جدیدترین اخبار
29 دی 1398 ساعت 15:49 اقتصادی کد خبر :675946

آخرین تغییرات سهمیه بنزین انواع خودرو‌ها

سهمیه بنزین بعضی از خودرو‌ها در یکی دو ماهی که از آغاز سهمیه‌بندی بنزین می‌گذرد، تغییر کرده و شاهد افزایش سهمیه یا تغییر شیوه محاسبه آن بوده‌ایم. مثلا تاکسی‌های اینترنتی علاوه بر سهمیه ماهانه ۶۰ لیتر خودرو شخصی‌شان، می‌توانند بر اساس پیمایش هفتگی، سهمیه ریالی بگیرند. به این معنا که شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی مابه‌تفاوت قیمت بنزین آزاد و سهمیه‌ای را به حساب مالکان این خودرو‌ها واریز می‌کند. شیوه محاسبه سهمیه وانت‌بار‌ها هم تقریبا مشابه همین مورد است و رانندگان آن‌ها بر اساس بارنامه‌هایشان و بدون سقف، سهمیه بنزین دریافت می‌کنند. شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی برای خودرو‌های پلاک معلولان و جانبازان ۴۰ لیتر سهمیه اضافه در نظر گرفته که برای دریافت آن باید از کارت سوخت جدید استفاده کنند. آژانس‌های تاکسی تلفنی که تحت نظر شهرداری‌ها فعالیت می‌کنند در صورت ارائه اطلاعاتشان از طریق اتحادیه تاکسیرانی، سهمیه بیشتر معادل ۱۴۰ لیتر در ماه دریافت خواهند کرد. از طرف دیگر با وجود درخواست مربیان آموزشگاه‌های رانندگی برای سهمیه سوخت بیشتر، شرکت ملی پخش اعلام کرده مصوبه‌ای در این زمینه وجود ندارد و این مربیان باید از طریق صنف خودشان پیگیر وزارت کشور باشند.

پرداخت سهمیه تاکسی‌های اینترنتی بر اساس داده‌های وزارت کشور

تاکنون سه مرحله سهمیه بنزین تاکسی‌های اینترنتی واریز شده است و این واریز‌ها بر اساس لیستی که از سوی وزارت کشور به شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ارسال شده، صورت گرفته است. شهرام رضایی، مدیر برنامه‌ریزی شرکت پخش، با اعلام این مورد می‌گوید ما در شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، امکان تشخیص این را نداریم که این اطلاعات مربوط به چه خودرویی است و به این مسئله که برای چه خودرویی باید پرداخت شود یا نشود، ورود نمی‌کنیم و اگر کسی در تاکسی‌های اینترنتی فعالیت دارد و سهمیه خود را نگرفته است، باید این موضوع را از شرکت‌های اینترنتی خودشان پیگیری کنند و شرکت‌های اینترنتی هم از وزارت کشور پیگیری می‌کنند.

سهمیه اضافه تاکسی‌های اینترنتی بر اساس پیمایش محاسبه می‌شود و مابه‌تفاوت قیمت بنزین آزاد و سهمیه‌ای از طرف شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی به حساب راننده‌های این تاکسی‌ها واریز می‌شود.

وانت‌بار‌ها بر اساس بارنامه سهمیه می‌گیرند

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای می‌گوید از بهمن‌ماه امسال سهمیه سوخت وانت بار‌ها بر اساس پیمایش محاسبه می‌شود و اگر رانندگان یا مالکان، کارت هوشمند نگیرند، با مشکل مواجه خواهند شد. عبدالهاشم حسن‌نیا می‌گوید با توجه به اینکه مقرر شده سهمیه سوخت وانت بار‌ها بر اساس پیمایش ثبت شده در اسناد حمل تخصیص پیدا کند، برای همین رانندگان و مالکان وانت بار برای فعالیت در جاده‌های برون شهری باید اسناد حمل وانت بار مثل کارت هوشمند راننده، کارت هوشمند وانت‌بار، بارنامه و … دریافت کنند.

دیگران می خوانند:
افزایش ارزش سهام عدالت

آن‌هایی که هنوز کارت سوخت جدید نگرفته‌اند، برای دریافت اسناد حمل بار دو راه پیش رو دارند. بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی، علاوه بر امکان مراجعه حضوری به مراکز صدور کارت هوشمند سوخت در استان محل سکونت راننده یا مالک وانت، امکان ثبت نام غیر حضوری هم فراهم شده است. برای این کار مالک وانت بار باید به سایت smartcard.rmto.ir مراجعه کند و اطلاعاتشان را در پرتال سامانه کارت هوشمند در قسمت خدمات غیرحضوری وارد کنند. رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای می‌گوید مدارکی مثل برگ سلامت جسمی و روحی و همچنین گواهی‌های عدم اعتیاد و عدم سوءپیشینه بعد از ثبت نام از متقاضیان دریافت خواهد شد. هزینه صدور کارت هوشمند راننده و ناوگان هر کدام به طور جداگانه ۲۰هزار تومان یعنی جمعاً ۴۰هزارتومان تعیین شده است.

معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای می‌گوید در صورتی که وانت‌بار‌های بین شهری نسبت به دریافت اسناد حمل (بارنامه) اقدام نکنند با کاهش سهمیه مواجه خواهند شد. به گفته محمد حسنی، تاکنون سه هزار وانت‌بار در سامانه کارت هوشمند ثبت نام نموده و کارت هوشمند دریافت کرده‌اند.

پیش از این سهمیه وانت‌بار‌ها به صورت ماهانه و ثابت محاسبه می‌شد. طوری که برای وانت‌بار‌های کم‌مصرف ۳۰۰ و برای وانت‌بار‌های پرمصرف ۴۰۰ لیتر به صورت علی‌الحساب در نظر گرفته شده است. حالا با تغییراتی که از بهمن‌ماه اجرایی می‌شود، سهمیه سوخت بر اساس پیمایش و بدون سقف محاسبه خواهد شد.

نحوه افزایش سهمیه خودرو‌های پلاک معلولان و جانبازان

خودرو‌های پلاک معلولان و جانبازان سهمیه سوخت بیشتری می‌گیرند. بر اساس اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، خودرو‌های سواری دارای پلاک معلولان و جانبازان از اول دی‌ماه ۴۰ لیتر بیشتر سهمیه می‌گیرند. طوری که سهمیه خودرو‌های بنزینی برای این افراد ماهانه ۱۰۰ لیتر و خودرو‌های دوگانه‌سوز ماهانه ۷۰ لیتر محاسبه می‌شود. باید توجه داشته باشید که مالکان این خودرو‌ها برای دریافت سهیمه اضافه خود باید کارت سوخت جدید بگیرند.

اطلاعیه جدید شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی نشان می‌دهد کارت سوخت خودرو‌های پلاک معلولان از شنبه ۲۸ دی باطل شده و غیرقابل استفاده است. کارت سوخت جدید بدون نیاز به ثبت نام، صادر شده و به آدرس مالک خودرو پست می‌شود.

آن دسته از معلولان و جانبازان که پلاک خودروی آن‌ها ویژه نیست، برای دریافت سهمیه مازاد ۴۰ لیتر، لازم است ابتدا از طریق سازمان‌های مربوطه مثل بهزیستی و بنیاد جانبازان و پلیس راهور برای تغییر پلاک خودروی خود اقدام کنند تا به دنبال آن امکان صدور و ارسال کارت سوخت جدید فراهم شود.

دیگران می خوانند:
ناتیلوس 2021؛ بروز رسانی یک اتاق لوکس به سبک لینکلن / عکس

آژانس‌ها برای دریافت سهمیه سوخت، اطلاعاتشان را ارائه کنند

سهمیه تاکسی‌های تلفنی و آژانس‌های شهرداری بر اساس پیمایش محاسبه می‌شود و معادل ریالی آن به حساب مالک خودرو واریز می‌شود. مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در این باره می‌گوید تا حالا یک مرحله برای ۳۰ هزار راننده آژانس که اطلاعاتشان را ارائه کرده‌اند، سهمیه سوخت واریز شده است.

شهرام رضایی می‌گوید در حال حاضر هر شخصی که در آژانس و تاکسی تلفنی کار می‌کند و تاکنون سهمیه سوختی برای فعالیت خود نگرفته است، با مراجعه به صنف خود، پیگیر این موضوع شود که نامش در لیستی که به وزارت کشور ارسال می‌شود، قرار بگیرد. شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی مجری سهمیه‌بندی بنزین است و آنچه از سهمیه‌ها به رانندگان آژانس در یک نوبت تخصیص پیدا کرده، بر اساس لیستی بوده که از وزارت کشور به ما داده شده است. پس هر نوع پیگیری باید از صنف و وزارت کشور صورت گیرد.

مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور می‌گوید آژانس‌های تاکسی تحت نظارت شهرداری‌ها باید اطلاعات راننده‌های خود را در پورتال اتحادیه تاکسیرانی به نشانی irtu.ir ثبت کنند. ثبت نام در این سامانه به معنای دریافت یارانه سوخت نیست و نهایتا سهمیه بعد از مشخص شدن فعالیت ثبت نام شدگان انجام خواهد شد. مرتضی ضامنی می‌گوید اطلاعات رانندگان آژانس دارای پروانه بعد از بررسی و پالایش در سه بخش اطلاعات هویتی، خودرویی و بانکی برای واریز مابه‌تفاوت ریالی سهمیه سوخت به شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ارسال شده و براساس پیگیری‌های صورت گرفته سهمیه آذرماه این گروه از ناوگان به حساب آن‌ها واریز شده است. در این خصوص پس از بررسی‌های لازم میزان سهمیه تعلق گرفته به آژانس‌ها تا سقف ۱۴۰ لیتر برای خودرو‌های تک‌سوز و تا سقف ۱۰۰ لیتر برای خودرو‌های دوگانه‌سوز سهمیه بنزین اختصاص پیدا کرده است.

مربیان آموزشگاه‌های رانندگی به صنفشان مراجعه کنند

هیچ مصوبه‌ای برای تخصیص سهمیه بنزین به مربیان آموزشگاه‌های رانندگی تاکنون صادر و به شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ابلاغ نشده است. شهرام رضایی با اعلام این مورد، می‌گوید ما متولی اجرا هستیم و تا امروز نیز هیچ دستوری برای تخصیص سهمیه بنزین به این قشر برای اجرا به ما داده نشده است. مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی مربیان آموزشگاه‌های رانندگی در خصوص پیگیری سهمیه بنزین ویژه برای نوع فعالیت‌شان، باید همچنان از طریق صنوف خود، موضوع را از وزارت کشور پیگیری کنند.

Ad

Ad

روی خط خبر

 • باکیفیت و بی‌کیفیت‌ترین خودروهای داخلی معرفی شدند
 • بورس های جهان سبزپوش شدند
 • ارتقا درجه تعدادی از فرماندهان ناجا + اسامی
 • دستگیری سارقی که بیشتر ساندرو می دزدید
 • افتتاح عمیق‌ترین استخر جهان با ویرانه‌های مصنوعی در لهستان
 • سمفونی «شهرزاد» تماشایی شد/ ادای احترام به کادر درمان / فیلم
 • بازداشت ۱۲ نفر از کارکنان قوه قضاییه به اتهام گرفتن رشوه
 • رکورد تولید روزانه ایران خودرو شکسته شد
 • نحوه دریافت کمک بلاعوض و وام یک میلیون تومانی کرونا / روش ثبت نام و افراد مشمول
 • ابتلای کامبوزیا پرتوی به کرونا
 • چه زمانی آمار فوتی‌های کرونا در ایران کاهش پیدا می‌کند؟
 • ویزیت و داروی رایگان در مراکز ۱۶ ساعته کرونا در تهران
 • شاخص بورس تهران امروز دوشنبه بیش از 16 هزار واحد رشد کرد
 • بهای نفت و طلا در بازارهای جهانی
 • ازسرگیری پروازهای لوفتهانزا به ایران تا پایان ماه جاری
 • وزارت خارجه آمریکا: ۷۰ میلیارد دلار به درآمد نفتی ایران خسارت زده‌ایم
 • زمان واریز وام یک میلیونی کرونا مشخص شد
 • نامگذاری محصول جدید ایران خودرو
 • احتمال بازگشت خارجی‌ها به بازار خودروی ایران / پایان انزوای خودرویی ایران نزدیک است
 • نگاهی به فیلم هالیوودی «کافر»؛ تلاش برای توجیه ترور سردار سلیمانی
 • بنز، بی.ام.و و پورشه استاندارد اجباری ندارند
 • سارکوزی برای محاکمه به دادگاه می‌رود
 • دیدار مخفیانه نتانیاهو با محمد بن سلمان در عربستان
 • نگهداری اجساد صدها قربانی کرونا در کامیون‌های یخچال‌دار
 • قیمت طلا، سکه،دلار و ارز امروز ۹۹/۰۹/۰۳
 • هوای تهران آلوده است/ هشدار به بیماران قلبی و ریوی
 • دلار در صرافی بانک‌ها ۲۵ هزار و ۶۰۰ تومان
 • افزایش قیمت شیر خام و حذف لبنیات از سفره ها
 • عباس عبدی/ آلونک؛ مسأله چیز دیگری است؟
 • آغاز توزیع کیت‌های تشخیص سریع کرونا در مراکز منتخب/ هزینه انجام تست
 • Ad