جدیدترین اخبار
27 دی 1396 ساعت 13:40 روی خط خبر کد خبر :203016
برای چاپ کلیک کنید

آیت الله سید جعفر شبیری زنجانی:می‌خواستم عَلم را ترور کنم، امام اجازه نداد/ آن زمان طلبه‌‌‌های جوان شیفته آقای نواب صفوی بودند

آیت الله سید جعفر شبیری زنجانی:می خواستم عَلم را ترور کنم، امام اجازه نداد/ آن زمان طلبه های جوان شیفته آقای نواب صفوی بودند

آیت الله سید جعفر شبیری زنجانی از مبارزان پیش از انقلاب، استاد حوزه و دانشگاه و مشاور عالی رییس قوه قضاییه در گفت و گویی به بیان خاطراتی از روزهای مبارزه پرداخته است. او با دیدن عکس امام در اتاق مصاحبه پیش از اولین سوال باب گفت و گو را باز کرده و از خاطرات نجف می‌گوید.

مشروح این گفت و گو به شرح زیر است:

یک بار در نجف خدمتشان رسیدم. رفته بودم برای قیام مسلحانه از ایشان اجازه بگیرم. قبل از آن زمانی که امام تازه تبعید شده بودند، می‌خواستم از استادم آیت الله العظمی‌حائری این اجازه را بگیرم. در آن زمان عَلَم نخست وزیر بود. من از آیت الله حائری پرسیدم عَلَم را می‌شود ترور کرد؟ ایشان فرمودند خدا رحمت کند نواب صفوی را، جایشان خالی است. نواب را همه علما حتی آقای بروجردی که خیلی‌ها فکر می‌کنند راه نواب را قبول نداشت، قبول داشتند. من خودم در جریان هستم و واسطه ایشان با نواب بودم… گفتم بالاخره بله یا خیر؟ گفتند مگر کسی پیدا می‌شود؟ گفتم اگر تکلیف باشد بله، من خودم لباس عوض می‌کنم و عَلَم را ترور می‌کنم. فرمودند: نه، در حال حاضر کشورهای اسلامی‌متاسفانه استعمار زده شده اند و باید استعمار زدایی شود. به هر حال اجازه ندادند.

با خودم گفتم با این شرایط هیچ کس به غیر از امام چنین اجازه ای به من نخواهد داد. امام که به نجف منتقل شدند از طرف برخی از دوستان برای گرفتن جواب به نجف رفتم. تازه وارد حرم شده بودم و با خودم می‌گفتم در همین حرم از طلبه‌ها آدرس منزل امام را می‌گیرم و فردا به سراغشان می‌روم؛ مشغول خواندن نماز زیارت بودم که دیدم امام وارد حرم شدند و به سمت ضریح رفتند. من خواستم نماز زیارت را زود تمام کنم تا ایشان نرفته اند به ایشان برسم که دیدم آمدند در کنار من شروع کردند به خواندن نماز زیارت. خیالم راحت شد و نماز زیارتم را آرام تمام کردم. همان طور که نشسته بودم امام تشهد نمازشان را که خواندند بلافاصله بعد از سلام نماز به من گفتند: سلام علیکم…. گفتم می‌خواهم شما را خصوصی ببینم. فرمودند فردا تشریف بیاورید. فردا رفتم و این موضوع را مطرح کردم که دیدم همان حرف آیت الله حائری را تکرار کردند. گفتند مردم ناآگاه اند و باید به مردم آگاهی داد. این را که گفتند من یک مقدار جا خوردم. پیش خودم فکر کردم شاید امام به دلیل دوری از ایران از وضعیت ایران اطلاع دقیق ندارند که مردم ایران در حال حاضر آگاه هستند. گفتم یا امام اطلاع دقیق ندارند یا به واسطه بالا رفتن سنشان دیگر روحیه گذشته را ندارند. اما بعداً دیدم آنچه جوان در آینه می‌بیند، پیر در خشت خام آن را می‌بیند. با آن کار ما، می‌شد بعضی از مفاسد از بین برود اما تغییر حکومت اتفاق نمی‌افتاد.

ظاهرا آشنایی رهبرمعظم انقلاب و مرحوم هاشمی‌رفسنجانی درمنزل حضرت عالی در کربلا بوده است. می‌توانید آن ملاقات را برای ما شرح دهید؟

در منزلی که ما برای اقامت در بین الحرمین گرفته بودیم، بود. ما به همراه آقای هاشمی‌و برخی از دوستان به کربلا رفته بودیم. من اولین باری که وارد صحن امام حسین(ع) می‌شدم، در صحن متوجه شدم که آقای خامنه ای از صحن روبه رو تشریف می‌آورند. آخرین باری هم که ایشان را ملاقات کرده بودم 13 روز پیش از آن بود و قرار نبود که من به کربلا بیایم. تا مرا دیدند گفتند چه زمانی آمده اید من در جوابشان گفتم تازه آمده ایم. گفتم موقعیت خوبی است که با بعضی از دوستان که از ایران آمده ایم آشنا شوید، به منزلی که در کربلا گرفته بودیم، رفتیم. آقایان هاشمی‌و ربانی املشی و شیخ محمد هاشمیان و چند نفر دیگر در منزل ما بودند. در آن جلسه این چند نفر با هم آشنا شدند و از آن به بعد آقای خامنه ای و هاشمی‌دوستی زیادی با هم پیدا کردند.

مقام معظم رهبری گفتند، در نگاه اول از هاشمی‌خوشم نیامد

نکته ای از صحبت‌‌‌های آن جلسه به یاد دارید؟

صحبت‌‌‌های آن جلسه را به یاد ندارم اما آشنایی این بزرگواران در آنجا اتفاق افتاد. در زمان ریاست جمهوری آقا، زمانی که چگونگی سفر رفتنم را برایشان نقل کردم، فرمودند بسیار جالب است و تا به حال جریان این سفر را بازگو نکرده بودید. من در جواب ایشان گفتم این سفر به واسطه توسل به زیارت عاشورا برایم مهیا شد، بعد از نقل داستان فرمودند آیا می‌دانید در این سفر مسبب آشنایی من با آقای هاشمی‌شدید؟ اول که با آقای هاشمی‌ملاقات داشتم از ایشان خوشم نیامد اما تجربه کرده ام هر گاه با کسی که در نگاه اول از او خوشم نیامده است و بعد با هم رفیق شده ایم آن رفاقت دوام داشته است و بعد فرمودند شما نیز هم جز آن افراد هستید.
آقای هاشمی‌و آقای خامنه‌ای در کربلا آشنا شدند و بعد همدیگر را تا سال 38 ملاقات نکردند، در سال 38 آقا از مشهد به قم رفتند و با آقای هاشمی‌درجلسه درس مرحوم آیت الله العظمی‌داماد و درس امام شرکت می‌کردند.

گفتید در مورد ترور علم و قیام مسلحانه یک جلسه هم با آقای هاشمی‌داشتید.

در زمانی که امام در تبعید بودند ما در گروهی به اسم حزب الله فعالیت می‌کردیم. طوری برنامه ریزی کرده بودیم که هر 5 نفر یک گروه بودند و این گروه‌ها از طریق یک نفر با هم ارتباط داشتند. به عبارتی به صورت شبکه ای فعالیت می‌کردیم. قرار شد که خدمت آقای هاشمی‌هم برسیم و من ایشان را به منزلمان که نزدیک مدرسه «حاج ملا جعفر» بود، دعوت کردم. ایشان تشریف آوردند و درمورد فعالیت‌‌‌های مبارزاتی و در صورت لزوم از قیام‌‌‌های مسلحانه صحبت کردیم. این دیدار فکر می‌کنم در سال 52 یا 53 که من دانشکده الهیات می‌رفتم انجام شد. در این مورد با ایشان صحبت کردم. هاشمی‌رفسنجانی پیش از آن فعالیت هایی داشتند که سبب دستگیری و شکنجه شان شده بود. زمانی که من ایشان را به همکاری دعوت کردم ایشان گفتند توجه کنید اگر فعالیت هایتان افشا شود شکنجه‌‌‌های شدیدی هم به دنبال دارد. گاهی این شکنجه‌ها به اندازه ای است که ممکن است فرد دین خود را از دست دهد و باید حواستان جمع باشد.

یعنی مخالفت نکردند؟

خیر، فقط گفتند که بسیار مقاومت لازم دارد و زمانی که می‌خواستند از شکنجه بگویند احساس کردم شکنجه هایی که شدند در ذهنشان تداعی می‌شود. با یک لحن خاصی گفتند شکنجه‌‌‌های خیلی سخت که من بعدها مطلع شدم که از ساعت‌ها شکنجه استخوان کمرشان آسیب دیده بود. آن زمان هیچ توضیحی برای من ندادند و فقط دراین حد که باید توجه داشته باشید که فعالیت‌ها خطراتی دارد و مراقب باشید که دینتان از دست نرود، بسنده کردند.

بعد از آن که واسطه آشنایی شدید، روند مبارزاتی و یا آشنایی شما با آیت الله هاشمی‌چگونه بود؟

سال 30 درجریانی آقای نواب صفوی به قم رفتم و درسال 31 با آقای هاشمی‌به دیدن نواب صفوی رفتیم من از قبل با آقای نواب آشنایی داشتم و زمانی که آقای هاشمی‌با آقای نواب آشنا شدند، من با آقای هاشمی‌دوستی نزدیکی داشتم. اما زمان شروع رفاقتمان را به یاد ندارم.

سال 41 بعد از رحلت آیت الله بروجردی اعلامیه هایی که امام می‌دادند، مرحوم آیت الله هاشمی‌می‌آوردند و من و مرحوم برادرم که آن زمان دستگاه پلی کپی داشتیم آنها را چاپ می‌کردیم و کسی هم جز من و برادر کوچکم خبر نداشت. آقای هاشمی‌مخفیانه اعلامیه‌ها را می‌آوردند و واسطه امام بودند.

آیت الله هاشمی‌روش مبارزاتی نواب را قبول داشتند؟

بله، آن زمان که طلبه‌‌‌های جوان شیفته آقای نواب صفوی بودند و تا جایی که من اطلاع دارم، علما هم قبول داشتند. البته آقای بروجردی کمی‌از برخی فعالیت‌‌‌های فدائیان در قضیه مدرسه فیضیه ناراحت بودند و آن هم درست بود زیرا ممکن بود حوزه ازهم فرو بپاشد. آیت الله بروجردی نسبت به حوزه حساسیت هایی داشتند و پیغام داده بودند که این آقایان از حوزه بروند و حوزه را برهم نریزند. که درآن جلسه آقای واحدی را هم زدند و بعد کسانی که اقدام به کتک زدن آقای واحدی کرده بودند آمدند حلالیت طلبیدند و عذرخواهی کردند.

زمانی که نواب صفوی از زندان آزاد شد و به قم آمد، افرادی که می‌توانستند به دیدارشان رفتند و آیت الله صدر که خودشان مریض بودند و نمی‌توانستند بروند آقازاده هایشان رفتند و آقای بروجردی هم نمایندگانشان را به دیدن آقای نواب صفوی فرستاده بودند. بعضی افراد که از جریان اطلاع ندارند از آقای بروجردی گله دارند و فکر می‌کنند در جریان نواب صفوی ایشان کوتاهی کردند اما اینطور نبوده است یا بعضی از افراد فکر می‌کنند که نواب صفوی با آقای بروجردی میانه اش خوب نبود، من در جریانی شخصاً واسطه بودم، اینطور نبود.

دی ماه سال 34 نواب صفوی شهید شد و من سال 35 که با مقام معظم رهبری آشنا شدم، آشنایی ما از همین طریق بود. یعنی ما دو جوانی که هر دو نواب صفوی را دیده بودیم و به ایشان علاقمند بودیم، مبارزات را حقیقتاً از آن زمان شروع کرده بودیم. ارتباط مربوط به چاپ اعلامیه‌ها که آقای هاشمی‌می‌آوردند مربوط به بعد از شهادت نواب بود. در مورد نواب صفوی ما خود یک اعلامیه مخفیانه دستی نوشتیم و پخش کردیم که باعث دستگیری یکی از دوستانمان آقای شجونی شد اما ما لو نرفتیم.

در آن اعلامیه چه چیزی نوشته شده بود؟

زمانی که نواب صفوی شهید شد آن شب ما مخفیانه مجلس فاتحه خوانی برگزارکردیم. خطر زیادی هم داشت، ما 5 یا 6 نفر در مدرسه «دارالشفا»درکنارحجره یکی ازدوستانمان گفتیم که این شهید غریبانه شهید شده است یک مجلس فاتحه خوانی هم نشده که برایشان برگزار کنیم. ما حداقل چند نفری یک ختم قرآن برایشان بخوانیم. قرآن را تقسیم کردیم که هر نفر چه میزان قرآن را ختم کند. آنجا قرآن را خواندیم و اعلامیه ای نوشتیم که خلاصه آن این بود که ما انتقام نواب را می‌گیریم.

داستان دستگیری شیخ جعفر شجونی در حوزه علمیه قم

مقام معظم رهبری هم جز آن 5 یا 6 نفر بودند؟

خیر، آشنایی ما با ایشان سال 35 بود، تقریبا 8 ماه بعد با آقا آشنا شدم. اعلامیه را دستی نوشتیم و پخش کردیم و در آن حکومت را تهدید کردیم. دوستی که در حجره اش بودیم متوجه ومخفی شد، یکی از افرادی که دستگیر شده بود به او گفته بودند که کجا اعلامیه‌ها را نوشته اید و او از او خواسته بودند حجره را نشان دهد. در آن زمان ما در حجره ای دیگر که روبه روی همان حجره طبقه فوقانی طرف مقابل بود، دیدیم آقایی که دستگیر شده بود دو مامور همراه او هستند و آنها را به سمت نشان دادن حجره می‌برد. ما را در ایوان دید و به بهانه ای مانند اینکه کفشش را درست کند خم شد و با دست اشاره ای کرد که بروید و ما متوجه شدیم که می‌خواهد بگوید مراقب باشید که لو نروید و خودش زمانی که حجره را نشان داد رفت و اسمی‌هم از ما نبرده بود اما نمی‌دانم چطور شده بود که از آقای شجونی اسم برده بود. صاحب حجره که فرار کرد و مخفی شد و آقای شجونی هم که احتمال داده بودند سراغ او هم بیایند به هم حجره ای اش گفته بود که به فلان حجره می‌رود اگر ناشناس به دنبالش رفت نشانی اش را ندهد، اگر آشنا بود، بگوید که من فلان حجره هستم. زمانی که مامور از راه می‌رسد طوری سراغ او را می‌گیرد و می‌گوید که شیخ جعفرما کجاست؟! که او فکر می‌کند از فامیل‌‌‌های آقای شجونی هستند و او به جای اینکه آدرس یا نشانی دهد خود هم به همراه او به حجره مورد نظر می‌روند و می‌گوید که آقای شجونی ایشان شما را کار دارد و مامور هم ایشان را دستگیر و با خود می‌برد.

پس قبل از سال 42 که آیت الله هاشمی‌اعلامیه‌‌‌های امام را به قم می‌آوردند، آشنا بودید؟

فکر می‌کنم حدود سال 30 یا 31 آشنا بودیم زیرا زمانی که نواب صفوی به قم آمده بود ما با آقای حجتی، باهنر و هاشمی‌و تعدادی از طلبه‌‌‌های یزدی‌ها و رفسنجانی با هم به دیدار نواب صفوی رفتیم و از آن زمان که به یاد دارم با ایشان انس داشتیم.

نواب تا زمانی که زنده بودند گرایش به مبارزه مسلحانه داشتند اما بعد از آن که آقای نواب صفوی شهید شدند و بقیه مبارزین هم شاهد آن بودند، این قضیه کمی‌فروکش می‌کند و به سمت مبارزه مدنی می‌روند.

واقعیت این است که نظر نواب صفوی هم این بود که باید فعالیت‌‌‌های فرهنگی کنیم و معتقد شده بودند که با این روش تغییر حکومت اتفاق نمی‌افتد. درحقیقت آن مسائل را جز مسائل فرهنگی می‌دانست. شخص آقای نواب می‌گفتند زمانی که ما یک نفر را ترور می‌کنیم بهره گیری بعد از آن مهم است که سر و صدا ایجاد می‌کند و رعب در دل دشمنان ایجاد می‌شود. واقعیت هم این بود که خیلی از افراد از نواب می‌ترسیدند. این‌ها کارهای اساسی هم انجام دادند. یکی از کارهای آنان این بود که هژیر را زدند و انتخابات تقلبی ازبین رفت. صندوق هایی را که دستی پر کرده بودند ابطال شد و جبهه ملی از رای گیری بعد به مجلس راه پیدا کرد. در حقیقت این کار باعث شد انتخابات به دست مردم بیفتد. درجریان رزم آرا مسئله ملی شدن نفت به برکت آن کارشان بود و باعث ملی شدن نفت شدند. البته که بعد حکومت خیانت کردند و در اختیار کنسرسیوم قرار گرفت.

ماجرای ترور کسروی توسط نواب

در جریان کسروی، خب این فرد دین و پیغمبر را مسخره می‌کرد. طوری بود که همه علما در نجف ناراحت بودند و جواب هایی که برای کسروی می‌نوشتند به خاطر این که او ادعا می‌کرد که علما اگر حرفی دارند بیایند و بحث کنیم. علما نامه هایی می‌نوشتند و اعتراض می‌کردند اما او خاک سیگار در داخل پاکت می‌ریخت و می‌فرستاد و مسخره می‌کرد و جواب نمی‌داد.

زمانی که نواب صفوی در نجف سر جلسه درس بود، استادشان که یادم نیست چه کسی بوده راجع به کسروی صحبت می‌کند و با ناراحتی می‌گوید یک نفر نیست که جواب این بی دین را دهد که نواب در پاسخ می‌گوید، بچه‌‌‌های علی(ع) هستند. فردای آن روز متوجه می‌شوند که نواب در جلسه درس نیست و هفته بعد متوجه می‌شوند که نواب درگیر شده است و زمانی که قصد حمله به کسروی را داشته، دستگیر شده است. نواب زمانی که به ایران می‌آید ابتدا اتمام حجت می‌کند یعنی تمام کارهایش حساب شده بود. اول حکم شرعی به دست می‌آورد، بعد با کسروی بحث کردند و زمانی که کسروی از بحث عاجز می‌شود، تهدید می‌کند و می‌گوید ما گروه رزمنده داریم بعد از آن بار دیگر در درشکه باهم بحث می‌کنند. در آن زمان نواب با کارد به کسروی حمله می‌کند و کسروی از درشکه به پایین می‌پرد. نواب دیگر شناخته شده بود و از آن به بعد خود مستقیم نرفت و چند نفر را فرستاد که شرش را از سر مسلمانان کندند. نظر نواب این بود که باید کار فرهنگی کنیم و انجام هم می‌دادند در همان زمان در روزنامه نبرد ملت، منشور برادری داشتند و مقاله هایی هم می‌نوشتند که درجوانان جذب و اثرگذاری داشت.

آیا خاطره ای شنیده نشده از آیت الله هاشمی‌رفسنجانی دارید؟

اولین زیارت من به نجف درسال 43 بود که با آقای هاشمی‌رفسنجانی همراه شدم، سفر خوبی بود. شاید برای آقای هاشمی‌هم اولین زیارت بود، باهم رفتیم و بنا بر این بود که درس‌ها را بررسی کنیم، در همه درس‌ها شرکت می‌کردیم جلسه درس آقای حکیم یک روز رفتیم که البته دیگر فردای آن روز مریض شدند و دیگر نتوانستیم برویم. درس‌ها را به صورت دوره شرکت می‌کردیم. درس آقای شاهرودی که می‌رفتیم صدایشان بسیار ضعیف بود و بلندگو هم نبود از جلسه که به بیرون رفتیم متوجه نشدیم که درس اصول یا فقه بود، دوستان گفتند درس فقه و کتاب نکاح بود. بعدها متوجه شدیم که درس اصول بود و یک فرع فقهی را به مناسبت بحثی که دراصول بود مطرح کردند که مربوط به نکاح بود، بعد به جلسه درس مرحوم آیت الله بروجردی رفتیم و درآنجا آقای هاشمی‌سوال پرسیدند و برای آقای بروجردی جالب بود که چند طلبه جوان از راه رسیدند که همان اول اشکال می‌کنند، خیلی لذت بردند، بعدها پسرشان آقاسید محمد بروجردی نقل کردند پدرشان فرمده اند چند طلبه جوان از ایران آمده اند مثل اینکه استعدادشان خوب است. یکی از آنها اشکال می‌کرد که بسیار خوب بود. خلاصه اینکه از اشکال کردن ایشان لذت برده بودند.

سال 1336 امام در زمان حیات آیت الله بروجردی در قم بودند. آیت الله بروجردی سال 1340 فوت کردند زمانی که از آن سفر برگشتیم من بنا داشتم که در نجف بمانم، آقایان برگشتند و من در نجف ماندم و نامه ای برای پدرم نوشتم و گفتم به نظرم نجف برای من خوب است، زیرا تحصیل علم در غربت بهتر است و روایت هم داریم «الْعِلْمَ فِی الْجُوعِ وَ الغُربَهِ وَ النَّاسُ یَطْلُبُونَهُ فِی الشِّبَعِ وَ الوَطَن» بر این اساس گفتم اگر اجازه دهید، من بمانم و مرحوم پدرم فرمودند اشکالی ندارد. فقط مسئله ازدواج که پیش آمد به ایران آمدم و زمانی که به ایران آمدم در عراق کودتا شد. از این سفر که برگشتیم در درس آقای بروجردی دیگر به علت سنگینی گوش و پا درد و جمعیت فشرده نمی‌توانستم شرکت کنم اما در درس امام و آیت الله داماد و حائری شرکت می‌کردم و آیت الله هاشمی‌هم در درس امام و داماد بودند اما درجلسات درس آقای حائری نبودند.

فعالیت مشترک برای انقلاب داشتید؟

آقای هاشمی‌خود با گروه دیگری فعالیت داشتند، فصلنامه مکتب تشیع را منتشر می‌کردند که فصلنامه بسیارخوبی بود و مورد توجه قرار گرفت. مقاله هایی هم ازعده ای دانشمندان و بزرگان بود که آنها هم بسیار مورد توجه قرار گرفت و فعالیت‌‌‌های دیگری هم داشتند که خیلی‌ها آن را نمی‌دانستند. من درآن گروه نبودم و همان طوری که گفتم زمانی که ایشان را برای جلسه به منزلمان دعوت کردم تا فعالیت مشترک داشتیم، ما با هم ارتباط داشتیم اما فعالیت مشترک با یک گروه دیگرداشتند ومن هم با گروه دیگر فعالیت داشتم.

گفتند هاشمی‌به دلیل رقت قلبش نمی‌تواند رئیس قوه قضائیه شود

خط و مش هایتان یکی بود و به هم نزدیک بودید؟ در آن زمان ارتباطشان با امام در چه سطح بود؟

بله، با امام ارتباط مستقیم داشتند و تنها کسی که اعلامیه‌‌‌های امام را می‌گرفت و می‌آورد هاشمی‌بود که اوایل همه پلی کپی بودند و آقای هاشمی‌برای تکثیر آنها را می‌داد و با امام رابطه مستقیم داشتند.

بعد از انقلاب جامعه روحانیت مبارز وقتی تشکیل شد، آیت الله هاشمی‌هم از جمله موسسین بود. ما یک جلسه در یکی از باغهای کرج داشتیم اما جزئیات آن جلسه را به یاد ندارم. شهید بهشتی، شهید مطهری، مرحوم مهدوی کنی و مرحوم هاشمی‌از جمله افراد فعال جامعه مبارز روحانیت در آن جلسه بودند. به گونه ای فعالیت داشتند که انصافاً خیلی خوب امور را اداره می‌کردند. زمانی که من در قوه قضائیه وارد شدم آیت الله موسوی اردبیلی چند ماه قبل از اینکه دوره ایشان تمام شود و هنوز امام فوت نکرده بودند، فرمودند من می‌خواهم بروم. دفعه دوم من غافلگیر شدم. اگر قبلاً متوجه بودم از امام تقاضا می‌کردم که من را برای این سمت نگمارد و بعد از اندکی به مشکلات قوه قضائیه اشاره کردند و من به امام گفتم که شما من را به بد کاری گماشتید. یک میلیون پرونده که تشکیل می‌شود، حداقل یک میلیون نفر با من مخالف می‌شوند. می‌گفتند، زمانی که به امام گفتم؛ به شوخی فرمودند، نه، به شما خیلی بد نمی‌گویند. من فکر می‌کردم بیش از این‌ها به شما بد بگویند. آیت الله موسوی اردبیلی در جواب گفته بودند آقا دست شما درد نکند، مردم که از شما اطاعت می‌کنند؛ بگویید بیشتر به ما فحش بدهند.
در زمانی که مقام معظم رهبری رئیس جمهور بودند من با خود فکر کردم وقتی آقای اردبیلی کنار بروند فعالیت هایی کنیم که آقای هاشمی‌رئیس دیوان عالی کشور شوند. روال اینگونه بود که امام دادستان و رئیس دیوان را باید معرفی می‌کردند من فکر کردم که آقای هاشمی‌را به عنوان رئیس دیوان عالی کشور به امام پیشنهاد دهم. بعد متوجه شدم که گفتند آقای هاشمی‌رقت قلبی دارند و می‌گویند نمی‌توانم مثلاً حکم اعدام را تایید و امضا کنم از این جهت متوجه شدم نه نمی‌شود واقعاً هم اینگونه بود. شما می‌دیدید که خیلی مواقع در نماز جمعه گریشان می‌گرفت.

بعد که رئیس جمهور شدند در جلسات ریاست جمهوری ما جلساتی را خدمت ایشان می‌رسیدیم. یک بار به اتفاق اعضای جامعه روحانیت به ملاقات آقای هاشمی‌رفتیم. زمانی بود که تورم خیلی بالا بود و عده ای روحانیون گله کردند که گرانی خیلی شدید است. ایشان توجه داشتند و گفتند: بله من می‌دانم، زمانی هم بود که آمریکا هم تهدید کرده بود و تحریم‌ها را هم از آن زمان شروع کرد. آقای هاشمی‌گفتند خدا خواهی بود. دشمن دیر متوجه شد. اگر چندسال پیش این تحریم‌ها را آغاز کرده بود این تحریم‌ها ما را ساقط می‌کرد اما اکنون پایه اقتصاد را گذاشته ایم، در حال حاضر برایمان سختی ایجاد می‌شود اما ساقط نمی‌شویم. بعد گفتند ما به این فشارها توجه داریم اگر ملت می‌توانستند بیشتر از این فشار را تحمل کنند زودتر به مقصد می‌رسیدیم و اقتصاد را درست می‌کردیم اما امروز بیش از این مردم تحمل ندارند. پایه‌‌‌های اقتصادی از آن زمان گذاشته شده بود اما متاسفانه در دو دولت بعد هم اقتصاد را رها کردند و تنها به سیاست اهمیت دادند و پروژه‌‌‌های آقای هاشمی‌متوقف شد. البته در دوره اول آقای خاتمی‌توجهی نشد اما در دوره دوم متوجه اشتباه خود شدند که باید به اقتصاد هم اهمیت دهند وپروژه هایی که متوقف شده بود از آن زمان دوباره به جریان افتاد و در زمان آقای احمدی نژاد تکمیل شد.

آقای هاشمی‌در دهه آخر عمر خود نسبت به مسائل سیاسی به خصوص دوره احمدی نژاد انتقاداتی داشتند و به قضایا متفاوت نگاه می‌کردند، نظر شما درمورد اینکه می‌گفتند آقای هاشمی‌تغییر کردند، چیست؟

اختلاف با آقای احمدی نژاد به صورت ریشه ای بود و احمدی نژاد به آقایان توهین و جسارت کرده بود و خیلی از حد خود خارج می‌شد. کارهای مثبتی هم انجام داده بود اما آقای هاشمی‌دیده گاهای متفاوتی برای خود داشتند ولی آنچه مهم بود، برخلاف آنکه بعضی افراد کوشش می‌کردند که بین مقام معظم رهبری و ایشان اختلاف بیاندازند ایشان تا پایان عمر خود هرگز با آقا اختلاف اساسی پیدا نکردند.

من خود دو جلسه با ایشان صحبت کردم و صریح گفتم عده ای مخالفین آقا کنار شما و عده ای مخالفین شما کنار آقا هستند، مبادا زمانی شما با هم رو در رو قرار گیرید. ایشان در پاسخ گفتند نه هرگز ممکن نیست و تعبیرشان این بود که من رهبر را به علاوه بر اینکه مانند برادر دوست دارم ایشان رهبرمان هستند و از لحاظ شرعی ایشان را واجب الاطاعه می‌دانم. به ایشان گفتم موارد اختلاف نظرهایتان را با آقا صحبت نمی‌کنید؟ گفتند آن هم وظیفه شرعی ما است. بالاخره آنچه به نظرم مصلحت می‌رسد، صلاح مملکت را طبق وظیفمان، وظیفه داریم با رهبرمان صحبت کنیم و صحبت و بحث می‌شود اما درنهایت اگر اختلاف نظر باقی ماند نظر ایشان باید اجرا شود. من حتی گفتم می‌خواهید راجع به شما با آقا صحبت کنم. گفتند خیر ضرورت ندارد ما خود هر دو هفته ای یکبار با ایشان جلسه داریم و از نزدیک ایشان را می‌بینیم. انصافاً اختلاف دیدگاه هایی بود اما هیچ گاه با آقا مخالفی نداشتند و آقا هم همینطور.

من حتی در این مورد با برخی از آقایان هم صحبت می‌کردم و خواستار میانجی گری می‌شدم. همه نظر من را تایید می‌کردند. اما بعد می‌دیدم که جرأت نمی‌کنند. تعجب می‌کردم بعضی از این‌ها که یال و کوپالی دارند چرا جرأت واسطه گری را نداشتند.

آقای هاشمی‌یکی از پایه‌‌‌های اساسی سیاست ایران در چهل سال گذشته بودند. در این مدت یک سال که از ارتحال آقای هاشمی‌می‌گذرد، چقدر شما خلاء ایشان را درجامعه و سیاست حس می‌کنید؟

ایشان بالاخره بخش بزرگی ازجامعه را حفظ می‌کرد. حتی جاهایی نصیحت و راهنمایی و تذکراتی به مسئولین رده بالا می‌کردند. من به یاد دارم در جریان آیت الله شیخ نمر که حکم اعدامشان صادر شده بود تنها کسی که به نظر می‌رسید، بتواند اقدام کند، ایشان بود. در سفری که به عربستان رفته بودند، احترام زیادی برای ایشان قائل بودند. به یاد دارم، برادر بزرگوارمان آقازادهایشان را به تهران فرستاده بودند باهم خدمت آقای هاشمی‌رسیدیم. آنجا پیغام اخوی را آقازاده‌ها رساندند که اگر می‌شود شما اقدامی‌کنید که ایشان اعدام نشوند. آقای هاشمی‌در معذوریتی بودند. گفتند من دوست ندارم که با این مسئولین عربستان تماس بگیرم اما در عین حال از طرفی برای جلوگیری از اعدام این عالم بزرگوار گفتند من از طریقی اقدام می‌کنم. اینکه از چه طریقی من متوجه نشدم. اقدام آقای هاشمی‌باعث شد که در آن زمان شیخ نمر اعدام نشوند و به تاخیر افتاد و توانستند جلوی حکم صددرصد حتمی‌شده را بگیرند و بعدها متاسفانه ایشان را اعدام کردند.

روی خط خبر

 • فرانسه: ایران باید به مذاکرات وین بازگردد
 • کشتی «فوس پاور» یمن توسط ائتلاف سعودی توقیف شد
 • بن زاید با مشاور امنیت ملی آمریکا درباره مسائل منطقه گفتگو کرد
 • پیروزی والیبال ایران مقابل مراکش
 • نگرانی مدیرکل آژانس درباره برنامه هسته‌ای ایران
 • «قهرمان» اصغر فرهادی پروانه نمایش گرفت
 • نوبت‌دهی واکسیناسیون کرونا برای سنین ۱۲ سال به بالا آغاز شد
 • تخلیه اولین محموله سوآپ ایران و ونزوئلا
 • رئیس‌جمهور: تورم خط قرمز دولت است
 • نرگس آبیار استاد افتخاری دانشگاه شی‌ان چین شد
 • مستوران به نیمه راه رسید/تصاویر
 • آثار ارسالی به چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ارزیابی شدند
 • وام اوراقی مسکن افزایش یافت
 • واکسیناسیون ۷۰ درصدی تا ۲ هفته آینده
 • آموزش و پرورش: واکسیناسیون کرونای دانش آموزان اجباری نیست
 • مدیر عامل ایران ایر استعفا کرد
 • کشف ماینر در شرکت بورس تهران
 • آمریکا با موفقیت یک موشک مافوق صوت ریتیون را آزمایش کرد
 • قیمت سکه ۶ شهریور ۱۴۰۰ به ۱۱ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان رسید
 • وقوع قریب‌الوقوع توفانی کم‌نظیر در سواحل مکران
 • آخرین وضعیت بازگشت زوار اربعین از دو پایانه مرزی مهران و شلمچه
 • جدیدترین قیمت خودروهای داخلی و خارجی؛ ۶ مهر ۱۴۰۰
 • افت بیت‌کوین با وجود آمار خوب معامله
 • ازسرگیری صدور ویزای توریستی ایران
 • ساخت قهوه مصنوعی مشابه واقعی
 • پیکر علامه حسن‌زاده آملی در زادگاهش آرام گرفت
 • ۴ شرط واگذاری مسکن در قانون جهش تولید
 • خودسوزی خدمه‌ بیمارستان تامین اجتماعی قزوین
 • جزئیات توزیع ۸۰۰ هزار دوز واکسن آنفلوآنزا در مراکز بهداشت
 • آزمایش قرص خوراکی فایزر برای پیشگیری از ابتلا به کرونا
 • 16 شهریور- حامد