استقبال غلامحسين كرباسچي از استعفاي محمد علی نجفی:موضوع تازه‌اي مطرح نكنيم

    کد خبر :256176

مشخص نيست كه شوراي شهر تهران چه نظري در اين خصوص دارد.
به گزارش نامه نیوز متن مصاحبه روزنامه اعتماد با کرباسچی به این شرح است:
نظر شوراي شهر به زودي در مورد استعفاي محمدعلي نجفي اعلام مي‌شود. نظر حزب شما به لحاظ سياسي در اين خصوص چيست؟

به هر حال ايشان اعلام كرده كه كسالت دارد. مشخص نيست كه شوراي شهر تهران چه نظري در اين خصوص دارد.

استعفا يا عدم استعفاي او در سپهر سياسي كشور چه تاثيري خواهد داشت؟ حزب شما در اين مورد چه مباحثي داشته است؟

اينكه شوراي شهر بخواهد با چه افرادي براي قبول اين مسووليت صحبت كند يا اگر استعفاي آقاي نجفي پذيرفته شود، چه كسي بايد روي كار بيايد، پرسش‌هايي است كه اعضاي شوراي شهر بايد به آن پاسخ بدهند. من فكر مي‌كنم شوراي شهر نبايد تصميمي غير كارشناسي و غير مفيد براي شهر تهران بگيرد. شوراي شهر به لحاظ گرايش‌هاي سياسي اصلاح‌طلب نسبتا جامع بوده و نيروهاي باتجربه و آشنا به مسائل شهر تهران در آن حضور دارند. هر تصميمي كه گرفته مي‌شود، بايد براي شهر و مشكلات مردم مفيد باشد. آنچه ما بر آن تاكيد داريم اين است كه به اين بحث نبايد نگاهي چندان سياسي داشت. اينكه آقاي نجفي اعلام كرده كه كسالت دارد، عين واقعيت است. در اين شرايط فشار كاري برايش مناسب نيست. همچنين كار شهرداري بسيار سنگين است. به خصوص با توجه به زياد بودن حجم كارهاي عقب مانده و گرفتاري‌هاي مالي شهرداري تهران مشكلاتي براي آقاي نجفي رخ خواهد داد. من فكر مي‌كنم كه ما نبايد اين مساله را سياسي كنيم. اگر حرف‌هايي در مورد گذشته شهرداري و افراد مختلف داريم، مباحث جدايي است كه مراجع ذيربط بايد پيگيري كنند. آنچه امروز روشن است و آقاي نجفي بر آن اصرار دارند، كسالت‌شان است. زاويه ديد ما نيز نبايد خارج از چيزي باشد كه ايشان اعلام كرده است. مهم اين است كه اعضاي شوراي شهر تصميم بگيرند تا آنچه خير است، پيش بيايد. اميدواريم آقاي نجفي هم با دستوراتي كه پزشكان داده‌اند، بتواند سلامتي خود را به دست بياورد. در مورد شهر تهران نيز اميدواريم كه تصميم عاقلانه‌اي گرفته شود.

در صورتي كه اين استعفا پذيرفته شود، تحليل و تاكيد حزب شما چيست؟

تاكيدي كه من قبلا بيان كرده‌ام اين بوده كه به جاي بحث بر سر افراد و گرايش‌هاي سياسي يا حزبي آنان بايد به توقعات شورا از شهرداري توجه شود. مشكلات حاد و حايز اولويت شهر تهران بايد مدنظر اعضاي شوراي شهر قرار بگيرد و كسي را انتخاب كنند كه هم سابقه و تجربه كار داشته باشد و هم برنامه‌اي براي حل آن داشته باشد. نيروهاي شناخته شده، توانمند و خوش سابقه كم نداريم اما مساله شهرداري يك سازمان عريض و طويل با برخي وظايف گسترده و حياتي براي مردم است. هر روزي كه كار شهرداري دچار اختلال شود، همه مردم تهران ضرر كرده و دچار مشكل مي‌شوند. مسائل جاري شهر با اختلال مواجه مي‌شود.

حزب كارگزاران معتقد است كه نگاه غير جناحي در استعفا و انتخاب شهردار آتي بايد لحاظ بشود؟

اين بحث سياسي نيست؛ بلكه بار سنگين بر زمين مانده‌اي است كه بايد كسي پيدا شود تا با برنامه و تجربه بتواند از همه امكانات كشور از دولت، نهادهاي مختلف حاكميتي براي حل مشكلات كمك بگيرد. تهران را يك شهردار يا شوراي شهر به تنهايي و بدون حضور دولت و نهادهاي حاكميتي و مجموعه قواي كشور نمي‌توان اداره كرد. به پيشينه هم كه نگاه كنيم، مي‌بينيم كه كساني در مقاطعي در تهران موفق شدند تا كاري انجام دهند كه يك اجماع نسبي در مورد كاركردشان در همه اركان حاكميت وجود داشته است. ما به عنوان حزب كارگزاران يا مجموعه اصلاح‌طلب‌ها بايد به اين مساله توجه كنيم كه اگر قرار باشد كه مردم نگاه مثبتي نسبت به عملكردمان داشته باشند اين است كه تهران به خوبي اداره شود. قضاوت مردم با توجه به واقعيات خواهد بود. قضاوت مردم به اين مربوط نيست كه چه كسي، با چه خط و ربطي و چه انگيزه‌هاي سياسي و جناحي‌اي آمده و مسووليت را به عهده گرفته است. اصل مساله همان‌طور كه در مورد همه اركان دولت و نهادهاي اجرايي و حاكميتي صدق مي‌كند، كارآمدي است و مردم بايد آن را احساس كنند. در مورد شهرداري اين مساله به زندگي روزمره مردم مربوط مي‌شود و افكار عمومي به اين مي‌انديشد كه آيا تحولي در مسائل روزمره و جاري‌شان اتفاق افتاده يا خير. مشكلات ترافيكي، زيست‌محيطي و مسائل توسعه‌اي و ساخت و ساز مورد نظر مردم است. اگر فردي با چنين ويژگي‌هايي انتخاب شود، قضاوت افكار عمومي در مورد اصلاح‌طلبان مثبت خواهد بود. اگر اداره شهرداري دچار اختلال باشد، هر چهره‌اي با هر سابقه و پيشينه سياسي مهر ناتواني بر چهره اصلاح‌طلبان و شوراي شهر خواهد زد. اين مساله به ضرر نيروهاي پيشرو در جامعه خواهدبود.

اين مواردي كه اشاره كرديد در حزب نيز مورد بحث و تاكيد قرار گرفته است؟

بناي ما اين است كه موضع حزب را سخنگو بيان كند. همين صحبت‌ها در حزب بحث شده و جدا از مواضع حزب كارگزاران هم نيست اما من به عنوان سخنگو قرار نيست صحبت كنم. به عنوان دبيركل حزب كارگزاران اين مباحث عنوان شد. مواضع رسمي، آن چيزي است كه از زبان سخنگو بيان مي‌شود.

آقاي نجفي اعلام كرده كه كسالت دارد، عين واقعيت است. در اين شرايط فشار كاري برايش مناسب نيست.

زاويه ديد ما نيز نبايد خارج از چيزي باشد كه ايشان اعلام كرده است. مهم اين است كه اعضاي شوراي شهر تصميم بگيرند تا آنچه خير است، پيش بيايد.

مشكلات حاد و حايز اولويت شهر تهران بايد مدنظر اعضاي شوراي شهر قرار بگيرد و كسي را انتخاب كنند كه هم سابقه و تجربه كار داشته باشد و هم برنامه‌اي براي حل آن داشته باشد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید