اسرائیل اولین ضربه بزرگ را به امارات زد

    کد خبر :859870
اسرائیل اولین ضربه بزرگ را به امارات زد

یک رسانه عرب زبان از اولین ضربه بزرگی که رژیم صهیونیستی به امارات وارد کرده است، پرده برداشت و اعلام کرد این ضربه بزرگی به توافقنامه های اقتصادی میان طرفین است.

رای الیوم در مطلبی آورده است: وزارت حمایت از محیط زیست رژیم صهیونیستی اعلام کرد که به پروژه مشترک این رژیم با دولت امارات متحده عربی برای راه اندازی خط لوله انتقال نفت و مشتقات آن از طریق خط لوله ایلات واقع در دریای سرخ و عسقلان واقع در دریای مدیترانه به شکل مستقیم، مجوز نمی‌دهد.

این رسانه در ادامه می‌نویسد: این ضربه بزرگی به توافقنامه‌های اقتصادی میان دو طرف است که در چارچوب توافق بدنامه «صلح آبراهام» به دست آمده است.

رای الیوم در ادامه آورده است: طول خط لوله یاد شده نزدیک به ۲۵۴ کیلومتر است و می‌تواند ۶۰۰ هزار بشکه نفت امارات را در روز به بازارهای اروپایی منتقل کند؛ امری که درآمد کلانی برای خزانه تل آویو به ارمغان می‌آورد؛ تل آویو سالیانه درآمدی بالغ بر یک میلیارد دلار در سال به عنوان عوارض و درآمدهای عبور به دست می‌آورد و فعالیت تجاری در بندر عسقلان (مصب) اشغالی را رونق می‌دهد.

این رسانه می‌نویسد: دلایل اعلام شده توسط امارات برای راه اندازی این خط تحکیم روابط عادی سازانه با دولت اشغالگر است اما دلایل اعلام نشده اجتناب از تنگه‌های هرمز در دهانه خلیج فارس که ایران بر آن سیطره دارد و اجتناب از کانال سوئز است که ظرفیت عبور نفتکش‌های غول پیکر را ندارد و این یعنی کاهش درآمدهای مالی برای مصر در این شریط سخت است. علت اینکه رژیم صهیونیستی این پروژه را لغو کرد دلایل زیست محیطی و ترس از نشت نفتی عنوان شده است اما شاید دلایل پنهان امنیتی در ورای آن باشد و بارزترین آن هم در معرض حمله قرار گرفتن آن از سوی گروههای فلسطینی مشابه خط گاز مصر به رژیم صهیونیستی از طریق صحرای سینا باشد.

رای الیوم در ادامه نوشت: مصر زیان دیده اصلی از این پروژه اماراتی-اسرائیلی بود نه فقط به خاطر نادیده گرفتن کانال سوئز بلکه به سبب خط لوله سومید مصر هم بود.

این رسانه در ادامه آورده است: عادی سازی روابط امارات در کنار عادی سازی روابط امنیتی و نظامی با رژیم صهیونیستی، خشم مقامات مصر را برانگیخت و تنش روابط میان مصر و ابوظبی را به دنبال داشت اما این موضوع کتمان شد زیرا مصر به سرمایه گذاری امارات نیاز دارد.

رای الیوم آورده است: امارات مرتکب اشتباه بزرگی شد که وارد روند عادی سازی روابط با رژیم اشغالگر شد. امارات کشوری است که خداوند ثروت‌های نفتی زیادی به آن داده است و سومین کشور صادره کننده نفت در دنیا و دارای صندوق ارزی با ۸۰۰ میلیارد دلار است و شمار شهروندان آن از یک میلیون و نیم فراتر نمی‌رود پس این روی آوردن به رژیم نژادپرست و مقدسات عربی و اسلامی که مرتکب انواع جنایات و قتل شده است، چیست؟

به گزارش مهر، وی می‌نویسد: رژیم صهیونیستی در حمایت از خود در جریان عملیات اخیر شمشیر قدس ناتوان بود و به مدت ۱۱ روز موشک‌های مقاومت فلسطین آن‌را از دنیا منزوی کرد و شش میلیون صهیونیست را به پناهگاه فرستاد. آنچه رهبران امارات درک نمی‌کنند این است که اوضاع به سرعت تغییر کرده است.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید