آمریکا: چالش اصلی ما در خاورمیانه ایران است

    کد خبر :806933

در گزارش آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا پیش‌بینی شده است که ایران به فعالیت‌های سایبری و همچنین حمله از طریق گروه‌های نیابتی خود ادامه خواهد داد.

«آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا در گزارش سالانه خود، به افزایش چشمگیر توانمندی‌های ایران در عرصه نظامی، نفوذ منطقه‌ای و فناوری‌های نوین اذعان کرد. این آژانس در گزارش سالانه خود، به بررسی چالش‌هایی که این کشور با آن مواجه بوده، پرداخته است. ایران، چین، روسیه، کره شمالی، خاورمیانه، آمریکای لاتین و افغانستان از بخش‌های این گزارش است».

به گزارش کیهان؛ در نسخه عمومی این گزارش که روز پنجشنبه نهم اردیبهشت ماه منتشر شد، در بخش مربوط به ایران آمده است: «ایران به دلیل توانایی‌های نظامی پیشرفته، شبکه‌های گسترده نیروهای نیابتی و شرکای خود، و تمایل دوره‌ای برای استفاده از قوه قهریه علیه نیروهای آمریکایی و شرکای آن، اصلی‌ترین چالش برای منافع ایالات متحده در خاورمیانه است.»

آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا در این گزارش «تضمین تداوم حاکمیت روحانیون، حفظ ثبات داخلی، حفظ موقعیت خود به عنوان یک نیروی مسلط منطقه‌ای، و رسیدن به رونق اقتصادی» را به عنوان مهمترین اهداف راهبرد امنیت ملی ایران برشمرده است.

در این گزارش آمده است: «در جریان سال پیش رو، تهران احتمالا با استفاده از فعالیت‌های قابل بازگشت هسته‌ای، حملات قابل انکار گروه‌های نیابتی و شرکای خود، و یا عملیات سایبری، به فشارهای مضاعف بالقوه ایالات متحده واکنش نشان خواهد داد.»

این گزارش می‌افزاید که این فعالیت‌ها «احتمالا با هدف به نمایش گذاشتن قدرت به موازات اجازه دادن به ایران برای کسب حمایت بین‌المللی همزمان با تلاش برای برقراری روابط در سرتاسر جهان» انجام خواهد شد.

این گزارش می‌گوید: «انتظار ما این است که رهبران ایران خواستار پرهیز از تحریک کردن واشنگتن و یا تضعیف تعامل دیپلماتیک بالقوه با دولت جدید ایالات متحده، خواهند بود.»

این گزارش همچنین مدعی اقدامات جمهوری اسلامی در زمینه حمایت از گروه‌هایی مانند حزب الله در لبنان، حوثی‌ها در یمن، , شبه نظامیان شیعه در عراق، شده است.

این گزارش همچنین با ادعای روابط نظامی ایران و کره شمالی، پیونگ یانگ را به عنوان یکی از تامین کنندگان اصلی جنگ افزارهای چند کشور، از جمله ایران و سوریه، معرفی کرده و به تحریم چند نهاد مرتبط با همکاری موشکی بالستیک میان کره شمالی و ایران اشاره کرده است.

در بخش مربوط به القاعده این گزارش نیز با ادعای حضور برخی افراد ارشد القاعده درایران، آمده است: «در حالی که ایمن الظواهری [رهبر القاعده] همچنان پنهان است، شمار اندکی از رهبران القاعده مستقر در ایران بر شبکه القاعده نظارت می‌کنند.»

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید