بهبود ۹۰درصدی کیفیت کنترل فرکانس شبکه برق در دولت یازدهم

۲ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۱۱  /   /  کد خبر: 42475
بهبود ۹۰درصدی کیفیت کنترل فرکانس شبکه برق در دولت یازدهم

معاون راهبری شبکه شرکت مدیریت شبکه برق ایران از بهبود ۹۰ درصدی کیفیت کنترل فرکانس شبکه برق در دولت یازدهم خبر داد؛ با این همه از سه هزار و ۳۰۰ مگاوات کسری توان امسال گفت که با اجرای طرح های اصلاحی و مدیریت مصرف قابل رفع است.
[بهبود ۹۰درصدی کیفیت کنترل فرکانس شبکه برق در دولت یازدهم/ هنوز ۳۳۰۰ مگاوات کسری داریم]

به گزارش جمعه پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «مصطفی رجبی مشهدی» کنترل فرکانس را یکی از شاخص مهم و کلیدی برای مدیریت شبکه برق اعلام کرد.
به گفته رجبی مشهدی، فرکانس های در بازه مجاز ۲/۰±۵۰ هرتز در کشور رصد می‌شود که در سال ۱۳۹۲ به میزان ۱۲۵ دقیقه فرکانس شبکه، خارج از این بازه بود که با پایش و کنترل، در سال ۱۳۹۵ به حدود ۱۲ دقیقه رسید که به معنای ۹۰ درصد بهبود کیفیت کنترل فرکانس شبکه است.
وی کنترل فرکانس در شبکه برق ایران را در سطح منطقه بی نظیر و در حد ترازهای جهانی دانست و یادآوری کرد: نیروگاه‌های حرارتی و برق آبی که در کنترل فرکانس مشارکت دارند به صورت دوره ای مورد آزمون قرار گرفتند و در سه دسته عالی، متوسط و ضعیف دسته بندی شدند.

* ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال پاداش نیروگاه‌ها برای مشارکت در کنترل فرکانس
معاون راهبری شبکه شرکت مدیریت شبکه برق ایران از استفاده از حداکثر توان نیروگاه‌های موفق و همچنین افزایش پاداش نیروگاه‌ها برای مشارکت در کنترل فرکانس با حمایت شرکت مدیریت شبکه و هیات تنظیم بازار مصرف برق خبر داد و گفت: پاداش نیروگاه‌ها از ۹۰ میلیارد ریال در سال به ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال افزایش می‌یابد.
رجبی مشهدی کاهش زمان خروج ولتاژ شبکه از محدوده مجاز را یکی دیگر از شاخص های مدیریت شبکه برق عنوان کرد و از بهبود ۵۰ درصدی این شاخص در سال ۱۳۹۵ نسبت به سال ۱۳۹۲ خبر داد.
به گفته وی، در سال ۹۲ ولتاژ حدود ۶۶/۰ درصد خارج از محدوده مجاز بود که این میزان پارسال به حدود ۳۲/۰ درصد رسید.
شناسایی گلوگاه‌ها و نقاط ضعف در بهره برداری، اصلاح محل نصب خازن‌ها در شبکه، بکارگیری صحیح راکتورهای نصب شده و آزمون نیروگاه‌هایی را که باید نسبت به تولید و جذب توان راکتیو اقدام کنند از اقدام ها برای کنترل ولتاژ در شبکه برشمرد.
رجبی مشهدی اعلام کرد پارسال بیش از ۵۲ هزار مگاوات برق در نیروگاه‌های اتمی، برق آبی و حرارتی تولید شد. همچنین در چهار سال گذشته نسبت به چهار سال پیش از آن بخش صادرات ۱۵ درصد افزایش را ثبت کرد.

*کاهش ۲۰ درصدی خاموشی‌های بخش انتقال در دولت یازدهم نسبت به دولت گذشته
معاون راهبری شبکه برق کشور گفت: خاموشی بخش انتقال در دولت یازدهم نسبت چهارسال گذشته حدود ۲۰ درصد کاهش یافت.
وی صرفه جویی حاصل از طرح تشویقی «ذخیره عملیاتی» را که پارسال اجرا شد، معادل یک نیروگاه ۲۰۰۰ مگاواتی ذکر کرد و گفت: پارسال حدود ۶۸ ساعت محدودیت تامین برق در اثر افزایش بار داشتیم که به معنای ۶۸ ساعت استفاده از یک نیروگاه ۲۰۰۰ مگاواتی در سال بود که جبران این میزان از راه اجرای این طرح اقتصادی تر شد.
رجبی مشهدی رشد مصرف در اوج بار در ۱۰ سال گذشته را ۶/۴ درصد اعلام کرد و گفت: با رشد نرمال پنج درصدی نیاز مصرف، به توانی نزدیک به ۵۵ هزار و ۳۲۷ مگاوات برای اوج مصرف نیازمندیم و با رشد هشت درصدی این میزان به ۵۶ هزار و ۹۰۷ مگاوات می رسد.

* ۳ هزار و ۳۰۰ مگاوات کسری توان شبکه
معاون راهبری شبکه شرکت مدیریت شبکه برق ایران گفت: باید ۵۷ هزار و ۲۰۷ مگاوات را تامین کنیم؛ در حالی که توان تولید نزدیک به ۵۳ هزار و ۸۴۲ مگاوات را داریم.
وی ادامه داد: با احتساب رشد پنج درصد، حدود ۱۷۸۴ مگاوات و رشد هشت درصد ۳ هزار و ۳۰۰ مگاوات کسری داریم. در صورت اجرای طرح‌های پیش بینی شده میزان کسری به حداقل یعنی کمتر از یک هزار مگاوات می رسد که این نیز با راهکارهای مدیریت مصرف به خوبی قابل جبران است.
رجبی مشهدی محدودیت‌های انتقال در شبکه برق را بیشتر برای تهران، خوزستان، مازندران و بخشی از سیستان پیش بینی کرد که در صورت صرفه جویی و مدیریت مصرف در این نقاط نیز با مشکلی روبرو نخواهیم بود.
به گفته وی، در بخش توسعه نیروگاه‌های حرارتی تاکنون یک هزار و ۴۰ مگاوات ظرفیت از نیروگاه‌های حرارتی جدید به شبکه سنکرون شده (در مدار قرار گرفته) است و پیش بینی می‌شود ۳۲۰ مگاوات دیگر نیز به این میزان اضافه شود. ۵۰۰ مگاوات دیگر نیز به طور پراکنده تولید و ۴۵۰ مگاوات از تولید نیروگاه‌های برق آبی به ظرفیت شبکه برق کشور اضافه می‌شود.
به گفته وی، پارسال فقط ۳۰۰ مگاوات از ظرفیت حدود ۷۶۰ مگاواتی تولید پراکنده استفاده شد و برای امسال باید مشکل تامین گاز نیروگاه‌های تولید پراکنده رفع شود.
راه اندازی ۲ واحد نیروگاه سیار ۲۵ مگاواتی در مازندران و یک واحد در تهران، طراحی پره‌های کنترل کننده هوای کمپرسور برای تولید بیشتر توربین‌های گازی کشور به میزان ۳۰۰ مگاوات و رایزنی با نیروگاه‌های در اختیار صنایع برای استفاده از ۳۰۰ تا ۴۰۰ مگاوات ظرفیت آنها در زمان های اوج مصرف امسال از دیگر اقدام ها در این زمینه بوده است.
رجبی امسال را برای صنعت برق کشور «بسیار سخت» توصیف و ابراز امیدواری کرد در صورت آمادگی نیروگاه‌ها و شبکه انتقال و راه های مدیریت مصرف محدودیت گسترده ای صورت نگیرد.
به گزارش ایرنا، در چهار سال گذشته متوسط رشد سالیانه قدرت اسمی و عملی نیروگاه های کشور در سال ۱۳۹۴ نسبت به ۱۳۸۴ به ترتیب نزدیک به ۶٫۱ و ۵٫۷ درصد رشد کرد. ظرفیت نیروگاه های کشور در دولت یازدهم نیز هفت هزار و ۹۲۶ مگاوات افزایش یافت.
در این مدت ۵۴ نیروگاه جدید در ۱۳ استان کشور ساخته شد که ۳۵ واحد به ظرفیت پنج هزار و ۷۵۰ مگاوات متعلق به نیروگاه های حرارتی است که ۲۰ واحد آن به ظرفیت سه هزار و ۲۶۰ مگاوات (معادل ۵۷ درصد) توسط بخش خصوصی ساخته و سنکرون (وارد مدار) شد.
سهم بخش دولتی از مجموع ظرفیت تولید برق حرارتی در کشور حدود ۳۶ درصد بود.
بر اساس برنامه‌ریزی های انجام شده قرار است سهم دولت پس از واگذاری ها، به ۱۸ درصد برسد.
بر پایه گزارش ها، سهم بخش خصوصی از مجموع تولید برق حرارتی کشور نزدیک به ۶۴ درصد است.
کل ظرفیت نصب شده کنونی نیروگاه های کشور ۷۶ هزار و ۴۲۷ مگاوات است که نسبت به سال ۱۳۹۴، نزدیک به ۳٫۱ درصد رشد را نشان می دهد.

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها