جدیدترین اخبار
30 آذر 1398 ساعت 14:59 فرهنگی و هنری کد خبر :664347
برای چاپ کلیک کنید

از سامانه بانک اطلاعات موسیقی چه خبر؟

از سامانه بانک اطلاعات موسیقی چه خبر؟

مدیر امور اجرایی شعب استانی انجمن موسیقی ایران ضمن تشریح تازه‌ترین فعالیت‌های این مجموعه از جزییات تکمیل پروژه بانک اطلاعات موسیقی کشور و ابلاغ شیوه نمایندگی شعبه‌های استانی خبر داد.

 

اسحاق شکری، مدیر امور اجرایی انجمن موسیقی ایران، ضمن تشریح تازه ترین فعالیت‌‌‌های انجمن موسیقی ایران در ماه‌های اخیر بیان کرد: فعالیت‌های انجمن موسیقی ایران در سال ۹۸ را می‌توان به چند بخش تقسیم کرد. یکی از مهم‌ترین این بخش‌ها فعالیت‌های اجرایی انجمن است که از آن جمله می‌توان به برگزاری یا همکاری در برگزاری جشنواره‌هایی مانند جشنوارۀ ملی موسیقی جوان، بخش پشتیبانی و بخش مالی جشنوارۀ موسیقی فجر، و جشنوارۀ موسیقی نواحی ایران و همین‌طور هماهنگی برای برگزاری برنامه‌هایی که در دست انجام است اشاره کرد.

 

وی با اشاره به تازه‌ترین اقدامات انجام گرفته در زمینه سامانه بانک اطلاعات موسیقی کشور (بامک) توضیح داد: یکی دیگر از کارهای مهمی‌که انجمن سال گذشته انجام داد راه‌اندازی و رونمایی از سامانۀ بانک اطلاعات موسیقی کشور به نام «بامک» بود. این طرح با توجه به تاکیدات معاون امور هنری وزارت ارشاد، مبنی بر یک آمایش سرزمینی در حوزۀ موسیقی طراحی و عملی شد تا بدانیم در تمامی‌حوزه‌های مرتبط با موسیقی و در هر بخش و منطقه‌ای چه‌مقدار افراد فعال داریم تا با آگاهی از جامعه موسیقی بشود به بهترین، مفیدترین و عملی‌ترین شکل برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری کرد؛ چون تا زمانی که اطلاعات اولیۀ صحیح و کاملی از نحوه فعالیت هنرمندان عرصه‌‌‌های مختلف حوزه موسیقی نداشته باشیم هر گونه سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی واقع‌بینانه نخواهد بود. این سامانه اواخر اسفند گذشته راه‌اندازی و فعال شد و ما هرچند در حدّ توان انجمن و با استفاده از شعب استانی سعی در شناساندن این سامانه در سراسر کشور داشتیم، اما باید پذیرفت تا حمایت محسوسی از مراکز دولتی نباشد و تا زمانی که این سامانه به سامانه‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌متصل نشود تا هنرمندان از این مسیرها اطلاعاتشان ثبت شود آن استقبال قابل قبول و مد نظرِ ما اتفاق نخواهد افتاد. در همین ارتباط رایزنی‌ها و صحبت‌هایی با معاونت امور هنری و زیرمجموعه‌های تابع آن مانند دفتر موسیقی و دفتر آموزش و توسعۀ فعالیت‌های هنری، همچنین صندوق اعتباری هنر انجام شده تا بتوانیم از توان همه و اتصال سامانه‌های آنها به بامک هرچه بهتر و جامع‌تر اطلاعات جمع‌آوری شود.

 

شکری ادامه داد: ما با توجه به بحث آمایش سرزمینی موسیقی، نیاز به اطلاعات اولیه داریم، یعنی باید محیطی را که در آن هستیم کامل و جامع شناخته و از نقص‌هایمان مطلع باشیم تا بر اساس آن سیاست‌گذاری کنیم. تا امروز هیچ ارگانی این اطلاعات را به صورت جامع نداشته و ندارد. در این چارچوب فقط بحث نوازنده و خواننده نیست، بلکه برای ثبت نام و فعالیت نوازنده، آهنگساز، تنظیم‌کننده، صدابردار، سازساز، موسسات و شرکت‌های تولید و تهیۀ آثار، آموزشگاه‌های موسیقی نیز در این سامانه طراحی صورت گرفته است. اتفاقا بر اساس این اطلاعات است که سیاست‌گذاری اولیۀ صحیح می‌تواند انجام ‌بگیرد. مثلاً زمانی که از آمار متوجه می‌شوید نوازندگان و سازندگان سازهای یک منطقۀ کشور کم و کمرنگ شده می‌توانید به فکر تقویت آن منطقه باشید. اما اگر این اطلاعات را به صورت معتبر نداشته باشیم و مثل امروز تمام این اطلاعات صرفاً بر اساس گفته‌ها و شنیده‌ها و حدس و گمان و تقریب است چطور می‌توانیم سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزیِ درستی داشته باشیم؟ حتی ممکن است خیلی از آسیب‌ها را زمانی متوجه شویم که دیگر خیلی دیر شده باشد. این اطلاعات موثق زمانی به دست می‌آید که راه‌هایی پیدا کنیم تا حتی‌الامکان اطلاعات تمامی‌افرادی را که در این زمینه فعال هستند در این سامانه بارگذاری کنیم.

 

مدیر امور اجرایی انجمن موسیقی درباره اقدامات این مجموعه در راستای تکمیل پروژه «بامک» گفت: در بخش اجرایی انجمن موسیقی ایران، ما در شعب ارتباطاتی گرفتیم تا از طریق سامانه بامک به هنرمندان و فعالین این حوزه خدماتی ارائه کنیم. البته یکی دیگر از الزاماتی که می‌توان در این حوزه به آن اشاره کرد، زمانی است که مراجعه کنندگان اداری و هنری انجمن غیر از موارد ضروری از طریق این سامانه با انجمن موسیقی در ارتباط باشند. ما در این چارچوب نیاز به حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌داریم تا افراد ملزم شوند در این سامانه ثبت‌نام کنند. مثلاً یکی از الزامات این باشد که اگر هنرمندی می‌خواهد مجوز کنسرت یا آلبوم بگیرد می‌بایست از این درگاه عبور کند تا اطلاعاتش ثبت شود. البته ما در برگزاری جشنواره‌ها پیش‌بینی کردیم، تا ثبت‌نام فراخوان جشنوارۀ سی‌وپنجم موسیقی فجر از طریق این سامانه انجام شود و تمامی‌متقاضیان می‌بایست از طریق این سامانه برای شرکت در جشنواره اطلاعات خود را ثبت کنند. در عین حال ثبت‌نام جشنوارۀ موسیقی فارس که هر ساله برگزار می‌شود و اعتبار خوبی هم دارد، قرار است از طریق این سامانه انجام شود. اگر استان‌ها و مراکز دیگر هم برای برگزاری رویدادهای خود از این طریق اقدام کنند استقبال خواهیم کرد.

 

شکری همچنین درباره مزایای این سامانه گفت: این سامانه برای طرف مقابل هم مزایای مستقیمی‌دارد و مثلاً می‌تواند در خیلی جاها از پیچیدگی‌های اداری بکاهد. زمانی که اطلاعات‌تان به‌عنوان بانک در جایی ثبت و به مراکزی متصل می‌شود که هنرمندان با آن سر و کار دارند، مثلاً برای هر بار کنسرت دادن، انتشار آلبوم، مجوز آموزشگاه و درجۀ هنری می‌بایست فرم پر کند. وقتی اطلاعات جایی ذخیره و به مراکز مختلف متصل شود لازم به پر کردن مجدد فرم‌ها برای بار چندم نیست. تنها با زدن کد ملی، اطلاعات به صورت خودکار در آن قسمت پر می‌شود و لازم به پرکردن دوبارۀ فرم‌ها نیست. این تنها یکی از مهم‌ترین مزایای و اهمیت سامانۀ بانک اطلاعات موسیقی کشور است که مسئولین باید به آن توجه کنند و انجمن را در ادامۀ این راه یاری دهند.

 

ابلاغ شیوه‌نامۀ ایجاد نمایندگی شعب استانی به انجمن‌های موسیقی

 

وی در بخش دیگری از صحبت‌‌‌های به ابلاغ شیوه نامه جدید ایجاد نمایندگی شعب استانی به انجمن‌‌‌های موسیقی اشاره کرد و گفت: یکی از سیاست‌های اصلی که در زمان مدیریت آقای ثابت‌نیا اتفاق افتاد توجه بیشتر به شعب استانی و تشکل‌ آنها بود. سال گذشته در اولین قدم در آیین‌نامۀ «تشکیل و ادارۀ شعب استانی» تغییرات و اصلاحاتی صورت گرفت و بر اساس آن افراد جدیدی برای مدیریت شعب انتخاب شدند، فعالیت‌ها پررنگ‌تر و پیگیری‌ها بیشتر شد. اواخر سال ۱۳۹۷ نیز اولین نشست سراسری شعب استانی انجمن موسیقی برگزار شد و در اردیبهشت ماه امسال نیز دومین نشست را در ساختمان دفتر موسیقی برگزار کردیم و در کنار جمع‌آوری نظرات و شنیدن مشکلات آنها پس از بررسی مواردی برای شعب مشخص شد تا فعالیت‌ها در چارچوب‌های مشخص و طبقه‌بندی‌شده انجام شود. پرداختن به بانک اطلاعات موسیقی کشور (بامک)، برگزاری جشنواره‌ها، ارسال گزارشات فصلی آنها به انجمن موسیقی ایران، بحث شفافیت مالی، اصلاح ساختارهای درونی انجمن‌ها، وحدت در بحث طراحی سایت‌ها و سربرگ‌ها و… از جمله مسائل مطرح‌شده در نشست مدیران شعب بود.

 

وی افزود: امسال ما بیشتر توجه خود را به شکل‌گیری نمایندگی‌های شهرستان‌ها معطوف کرده‌ایم. با توجه به اینکه هر استان شهرستان‌های مختلفی را در زیرمجموعۀ خود دارد و برخی از آنها بعضاً فعالیت‌شان از مرکز استان هم در مواقعی بیشتر می‌شود این نیاز احساس شد که برخی شهرستان‌ها هم نمایندگی داشته باشند تا فعالیت‌شان منظم‌تر شود. در همین راستا شیوه‌نامۀ ایجاد نمایندگی شعب استانی انجمن‌ را ابلاغ کرده‌ایم تا در صورت درخواست برای تأسیس نمایندگی از سوی ادارۀ فرهنگ و ارشاد اسلامی‌شهرستان یا احساس نیاز توسط شعب استانی موضوع در هیات مدیره آن استان مطرح و تصمیم‌گیری شود.

روی خط خبر

 • اموال باشگاه پرسپولیس توقیف شد
 • درخواست نفتالی بنت از سوئیس علیه ایران
 • حضور مخبر در بازار امین حضور و بررسی وضعیت قیمت ها
 • وزیرکار: یک میلیون و ۸۵۰ هزار فرصت شغلی تا پایان ۱۴۰۱ ایجاد می‌شود
 • واردات موزهای آلوده از سومالی تکذیب شد
 • جشن تولد شبانه محمود احمدی‌نژاد در میدان ۷۲ ‌نارمک/فیلم
 • سردارسلامی:ملت ایران در آستانه فتح بزرگی قرار گرفته است
 • ممانعت از حضور خبرنگاران در پالایشگاه نفت تهران
 • انجمن ملی اسلحه ایالات متحده هک شد
 • تعلیق مجوز پرواز ۷ شرکت بعلت رعایت نکردن سقف پذیرش مسافر
 • اطلاعیه مرکز افتا درباره حادثه سایبری حمله به سامانه هوشمند کارت سوخت کشور
 • قیمت سکه و طلا امروز پنجشنبه ۱۴۰۰/۸/۶
 • خودرو برقی ایرانی پلاک‌گذاری شد
 • هوشنگ مرادی کرمانی باز هم نامزد جایزه آسترید لیندگرن
 • رئیسی: دولت برای جراحی و نجات اقتصاد کشور از آبروی خود هزینه می‌کند
 • وزیر نفت: سهمیه بنزین جبرانی برای مردم در نظر گرفته می‌شود
 • درگذشت فیلسوف ایرانی در آلمان
 • وزیر بهداشت: نمی‌توانیم درمان مردم را برای تصمیم این و آن معطل کنیم
 • رهبر انقلاب: حادثه بزرگداشت شهیدان تازه شروع شده و با ابتکار باید ادامه یابد
 • زالی: آمار کرونا در تهران شکننده است
 • مسعود پزشکیان: حاکمیت اجازه ندهد کسانی که واکسن نمی‌زنند، در جامعه بچرخند
 • آملی لاریجانی: وضعیت تورم‌ نگران کننده است
 • محکومیت حبس 4 ساله عضو گروهک الاحوازیه در دادگاه هلند
 • نرخ رسمی‌۲۶ ارز کاهش یافت
 • بیت کوین کانال ۶۰ هزار دلار را از دست داد
 • تمام جایگاه‌های سوخت کشور وارد مدار شدند
 • آمار نگران‌کننده باروری در ایران
 • هشدار درباره افزایش مرگ پرستاران در پیک ششم کرونا
 • تغییر در ساعت طرح ترافیک از ۱۰ آبان
 • هند موشک بالستیک با قابلیت هسته‌ای آزمایش کرد
 • 11 مهر