اتصال راه‌آهن سراسری کشور به منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا

    کد خبر :171695

رئیس کمیته حمل‌ونقل بین‌المللی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران از اتصال راه‌آهن سراسری کشور به منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا خبر داد.

حسین عاشوری در جریان سفر خود به شهرستان مرزی بندر آستارا اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران در حال توسعه زیرساخت‌های راه‌آهن است و پروژه‌های مهمی را در عرصه‌های بین‌المللی در دست اجرا دارد.

وی ادامه داد: در همین راستا، اتصال راه‌آهن ایران را به سمت هرات در کشور افغانستان و شملچه – بصره در کشور عراق را در دستور کار قرار داده‌ایم.

عاشوری با بیان اینکه مسیر قزوین – رشت – آستارا با هدف تکمیل مسیر کریدور شمال – جنوب در حال اجراست، افزود: همزمان با این پروژه، کریدور جنوب – غرب را تعریف کرده‌ایم که از هند به ایران و سپس آذربایجان – گرجستان – اوکراین و لهستان متصل می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه در نشست گرجستان، تعرفه‌های سال ۲۰۱۸ برای این منظور مورد توافق قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: طی هفته‌های آینده شاهد راه‌اندازی آزمایشی ایستگاه راه‌آهن آستارا در خاک جمهوری اسلامی ایران خواهیم بود و بهره‌برداری رسمی بعد از تکمیل کلیه بخش‌های زیربنایی این ایستگاه انجام می‌شود.

عضو هیات مدیره راه‌آهن ایران درباره برنامه‌های راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در خصوص اتصال راه‌آهن سراسری کشور به منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا، توضیح داد: این نیاز طی دو سال اخیر عنوان شده است و همزمان با آغاز پروژه راه‌آهن بین‌المللی آستارا – آستارا بین دو کشور ایران و آذربایجان، اتصال راه‌آهن رشت – آستارا به منطقه ویژه اقتصادی بندر نیز مطرح شد.

به گزارش  ایسنا،وی اضافه کرد: این خط آهن به طول هشت کیلومتر از خط آهن رشت – آستارا جدا و به محوطه بندر و منطقه ویژه اقتصادی آستارا وارد خواهد شد.

عاشوری با تاکید بر اینکه مطالعه این طرح برای اجرا با کمترین هزینه و مشکل توسط مشاور در حال انجام است، خاطرنشان کرد: این مسیر نیز از بخش‌های مختلف شهری می‌گذرد و مشاور در حال بررسی است که طرح مذکور با کدام واریانت عملیاتی شود.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید