استاندار تهران: حتی به قیمت تعطیلی صنایع، اجازه مازوت سوزی را نمی دهیم

    کد خبر :865447

استاندار تهران با تاکید براینکه برای پیشگیری از افزایش آلودگی هوا و حفظ سلامت شهروندان اجازه نخواهیم داد که از سوخت مازوت در اطراف تهران استفاده شود، گفت:حتی به قیمت تعطیلی صنایع، اجازه مازوت سوزی را نداده و بین محیط زیست و صنعت به نفع محیط زیست تلاش خواهیم کرد.

به گزارش ایرنا؛ محسن منصوری شامگاه شنبه در ششمین جلسه کارگروه شرایط اضطرار آلودگی هوا در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بنا بود که محدودیت هایی را اعمال کنیم که با قرار گرفتن بر شرایط قابل قبول، در زمان حاضر نیاز به محدودیت نیست .

وی با بیان اینکه بارش بارندگی و وزش باد شاخص ها را به ۸۰ تقلیل داده است ، گفت: با توجه به کاهش شاخص آلودگی هوا در تهران فعلا و تا زمانی که شرایط به همین شکل به پیش می رود اعمال محدودیت در تهران وجود ندارد.

وی با یاداوری اینکه در شرایطی که شاخص ها کمتر از ۱۰۰ باشد نیاز به اعمال محدودیت ها نیست خاطر نشان کرد: در صورت تشدید آلایندگی، ممنوعیت تردد خودروهای گازوئیلی اجرایی می شود؛ ضمن اینکه پلیس راهور باید نسبت به جلوگیری از تردد کلیه موتورسیکلت‌ها و خودروهای دودزا و فاقد معاینه فنی نیز اقدام کند.

استاندار تهران اضافه کرد: در صورت اجرای محدودیت ها برای افزایش آلودگی، ابتدا مهدکودک ها و سپس مدارس ابتدایی مورد توجه قرار می گیرند و اعمال محدودیت را در این دو مجموعه عملی خواهیم کرد.

منصوری با بیان اینکه در قانون هوای پاک وظایف و تکالیف دستگاه‌ها مشخص شده است ، گفت که همه مراکز و دستگاهها باید برای پیشگیری از الودگی هوا نظارت کنند و در صورتی که کاستی مشاهده شده نسبت به رفع ان اقدام کنند.

وی با بیان اینکه شهرداری تهران باید نسبت به کاهش فعالیت های عمرانی تشدید کننده آلودگی هوا اقدام کند، تاکید کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست تهران باید نسبت به تداوم پایش ویژه، شناسایی منابع آلاینده، ابتدا اعلام هشدار و سپس اخطار دهد.

استاندار تهران با اشاره به راهکارهای بلندمدت برای حل آلودگی هوا نیز تاکید کرد: قانون تکلیف دستگاه‌های مختلف نسبت به حل آلودگی هوا را مشخص و آیین نامه های مختلفی برای شرایط اضطرار مشخص کرده است؛ برخی از دستگاه‌ها کم‌کاری دارند و از اینرو وظیفه استانداری ایجاد ارتباط و تعامل سازنده و نظارت بر این مجموعه ها است.

وی در مورد ممانعت استفاده از سوخت مازوت یاداوری کرد که کشور با کمبود منابع گاز مواجه است و قطع گاز برخی واحدها مثل سیمان وضعیت تولید را با مشکل مواجه می کند؛ از جمله کارخانه سیمان تهران که تلاش می شود گاز به آنها برسد و اگر محدودیت اتفاق بیفتد باید مدیریت کرد و در صورت نیاز سوخت مایع را برای آنها تهیه می کنیم.

منصوری با اشاره اینکه کارخانه سیمان تهران ۵۰ درصد تولیدات تهران را تامین می کند گفت: در اطراف تهران حتی به قیمت تعطیلی صنایع اجازه مازوت سوزی را نداده و بین دوگانه محیط زیست و صنعت به نفع محیط زیست اقداماتی را خواهیم داشت.

استاندار تهران همچنین به ظرفیت نخبگان برای حل موضوعات تخصصی تاکید کرد و افزود: پس از تاکید رهبری مبنی بر استفاده از ظرفیت نخبگان جلساتی را برگزار کرده ایم چراکه ظرفیت کارشناسی در بدنه اجرایی دستگاه ها وجود دارد و در این خصوص از نظر جمعی نخبگان برای تصمیم گیری بدنه علمی و تخصصی بهره خواهیم برد.

منصوری بیان کرد: باید از ظرفیت نخبگان در حوزه های مختلف برای حل معضلات تهران بهره بگیریم، چراکه تمام مسائل و مشکلات هوای پاک تهران با راهکارهای علمی قابل حل است.

استاندار تهران با بیان اینکه با راهکارهای خلاقانه می توان مشکلات را در زمان کمتر و با رویکرد مناسبی مرتفع کرد افزود: در این زمینه نظر کارشناسان بر تهیه داشبورد مدیریتی و طرح جامع هوای تهران بود، ضمن اینکه تجارب کشورهای دنیا مطرح شد که قابل بهره برداری است .

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید