احتمال وقوع سیل در برخی از حوضه‌های آبریز کشور

    کد خبر :879014

وضعیت بارشی از امروز در برخی حوضه‌های آبریز کشور آغاز شده و احتمال دارد این بارش‌ها در بعضی حوضه‌های آبریز موجب وقوع سیل شوند.

به گزارش ایرنا، وضعیت بارش‌های کشور در پاییز چندان مطلوب نبود و میزان بارش‌ها در این فصل بیانگر آن است که پاییز سال جاری آن‌چنان‌که پیشتر سازمان هواشناسی اعلام کرده بود، یکی از خشک‌ترین فصل‌های ۵۰ ساله اخیر است.

اما وضعیت در زمستان امسال کمی بهتر شده و بارش‌های به نسبت خوبی در کشور به وقوع پیوست.

گزارش تازه موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو درباره میزان بارش ها در حوضه های آبریز احتمال وقوع سیل در تعدادی از آنها است.

بر این اساس موارد محتمل وقوع سیلاب تا روز چهارشنبه‌ مورخ ۲۹ دی، در حوضه‌های آبریز دریاچه ارومیه وکرخه و مرزی غرب از صبح امروز پنج شنبه وقوع بارشی به مدت ۵ روز و به میزان تقریبی (تجمعی حداکثر نقطه ای) ۸۰ تا ۱۲۰ میلی متر در استان های آذربایجان غربی (به خصوص نیمه جنوبی)، کرمانشاه (به خصوص نیمه غربی) و کردستان (به خصوص نیمه غربی) محتمل خواهد بود.

در حوضه های آبریز زهره-جراحی و حوضه های جنوبی، کرخه و مرزی غرب و کارون بزرگ از بعد از ظهر امروز (پنج شنبه) وقوع بارشی به مدت چهار روز و به میزان تقریبی (تجمعی حداکثر نقطه ای) ۱۲۰ تا ۱۸۰ میلی متر در استان خوزستان (نیمه شمالی و شرقی) و به میزان تقریبی (تجمعی حداکثر نقطه ای) ۸۰ تا ۱۲۰ میلی متر در استان لرستان و به میزان تقریبی (تجمعی حداکثر نقطه ای) ۴۰ تا ۸۰ میلی متر در استان ایلام محتمل خواهد بود.

در حوضه های آبریز اترک و رودخانه های شمالی، سفیدرود بزرگ، کارون بزرگ و زاینده رود و حوضه های جنوب غربی از امشب وقوع بارشی به مدت ۴ روز و به میزان تقریبی (تجمعی حداکثر نقطه ای) ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلی متر در استان های اصفهان (نواحی جنوبی و غربی)، چهارمحال بختیاری، گیلان (به خصوص نواحی ساحلی) و مازندران (به خصوص نواحی ساحلی) محتمل خواهد بود.

در حوضه های آبریز زهره-جراحی و حوضه های جنوبی و کارون بزرگ از بامداد روز جمعه ۲۴ دی وقوع بارشی به مدت چهار روز و به میزان تقریبی (تجمعی حداکثر نقطه ای) ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلی متر در استان کهگیلویه و بویر احمد محتمل خواهد بود.

در حوضه های آبریز زهره-جراحی و حوضه های جنوبی، زاینده رود و حوضه های جنوب غربی و فلات مرکزی و شرقی از بعد از ظهر روز جمعه، وقوع بارشی به مدت چهار روز و به میزان تقریبی (تجمعی حداکثر نقطه ای) ۸۰ تا ۱۲۰ میلی متر در استان های خراسان رضوی (به خصوص نیمه شرقی) و خراسان جنوبی (به خصوص نیمه شرقی) و به میزان تقریبی (تجمعی حداکثر نقطه ای) ۶۰ تا ۱۰۰ میلی متر در استان یزد و وقوع بارشی به مدت ۳ روز و به میزان تقریبی (تجمعی حداکثر نقطه ای) ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلی متر در استان فارس و به میزان تقریبی (تجمعی حداکثر نقطه ای) ۸۰ تا ۱۲۰ میلی متر در استان بوشهر (به خصوص نواحی شمالی و جنوبی) محتمل خواهد بود.

در حوضه های آبریز زهره-جراحی و فلات مرکزی و شرقی از شب روز جمعه وقوع بارشی به مدت چهار روز و به میزان تقریبی (تجمعی حداکثر نقطه ای) ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلی متر در استان کرمان (به خصوص نیمه جنوبی) محتمل خواهد بود.

در حوضه آبریز زهره-جراحی و حوضه های جنوبی از صبح روز شنبه ۲۵ دی وقوع بارشی به مدت چهار روز و به میزان تقریبی (تجمعی حداکثر نقطه ای) ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلی متر در استان هرمزگان (به خصوص نیمه شرقی و نواحی مرکزی) محتمل خواهد بود.

در حوضه های آبریز زهره-جراحی و فلات مرکزی و شرقی از بعد از ظهر روز شنبه وقوع بارشی به مدت چهار روز و به میزان تقریبی (تجمعی حداکثر نقطه ای) ۱۲۰ تا ۱۷۰ میلی متر در استان سیستان و بلوچستان (به خصوص نیمه جنوبی) محتمل خواهد بود.

همچنین پیش بینی می شود در ارتفاعات استان های ذکر شده بارش از نوع برف باشد.

نبودقطعیت پیش بینی های مربوط به روزهای یکشنبه ۲۶ دیبه بعد در نتایج مدل ها قابل توجه است اما با توجه به ریسک وقوع سیلاب های مخرب، پیشنهاد می شود اقدام های مدیریتی مورد نیاز در دستور کار قرار داشته باشد.

سامانه بارشی مذکور به طور مستمر توسط موسسه تحقیقات آب رصد و در طی روز های آینده و متناسب با اجرای جدید مدل ها، مقادیر پیش‌بینی ها به روز رسانی خواهد شد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید