آمریکا ادعاها علیه ایران را تکرار کرد

    کد خبر :920949
آمریکا ادعاها علیه ایران را تکرار کرد

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با بیان ادعاهای واهی علیه ایران، سعی کرد توپ را به زمین ایران بیندازد و گفت که مذاکرات دوحه پیشرفتی به همراه نداشت.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مدعی شد: در حالی که از تلاش‌های اتحادیه اروپا بسیار سپاسگزاریم اما از اینکه ایران باز هم نتوانسته است به ابتکار اتحادیه اروپا پاسخ مثبت دهد و در نتیجه هیچ پیشرفتی حاصل نشده است، نا امید هستیم.

در ادامه این ادعاها آمده است: ما در دوحه، همچون گذشته آمادگی خود را برای به نتیجه رساندن و اجرای سریع توافق در مورد بازگشت متقابل به پایبندی کامل به برجام بر اساس تقریباً یک سال و نیم مذاکرات، به وضوح اعلام کردیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادعا کرد: اما در دوحه، ایران مانند گذشته موضوعاتی را مطرح کرد که کاملاً نامرتبط با برجام بود و ظاهراً آماده تصمیم گیری اساسی در مورد اینکه آیا می‌خواهد توافق را احیا کند یا آن را دفن کند، نیست.

از سوی دیگر، یک مقام ارشد دولت آمریکا هم مدعی شد که مذاکرات غیرمستقیم بین مقامات آمریکایی و ایرانی در دوحه قطر که با میانجیگری آمریکا به منظور نجات توافق هسته‌ای انجام شد، در یک نقطه راکد قرار گرفت که در این مرحله به معنای عقب گرد است.

این در حالی است که «انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از ادامه تلاش‌ها خبر داد و در پیامی توئیتری نوشت: دو روز مذاکرات فشرده و غیرمستقیم در دوحه پیرامون برجام. متأسفانه هنوز پیشرفتی که تیم اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده به آن امیدوار بود، محقق نشده است.

وی افزود: ما با فوریت بیشتری به همکاری برای اینکه توافق کلیدی جهت منع اشاعه و ثبات منطقه را به مسیر بازگردانیم ادامه خواهیم داد.

همچنین مشاور تیم مذاکره کننده هسته ای ایران بر ضرورت برچیدن تحریم ها به منظور اجرای توافق هسته ای تاکید کرد.

«محمد مرندی» در گفتگو با شبکه خبری المیادین پیرامون مذاکرات دوحه گفت: انتظار نمی رفت که مذاکرات تنها طی دو روز به راهکار مثبتی منتهی شود.

وی با بیان اینکه تهران اظهارات رسانه ای مقامات آمریکا را جدی نمی گیرد، افزود: آمریکایی ها باید تضمین های مورد درخواست ایران را فراهم کنند تا نشان دهند که مثل گذشته بار دیگر از پشت به ما خنجر نخواهند زد.

مرندی همچنین با تاکید بر ضرورت رفع تحریم ها به منظور اجرای مجدد برجام، افزود که اروپایی ها امروز توجه بیشتری به ایران دارند چرا که به دلیل جنگ اوکراین به نفت آن نیازمند هستند.

به گزارش مهر، مشاور هیات مذاکره کننده ایران در عین حال تاکید کرد که مذاکرات دوحه شکست نخورده و ادامه خواهد داشت.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید