استمرار اظهارنظرهای خسارت بار آقامحمدی در حوزه اقتصاد/ نسخه‌های عجیب و غریبی که صدای نمایندگان را هم بلند کرد

استمرار اظهارنظرهای خسارت بار آقامحمدی در حوزه اقتصاد/ نسخه‌های عجیب و غریبی که صدای نمایندگان را هم بلند کرد

علی آقامحمدی، عضو با نفوذ مجمع تشخیص مصلحت نظام که همواره با اظهارنظرهای غیرمسئولانه خود در حوزه اقتصاد حاشیه ساز می شود، اخیراً نیز در اظهاراتی برای نوع جبران کسری بودجه توسط دولت نسخه تجویز کرده است؛ نسخه ای که البته می تواند به قیمت ریزش شدید بورس منجر شود.

«بازتاب»؛ آرش خداپرست- علی آقا محمدی یکی از نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی و عضو کنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام است که سابق بر این و در ایامی که شاخص بورس زیر یک میلیون بود، بدون اینکه در این حوزه مسئولیتی داشته باشد، عموم مردم را برای حضور در این بازار ترغیب کرد.

وی پیشتر و در اردیبهشت ماه سال 99 به رسانه ها گفت: سال گذشته میانگین سود بورس ۱۸۸ درصد ، از ابتدای امسال تاکنون ۶۴ درصد بوده و در کل معدل ۱۰ سال گذشته این بازار از هر بازاری بهتر و بازدهی بالای ۳۲ درصد داشته است.

پس از آنکه با دعوت سابق او و دیگر مسئولان جمع زیادی از شهروندان ایران وارد بازار سرمایه شدند و از قضا بسیاری از آنها متحمل خسارت های سنگینی شدند، او و امثال او بدون توجه به این مهم با خیال راحت و به سادگی از کنار ماجرا گذشتند.

جالب اینکه به نقل از علی ایزدخواه- یکی از نمایندگان فعلی مجلس شورای اسلامی، وقتی از او خواسته می شود که حداقل بخاطر دعوت اشتباه از مردم برای حضور در بازار سرمایه از آنها عذرخواهی کند، وی گفته بود که این موضوع به بنده ارتباطی ندارد!

فارغ از اظهارنظر غیرکارشناسی و پرحاشیه گذشته آقامحمدی، به تازگی او دوباره در رابطه با مسئله کسری بودجه دولت سیزدهم و نحوه جبران آن اظهار نظر کرده است.

او در این باره به رسانه ها گفت: بورس نمایانگر وضع کلی اقتصاد است. تلاش دولت این است که استقراض از بانک مرکزی نکند ولی اینکه اوراق نفروشد، چنین تلاشی نمی‌کند؛ زیرا کسری دارد.

آقامحمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: دولت برای جبران کسری بودجه، اوراق می‌فروشد که البته کار منفور و بدی نیست و مجبور است اینکار را انجام دهد.

وی افزود: البته ممکن است اوراق‌فروشی باعث ریزش بورس شود. مهم این است که دولت برای جبران کسری بودجه از بانک مرکزی استقراض نکند که این کار را نمی‌کند، چون آثار تورمی زیادی دارد.

به نظر می رسد که اظهارنظر اخیر آقامحمدی خیلی زود اثر منفی خود را در بازارا سرمایه نشان داد و امروز صبح ضمن اینکه بسیاری از سهم ها منفی شدند، بلکه شاخص کل نیز با 17 هزار کاهش رو به رو شد؛ اظهارنظری که البته اساساً از حوزه مسئولیت او خارج است و مشخص نیست به چه دلیلی از زبان او مطرح شده است؟!

جالب است بدانید نسخه ای که آقامحمدی برای دولت پیچید، در حالی است که احسان خاندوزی– وزیر اقتصاد دولت سیزدهم پیشتر مدعی شده بود که مخارج دولت در مهرماه علی رغم کسری شدید بودجه بدون هیچ انتشار اوراق بدهی تأمین شده است.

همچنین کارشناسان عقیده دارند که رویکرد دولت سیزدهم در مواجه با کسری بودجه‌ غیر پولی و غیر تورمی است و اگرچه که در این دولت نیز به انتشار اوراق به عنوان گامی مثبت در راستای جبران کسری بودجه بدون ایجاد تورم نگاه می شود، اما با این حال دولت سیزدهم بر این باور است که این اهرم به تنهایی کافی نیست و نیازمند پیاده سازی سایر برنامه‌های اقتصادی، از جمله افزایش رشد اقتصادی و رونق تولید، افزایش درآمدهای مالیاتی با استفاده از اصلاح و هوشمند سازی نظام مالیاتی، افزایش پایه‌های مالیاتی و اجرای قوانین مالیاتی جدید، افزایش صادرات، کنترل بازار ارز و تقویت ارزش پول ملی و غیره است.

مستند به موارد بالا و تجربه های گذشته به نظر می رسد که اظهارنظرهای غیرکارشناسی و غیرمسئولانه امثال آقامحمدی در حوزه اقتصاد جز خسارت و زیان به ویژه برای عامه مردم دستاورد دیگری ندارد و با توجه به اینکه این افراد اساساً مسئولیت سخنان خود را در آینده قبول می کنند، لذا ضرورت ورود نهادهای نظارتی و فرادستی به این مقوله ها با هدف جلوگیری از تکرار چنین پدیده هایی اهمیت دارد.