ابتلای یک سگ خانگی به آبله میمون؛ هشدار نسبت به خطر انتقال بیماری به حیوانات

    کد خبر :933349
ابتلای یک سگ خانگی به آبله میمون

سازمان جهانی بهداشت از مبتلایان به بیماری آبله میمون خواست تا مراقب احتمال انتقال ویروس این بیماری به حیوانات باشند.

این هشدار پس از آن مطرح می‌شود که اولین مورد انتقال ویروس آبله میمون از انسان به یک سگ خانگی گزارش شد. نشریه علمی «لانست» هفته گذشته نوشت که یک سگ خانگی در پاریس، پایتخت فرانسه به دنبال ابتلای دو صاحبش به آبله میمون به این بیماری مبتلا شد.

روزاموند لویس، از مسئولان سازمان جهانی بهداشت درباره انتقال ویروس آبله میمون از انسان به حیوانات گفت: «این اولین مورد گزارش‌شده از انتقال بیماری از انسان به حیوان محسوب می‌شود. ما بر این باور هستیم که این اولین بار است که یک سگ به این بیماری مبتلا می‌شود.»

وی افزود که برای کاهش خطر انتقال ویروس آبله میمون به حیوانات جونده «مدیریت زباله‌ها» امری «حیاتی» است.

انتقال ویروس بیماری‌ها از گونه‌ای از حیوانات به گونه‌ای دیگر اغلب از نظر کارشناسان امری نگران‌کننده است زیرا احتمال جهش خطرناک ویروس وجود دارد. با این حال سازمان جهانی بهداشت تاکید کرده که هنوز نشانه‌ای از جهش خطرناک ویروس آبله میمون مشاهده نشده است.

راه‌های پیشگیری از ابتلا به بیماری آبله میمون چیست؟

بنا به آمار سازمان جهانی بهداشت تاکنون ۳۱ هزار و ۶۶۵ نفر در سطح جهان به آبله میمون مبتلا شده‌اند. از این تعداد ۱۲ نفر جان خود را از دست داده‌اند. اولین مورد از ابتلا به این بیماری روز سه‌شنبه در ایران نیز به ثبت رسید. بنا به گزارش‌ها زنی ۳۴ ساله و ساکن اهواز اولین فرد مبتلا به آبله میمون در ایران است.

سازمان جهانی بهداشت روز ۲۴ ژوئیه به دلیل شیوع بیماری آبله میمون «وضعیت اضطراری» در سطح جهان اعلام کرد.

فارس

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید