آمریکا ترکیه را به خاطر خرید سامانه دفاعی اس400 از روسیه، تحریم می‌کند

    کد خبر :768621
آمریکا ترکیه را به خاطر خرید سامانه دفاعی اس400 از روسیه، تحریم می‌کند

دولت ترامپ ترکیه را به خاطر خرید سامانه ضدهوایی “اس 400” روسیه به رغم مخالفت آمریکا، تحریم می‌کند.

خبرگزاری رویترز به نقل از 5 منبع مطلع از اعمال تحریم دولت ترامپ علیه دولت ترکیه به خاطر خرید سامانه اس400 از روسیه خبر داده است.

این منابع به رویترز گفتند آمریکا در این تحریم حوزه ریاست صنایع دفاعی ترکیه و “اسماعیل دمیر” رییس سازمان صنایع دفاعی ترکیه را هدف گرفته است.

یک مقام ترکیه در واکنش به این خبر به رویترز گفت:” تحریم‌ها به نتیجه‌ای نمی‌رسند و به روابط آسیب زده و غیرسازنده هستند. ترکیه طرفدار حل این مشکلات با دیپلماسی و مذاکرات است. ما تحمیل‌های یک طرفه را نمی‌پذیریم.”

ترکیه از ژوئیه 2019 شروع به تحویل گرفتن سامانه‌های دفاع ضدهوایی اس400 از روسیه کرده است و از همان زمان مقاماتی در دولت ترامپ به رییس جمهوری و سنا فشار می‌آورند تا ترکیه را به خاطر خرید سامانه نظامی از روسیه تحریم کند.

ترکیه متحد عضو ناتو آمریکا محسوب می‌شود و استدلال دولت واشنگتن این است که متحدان عضو ناتو نباید از روسیه خرید نظامی کنند.

دولت ترکیه اما می‌گوید با توجه به عدم فروش سامانه‌های نظامی پیشرفته از سوی آمریکا، این کشور از هر کشوری که بخواهد تسلیحات می‌خرد و کمبودهای دفاعی خود را جبران می‌کند. دولت ترکیه همچنین استدلال می‌کند که بسیاری از کشورهای اروپایی سامانه هوایی اس300 از روسیه خریده‌اند اما آمریکا برغم تهدید وزارت خارجه مبنی بر تحریم خریداران تسلیحات روسی، آنها را تحریم نکرده است.

ترکیه سال‌هاست درخواست خرید سامانه‌های پیشرفته دفاع موشکی و نیز طرح اشتراک در تولید هواپیماهای رادارگریز و عمود پرواز اف-35 با آمریکا را ارایه داده است.

به نوشته رویترز تحریم ترکیه به خاطر خرید تسلیحات نظامی از روسیه پیامی به متحدان آمریکا در سرتاسر جهان خواهد بود که واشنگتن خرید تسلیحات نظامی متحدان خود از روسیه را تحمل نخواهد کرد و با تحریم پاسخ خواهد داد.

منابع مطلع به رویترز گفتند در جلسه این هفته سنا برای تصویب بودجه نظامی 740 میلیارد دلاری سال آتی آمریکا، تحریم ترکیه ظرف مدت 30 لازم‌الاجرا خواهد شد.

بر اساس لایحه بودجه نظامی 2020 آمریکا دولت واشنگتن موظف شده ترکیه را تا پایان سال به صورت کامل از برنامه تولید مشترک “اف-35” کنار بگذارد و حتی تحویل دیگر جنگنده‌های خریداری شده از سوی ترکیه را نیز تعلیق کند.

به گزارش عصرایران، ترکیه در شرایطی از سوی آمریکا تحریم می‌شود که کمتر از 6 هفته دیگر سکان هدایت کاخ سفید به دست جو بایدن رییس جمهوری منتخب آمریکا خواهد افتاد و پیش‌بینی می‌شود با توجه به انتقادها و مواضع سابق بایدن درباره رهبری ترکیه، روابط آنکارا – واشنگتن در دوره بایدن سردتر و پرتنش‌تر از دوره ترامپ باشد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید