جدیدترین اخبار
9 فروردین 1399 ساعت 13:52 سیاسی کد خبر :701733

روحانی: طرح فاصله‌گذاری اجتماعی تا 20 فرودین ادامه دارد

حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه امروز ستاد ملی مبارزه با کرونا ضمن تبریک به مناسب میلاد امام حسین (ع) و روز پاسدار گفت: ما عید باسعادت امام حسین (ع) و متعاقب آن میلاد پرچمدار باوفایش و بعد فرزند عزیزش امام سجاد را (ع) داریم و این اعیاد را خدمت همه مردم و مسلمانان و آزادی خواهان تبریک می‌گوییم.

روحانی گفت: سپاه پاسداران از روز اول تشکیل آن در سال ۱۳۵۸ تاکنون همیشه در خط مقدم خدمت و دفاع از امنیت کشور بوده و امروز هم با همه توان در حال فعالیت است. به شهدا و رزمندگان آنها درود می فرستیم. امیدواریم سال بسیار خوبی برای آنها و ملت عزیز باشد.

وی اضافه کرد: امام حسین (ع) امام احسان، امام اکرام و امام توجه به گرفتاران بود و حتی رحم و شفقت و مهربانی را از دشمنان خود دریغ نمی‌کرد و در موقع رسیدن به نزدیک سرزمین کربلا وقتی لشکر روبرو متوقف کرد از راهش وقتی دید تشنه هستند به آنها آب داد و حتی به اسب‌های آنها آب داد.

رییس جمهور در ادامه با اشاره به شرایط کشور گفت: امسال عیدی مردم به عزیزانشان و فرزندانشان و دوستان و اقوام عیدی بزرگتری است، همکاری که مردم و بزرگوار برای عبور از این مشکل انجام می‌دهند، به نظر من بالاترین عیدی است که پرداخت می‌شود.

به گزارش فارس، روحانی ادامه داد: خدا را شاکریم که پایه‌های بهداشتی و درمانی ما در ایامی که با کرونا مواجه هستیم، آنچنان مستحکم است که نه تنها تا امروز تاپ آورده بلکه اگر خدای ناکرده این ویروس بخواهد چند هفته دیگر وجود داشته باشد و یا اوج بگیرد، پزشکان، پرستاران و بخش درمان ما آمادگی رسیدگی دارند.

وی افزود: خدا را شاکریم که ما جزو کشورهایی نیستیم که بیماران ما در راهروهای بیمارستان‌ها روی زمین افتاده باشند، یا آنقدر فوتی‌ها زیاد باشد که مانند برخی کشورها جنازه‌ها را با کامیون‌های یخچال دار جابجا کنند و بیماران ما در پیاده رو و چمن بیرون بیمارستان روی زمین افتاده باشند.

روحانی افزود: این جای شکر گذاری در پیشگاه خداوند را دارد و کار بزرگی است که ملت و ملت و کادر درمانی ما انجام داده است.

* اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی ضروری است

وی تاکید کرد: در طول ۶ سال گذشته آنقدر پایه‌های سلامت را مستحکم کردیم که امروز هرکس به کرونا مبتلا می شود و وارد بیمارستان می شود ۹۰ درصد هزینه‌ها را دولت و بیمه پرداخت می‌کند و او فقط ده درصد را پرداخت می کند. این در حالی است که در کشورهای مختلف از بیماران کرونایی هزینه‌های زیادی گرفته می‌شود.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: امروز این زیربنایی که در بخش بهداشت و درمان در کشور ما ایجاد شده برای همه مردم جهان روشن می شود. ملت ما باید به خادمان و نوکران خودشان ببالند که همه برای حل مشکل در تلاش هستند.

وی گفت: همه امروز یکپارچه شده‌اند، البته یکارچه بودیم ولی گاهی برخی این یگپارچکی را تضعیف می کردند و فاصله می‌انداختند ولی امروز یک وحدت و همدلی ایجاد شده و کمتر هستند کسانی که به دنبال مچ‌گیری باشند و اکثرا امروز دنبال کمک کردن هستند.

روحانی تاکید کرد: اینکه در بیمارستا‌نها و مراکز درمانی ما امروز پرستاران و کادر درمانی راحت می‌توانند علاوه بر وسائل حفاظتی که وزارت بهداشت مهیا کرده، کار کنند برای این است که صبح که می‌خواهد به محل کار برود برای او وسیله فراهم است و شب که برمی‌گردد فروشگاه‌ها آماده ارائه مواد غذایی و همه فروشگاه های ما 24 ساعته فعال هستند.

رئیس جمهور با اشاره به ضروی بودن اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، گفت: اگر مردم همکاری نکنند به جایی نمی‌رسیم.

* طرح امروز وزارت بهداشت و درمان برای مقابله با کرونا

وی در ادامه بات اشاره به طرح امروز وزارت بهداشت و درمان گفت: وزارت بهداشت به جلسه ستاد پیشنهاد داد که براساس آن هرکس که معلوم شد مبتلا به ویروس کرونا شده است موظف است دوهفته خود را از جامعه دور کند و با کسی تماس نداشته باشد. به نوعی خود را یا در خانه یا استراحتگاهی که مشخص شده قرنطینه کند و اگر لازم بود در بیمارستان بستری شود به بیمارستان برود.

روحانی اظهار داشت: تقاضای ما این است که این افراد خود را از خانواده، دوستان جدا کنند زیرا اولین کسانی که در خطر قرار می گیرند اعضای خانواده، دوستان و همسایگان هستند.

* فردی کرونا دارد باید از جامعه جدا شود

رییس جمهور افزود: بحث این است که اگر این فرد عمل نکرد و با این که می‌دانست کرونا دارد در جامعه آمد، با او چه برخوردی شود که این طرح را به کمیته اجتماعی و امنیتی واگذار کردیم که امروز بررسی شود و نهایی کنند.

روحانی تاکید کرد: در کشور هر طور که معلوم شد فردی کرونا دارد باید از جامعه جدا شود. همه طرح‌هایی که اجرا و سخت گیری می‌کنیم برای همین است که فرد کرونایی قاطی دیگران نشود و ویروس به دیگران منتقل نکند.

ویگفت: آنهایی که مشخص می‌شود که مبتلا شده اند حتما باید از جامعه جدا شوند تا این که معلوم شود که آنها دوران خود را در فاصله گیری از جامعه گذرانده‌اند. وقتی خوب شدند به جامعه برمی‌گردند. این دوره، دوره طولانی نیست ، دوره دو هفته ای است و همه باید رعایت کنیم تا از این مساله عبور کنیم.

* چه کسانی همکاران نزدیک کرونا هستند!

رییس جمهور تاکید کرد: شایعه پراکنان در جامعه و کسانی که ذهن مردم را مشوش و ناراحت می‌کنند و به مردم استرس وارد می کنند از همکاران نزدیک کرونا هستند. چرا که کرونا هم، هم‌اینها را می‌خواهد. کرونا می‌خواهد که عده ای روی اعصاب مردم بیایند تا مردم روحیه خود را از دست بدهند تا او موفق شود.

* نباید بگذاریم یاران کرونا در کنار کرونا باشند

وی اظهار داشت: ایمنی بدن کسی که روحیه اش را از دست می‌دهد و در استرس و فشار روحی قرار می‌گیرد، آسیب می‌بیند و این ویروس سریعتر می‌تواند به اهدافش برسد برای همین ما نباید بگذاریم یاران کرونا در کنار کرونا باهم باشند. این کار را وزارت ارشاد، دستگاه های دیگر و صدا و سیما و فضای مجازی است و همه باید مراقبت و مواظبت کنند که چنین حادثه‌ای اتفاق نیفتد.

* باید شرایطی ایجاد شود مردم نیاز نداشته باشند زیاد از خانه خارج شوند

رییس جمهور در ادامه با اشاره به بحث خرید و فروش اینترنتی کالا اظهار کرد: در روزهای گذشته بر خرید و فروش اینترنتی تاکید کردیم. حتی الامکان مردم نیازهای خود را توسط شرکت‌هایی اینترنتی خرید کنند.

وی افزود: در این زمینه اقداماتی که شده و اقداماتی هم که لازم است باید صورت گیرد تا در این ایام مردم نیاز نداشته باشند زیاد از خانه خارج شوند.

روحانی گفت: می‌دانیم با شرایطی که ایجاد شده به زندگی مردم فشار وارد می‌شود و عده‌ای هستند که زندگی آنها با کار روزمره تامین می‌شود و اگر کار نکنند برای مخارج زندگی دچار مشکل می‌شوند برای همین اگر یک روز لازم باشد طرحی اجرا شود ما یک ساعت هم به آن اضافه نخواهیم کرد و هر مقدار که ضروری باشد اجرا می‌کنیم و به محض این که ضرورت تمام شود، این طرح کنار گذاشته می‌شود و مردم به زندگی عادی خود بر می‌گردند. اما باید به آن روز برسیم که ستاد ملی مبارزه با کرونا به ما اعلام کند.

* هنوز در بعضی استان‌ها روند مبتلایان و روند فوتی‌ها در حال افزایش است

روحانی تاکید کرد: هنوز در بعضی از استان‌ها روند مبتلایان ما و حتی در بعضی جاه‌ها روند فوتی در حال افزایش است. این روند افزایشی ما را وادار می‌کند که این طرح‌ها را همچنان پیش ببریم.

وی گفت: هر زمانی که وزارت بهداشت و درمان و ستاد ملی مبارزه با کرونا به ما اعلام کنند که روند افزایشی کاهش پیدا کرده و تثبیت شده است و روی خط موازی قرار گرفته آن زمانی است که ما می‌توانیم شرایط را به شرایط قبل از این حوادث ماه اسفند برگردانیم.

* اختصاص 20 درصد بودجه امسال به مبارزه با کرونا

رییس جمهور افزود: ما در شرایط تحریم و سخت هستیم اما ۲۰ درصد بودجه امسال یعنی حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان را به مبارزه با کرونا اختصاص دادیم.

وی ادامه داد: این کار برای دنیا شاید تعجب آور باشد که کشوری که در حال تحریم چگونه توانسته این کار را انجام دهد. ضمن این که بیمارستان‌ها و تخت‌هایش مجهز است و پزشکان و پرستارانش با روحیه هستند.

روحانی یادآور شد: درست است که مردم ناراحت هستند و عده‌ای عزیزان خود را در این بیماری از دست داده اند اما در کل جامعه آرام است و آرامش در جامعه وجود دارد و دولت توانسته در عرض یک هفته ۱۰۰ هزار میلیارد تومان به عنوان بلاعوض و وام و تسهیلات ارزان قیمت در اختیار افرادی قرار دهد که دچار مشکل شده اند.

وی افزود: در زمینه مالیات، بیمه، عوارض شهرداری، اقساط بانکی و هزینه آب و برق و گاز مهلت و تنفس دادیم. به غیر از این موارد ، مواردی که تصویب شد، ۸ هزار میلیارد تومان برای پرداخت نقدی به ۳ میلیون نفر و تسهیلات برای ۴ میلیون خانوار اختصاص دادیم.

* سفرهای نوروزی 70 درصد کاهش داشته است

روحانی گفت: اگر بیمارستان های ما یک ساعت آب و برق و گاز نداشته باشند و یا آمبولانس‌ها بنزین نداشته باشند چه اتفاقی می افتد؟ خدا را شکر همه چیز ‌در کنار هم مهیاست و همه پالایشگاه‌ها و چاه‌های نفت، مراکز تولید برق، نیروگاه‌ها و تصفیه‌خانه‌های آب همه در سراسر کشور و سیستم بزرگ حمل و نقل کشور همه آماده و فعال هستند.

رییس جمهور ادامه داد: نیروهای مسلح برای تامین امنیت کشور همه جا حاضر و پای کار هستند و هر جا لازم باشد نیروی انتظامی، بسیج و سپاه و ارتش همه پای کار هستند که یک افتخار بزرگ برای جمهوری اسلامی در این شرایط است.

روحانی ضمن قدردانی از مردم برای همکاری و همراهی و عمل به توصیه‌های بهداشتی در هفته اول نوروز، خاطر نشان کرد: ما در این دو هفته تعطیلات در هفته اول با خواهش و توصیه با مردم صحبت کردیم و در هفته دوم کمی سخت گیری هم داشتیم. در هفته اول هیچ زور و اجباری نبود و هیچ پلیسی هم جلوی راه خودروها را نمی گرفت؛ فقط توصیه شده بود که مردم سفر نروند و به اصول بهداشتی توجه کنند و در خانه بمانند.

وی گفت: با این وجود در هرمزگان کاهش سفرهای نوروزی ۹۴ درصد بود که این کاهش مسافرت موضوع بسیار مهمی است؛ در خراسان رضوی هم سفرهای نوروزی ۷۸ درصدی کاهش داشته است که این فرهنگ بلند مردم را نشان می‌دهد و باید در مقابل آنها تواضع کنیم و از آنها سپاسگزار باشیم.

رییس جمهور با اشاره به کاهش سفرهای نوروزی در استان‌های مختلف خاطرنشان کرد: بطور متوسط ۷۰ درصد کاهش سفر در کشور اتفاق افتاده که البته ۱۰ درصد هم بنا به ضروریات در تردد بوده‌اند.

روحانی گفت: یک عده بنا بر ضروریات کارشان باید در تردد باشند و فقط ۱۰ تا ۲۰ درصد مردم خیلی به توصیه ها توجه نکردند که باید آنها هم شرایط و توصیه‌ها را مد نظر قرار می‌دادند.

* پنهان‌کردن ابتلا به کرونا از خیانت‌های بزرگ است

رییس جمهور ادامه داد: اخلاق و فرهنگ و بزرگواری و مهربانی و توجه مردم به حقوق دیگری در این شرایط حق الناس است، بزرگترین حق الناس این است که به گونه ای رفتار کنم به دیگری ضرر نزنم، اگر خدایی نکرده فردی کرونا گرفت و مخفی کرد و به خانواده و دوست و همسایه نگوید یکی از خیانت‌های بزرگ است؛ و یکی از اضرار به غیر یکی از مصادیق اتم و اکمل آن است.

روحانی افزود: ما وظیفه داریم اگر احساس کردیم بیمار هستیم به مراکز درمانی مراجعه کنیم یا از طریق سامانه‌ها سلامت و بیماری خود را پیگیری کنیم. اگر سلامت هستیم خدا را شکر کنیم و اگر هم گرفتار بیماری شده ایم، فاصله گرفتن از دیگران اولین راه برای مقابله با این بیماری است که جای فاصله گیری اجتماعی همین جا است.

روحانی با اشاره به جلسات ستاد اقتصادی اظهارداشت: ۱۲ هزارمیلیاردتومان برای بخش بهداشت و درمان قرار دادیم که جزو مصوبات روز پنجشنبه جلسه ستاد اقتصادی بود که امیدوارم اجرایی و عملیاتی شود. این در کنار آن ۵ هزارمیلیارد تومان است که برای کمک به صندوق بیمه بیکاری اختصاص دادیم.

رییس جمهوری گفت: ۷۵ هزار میلیارد تومان هم برای تسهیلات ارزان قیمت با اقساط دوساله با نرخ دوازده درصد اختصاص دادیم که در اختیار کسب و کارهایی قرار می‌گیرد که در این روزها تحت فشار قرار گرفته اند.

* دولت و نیروهای مسلح همه پای کار هستند

وی افزود: از یک بودجه ۵۰۰ هزار میلیارد تومان، صد هزارمیلیاردتومان را اختصاص دادیم به بحث کرونا البته این از داخل بودجه نیست و رقم را مقایسه می‌کنم. ما ۱۰۰ هزارمیلیارد تومان علاوه بر بودجه سال ۹۹ اختصاص دادیم برای این که نگذاریم از لحاظ اقتصادی خسارات فوق العاده ای به کشور بخورد و بتوانیم راه را ادامه دهیم.

روحانی تاکید کرد: اطمینان می دهم که دولت، وزارت راه، صمت، خارجه، بازرگانی و بخش بهداشت و درمان و تمام وزارتخانه های نفت و نیرو که نیازمندی‌های مردم را تامین می کنند و در کنار آن نیروهای مسلح همه پای کار هستند.

رییس جمهوری در پایان گفت: موفقیت همه طرح های ما در سایه وحدت و اتحاد است و با وحدت و اتحاد این مسیر را تا موفقیت کامل پیش خواهیم برد.

Ad

روی خط خبر

 • بانوی ایرانی شیک‌ترین تاجر امارات شد
 • اطلاعیه ایران‌خودرو و سایپا در خصوص فرآیند قرعه‌کشی
 • گمانه زنی درباره گزینه‌های انتخابات ۱۴۰۰
 • آمار کرونا در جهان؛ شمار مبتلایان از ۶ میلیون نفر گذشت
 • واکنش تند ستاره‌های سینما به اقدام وحشیانه پلیس آمریکا
 • لغو محدودیت ساعات کاری پاساژها/ بازگشایی مساجد در کل کشور برای اقامه نمازهای یومیه
 • سرنوشت سهام عدالت، بعد از انتخاب مدیریت مستقیم چه می‌شود؟
 • شهروندان بدون ماسک وارد اتوبوس نشوند
 • ارزش واردات نفت هند ۱۰ درصد کاهش یافت
 • نصب برچسب‌های دو نرخی در تاکسی‌های پایتخت
 • پاشنه‌آشیل هیئت‌رئیسه مجلس!
 • گسترش اعتراضات به مرگ یک سیاه‌پوست؛ کاخ سفید بسته شد
 • اعلام زمان آغاز ترم تحصیلی آینده دانشگاه‌ها
 • هفتمین یارانه بنزینی چه زمان واریز می‌شود؟
 • تذکر کیهان به نمایندگان مجلس یازدهم در باره پاکدستی/ با دستمال کثیف نمی توانید چیزی را تمیز کنید
 • حمله تند و تیز ترامپ به چین: ما را غارت کردند!
 • واشنگتن درباره مبادلات نفتی ایران و ونزوئلا هشدار صادر کرده است
 • سلیمی‌نمین: رأی میرسلیم رسوایی سیاسی بود/احمدی‌نژاد خطرناک است
 • ایران تنها کشوری بود که جرائت کمک به ونزوئلا را داشت/ کار تهران اقدامی جسورانه در برابر رفتارهای گانگستری واشنگتن بود/ ترامپ و اسرائیلی‌ها بهانه جدیدی برای آسیب رساندن به ایران پیدا کردند
 • مرکل دعوت ترامپ را رد کرد
 • کاهش ۴۰۰ دلاری ارزبری خودروها در یک سال
 • اعتراضات به قتل شهروند سیاهپوست کاخ سفید را تعطیل کرد
 • اما و اگرهای ممنوعیت ترانزیت سوخت از ایران
 • انتظار نفت ۴۵ دلاری با کشف واکسن کرونا
 • افزایش ابتلا به کووید 19 در سیستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب کرمان
 • کاهش یک دلاری قیمت نفت در بازار جهانی/ برنت به زیر 35 دلار بازگشت
 • روحانی در گفت و گو با وزیر نیرو: مشکل آب غیزانیه تا پایان خرداد حل شود
 • نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم دانشجویان دانشگاه تهران اعلام شد
 • هفته نزولی قیمت سکه و طلا
 • ثبت میدان امام اصفهان به‌عنوان ثروت میراث فرهنگی در دنیا
 • Ad