جدیدترین اخبار
20 فروردین 1399 ساعت 15:50 سیاسی کد خبر :704778

یک تجربه موفق کرونایی؛ نیوزیلند چگونه ویروس را شکست داد؟

منحنی تعداد مبتلایان به کرونا در جهان همچنان صعودی است. صاف کردن این منحنی به اولویت اول بسیاری از کشور‌ها تبدیل شده است. اما از آنجا که عده بسیار کمی از کشور‌ها توانسته‌اند کرونا را مهار کنند، هنوز تجربه و الگوی جهانی‌ای برای صاف کردن منحنی مبتلایان به کرونا وجود ندارد. با این حال، تجربه موفق نیوزیلند در مهار و حتی ریشه کن کردن کرونا، توجه‌ها را به تدابیر این کشور جلب کرده است.

تعداد مبتلایان به کرونا در سراسر جهان از یک میلیون و ۴۳۲ هزار نفر عبور کرد که از این تعداد، بیش از ۸۲ هزار نفر جان‌شان را از دست داده اند. در حالی که منحنی مبتلایان در بسیاری از کشور‌های غربی، همچنان صعودی است، این منحنی در نیوزیلند روند نزولی به خود گرفته است. جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند، روز چهارشنبه اعلام کرد که کشورش در این روز فقط ۵۰ مورد جدید ابتلا به کرونا ثبت کرده که این، پایین‌ترین رقم در دو هفته گذشته است.

کمتر از دو هفته پیش، دولت نیوزیلند با هدف جلوگیری از شیوع ویروس جدید کرونا، معروف به کووید-۱۹، کشور را قرنطینه و تدابیر محدودکننده سفت و سختی را اعمال کرد. طولی نکشید که کرونا مهار شد به نحوی که روز سه شنبه، فقط ۵۴ مورد جدید ابتلا به کرونا گزارش شد که این به این معناست که موارد ابتلا از موارد بهبودی از بیماری (۶۵ نفر) کمتر شده است. اشلی بلوم فیلد، مدیر کل اداره بهداشت نیوزیلند، گفت: «علایم، امیدوار کننده هستند.»

به گزارش فرارو،کنترل سریع کرونا در نیوزیلند باعث شده که برخی خواستار رفع محدودیت ها، ولو به طور جزئی، شده اند. اما آردرن اصرار می‌کند که نیوزیلند، برای چهار هفته قرنطینه بماند.

نیوزیلند چگونه اینقدر سریع کرونا را مهار کرد؟ روزنامه واشنگتن پست در یادداشتی به قلم آنا فیفیلد، در پاسخ به این سوال، تدابیر دولت نیوزیلند را ستود و اعلام کرد که نیوزیلند بر خلاف آمریکا و دیگر کشور‌های غربی که «مهار» بیماری را هدف خود قرار داده اند، «ریشه کن کردن» کرونا را در دستور کار قرار داده است.

فیفیلد نوشت: «وقتی که یک ماه پیش، از یک سفر به چین از طریق کره جنوبی که درگیر کروناست، به اینجا (نیوزیلند) رسیدم، از اینکه مقامات دمای بدنم را در فرودگاه چک نکردند، شوکه شدم. صرفا به من گفته شد که ۱۴ روز خودم را قرنطینه کنم و این کار را کردم.»

فیفیلد افزود، اما بعد از شیوع کرونا در ایتالیا و آمریکا، کشور نیوزیلند کاری را کرد که قبلا غیرقابل تصور بود و آن بستن مرز‌های خود به روز خارجی‌ها در ۱۹ مارس است. دو روز بعد، آردرن در یک سخنرانی تلویزیونی از دفترش، یک طرح چهار مرحله‌ای مقابله با کرونا را اعلام کرد که قرنطینه کامل، در سطح چهارم آن قرار داشت. روز بعد، گروهی از رهبران متنفذ از طریق تلفن، او را به اجرا کردن سطح چهارم طرح مقابله با کرونا ترغیب کردند. استفن تیندال، یکی از این رهبران که موسس شرکت «ورهاوس»، بزرگترین شرکت خرده فروشی نیوزیلند است، گفت: «ما از آنچه در ایتالیا و اسپانیا رخ می‌دهد، به شدت نگران هستیم. اگر به اندازه کافی زودتر تعطیل نکنیم، درد برای مدت بسیار طولانی ادامه خواهد داشت. به هر حال، باید تعطیل کنیم. بنابراین، ترجیح می‌دهیم که کوتاه و قاطع باشد.»

روز دوشنبه ۲۳ مارس، آردرن بیانیه دیگری صادر کرد و به کشور ۴۸ ساعت وقت داد تا برای قرنطینه سطح چهار آماده شود. آردرن گفت: «ما الآن ۱۰۲ مورد ابتلا داریم، اما ایتالیا هم زمانی همینقدر داشت.»

از آن چهارشنبه شب همه می‌بایست برای چهار هفته در خانه می‌ماندند مگر آنکه در یک شغل ضروری مانند حوزه بهداشت کار می‌کردند یا اینکه به سوپرمارکت می‌رفتند یا اینکه در حوالی خانه ورزش می‌کردند.

فیفیلد ادامه داد چند ساعت قبل از نیمه شب، یک پیام به موبایلم ارسال شد که می‌گوید: «اقدام کنید، انگار کووید-۱۹ دارید. این، جان‌هایی را نجات خواهد داد. بگذارید همه ما، برای متحد شدن در مقابل کووید-۱۹، وظیفه‌مان را انجام دهیم.»

از همان مراحل اولیه، آردرن و تیم‌اش، با زبان ساده گفته اند: در خانه بمانید. با هیچ کس در خارج از خانه‌تان ارتباط برقرار نکنید. مهربان باشید. همه در این امر با هم هستیم. او معمولا این کار را از تریبون نشست‌های خبری انجام داد. جایی که او همه مسائل، از قیمت گل کلم تا یارانه‌های معیشتی، را بررسی می‌کرد. همچنین او مرتبا در فیسبوک گزارش می‌داد و به پرسش‌ها پاسخ می‌داد.

منتقدان و مخالفانی وجود داشتند. پلیس موج سواری را ممنوع کرد. وزیر بهداشت، در حالی که به دوچرخه سواری کوهستانی رفته بود و خانواده اش را نیز به ساحل برده بود، رویت شد. آردرن علنا از او انتقاد کرد. آردرن گفته اگر اخراج وزیر بهداشت برای مقابله با بحران کرونا مخرب نبود، او را اخراج می‌کرد. اما نوعی اجماع و همدلی نیز وجود داشت. بسیاری با پلیس تماس گرفتند و درباره کسانی که قوانین را نقض می‌کردند، گزارش دادند. واکنش نیوزیلند به کرونا به طرز چشمگیری غیرسیاسی بود. حزب ملی، که یک حزب راستگرای میانه‌روست، به وضوح تصمیم گرفت که از واکنش دولت به کرونا انتقاد نکند و در حقیقت حتی به آن کمک کرد. به نظر می‌رسد این تلاش‌ها دارد نتیجه می‌دهد. در حالی که تعداد موارد ابتلای روزانه در دوم آوریل به ۸۹ مورد رسیده بود، روز دوشنبه به ۶۷ و روز سه شنبه به ۵۴ نفر کاهش یافت. اکثر موارد با سفر‌های بین المللی ارتباط داشت. امری که ردیابی آن‌ها را آسان می‌کند.

از آنجا که شواهد کمی در زمینه انتقال بیماری میان افراد در جامعه وجود دارد، نیوزیلند شاهد مراجعه بیش از حد بیماران به بیمارستان‌ها نبود. فقط یک شخص، که یک زن سالمند است و مشکلات سلامتی داشت، فوت کرد.

مایکل بیکر، استاد سلامت عمومی در دانشگاه اوتاگو و یکی از اپیدمولوژیست‌های برجسته نیوزیلند که از رویکرد ریشه کن کردن کرونا حمایت می‌کند، گفت که کاهش آغازین تعداد موارد ابتلا به کرونا «پیروزی علم و رهبری» بود. بیکر افزود: «جاسیندا با این (بحران) قاطعانه و با صراحت برخورد کرد و با تهدید مواجه شد.» وی گفت: «سایر کشور‌ها افزایش تدریجی (موارد ابتلا) داشتند، اما رویکرد ما کاملا برعکس بود.» در حالی که سایر کشور‌های غربی تلاش کردند شیوع بیماری را کُند و منحنی را صاف کنند، نیوزیلند تلاش کرد آن را کاملا ریشه کن کند.

برخی پزشکان آمریکا دولت ترامپ را ترغیب کرده اند که رویکرد ریشه کردن کردن کرونا را در دستور کار قرار دهند.

در مورد نیوزیلند، بستن مرز‌های یک کشور کوچک جزیره‌ای آسان است. همچنین کوچک بودن کمک می‌کند که کشور احساس کند مانند یک روستاست که همه یکدیگر را می‌شناسند و در نتیجه، پیام‌ها به سرعت میان آن‌ها رد و بدل می‌شود.

چالش بعدی نیوزیلند این است: وقتی ویروس کرونا ریشه کن شود، چگونه این وضعیت حفظ شود. بیکر گفته است که دولت نیوزیلند قادر نخواهد بود ورود آزادنه به کشور را مجاز اعلام کند، مگر آنکه شیوع جهانی ویروس متوقف شود یا اینکه واکسنی برای آن ساخته شود. اما در عین حفظ کنترل شدید مرزها، می‌توان محدودیت‌ها را به تدریج رفع کرد. همچنین زندگی در نیوزیلند می‌تواند تقریبا عادی شود. آردرن گفته است که بعد از رفع محدودیت‌های داخلی، محدودیت‌های مرزی حفظ خواهد شد.

Ad

روی خط خبر

 • حقوق سربازان ۲۰ درصد اضافه شد
 • تاکسیران‌ها فقط باید ۳ مسافر سوار کنند
 • کدخدایی: لایحه حذف ۴ صفر دارای ابهاماتی است که به مجلس اعلام شد
 • بانوی ایرانی شیک‌ترین تاجر امارات شد
 • اطلاعیه ایران‌خودرو و سایپا در خصوص فرآیند قرعه‌کشی
 • گمانه زنی درباره گزینه‌های انتخابات ۱۴۰۰
 • آمار کرونا در جهان؛ شمار مبتلایان از ۶ میلیون نفر گذشت
 • واکنش تند ستاره‌های سینما به اقدام وحشیانه پلیس آمریکا
 • لغو محدودیت ساعات کاری پاساژها/ بازگشایی مساجد در کل کشور برای اقامه نمازهای یومیه
 • سرنوشت سهام عدالت، بعد از انتخاب مدیریت مستقیم چه می‌شود؟
 • شهروندان بدون ماسک وارد اتوبوس نشوند
 • ارزش واردات نفت هند ۱۰ درصد کاهش یافت
 • نصب برچسب‌های دو نرخی در تاکسی‌های پایتخت
 • پاشنه‌آشیل هیئت‌رئیسه مجلس!
 • گسترش اعتراضات به مرگ یک سیاه‌پوست؛ کاخ سفید بسته شد
 • اعلام زمان آغاز ترم تحصیلی آینده دانشگاه‌ها
 • هفتمین یارانه بنزینی چه زمان واریز می‌شود؟
 • تذکر کیهان به نمایندگان مجلس یازدهم در باره پاکدستی/ با دستمال کثیف نمی توانید چیزی را تمیز کنید
 • حمله تند و تیز ترامپ به چین: ما را غارت کردند!
 • واشنگتن درباره مبادلات نفتی ایران و ونزوئلا هشدار صادر کرده است
 • سلیمی‌نمین: رأی میرسلیم رسوایی سیاسی بود/احمدی‌نژاد خطرناک است
 • ایران تنها کشوری بود که جرائت کمک به ونزوئلا را داشت/ کار تهران اقدامی جسورانه در برابر رفتارهای گانگستری واشنگتن بود/ ترامپ و اسرائیلی‌ها بهانه جدیدی برای آسیب رساندن به ایران پیدا کردند
 • مرکل دعوت ترامپ را رد کرد
 • کاهش ۴۰۰ دلاری ارزبری خودروها در یک سال
 • اعتراضات به قتل شهروند سیاهپوست کاخ سفید را تعطیل کرد
 • اما و اگرهای ممنوعیت ترانزیت سوخت از ایران
 • انتظار نفت ۴۵ دلاری با کشف واکسن کرونا
 • افزایش ابتلا به کووید 19 در سیستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب کرمان
 • کاهش یک دلاری قیمت نفت در بازار جهانی/ برنت به زیر 35 دلار بازگشت
 • روحانی در گفت و گو با وزیر نیرو: مشکل آب غیزانیه تا پایان خرداد حل شود
 • Ad