جدیدترین اخبار
1 خرداد 1399 ساعت 10:41 ورزشی کد خبر :716724

معضل درک پایین از زبان انگلیسی در فدراسیون فوتبال!

کمیته روابط بین‌الملل در فدراسیون‌های ورزشی مختلف برخلاف عرفی که در ایران وجود دارد، ‏یکی از مهم‌ترین کمیته‌ها است؛ منتهی به نظر می‌رسد همین کم‌توجهی رسانه‌ها به وظایف این کمیته حساس، ‏باعث شده در فوتبال اتفاقاتی رخ بدهد که کل این جامعه پرمخاطب ضرر کند.

این روز‌ها که فدراسیون فوتبال ‏مشکلات برون مرزی زیادی را با فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا پیدا کرده و هرروز اخبار ناامیدکننده‌ای درباره ‏روابط موجود میان مقامات ایرانی با مسئولان نهاد‌های بزرگ بین‌المللی شنیده می‌شود بیشتر از هر زمان دیگری ‏نقش کمیته بین‌الملل به چشم می‌آید. حقیقت ماجرا هم مربوط به اشتباهات تاریخی است که در عملکرد این ‏بخش بسیار مهم فدراسیون فوتبال شاهد هستیم. البته اشتباهاتی که انگار قرار نیست هیچ وقت جریمه و تاوان ‏خاصی داشته باشد و هر مسئولی در ساختار بالاترین نهاد مدیریت فوتبال کشور اجازه دارد اشتباه کرده و به ‏کارش با قدرت ادامه بدهد.

از آنجایی که همواره گفته‌اند مشت نمونه خروار است، بررسی چهار گاف تاریخی ‏روابط بین‌الملل فدراسیون که تبدیل به بحران در فوتبال ایران شده به خوبی نشان می‌دهد که در این مجموعه ‏چه می‌گذرد.

نخستین گاف مسئول کمیته بین‌الملل

وقتی در اسفندماه‌سال گذشته فیفا با ارسال نامه‌ای به فدراسیون فوتبال دستور لغو انتخابات و اصلاح اساسنامه ‏را به ایران ابلاغ کرد، مدیران فدراسیون تلاش کردند در مکاتبه با فدراسیون جهانی هر طور که شده مجوز ‏برگزاری انتخابات را در تاریخ بیست‌وپنجم اسفند بگیرند و سپس با روی کار آمدن تیم مدیریتی جدید اقدامات لازم برای ‏اصلاح اساسنامه انجام شود.

این اتفاق باعث شد فیفا در نامه دوم خود به فدراسیون پرده از اتفاقی عجیب ‏بردارد. در نامه فیفا آمده بود: «به‌نظر می‌رسد که میان نسخه‌های فارسی و انگلیسی اساسنامه فدراسیون فوتبال ‏جمهوری اسلامی ایران و مستندات مربوط به فرآیند ثبت‌نام کاندیدا‌ها برای تصدی پست خالی (ریاست ‏فدراسیون) که در تاریخ سوم فوریه‌سال ٢٠٢٠ از سوی فدراسیون فوتبال ایران در اختیار ‏AFC‏ قرار گرفت، ‏مغایرت‌هایی وجود دارد.»

پس از این نامه حمیرا اسدی، رئیس کمیته روابط بین‌الملل فدراسیون در بیانیه‌ای ‏توضیحاتی جنجالی ارایه داد و گفت: «در مکاتبه اخیر ‏AFC‏ از فدراسیون فوتبال کشورمان درخواست شد آخرین ‏نسخه اساسنامه فدراسیون، قوانین و مقررات انتخابات، قوانین و مقررات کمیته اخلاق و قوانین و مقررات ‏انضباطی فوتبال کشورمان برای‎ AFC ‎ارسال شود‎. ‎‏ براساس بررسی‌هایی که به عمل آمد و با توجه به «فورس ‏ماژور» بودن موضوع ضمن هماهنگی با ‏AFC‏ صرفاً آخرین نسخه اساسنامه فعلی و دیگر قوانین مصوب ‏فدراسیون به زبان فارسی برای ‏AFC‏ ارسال شد.

با طرح موضوع مغایرت نسخه فارسی و انگلیسی اساسنامه ‏فدراسیون جمهوری اسلامی ایران از سوی فیفا، این سوال مطرح می‌شود که نسخه انگلیسی کدام اساسنامه در دست فیفا یا ‏AFC‏ است؟ چرا که پس از درخواست ‏AFC‏ برای ارسال اساسنامه به دلیل کمبود زمان، اساساً نسخه انگلیسی ‏اساسنامه فعلی برای ‏AFC‏ یا فیفا ارسال نشده است.» نخستین گاف این مقام مسئول این بود که اعتراف کرد ‏فدراسیون در هشت‌سال گذشته برخلاف ادعای تمام مسئولان به هیچ عنوان نسخه انگلیسی اساسنامه را برای فیفا ‏ارسال نکرده است. همچنین باید این شائبه مشخص شود که آیا درست است امور بین‌الملل فدراسیون در ‏اشتباهی تاریخی نسخه فارسی آیین‌نامه‌های مدنظر فیفا و AFC‏ را برای آن‌ها ارسال کرده است؟

بی‌احترامی به مقامات فیفا

ماجرای ابهامات مربوط به مکاتبات رسمی با فیفا البته به این موارد ختم نمی‌شود. فدراسیون جهانی‌سال گذشته ‏نمایندگان خود را برای اصلاح اساسنامه فدراسیون به ایران فرستاد و جلسات بسیار مهمی در این رابطه برگزار ‏شد و درنهایت یک اساسنامه هم برای فوتبال ایران نگارش شد. در آن مقطع قرار بود مدیران فدراسیون ‏اقدامات لازم را برای تصویب اساسنامه نگارش شده با برگزاری مجمع عمومی و اجرایی کردن آن انجام بدهند. ‏منتهی این اتفاق رخ نداد و پس از آن فیفا در حداقل چهار نامه پیگیری‌هایی بابت سرنوشت این اساسنامه انجام داد ‏که در اتفاقی حیرت‌انگیز به هیچ‌کدام از این نامه‌های بسیار مهم از سوی فدراسیون جوابی شفاف داده نشد و ‏همین بی‌احترامی به فیفا مقدمات مخالفت را با برگزاری انتخابات فراهم کرد. یک مسأله کلیدی در این خصوص ‏هم این است که گفته می‌شود اساسنامه جدید مصوب شده در هیأت رییسه فدراسیون فوتبال هم توسط کمیته ‏بین‌الملل ترجمه نشده است! ‏

درک پایین از مکاتبات انگلیسی؟

سال ٩٩ برای فدراسیون فوتبال با بحرانی بسیار بزرگ به دنبال تغییر دبیرکل همراه شد. وقتی مسئولان ‏تصمیم گرفتند با ابراهیم شکوری، سرپرست دبیرکلی قطع همکاری کنند و این صندلی بسیار مهم مدیریتی را به ‏مهدی محمدنبی بدهند، به دنبال این فعل و انفعال ‏AFC‏ رسما دبیرکلی نبی را غیرقانونی اعلام کرد. ‏

کنفدراسیون فوتبال آسیا با ارسال سه نامه تند به فدراسیون ایران جزئیات کامل دلیل این انتصاب غیرقانونی را ‏تشریح کرد. پاسخ فدراسیون فوتبال و رایزنی‌های صورت گرفته، اما مقدماتی فراهم کرد که ‏AFC‏ در اقدامی ‏غیرقابل باور در نامه سوم برای فدراسیون نوشت: «کنفدراسیون به صورت مستمر بر نقض انتصاب دبیرکل ‏فدراسیون ایران نظارت می‌کند و از طریق مکاتباتی که انجام شده به جواب دقیقی دست پیدا نکرده است. ‏بدترین مورد این است که فدراسیون فوتبال ایران سوءتفاهم‌ها و تفسیر‌های اشتباهی از نامه‌هایی که ‏AFC‏ ارسال ‏کرده، دارد و متوجه منظور ما نمی‌شود.» این نامه ارسال شده به خوبی نشان می‌دهد که مسئولان فدراسیون از ‏درک مکاتبات انگلیسی با نهاد‌های بین‌المللی هم ضعف‌هایی دارند و این فاجعه و آبروریزی بزرگ برای ‏فوتبال کشور به حساب می‌آید. ‏

مقصر اصلی در ماجرای شکایت کی‌روش

جامعه فوتبال ایران هنوز نتوانسته باور کند که کارلوس کی‌روش با شکایت به فیفا توانسته حکم محکومیت علیه ‏ایران برای پرداخت ٢٠٠‌هزار دلار پاداش سومی جام ملت‌های آسیا بگیرد. آن هم برای مسابقه‌ای که اصلا ‏برگزار نشد و تیم‌ملی کشورمان در مسابقه رده‌بندی با شکست مقابل ژاپن از گردونه رقابت‌ها حذف شد. جالب ‏اینجاست که محمود اسلامیان، عضو هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال در مصاحبه‌ای این پاداش نقدی را که حدود ‏‏٧٠‌هزار دلار هزینه دادرسی و سود دیرکرد پرداخت هم به آن اضافه شده، حق کی‌روش دانسته است.

عمق فاجعه ‏اما اینجاست که مدیران فدراسیون فوتبال بعد از جام‌جهانی روسیه که در فاصله ٦ماه مانده به جام ملت‌های ‏آسیا ٢٠١٩ امارات اقدام به تمدید قرارداد سرمربی تیم‌ملی کردند، آیا نمی‌دانستند که این تورنمنت مسابقه ‏رده‌بندی ندارد؟ ‎ ‎این اتفاقات درحالی رخ داده که در تاریخ بیست‌وچهارم می‌٢٠١٦ یعنی حدود سه‌سال تا آغاز مرحله نهایی ‏جام ملت‌ها آیین‌نامه این مسابقات تدوین و به فدراسیون‌های عضو ابلاغ و در سایت ‏AFC‏ هم منتشر شده بود. ‏به این ترتیب برای هیچ‌کسی قابل باور نیست که مسئولان کمیته روابط بین‌الملل و سازمان تیم‌های ملی حتی ‏به خودشان زحمت نداده باشند که آیین‌نامه مسابقات را مطالعه و سپس بند‌های قرارداد کی‌روش را تعیین کنند. ‏

منبع: روزنامه شهروند

Ad

روی خط خبر

 • دانش آموزان بدون ماسک اجازه حضور در حوزه امتحانی را ندارند
 • مردم برای بازگشت از سفر، روز شنبه به بعد را انتخاب کنند
 • تغییر تاریخ برگزاری نشست آتی اوپک پلاس
 • فیلم های منتخب جشنواره کن 2020 اعلام شد
 • قیمت نفت برنت به مرز 41 دلار رسید
 • کاهش 8 دلاری قیمت طلا در بازار جهانی
 • واکنش شهرداری تهران به افزایش شدید کرایه تاکسی‌های اینترنتی
 • پلیس آمریکا در جنایتی جدید یک شهروند لاتین‌تبار غیرمسلح را به قتل رساند
 • با طرح مجلس، تمام افراد واجد شرایط و جامانده از سهام عدالت، مشمول این سهام می شوند
 • موسوی: ایران خواستار لغو تمامی تحریم‌های ضد بشری علیه سوریه است
 • تعزیرات: نگهداری خودرو به قصد گران فروشی احتکار نیست
 • شرط و شروط اجرای طرح ترافیک
 • آژیر قرمز برای قیمت گاز به صدا در آمد
 • اقدام جدید روس‌نفت برای دور زدن تحریمهای آمریکا
 • جزییات سهام شرکت‌های موجود در سبد سهام عدالت
 • روحانی به مدرس‌خیابانی: تولید کافی و توزیع دقیق ماسک را در صدر توجه خود قرار دهید
 • جدیدترین خبر از اورکا با بازی ترانه علیدوستی و مهتاب کرامتی
 • چرنوبیل پیشتاز نامزدی در بفتای ۲۰۲۰/ یک رکورد دیگر ثبت شد
 • تشکر دوباره ترامپ از ایران بابت آزادسازی زندانی آمریکایی
 • فرانسه بار دیگر خواستار آزادی فریبا عادلخواه شد
 • دستورات ارزی و ضدکرونایی روحانی به وزارت صمت و بانک مرکزی
 • ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان یا ۴۱ درصد، مستمری‌بگیران در برزخ تصمیم نهایی دولت/ چرا بازنشستگان تامین اجتماعی فقیرتر از گذشته شده‌اند؟
 • ردیف نوازی میرزاعبدالله بین‌المللی شد/ اجرایی از حسین علیزاده
 • دولت ترامپ پرواز ایرلاین‌های چینی به آمریکا را ممنوع می‌کند
 • جزییات آتش سوزی در اطراف دریاچه چیتگر
 • از هر ۲۸۰ نفر یک نفر شانس برنده شدن در طرح فروش فوری خودرو را دارد
 • قرعه کشی ایران خودرو، فردا
 • مشاوران املاک: گزارش بانک مرکزی از قیمت مسکن را قبول نداریم
 • روسیه از حق ایران برای پرتاب ماهواره به فضا حمایت کرد
 • اخراجم ممکن است به اعلام «وضعیت اضطراری علیه ایران» مرتبط باشد
 • Ad