادف بودن آن نامعلوم است.