آخرین ماه گرفتگی کامل قرن؛ فردا

    کد خبر :951860

فردا سه شنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۱ ماه گرفتگی کامل که به آن «ماه خونین» هم گفته می شود اتفاق خواهد افتاد و این پدیده تا سال ۲۰۲۵ تکرار نخواهد شد.

 تارنمای خبری فوربس نوشت: دومین ماه گرفتگی کامل سال جاری میلادی، روز سه شنبه ۱۷ آبان روی می دهد که آخرین ماه گرفتگی کلی موسوم به ماه خونین تا سال ۲۰۲۵ میلادی نیز خواهد بود.

سه شنبه ۱۷ آبان ماه (هشتم نوامبر سال ۲۰۲۲)، یک خسوف کامل (موسوم به ماه خون یا ماه خونین) از مناطق آمریکای شمالی و جنوبی، اقیانوس آرام (پاسیفیک) و استرالیا قابل مشاهده خواهد بود.

در جریان رویداد ماه کامل واردکسوف مرکز سایه زمین برای مدت ۸۵ دقیقه خواهد شد و یک رنگ سرخ مسگون ایجاد می‌کند. این سومین خسوف یا ماه گرفتگی کامل در ۱۸ ماه گذشته و دومین مورد در سال ۲۰۲۲ میلادی و آخرین ماه گرفتگی کامل تا سال ۲۰۲۵ خواهد بود.

درباره چیستی ماه گرفتگی «ماه خون» باید بدانیم زمانی که ماه کامل از میان سایه زمین در فضا عبور می‌کند، یک ماه گرفتگی کامل روی می دهد. هر ماه ماه جدید از میان زمین و خورشید عبور می‌کند و سپس وارد مدار خود در آن سوی زمین می شود تا به ماه کامل تبدیل شود.

هفته گذشته یک خورشیدگرفتگی جزیی بر فراز اروپا و آسیا روی داد و موجب شد که ماه کامل بعدی در مکانی عالی برای ایجاد یک ماه گرفتگی کامل قرار گیرد. یک ماه گرفتگی همیشه در طرفی از زمین که شب است روی می دهد این رویداد از آمریکای شمالی و جنوبی، اقیانوس آرام، آسیا و استرالیا قابل مشاهده خواهد بود.

این «ماه خون» ۸۵ دقیقه‌ای دارای فرایندی است که در پنج مرحله جداگانه روی خواهد د

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید