جدیدترین اخبار
17 اسفند 1398 ساعت 14:32 اقتصادی کد خبر :694989

شرایط ثبت نام متقاضیان طرح مسکن ملی

بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی قرار است مرحله دوم ثبت‌نام طرح ملی مسکن فردا شنبه ۱۷ اسفند از ساعت ۱۰ صبح در ۵ استان و ۹۸ شهر کشور آغاز شود.

طبق اطلاعیه معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ثبت نام مرحله دوم طرح ملی مسکن از ساعت ۱۰ صبح روز شنبه ۹۸/۱۲/۱۷ آغاز و ساعت ۲۴ روز یکشنبه ۹۸/۱۲/۱۸ پایان خواهد یافت.

متقاضیان مرحله دوم طرح ملی مسکن می‌توانند با مراجعه به سامانه بدون محدودیت در ظرفیت، ثبت‌نام کنند و پس از اتمام زمان ثبت‌نام و پایان پالایش متقاضیان بر اساس شرایط طرح، متقاضیان نهایی مطابق ظرفیت احصاء شده برای هر شهر، از طریق قرعه‌کشی انتخاب می‌شوند.

افرادی که در مرحله اول ثبت‌نام کرده و به‌عنوان متقاضی اولیه پیامک احراز شرایط را دریافت کرده‌اند چنانچه در بازه زمانی اعلام‌شده، انصراف خود را در سامانه ثبت کرده باشند، می‌توانند در این مرحله ثبت‌نام کنند. در این خصوص لازم به ذکر است که متقاضیان که نسبت به عدم احزار شرایط در مرحله اول ثبت‌نام اعتراض کرده‌اند، چنانچه حائز شرایط تشخیص داده شوند، نیازی به ثبت‌نام مجدد نداشته و در فرایند قبلی ثبت‌نام طرح ملی مسکن قرار می‌گیرند.

همچنین در شهر‌هایی که در مرحله اول و دوم ثبت‌نام قرار نداشته‌اند، در صورت تأمین زمین در مراحل بعدی در این شهر‌ها نیز ثبت‌نام صورت می‌گیرد.

شهر‌های دارای ظرفیت ثبت نام در مرحله دوم ۵ استان به شرح ذیل است:

۱- البرز؛ نظرآباد و فردیس

۲- اصفهان؛ کاشان، خمینی‌شهر، شاهین‌شهر، شهرضا، مبارکه، زرین‌شهر، گلپایگان، دولت‌آباد، سمیرم، نائین، اردستان، مهاباد، زواره، نیک‌آباد، محمدآباد، نصرآباد، کوهپایه، سجزی، تودشک، قهجاورستان، حسن‌آباد، ورزنه، هرند، اژیه، خوانسار، کمه، حنا، داران، فریدونشهر، برف انبار، منظریه، قمصر، جوشقان قالی، نیاسر، برزک، سده لنجان، انارک، دهق، علویجه، بادرود، خالدآباد، میمه، ورزوان، لای بید، ابوزیدآباد، نوش‌آباد، تیران، چادگان، رزوه، دهاقان، حبیب‌آباد، کمشچه، خور، فرخی و جندق

۳- اردبیل؛ اردبیل و خلخال

۴- آذربایجان شرقی؛ مراغه، مرند، میانه، بناب، اهر، عجب‌شیر، سراب، ملکان، هادیشهر، هوراند، خسروشاه، دوزدوزان، کشکسرای، هشترود، بستان‌آباد، صوفیان، شبستر، تسوج، کلیبر، خواجه، هریس، گوگان، ممقان، ایلخچی، اسکو، قره آغاج، خاروانا، ورزقان و خمارلو

۵- آذربایجان غربی؛ ارومیه، خوی، مهاباد، نقده، سردشت، شاهین‌دژ، تکاب، اشنویه، محمدیار و سیه‌چشمه

۱۰۰ هزار نفر از طرح ملی مسکن حذف شدند

اگر شما هم جزو این ۱۰۰ هزار نفر هستید، یا نتوانسته‌اید در مرحله اول طرح ملی مسکن ثبت نام کنید، زیاد جای نگرانی نیست. چراکه راه‌های ساده‌تری برای دریافت وام ساخت مسکن با مبلغ بیشتر از ۷۵ میلیون، نرخ سود کمتر از ۱۸ درصد، بازپرداخت بیشتر از ۱۰ سال و اقساط کمتر از دو میلیون تومان وجود دارد. این راه‌ها به ثبت نام در سامانه و انتظار برای مشخص شدن نتایج نیاز ندارند و همین امروز با مراجعه به بانک می‌توان برای دریافت وام اقدام کرد. در چنین حالتی لازم نیست برای خانه‌دار شدن روی شهر‌های جدید و حاشیه‌ای حساب باز کنید و می‌توانید هرکجا که خواستید خانه بسازید.

۱۶۰ میلیون وام ساخت مسکن با سپرده‌گذاری ۲۷ میلیونی

اگر عجله‌ای برای دریافت وام ساخت مسکن ندارید، می‌توانید روی صندوق پس‌انداز مسکن یکم حساب باز کنید. با سپرده‌گذاری در این صندوق به مدت یک سال یا به عبارت دقیق‌تر؛ دو دوره شش ماهه می‌توانید تا شش برابر مبلغ سپرده‌گذاری وام ساخت بگیرید. سقف این وام برای هر نفر در تهران ۸۰ میلیون تومان است و برای هر زوج به ۱۶۰ میلیون تومان می‌رسد.

به عبارتی با سپرده‌گذاری ۲۷ میلیونی می‌توان چنین وامی را دریافت کرد. سقف مبلغ وام برای هر زوج در شهر‌های بزرگ یعنی مراکز استان‌ها و شهر‌هایی که بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند، به ۱۲۰ میلیون تومان می‌رسد و دریافت آن به ۱۰ میلیون تومان سپرده‌گذاری احتیاج دارد. وام ساخت مسکن از محل صندوق پس‌انداز یکم در دیگر شهر‌ها برای هر زوج ۸۰ میلیون تومان در نظر گرفته می‌شود که با سپرده‌گذاری ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی قابل دریافت است.

توجه داشته باشید که وام اوراق مسکن به صورت انفرادی هم پرداخت می‌شود و حتما لازم نیست متاهل باشید. همچنین نیازی به سابقه سکونت پنج ساله در شهر مورد تقاضا ندارید. از طرف دیگر اگر اعضای خانواده‌تان تا حالا وام مسکن دریافت کرده باشند، شما همچنان شرایط دریافت وام ساخت را خواهید داشت و صرفا لازم است فرم ج. متقاضی سبز باشد. در حالی که در طرح ملی مسکن این شرط برای کل اعضای خانواده در نظر گرفته می‌شود.

به گزارش فرارو، نرخ بهره بازپرداخت وام ساخت مسکن تنها هشت درصد است که نسبت به طرح ملی مسکن خیلی پایین‌تر در نظر گرفته می‌شود. تازه اگر وام ساخت را برای مناطق بافت فرسوده شهری بخواهید، نرخ بهره به شش درصد کاهش پیدا می‌کند. زمان بازپرداخت این وام ۱۲ ساله است. با این حساب اگر نرخ بهره را هشت درصد در نظر بگیریم، اقساط ماهانه در روش ساده یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان محاسبه می‌شود. یعنی رقمی کمتر از اقساط وام ۷۵ میلیونی طرح ملی مسکن! تازه اگر روش پلکانی را برای بازپرداخت وام انتخاب کنید، اقساط ماهانه برای سال اول یک میلیون و ۱۲۰ هزار تومان محاسبه می‌شود و سال به سال ۹ درصد افزایش پیدا می‌کند.

۲۰۰ میلیون وام ساخت مسکن با خرید اوراق تسه

اگر برای دریافت وام ساخت مسکن عجله دارید یا نمی‌خواهید یک سال در بانک سپرده‌گذاری کنید، می‌توانید روی اوراق ممتاز حساب باز کنید. با خرید اوراق تسهیلات مسکن یا همان تسه می‌توانید سپرده‌گذاری در بانک را دور بزنید و مبلغ بیشتری وام بگیرید. البته در چنین حالتی باید فکری به حال هزینه اولیه خرید اوراق و همچنین نرخ بهره بالاتر آن بکنید. هر برگه تسه برای دریافت ۵۰۰ هزار تومان وام اوراق کافی است. این وام برای زوج‌ها در تهران تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان قابل پرداخت است. برای دریافت این وام به ۴۰۰ برگه تسه احتیاج دارید که قیمت روز آن در بازار بورس حدود ۴۵ هزار تومان است و با این حساب دریافت چنین وامی تقریبا ۱۸ میلیون تومان هزینه خواهد داشت. سقف وام ساخت از محل اوراق برای مراکز استان‌ها و شهر‌هایی با جمعیت بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر، ۱۶۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده که دریافت آن به ۳۲۰ برگه تسه با قیمت ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان احتیاج دارد. همچنین در شهر‌های کوچک وام ساخت ۱۲۰ میلیونی به ازای ۲۴۰ برگه تسه پرداخت می‌شود که خرید آن ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان هزینه دارد.

حتما لازم نیست خانه اولی باشید تا بتوانید وام ساخت بگیرید. حتی اگر صاحبخانه هستید، اما از تسهیلات مسکن استفاده نکرده‌اید، می‌توانید روی وام ساخت از محل اوراق ممتاز حساب باز کنید. همچنین این وام به افراد مجرد هم به صورت انفرادی پرداخت می‌شود و تنها شرط آن استقلال مالی شخص است. با این حساب شرط تاهل مثل طرح ملی مسکن مانعی برای دریافت وام نخواهد بود.

نرخ بهره وام ساخت مسکن از محل اوراق ممتاز، ۱۷.۵ درصد در نظر گرفته می‌شود که کمی پایین‌تر از نرخ بهره ۱۸ درصدی طرح مسکن ملی است. البته اگر وام ساخت را برای بافت فرسوده بخواهید، مشمول تخفیف شده و نرخ بهره برای شما ۱۶ درصد محاسبه می‌شود. مدت بازپرداخت این وام ۱۲ سال است. اگر نرخ بهره را ۱۷.۵ درصد در نظر بگیریم، اقساط ماهانه برای وام ۲۰۰ میلیونی رقمی حدود سه میلیون و ۳۰۰ هزار تومان محاسبه می‌شود. البته می‌توان از روش پلکانی ۲۰ درصد برای سبک‌تر شدن اقساط در سال‌های اول استفاده کرد. با این روش اقساط ماهانه به دو میلیون و ۹۷۵ هزار تومان کاهش پیدا می‌کند و هر چهار سال یک‌بار، ۲۰ درصد بیشتر می‌شود.

Ad

روی خط خبر

 • امارات برای شناورهای ایرانی شرط جدید گذاشت
 • با سوداگران ناامنی در بازار خودرو برخورد قاطع خواهد شد
 • محدودیت‌های ترافیکی تعطیلات پایان هفته اعلام شد
 • وزیر بهداشت: 90 درصد جمعیت شهرها هنوز به کرونا مبتلا نشده‌اند/برای شرایط ویژه‌تر آماده شویم
 • ‍‍‍ واکنش اردشیر زاهدی به سرکوب معترضان در آمریکا /با رویش ناگزیر جوانه ها چه می کنید…
 • بورس امروز ۴۰ هزار و ۴۱۷ واحد رشد کرد
 • متوسط رشد اقتصادی در دولت روحانی نزدیک صفر بوده است/نمودار
 • ثبت 26 هزار میلیارد تومان تقاضا برای خرید اوراق بدهی دولت/ 5100 میلیارد تومان اوراق فروخته شد
 • روحانی: شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به‌طور منظم به سهامداران گزارش دهند
 • اعتراضات مردمی آمریکا جرقه‌ای است که دامن این کشور را آتش می‌زند
 • تالارهای پذیرایی به زودی فعالیت خود را آغاز می‌کنند
 • عرضه ماسک در ۶۰ پایانه و ایستگاه پرمسافر اتوبوس
 • وراث سهام عدالت باید منتظر باشند
 • طرح «شفافیت آرای نمایندگان» اعلام وصول شد
 • بازگشت موقت برلیانس H330 به خط تولید سایپا!
 • تقاضاهای خاموش با شرط تحویل خودرو به ‌صورت قرعه‌کشی فعال شد
 • رای قطعی پرونده سکه ثامن صادر شد
 • ‍‍‍ ظریف: هواپیمای حامل دکتر سیروس عسکری از آمریکا پرواز کرد
 • سرویس دهی مترو امروز و فردا همانند روز‌های تعطیل است
 • شیوع جدید ابولا در کنگو
 • دویچه وله: احتمال اوج‌گیری کرونا در ایران وجود دارد
 • دانشگاه تهران: دانشجویان همه مقاطع از ۱۷ خرداد به دانشگاه بازگردند/ پذیرش دانشجویان جدیدالورود از نیمه دوم مهر
 • ‍‍‍ آمریکا: دستگیری دختر شهردار نیویورک در اعتراضات/ کشته شدن یک فوتبالیست سابق با شلیک گلوله در تظاهرات/ وعده ترامپ به سرکوب سخت‌تر
 • همتی:برای مهار تورم باید رابطه دولت و بانک مرکزی اصلاح شود/چرا ارز گران شد؟
 • بورس بازان مراقب جیب خود باشند!
 • سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل: ایران در برابر حملات سایبری دفاع مشروع دارد
 • مادورو: به‌زودی به ایران سفر خواهم کرد
 • اینستاگرام سیاه‌ پوش شد
 • روسیه و چین برای فروش تسلیحات به ایران صف کشیده‌اند
 • اعلام منع آمدوشد در نیویورک
 • Ad