استقبال جانسون از پرداخت نقدی طلب ایران

    کد خبر :862771
استقبال جانسون از پرداخت نقدی طلب ایران

نخست‌وزیر انگلیس در مجلس عوام از پیشنهاد پرداخت نقدی بدهی چندین‌ساله انگلیس به ایران به خاطر محدودیت‌های تحریمی استقبال کرد و گفت ارزش بررسی دارد.

روزنامه تلگراف نوشت، بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس، روز چهارشنبه با حضور در جلسه مجلس عوام این کشور گفت فرستادن پول نقد به ایران برای تسویه بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی دولت انگلیس به ایران، «ارزش بررسی دارد».

جانسون روش‌های جدید پرداخت این بدهی تمایل نشان داد اما هشدار داد که «پیچیدگی‌هایی هم به همراه دارد».

جرمی هانت وزیر امور خارجه پیشین انگلیس در مجلس عوام از جانسون پرسید، آیا مانعی سر راه این کشور برای پرداخت این بدهی وجود دارد یا نه.

هانت در بیان یک ادعا پیشنهاد داد: «اگر نمی‌توانید از بانکی برای پرداخت آن استفاده کنید، به هر دلیلی، چرا کاری را نمی‌کنیم که رئیس جمهور اوباما در سال ۲۰۱۶ کرد؟ و صندوقی از پول نقد را به تهران بفرستیم تا این بدهی را پرداخت کنیم؟»

نخست وزیر انگلیس در پاسخ به او بیان کرد: «مطمئنا ارزش بررسی دارد. اما همان طور که می‌دانید پیچیدگی‌هایی هم به همراه دارد».

به گزارش ایسنا، پیشنهاد دیگری که از سوی هانت مطرح شد، این بود که انگلیس با ایران قراردادی به ارزش ۴۰۰ میلیون پوند ببندد تا دارو یا هر نوع کالای توافق شده دیگری را به ایران بدهد.

این بدهی به توافقی میان دو کشور در سال ۱۹۷۱ برای فروش تانک‌های چیفتن به ایران مربوط است. انگلیس پول قرارداد را جلوتر دریافت کرد اما پس از سقوط شاه ایران، از تحویل دادن این ادوات جنگی به ایران خودداری کرد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید