جدیدترین اخبار
20 فروردین 1399 ساعت 12:47 اقتصادی کد خبر :704706

کرونا بورس‌های جهانی را سردرگم کرد!

هر چند ویروس کرونا روز به روز در سطح جهان پیشروی می‌کند، اما کاهش مرگ و میر‌ها در ایتالیا و اسپانیا که کانون‌های اصلی درگیر با کرونا در اروپا هستند، خبر خوبی محسوب می‌شود.

به نقل از اسوشیتد پرس، در چین نیز برای نخستین بار طی ۲۴ ساعت هیچ گونه مرگ جدید ناشی از کووید-۱۹ ثبت نشد. شهر ووهان به عنوان کانون اولیه شروع کرونا نیز کاملا از قرنطینه خارج شد. با این حال وضعیت در انگلیس و آمریکا کماکان وخیم است و نخست وزیر انگلیس نیز که به کووید-۱۹ مبتلا شده، پس از وخامت حالش به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل شد. دومنیک راب، وزیر خارجه به طور موقت مسئولیت اداره کابینه را بر عهده گرفته است.

با توجه به تعطیلی گسترده کسب و کار‌ها در سراسر جهان، انتظار می‌رود که جهان با بدترین سال خود از زمان رکود بزرگ سال ۲۰۰۹ مواجه باشد. بانک جی پی مورگان، بزرگترین بانک آمریکا در گزارش جدید خود پیش بینی کرد که اقتصاد آمریکا سه فصل متوالی را با رشد منفی پشت سر بگذارد. انتظار می‌رود رشد اقتصادی بسیاری از نقاط دیگر جهان از جمله منطقه یورو، انگلیس، ژاپن و ترکیه نیز منفی شود.

در آمریکا دولت دونالد ترامپ صادرات ماسک را ممنوع اعلام کرده و بانک‌های بزرگ این کشور به اقدامات حمایتی خود از کسب و کار‌ها شدت بخشیده‌اند. ترامپ گفته است آمریکا دو هفته بسیار سخت را پیش رو خواهد داشت و هزاران آمریکایی خواهند مرد.

بسیاری از ایالت‌های آمریکا، مقررات سخت‌گیرانه آمد و شد وضع کرده‌اند. اکنون طرح فاصله گذاری اجتماعی در ۹۰ درصد ایالت‌های آمریکا اجرا می‌شود.

به گفته رئیس مجلس سنای آمریکا، به زودی از دومین بسته بزرگ اقتصادی برای مقابله با کرونا رونمایی خواهد شد. سرمایه‌گذاران نگرانند که اقتصاد‌های بزرگ جهان وارد رکودی گسترده شوند.

به گزارش ایسنا ،همچنین برای نخستین بار در تاریخ آمریکا، شمار کسانی که خواهان بهره‌مندی مزایای بیکاری شده‌اند، از ۶.۵ میلیون نفر عبور کرد که این رقم ۱۱ برابر بیشتر از رکورد قبلی در دهه ۱۹۸۰ است. نرخ بیکاری آمریکا نیز تا پایان ماه مارس با رسیدن به ۴.۴ درصد به بالاترین سطح ۲.۵ سال اخیر رسیده است.

هرندی فردریک، تحلیلگر بازار در موسسه ‘شاب سنتر فور فتیننشیال ریسرچ’ گفت: امید تازه‌ای وارد بازار‌ها شده است. این ویروس تنها چیزی است که الان به آن توجه می‌کنیم و چیز دیگری برای بازار‌ها فعلا اهمیت ندارد.

از سوی دیگر پرسنل درمانی در برخی از کشور‌های جهان در اعتراض به شرایط کاری و کمبود تجهیزات دست به اعتصاب زده‌اند که در این بین اعتراضات در آفریقای جنوبی و کلمبیا به خشونت کشیده شد. در رومانی نیز دولت برای متقاعد کردن پرسنل درمانی به ادامه حضور در بیمارستان ها، ۵۰۰ یورو به حقوق آن‌ها افزود.

با این حال وضعیت به ویژه در اروپا بسیار وخیم است و با توجه به محدود بودن ابزار‌های در اختیار بانک مرکزی اروپا پیش بینی می‌شود رشد اقتصادی کشور‌های اروپایی با کاهشی محسوس همراه شود. بر خلاف بانک مرکزی آمریکا، بانک مرکزی اروپا حضور خیلی پررنگی برای مدیریت فضا نداشته است.

ادوارد مویا، کارشناس بازار در موسسه «اواندا» گفت: فرار از ریسک حضور در بازار، احتمالا کماکان ادامه خواهد داشت و حالا که احتمال وارد شدن اقتصاد جهانی به عمیق‌ترین رکود خود در زمان صلح بیش از هر زمان دیگری جدی است، روز به روز فضای روانی حاکم بر بازار‌های مالی بدتر می‌شود.

تاکنون بیش از یک میلیون و ۴۳۱ هزار و ۹۷۳ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین ۸۲ هزار و ۹۶ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشور‌های مختلف، بالاترین تلفات مربوط به ایتالیا با ۱۷ هزار و ۱۲۷ نفر، اسپانیا با ۱۴ هزار و ۴۵ نفر، آمریکا با ۱۲ هزار و ۸۵۷ نفر، فرانسه با ۱۰ هزار و ۳۲۸ نفر و انگلیس با ۶۱۵۹ نفر بوده است.

در شرق آسیا بانک‌های مرکزی چین، ژاپن، کره جنوبی، نیوزلند، سنگاپور و استرالیا برای حمایت از بازار‌ها دست به کار شده‌اند. کابینه ژاپن در نشست خود تصمیم گرفت در توکیو و شش منطقه دیگر وضعیت اضطراری اعلام کرده و مبلغی حدود یک تریلیون دلار برای مقابله با ویروس کرونا اختصاص دهد. ژاپن هم چنین اعلام کرد به خانوار‌های ژاپنی تا ۱۸۰۰ دلار یارانه پرداخت می‌کند.

در چین بانک مرکزی این کشور از طریق کاهش نرخ ذخیره بین بانکی به بانک‌ها اجازه داد تا تسهیلاتی معادل ۵۴ میلیارد دلار در اختیار کسب و کار‌ها قرار دهند.

از سوی دیگر سنگاپور نیز از بسته محرک جدیدی به میزان ۳.۵ میلیارد دلار برای کاستن از تبعات اقتصادی کرونا رونمایی کرد.

جیمی کوکس، مدیر موسسه هریس فایننشیال گروپ گفت: آمار مبتلایان و قربانیان خیلی بد است و شاید روز‌های بدتری در انتظارمان باشد. هیچ کس از این که چه پیش خواهد آمد خبر ندارد.

بورس آمریکا

در وال استریت، همه شاخص‌ها ریزشی بودند تا جایی که هر سه شاخص مهم بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۱۲ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۲ هزار و ۶۵۳.۸۶ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۱۶ درصد کاهش تا سطح ۲۶۵۹.۴۱ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با افت ۰.۳۳ درصدی در سطح ۷۸۸۷.۲۶ واحدی بسته شد.

حزب دموکرات با توجه به شیوع گسترده کرونا در آمریکا اعلام کرد که انتخابات درون حزبی را به مدت دو ماه تعلیق خواهد کرد. جو بایدن، معاون اول دوره ریاست جمهوری اوباما اصلی‌ترین بخت برای نمایندگی حزب است. انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر امسال برگزار خواهد شد. نامزدی دونالد ترامپ از حزب جمهوری خواه قطعی شده است.

بورس‌های آسیایی

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد مشابهی داشتند؛ تا جایی که شاخص “نیک کی ۲۲۵” بورس توکیو ژاپن با صعود ۲.۴۸ درصدی تا سطح ۱۹ هزار و ۳۵۳.۳۴ واحدی بالا رفت. شاخص “هانگ سنگ” بورس هنگ کنگ ۰.۷۱ درصد پایین رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۸۱.۲۳ واحد بسته شد. در چین شاخص “شانگ‌های کامپوزیت” افت ۰.۲۶ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۳۷۸۸.۱۳ واحد بسته شد.

در استرالیا شاخص “اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰” بورس سیدنی با ۰.۸۶ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۵۲۰۶.۹۰ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص ” تاپیکس” ژاپن صعودی بود.

بورس‌های اروپایی

از طرف دیگر به نظر می‌رسد که انگلیسی‌ها قصد عقب نشینی از مواضع خود برای روابط پسابرگزیت را ندارند و نخست وزیر این کشور نیز با درخواست‌ها برای تعویق مهلت مقرر توافق با اتحادیه اروپا به دلیل شیوع کرونا مخالفت کرده است. مقامات اتحادیه اروپا بار دیگر از انگلیسی‌ها خواسته اند به دلیل شیوع کرونا، مهلت مذاکرات را تا پایان سال تمدید کنند. در حال حاضر ۱۱ سرفصل کلیدی مورد مذاکره قرار خواهد گرفت و طرفین تا ماه ژوئن برای رسیدن به توافقات اولیه فرصت دارند. مذاکره‌کننده ارشد انگلیس در برگزیت از آمادگی کشورش برای به اشتراک گذاشتن بیشتر اطلاعات مالی با اتحادیه اروپا برای حصول توافق مقدماتی خبر داده است.

‌انگلیس خواهان داشتن روابطی مشابه کانادا با اتحادیه اروپا شده است؛ هر چند که طرف اروپایی تاکنون از خود اشتیاقی برای این مساله نشان نداده است. انگلیس اکنون در حال مذاکره با استرالیا برای امضای پیمان تجارت آزاد پسابرگزیت است و انتظار می‌رود مذاکره با آمریکا نیز برای امضای پیمانی بزرگ به زودی آغاز شود.

در معاملات بازار‌های بورس در اروپا، شاخص‌ها تحت تاثیر افزایش شمار مبتلایان به کرونا در ایتالیا، اسپانیا، آلمان و فرانسه و مذاکرات برگزیت قرار داشتند تا جایی که شاخص “فوتسی ۱۰۰” بورس لندن با ۲.۱۹ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۵۷۰۴.۴۵ واحد بسته شد.

شاخص “کک ۴۰” بورس پاریس با جهش ۲.۱۲ درصدی در سطح ۴۴۳۸.۲۷ واحد بسته شد و شاخص “دکس ۳۰” بورس فرانکفورت در آلمان با صعود ۲.۷۹ درصدی و ایستادن در سطح ۱۰ هزار و ۳۵۶.۷۰ واحدی به کار خود خاتمه داد. در مادرید شاخص “ایبکس ۳۵” ۲.۳ درصد بالا رفت و به ۷۰۰۲.۲۰۰ واحد رسید.

نفت

در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها صعودی بود. هر بشکه نفت “وست تگزاس اینتر مدیت” با ۴.۷۴ درصد افزایش به ۲۴.۷۵ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با جهش ۱.۸۲ درصدی به ازای ۳۲.۴۵ دلار در هر بشکه مبادله شد.

طلا و نقره

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۰۸ درصد کاهش نسبت به روز قبل در سطح ۱۶۴۶.۵۹ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افت ۱.۲ درصدی به ازای ۱۵.۳۰ دلار مبادله شد.

Ad

روی خط خبر

 • ترکیب هیئت رئیسه سنی مجلس یازدهم مشخص شد
 • واکنش سازنده «خانه پدری» به قتل فجیع رومینا
 • دوره آموزش سربازی تا چه زمانی یک ماهه است؟
 • حمله به مدل پاکستانی که در حادثه سقوط هواپیما کشته شد! /تصاویر
 • بلاتکلیفی در افزایش حقوق ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بازنشسته تامین اجتماعی
 • هشدار سپاه: شناور حامل قاچاق را به آتش می‌کشیم
 • کارت‌های بانکی منقضی شده برای یکسال رایگان تمدید می‌شوند
 • وزارت بهداشت: فعالیت تالارها، استخر، سونا و ماساژ همچنان ممنوع
 • تابعیت به بچه‌های مادر ایرانی، امنیت‌زایی در ساحت اجتماعی
 • بزرگ ترین شرکت رسانه ای نیوزیلند تنها به یک دلار فروخته شد!
 • عذرخواهی شورای شهری‌ها از مردم تهران
 • بیش از ۱۵ هزار خودرو فاکتور شده و در حال تحویل به مشتریان است
 • نجات نوزاد رها شده در سطل زباله
 • نوآک: عرضه و تقاضای نفت در جهان دو ماه دیگر متوازن می شود
 • نمایش «پیر نِنا» آخرین حضور زنده یاد کیانفر بر صحنه نمایش بود
 • افت 33 هزار واحدی شاخص بورس تهران
 • واکنش جمعی از اساتید حوزه علمیه قم به برخی تمجیدها از علی لاریجانی
 • روحانی: انتظار داریم ساز و کار مالی سوئیس فعال‌تر باشد
 • دستورالعمل برگزاری امتحانات پایانی پایه نهم مدارس شبانه‌روزی
 • از سرگیری فعالیت‌های تجاری در دبی امارات از فردا
 • قیمت سکه ۶ خرداد ۱۳۹۹ به ۷ میلیون و ۶۲۰ هزار تومان رسید
 • هشدار سازمان بهداشت جهانی درباره موج دوم شیوع ویروس کرونا
 • جزئیات امتحانات دانش آموزان؛ از ابتدایی تا دبیرستان
 • نیویورک تایمز: ونزوئلا ورود نفتکش‌های ایران را جشن گرفت
 • پروتکل برگزاری لیگ برتر بدون تماشاچی ابلاغ شد
 • اظهارات مداخله جویانه وزیر خارجه فرانسه درباره یک محکوم امنیتی
 • تذکرات رئیس‌جمهور در جهت حراست از حقوق صاحبان سهام عدالت
 • برپایی نمایشگاه ویدئوآرت «اولین بار من»
 • زمان واریز وام مشاغل آسیب دیده از کرونا
 • جزئیات دستگیری سازنده کلیپ صیغه کودکان
 • Ad