آمریکا با موفقیت یک موشک مافوق صوت ریتیون را آزمایش کرد

    کد خبر :849091
آمریکا با موفقیت یک موشک مافوق صوت ریتیون را آزمایش کرد

پنتاگون روز دوشنبه اعلام کرد،‌ آمریکا یک موشک مافوق صوت با قابلیت رسیدن به سرعت پنج برابر سرعت صوت را آزمایش کرده است.

این طبقه از تسلیحات برای نخستین بار از سال 2013 تا کنون است که به شکلی موفقیت آمیز از سوی آمریکا آزمایش می‌شوند.

این آزمایش در حالی انجام شد که آمریکا و رقبایش در جهان سرعتشان در تولید موشکهای مافوق صوت – نسل بعدی تسلیحات که قرار است زمان واکنش را از دشمن سلب کرده و مکانیزمهای سنتی دفاع را بی اثر کند – افزایش داده‌اند.

ماه ژوئیه روسیه اعلام کرد موشک کروز مافوق صوت خود از مدل “زیرکون”‌ را با موفقیت آزمایش کرده است. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه این موشک را جزو سیستمهای موشکی نسل جدید که در جهان مشابه ندارد، توصیف کرده است.

نهاد موسوم به پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته نظامی آمریکا یا به اصطلاح “دارپا” در بیانیه‌ای تصریح داشت: چند روز قبل تست پرواز آزاد سلاح مفهومی مافوق صوت هوا HAWC رخ داد.

اندرو نودلر، مدیر برنامه HAWC در دفتر فن آوری تاکتیکی دارپا گفت: این سلاح ما را یک قدم به پیشبرد برنامه HAWC به سمت یک برنامه بی سابقه ارائه کننده قابلیتهای نسل بعدی به ارتش آمریکا می‌برد.

هنوز تاریخی برای این گذار وجود ندارد اما نودلر به رویترز گفت: ما در حال آماده سای خودروهای بعدی خود و اجرای آزمایشات پروازی بیشتر در اواخر سال جاری میلادی هستیم.

سلاح‌های مافوق صوت در قسمتهای فوقانی اتمسفر با سرعتهای بیش از پنج برابر سرعت صورت یا معادل حدودا 6200 کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کنند.

به گزارش ایسنا، سازمان دارپا اعلام داشت: این موشک که توسط شرکت ریتیون تکنولوژیز ساخته شده چند ثانیه قبل از شروع به کار کردن موتور مافوق صوت اسکرمجت آن که ساخت شرکت نورتروپ گرومن است، از یک هواپیما رها شد.

وس کرمر، رئیس واحد تجاری “دفاع و موشکها” در شرکت ریتیون اظهار کرد:‌ وزارت دفاع آمریکا توانمندی‌های تسلیحات مافوق صوت و ضد مافوق صوت را به عنوان عالی‌ترین اولویتهای فنی برای امنیت کشور ما شناسایی کرده است.

او بیان کرد: آمریکا و همپیمانانش باید قابلیت بازدارندگی در برابر این تسلیحات و قابلیتهای دفاع در برابر آنها را داشته باشند.

تام کاراکو، یک تحلیلگر مرکز مطالعات بین‌المللی و راهبردی به رویترز گفت: سرمایه گذاری در قابلیت حملات مافوق صوت دارد جواب می‌دهد و پاسخی به پیشرفتی که امثال روسیه و چین تاکنون در این حوزه ‌کسب کرده‌اند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید