از هزاران کودک جامانده از تحصیل هیچ اثری نیست

    کد خبر :758528
از هزاران کودک جامانده از تحصیل هیچ اثری نیست

معاون رفاه اجتماعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: از بین ۱۴۰ هزار کودک بازمانده از تحصیل نمی‌توانیم آدرس حدود ۶۰ هزار کودک را پیدا کنیم تا بفهمیم علت اینکه از تحصیل بازمانده اند چیست که بتوانیم تا حدامکان آنها را به مدرسه برگردانیم.

احمد میدری معاون رفاه اجتماعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: از ۱۴۰ هزار کودکی که در مقطع ابتدایی از مدرسه و تحصیل بازمانده‌اند، ۳۰ هزار کودک شماره تماس ندارند، ۳۵ هزار کودک دارای معلولیت ذهنی هستند و نمی‌توانند مدرسه بروند. کودکانی هم که به علت فقر شناسایی شده‌اند، حدود ۱۰ هزار نفرند که با کمک نهادهای حمایتی در حال برگرداندن آنها به مدرسه هستیم.

میدری تاکید کرد: ما تلاش می کنیم کودکان ابتدایی را به مدرسه برگردانیم اما یک خلأ‌ در سیاستگذاری و امور اداری کشور وجود دارد که باید اول آن را اصلاح کنیم و آن بحث محل سکونت این کودکان و کلا همه ساکنان کشور است. در جلسه‌ای با معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده، این موضوع مطرح شد و برای آنها هم تعجب‌آور بود و تاکید شد اقدامات لازم برای رفع این مسائل به عمل آید.

او گفت: ما محل دقیق و آدرس افراد را در ایران نمی‌دانیم؛ کودکانی را که در مدرسه نیستند، از طریق تطبیق اطلاعات آموزش و پرورش و ثبت احوال شناسایی کردیم اما وقتی می‌خواهیم بررسی کنیم چرا مدرسه نمی‌روند، با آدرس غلط مراجعه می شویم. چون آن کودکان دیگر در آن محل زندگی نمی‌کنند. چون آدرس‌ها به‌روزرسانی نمی‌شود.

وی با بیان اینکه قانون به مردم گفته است که آدرس را خودشان اطلاعات بدهند، اضافه کرد: هنگامی که آموزش و پرورش می خواهد از کودکان ثبت نام کند، باید از آنها آدرسی را بخواهد که در ثبت‌احوال ثبت شده است و مردم باید قادر باشند اطلاعات خود را از طریق تلفن یا سایت خیلی ساده در ثبت‌احوال ثبت کنند اما در ثبت‌نام آموزش و پرورش، آدرس بر اساس شفاهی یا قبض برق اخذ می‌شود.

به گزارش ایرنا، معاون وزیر کار گفت: وقتی کدملی فرد را در پایگاه رفاه ایرانیان می‌زنیم، با کمال تعجب می بینیم که ۵ آدرس برای یک خانواده ثبت شده و جالبتر آن است که حتی یک آدرس آنها هم درست نیست. هنگامیکه از دادگاه برمی گردید که چکی وصول نشده است می گویند آدرس فرد کجاست؟ گویا افراد موظف هستند آدرس پیدا کنند. این مساله سیستم قضایی، تامین اجتماعی و آموزش و پرورش را ناکارآمد کرده است. این مشکل قابل رفع است و در ایران نیز نقل و انتقال و سکونت افراد باید با اجازه شهرداری باشد و آدرس‌ها ثبت شود.

معاون وزیر کار در ادامه به شرایط گروه‌های کم درآمد در شرایط کرونایی اشاره کرد و گفت: لازمه آموزش غیرحضوری، هزینه اینترنت و تبلت است اما گروه قابل توجهی از کودکان دسترسی به گوشی هوشمند ندارند.

میدری افزود: اینکه این کودکان در وضعیت کنونی چکار می کنند و آیا ترک تحصیل کرده اند یا آموزش نیمه‌حضوری دارند، معلوم نیست و این پرسش مطرح می‌شود که چه راه‌حلی وجود دارد که در این شرایط سخت، آسیب کمتری به خانواده ها وارد شود.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید