مرگ ۴ مرد روستایی در آتش‌سوزی جنگل‌های فیروزآباد فارس

    کد خبر :833154
مرگ ۴ مرد روستایی در آتش‌سوزی جنگل‌های فیروزآباد فارس

مجموع تلفات آتش‌سوزی‌های هایقر فارس به ۴ تن رسیده و گزارش‌ها حاکی است ارتفاعات همچنان درگیر آتش‌سوزی است.

شعله‌های آتش از ساعت ۱۵ دوشنبه ۱۱ مرداد در منطقه هایقر بر جان مراتع و پوشش گیاهی منطقه هایقر در شهرستان فیروزآباد استان فارس افتاده و خبرهای رسیده از منابع محلی حاکی است که آتش همچنان می‌تازد و تلاش‌ها برای مهار آتش ادامه دارد.

در آتش‌سوزی‌های هایقر تاکنون ۴ مرد روستایی (عشایر) که برای خاموش کردن آتش به کمک آمده بودند، براثر سوختگی جان خود را از دست داده‌اند. یکی از امدادرسانان روستایی به دلیل سوختگی ۵۰ درصد به بیمارستان شیراز منتقل شد اما به دلیل شدت سوختگی در بیمارستان جان باخت. گزارش‌ها حاکی است چند نفر نیز مصدوم شده‌اند.

ناصر اصلاحی، رئیس انجمن دوستداران طبیعت شهرستان فیروزآباد گفته که با وجود این که آتش سوزی در یکی از نقاط شروع اطفا شده بود، اما وزش باد، آتش موجود در نقطه دیگر را به منطقه ای به نام آسیاب‌بادی کشاند و از آنجا آتش به منطقه آلانه و حوالی چاه های گاز کشیده شد.

حسین آرگیو، فرماندار فیروزآباد نیز با بیان این که آتش سوزی در تنگه هایقر در حال پیشروی است، عنوان کرد: بر اثر آتش سوزی در دو نقطه از ارتفاعات تنگ هایقر فیروزآباد که از ۱۱ مرداد شروع شده، ۴ نفر از روستاییان جان خود را از دست دادند.

وی افزود: این آتش سوزی تا دیشب مهار شده بود، اما با وزش باد شدید صبح امروز دوباره شراره‌های آتش به جان ارتفاعات هایقر افتاده است.

آرگیو با بیان اینکه هم اکنون عملیات اطفای حریق به وسیله یک بالگرد و با کمک‌های کلیه نیروهای مردمی و دولتی، هلال احمر، بسیج، محیط زیست و دوستداران محیط زیست در حال انجام است، اظهار کرد: با دستور استاندار یک فروند بالگرد دیگر نیز به منطقه اعزام شده است.

آرگیو در خصوص کشته و مصدوم شدن شماری از عشایر ساکن این منطقه گفت: با گسترش این آتش سوزی، تعدادی از عشایر مشغول خاموش کردن آتش بودند که متاسفانه یک گردباد شدید موجب فراری دادن آنها می‌شود و ۳ نفر از آنان حین فرار از گردباد و آتش کشته و یک نفر نیز مصدوم (مصدومی که در بیمارستان جان باخت) شده است.

فرماندار فیروزآباد بیان کرد: نیروهای امداد و نجات از شهرستانهای کازرون، فراشبند، قیروکارزین نورآباد، کوار به محل حادثه اعزام شده و در حال اطفا حریق هستند.

وی با اشاره به اینکه آتش همچنان در حال پیشروی است، بیان کرد: سخت‌گذر و صخره‌ای بودن محل آتش‌سوزی، دمای بالای و پوشش مرتعی خشک و مرغوب هر لحظه بر شدت شعله‌های آتش افزوده و مراتع و درختان منطقه را با خاک یکسان می‌کند.

اعزام بالگرد به فیروزآباد

مدیرعامل جمعیت هلال احمر فارس هم از اعزام بالگرد و گروه‌های عملیاتی به منطقه آتش سوزی در هایقر فیروزآباد خبر داد.

حسین درویشی شامگاه سه‌شنبه ۱۲ مرداد به خبرنگاران گفت: در پی حریق گسترده در تنگ هایقر فیروزآباد، هفت تیم عملیاتی از جمعیت هلال احمر شهرستان‌های فیروزآباد، کازرون، قیر و کارزین و فراشبند به منطقه اعزام شدند و بالگرد جمعیت هلال احمر فارس نیز در منطقه حادثه حضور دارد.

به گزارش همشهری‌آنلاین، مدیرعامل جمعیت هلال احمر فارس خاطرنشان کرد: بنده و معاون امداد و نجات هلال احمر استان در محل این آتش‌سوزی حضور داریم.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید