جدیدترین اخبار
21 اسفند 1398 ساعت 15:36 حوادث کد خبر :696619

افزایش نگران‌کننده آمار جانباختگان الکل تقلبی

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: تعداد جان باختگان ناشی از مسمومیت الکلی در خوزستان تا ظهر چهارشنبه به ۴۰ نفر رسید.

دکتر علی احسان پور اظهار داشت: مسمومیت الکلی در بین تعدادی از افراد در اهواز به دلیل مصرف الکل تقلبی رخ داده است و تا کنون بیش از ۵۰۰ نفر به بیمارستان‌های استان مراجعه کرده و تحت درمان قرار گرفته‌اند.

وی در گفت وگو با ایرنا گفت: بیشترین پذیرش در بیمارستان امام خمینی (ره) اهواز انجام گرفته که بنا به ضرورت بیمارستان‌های گلستان و آیت الله کرمی نیز پذیرای مسموم شدگان هستند.

دکتر فرهاد ابول نژادیان سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز نیز شامگاه سه شنبه اعلام کرد: نخستین فرد با عارضه مسمومیت الکلی در خوزستان در تاریخ ۱۶ اسفند به بیمارستان مراجعه کرد و تا به امروز تعداد مسمومیت با الکل در این استان به ۵۰۲ نفر رسید.

وی توضیح داد: ۲ نفر از فوتی‌ها ناشی از مصرف الکل سمی مربوط به شهرستان رامهرمز مابقی مربوط به اهواز بوده اند که یک نفر از جان باختگان زن و مابقی مرد بوده اند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بیان کرد: میانگین سنی این افراد مسموم ۳۴ سال است که کم سن‌ترین فوتی‌ها ۱۵ ساله و مسن‌ترین آن‌ها ۷۲ ساله است.

وی بیان کرد: در تاریخ ۱۸ اسفند بیشترین میزان مراجعه کنندگان را شاهد بودیم که در یک روز ۲۱۸ نفر به بیمارستان‌های استان مراجعه کردند در روز ۱۹ اسفند ۱۷۰ نفر و در ۲۰ اسفند ۴۹ نفر با مسمومیت ناشی از متانول مراجعه کردند.

ابول نژادیان تاکید کرد: شایعاتی مبنی بر تاثیر مثبت الکل برای مقابله با الکل از سوی سودجویان منتشر شد لذا از مردم خواهش میکنیم به هیج وجه اقدام به خوردن الکل نکنند جراکه هیج گونه اثر در روند درمان کرونا ندارد.

علی بیرانوند معاون دادستان اهواز نیز در این خصوص گفت: تا کنون ۱۷ نفر در این زمینه شناسایی و بازداشت شده اند.

افرادی در اهواز به دنبال شایعه موثر بودن خوردن الکل برای درمان ویروس کرونا اقدام به مصرف الکل تقلبی کردند که بر اثر مسمومیت ناشی از آن به بیمارستان‌ها مراجعه کردند.

فوتی‌های مشروبات الکلی مسموم در البرز به ۱۵ نفر رسید

معاون دادستان کرج از افزایش فوتی‌های مشروبات الکلی مسموم در البرز به ۱۵ نفر خبر داد و گفت: تاکنون سه نفر در این رابطه بازداشت شده‌اند.

محمد آقایاری از کشف و ضبط ۴۰۰۰ لیتر مشروبات الکلی تقلبی در کرج خبر داد و گفت: متاسفانه تا دیشب ۱۵ نفر بر اثر مسمومیت الکلی در استان جان خود را از دست داده‌اند.

به نقل از دادگستری البرز، آقایاری افزود: از همان لحظات نخست دریافت گزارش، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان دستور قاطع برای شناسایی و بازداشت عوامل دخیل را به معاونت دادستانی صادر کرد که عملیات اطلاعاتی بدین منظور بلافاصله شروع شد.

وی افزود: با رصد اطلاعاتی انجام شده و دریافت گزارش‌ها در خصوص فعالیت کارگاه تولید مشروبات الکلی در کرج، دستور قضایی به منظور شناسایی و بازداشت عوامل دخیل صادر شد.

معاون دادستان کرج بیان کرد: در این عملیات که تاکنون منجر به بازداشت سه نفر شده مجموعاً چهار هزار لیتر مشروبات الکلی شامل ۲۸۰۰ لیتر مشروب الکلی تقلبی با مارک یکی از شرکت‌های تولید نوشیدنی مطرح کشور و ۱۲۰۰ لیتر الکل تقلبی کشف و ضبط شده است.
مرگ ۱۲ نفر بر اثر مصرف الکل در مازندران

پزشکی قانونی استان مازندران اعلام کرد در فاصله زمانی اول تا ۱۹ اسفند امسال ۱۲ نفر در استان بر اثر مصرف الکل جان خود را از دست دادند.

روابط عمومی پزشکی قانونی مازندران اعلام کرد: این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل هیچ گونه فوتی به علت مصرف الکل در استان ثبت نشده بود.

بر اساس این گزارش، قربانیان ۱۱ مرد و یک زن بودند.

پزشکی قانونی مازندران با اعلام این که در گزارش‌های پزشکی قانونی شهرستان‌های استان مرگ چندین نفر بر اثر مصرف مشروبات الکلی پلمپ شده هم وجود دارد، به خانواده‌ها هشدار داد که هیچ گونه مشروبات الکلی استانداردی در کشور وجود ندارد و حتی مشروبات الکلی پلمپ شده نیز در اغلب موارد درکارگاه‌های زیرزمینی تهیه و پلمپ می‌شود.

پزشکی قانونی مازندران به خانواده‌ها هشدار داده است که مراقب فرزندان، نوجوانان و جوانان خود باشند و توصیه‌ها و هشدار‌های لازم را به آنان ابلاغ کنند.

اگرچه پزشکی قانونی مازندران در گزارش خود به احتمال مصرف الکل یا مشروبات الکلی به عنوان شیوه نادرست منجر به مرگ برای جلوگیری از ابتلا به بیماری کرونا اشاره‌ای نکرد، ولی به نظر می‌رسد با توجه به نبود سابقه مرگ بر اثر مصرف مشروبات الکلی در دوره زمانی سال‌های گذشته و شیوع کرونا در این دوره زمانی در مازندران، این موضوع با بیماری کرونا ارتباط داشته باشد.

شیوع کرونا در مازندران از اول اسفند ماه با شناسایی ۲ بیمار مسافر از قم در بابل رونمایی شد و از آن پس نیز به مرور شدت گرفت تا جایی که تا دیروز منجر به مرگ ۲۷ نفر و ابتلای قطعی نزدیک به ۹۰۰ نفر شد.

طی چند روز گذشته مرگ ناشی از مصرف الکل برای جلوگیری از ابتلا به بیماری کرونا در برخی نقاط کشور گزارش شده است که بیشترین موارد مرگ در این مورد هم مربوط به استان خوزستان بوده است.

گزارش‌های رسانه‌ای حاکیست که برخی از جوانان و نواجوانان تحت تاثیر خبر‌های جعلی در فضای مجازی یا در محافل عمومی در باره اثر الکل بر جلوگیری از ابتلا به کرونا قرار می‌گیرند و بدون توجه به صحت این مطالب اقدام به مصرف الکل حتی از نوع متانول و صنعتی می‌کنند، در حالی که پزشکان و مراجع علمی هشدار داده اند که مصرف الکل صنعتی حتی برای ضدعفونی کردن پوست دارای پیامد‌های جبران ناپذیری مانند مسمومیت، نارسایی کلیوی و حتی مرگ می‌شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز امروز در گفتگو با ایرنا اعلام کرد که الکل متیلیک یا متانول به دلیل سمی بودن در ترکیبات تشکیل دهنده محول‌های ضد عفونی کننده جایگاهی ندارد.

بنابر این گزارش الکل متانول به دلیل سمی بودنش در تماس با پوست، جذب بدن شده و متناسب با میزان جذب پوستی، عوارضی همچون کوری، مسمومیت کلیوی و مرگ را می‌تواند به دنبال خواهد داشت.

دانشگاه علوم پزشکی مازندران در مورد شایعات تاثیر گذاری شرب الکل برای جلوگیری از انتقال ویروس به بدن، توضیح داد که شرب مشروبات الکلی حتی با حجم کم دارای عوارض بوده و سلامت انسان را در معرض تهدید قرار می‌دهد و این در حالیست که با ورود ویروس به معده، اسید معده، بیشترین اثر حفاظتی را علیه ویروس اعمال خواهد کرد.

۴۰ نفر در استان اردبیل بر اثر مصرف الکل صنعتی مسموم شدند

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل از مسمومیت و مراجعه ۴۰ نفر از شهروندان اردبیلی طی سه روز گذشته به بیمارستان بر اثر مصرف الکل خبر داد.

دکتر محمدرضا رضایی‌بنا روز چهارشنبه گفت: از این تعداد سه نفر جان خود را از دست داده، یک نفر دچار مرگ مغزی شده و برخی نیز در بخش‌های مختلف از جمله دیالیز بستری شده اند.

وی بیان کرد: بعضی از شهروندان، با تفکر اینکه الکل در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر است اقدام به مصرف الکل کرده‌اند در حالی که تمامی الکل‌های موجود صرفا برای گندزدایی و ضدعفونی محیط و سطوح بوده و مصرف خوراکی آن سمی و کشنده است.

بررسی پلیس اطلاعات و امنیت نشان می‌دهد که عده‌ای سودجو با استفاده از وایتکس و مواد شوینده، رنگ زرد الکل صنعتی را به رنگ سفید تبدیل کرده و به عنوان الکل طبی و فرآورده دارویی فروخته‌اند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل، عده‌ای از افراد فرصت‌طلب نیز مشروبات الکلی دست‌ساز آلوده و کشنده را بر اساس شایعه ایجاد کرده خود، به تعدادی فریب خورده جهت نجات از بیماری کرونا فروخته‌اند که خریداران پس از آشامیدن این مواد مهلک، به کام مرگ فرو رفته و یا هوشیاری و سلامتی خود را از دست داده‌اند.

دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با صدور اطلاعیه‌ای، ضمن هشدار به مصرف کنندگان این قبیل مواد اعلام کرد که مصرف و آشامیدن هر گونه مشروبات الکلی، چه طبی چه صنعتی و سایر فرآورده‌های مشابه به هیچ عنوان در کنترل، پیشگیری و کاهش بیماری کرونا موثر نیست.

در اطلاعیه صادره تاکید شده که مصرف این قبیل اقلام اثرات زیان‌بخشی را به دنبال دارد و باعث مرگ، از بین رفتن بینایی، از کار افتادن کلیه‌ها و سایر مشکلات جسمی و روحی غیرقابل جبران می‌شود.

سه نفر بر اثر مصرف الکل در مشهد دچار مسمومیت شدند

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از مسمومیت سه نفر بر اثر مصرف الکل صنعتی در مشهد خبر داد.

دکتر حمید رضا رحیمی شامگاه سه‌شنبه در گفت: وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این سه نفر شامل دو مرد و یک زن هستند که همگی زیر ۴۰ سال سن دارند.

وی اضافه کرد: این افراد هم‌اکنون در یکی از بیمارستان‌های شهر مشهد بستری و تحت معالجه قرار دارند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نسبت به تاثیر اندک الکل صنعتی در ضد عفونی کردن و همچنین نسبت به مصرف الکل به صورت خوراکی به منظور پیشگیری و درمان کرونا هشدار داد.

در روز‌های اخیر شماری از هموطنان ساکن در مناطق مختلف کشور به علت مصرف الکل تقلبی یا صنعتی به منظور پیشگیری و درمان کرونا دچار مسمومیت شده یا جان باخته‌اند.

مصرف الکل صنعتی در کردستان ۶ نفر را به کام مرگ برد

 

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: ۶ نفر در این استان به دلیل مصرف الکل صنعتی جان خود را از دست دادند.

دکتر ابراهیم قادری روز سه‌شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه این افراد از یک اسفند تا ۲۰ اسفند جان خود را از دست داده اند اظهار داشت: مصرف الکل هیچ تاثیری در مقابله با ابتلای انسان به ویروس کرونا ندارد.

وی اضافه کرد: در جلسات و نشست‌های مختلف به ویژه نشست کمیته اطلاع رسانی مقابله با بیماری کرونا در هفته گذشته هشدار‌های لازم در خصوص وجود الکل‌های تقلبی در بازار به شهروندان داده شد.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان یادآور شد: بار‌ها تاکید کردیم مردم مواد ضدعفونی کننده را از مراکز مجاز و داروخانه‌ها تهیه کنند تا بجای الکل طبی (اتانول) الکل صنعتی (متانول) را به آن‌ها نفروشند.

قادری با بیان اینکه مصرف الکل صنعتی منجر به مسمومیت‌های شدید و حتی مرگ می‌شود، افزود: الکل متانول به شدت سمی است و از طریق جذب پوستی و یا استنشاق بخار باعث مسمومیت شدید در حد کوری و مرگ افراد می‌شود.

وی آب و صابون را بهترین وسیله ضدعفونی کننده دانست و گفت: در صورت استفاده از دیگر مواد ضدعفونی کننده، از اصل بودن آن اطمینان حاصل شود.

افرادی در برخی استان‌های کشور به دنبال شایعه موثر بودن خوردن الکل برای درمان ویروس کرونا اقدام به مصرف الکل تقلبی کردند که بر اثر مسمومیت ناشی از آن به بیمارستان‌ها مراجعه کردند و متاسفانه تعدادی از این افراد هم جان خود را از دست دادند.

فوت یک نفر در کرمانشاه بر اثر مسمومیت با الکل

مدیرعامل مرکز آموزشی درمانی امام خمینی (ره) کرمانشاه از فوت یک نفر براثر مسمومیت با الکل خبر داد.

دکتر جواد امینی سامان با اشاره به مراجعه افرادی به بیمارستان امام خمینی (ره) براثر مسمومیت الکلی، اظهار کرد: از روز ۱۶ اسفند تاکنون ۱۶ نفر در کرمانشاه براثر مسمومیت با الکل به این بیمارستان مراجعه کرده‌اند.

امینی سامان افزود: متاسفانه یکی از مراجعین فوت کرده است.

امینی سامان ادامه داد: درحال حاضر یازده نفر دربخش مسمومیت بیمارستان امام خمینی (ره) بستری هستند و مابقی به صورت سرپایی درمان و ترخیص شده‌اند.

Ad
Ad

روی خط خبر

 • نماز جمعه ۱۵ فروردین در مراکز استان‌ها برگزار نمی‌شود
 • قیمت نفت دیگر کفاف هزینه‌های استخراج آن را نمی‌دهد
 • چشم‌انداز روند معاملات بورس در سال ۹۹
 • جزئیات برگزاری کلاس‌های مجازی دانشگاه آزاد از ۱۶ فروردین‌ماه
 • واکنش ظریف به تهدیدات ترامپ
 • بازگشت کرونا به چین، قرنطینه یک منطقه جدید
 • ابتکار «جی. کی رولینگ» در روز‌های کرونایی
 • کرونا موج دوم سفر‌های نوروزی را متوقف کرد
 • چرا غرب نتوانست مثل آسیا با کرونا مقابله کند؟
 • عامل انفجار خط لوله گاز ایران به ترکیه مشخص شد
 • بیانیه مرکز ماهر درباره افشای اطلاعات کاربران تلگرام
 • واکنش ارتش به شایعه شهادت رزمندگان مقاومت در عراق
 • سانسور رقص ارسطو در «پایتخت» و واکنش سردار آزمون
 • آلمان محدودیت‌های ناشی از بحران کرونا را تمدید کرد
 • مدیر فیس‌بوک: از اشتباهات‌مان برای نبرد با کرونا درس بگیریم
 • مقام آمریکایی: ایران در حال برنامه‌ریزی برای حمله‌ای جدی علیه نظامیان آمریکایی در عراق است
 • گاف نتانیاهو درباره قربانیان ویروس کرونا در ایران
 • سازمان بهداشت جهانی: هیچ مورد ابتلا به ویروس کرونا در تاجیکستان ثبت نشده است
 • دفترچه راهنمای استفاده از شبکه اجتماعی دانش‌آموزان منتشر شد
 • خطرناک‌ترین ناقلان کرونا چه کسانی هستند؟
 • سندرز: ده‌ها میلیون آمریکایی در مرز گرسنگی هستند
 • تکرار تهدید ترامپ علیه ایران؛ اقتصاد ایران خاموش شده است
 • کاهش ۵۰ درصدی مصرف بنزین در تهران
 • راه های بازگشت ایرانیان مقیم در ترکیه
 • وزیر دفاع آمریکا رفتار ایران در منطقه را مخرب دانست
 • مشمولان بسته معیشتی کرونا مشخص شدند
 • سخنگوی دولت: در تولید کیت‌های تشخیص کرونا به مرز صادرات رسیده‌ایم
 • چرا «نون خ» بلافاصله بعد از «پایتخت» پخش می‌شود؟
 • قدردانی رییس جمهوری از نیروهای مسلح کشور
 • آلمان اخراج پناهجویان افغان را به علت کرونا متوقف کرد
 • Ad