جدیدترین اخبار
1 بهمن 1398 ساعت 09:09 اقتصادی کد خبر :676537

مقصر بازار سیاه فولاد کیست؟/ معاون وزیر صمت: مشکل، وجود تقاضاهای سوداگرانه است

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت گفت: مشکل ما در صنعت فولاد، تولید نیست بلکه وجود تقاضاهای سوداگرانه است. اگر سه هفته کنترل ها و بررسی بر روی بازار را ادامه دهیم این مشکل حل خواهد شد.

حمیدرضا نامی رئیس هیات مدیره انجمن حمایت از تولیدکنندگان تجهیزات کشاورزی در استودیو گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان این که درباره تشکیل بازار سیاه فولاد در کشور فولاد مبارکه باید پاسخگو باشد افزود: مکانیزم هایی مانند سامانه بهین یاب وزارت صمت می تواند به شفافیت موضوع و سرنوشت تهیه و توزیع فولاد در بورس کالا کمک کند.

او در خصوص تشکیل بازار سیاه در صنعت فولاد تصریح کرد : از آنجا که هر تولید کننده ای می خواهد تولیداتش را در حجم انبوه و دردسر کمتر به بازار تزریق کند به این منظور فاصله درب انبار فولاد مبارکه و ورودی انبارهای ما با ایجاد انحصار سبب بازار سیاه می شود.

 

رئیس هیات مدیره انجمن حمایت از تولیدکنندگان تجهیزات کشاورزی گفت: روی هم رفته مسئولین فولاد مبارکه باید پاسخگوی سوال شما در خصوص تشکیل بازار سیاه باشند.

رسول خلیفه سلطان دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در سوی دیگر برنامه گفت: سامانه های بهین یاب و فولاد مبارکه می توانند اطلاعات هم را تکمیل کنند و در راستای یک هدف پیش بروند.

 

مهدی بستانچی عضو هیات مدیره انجمن تولید کنندگان سیستم های تهویه مطبوع در ارتباط زنده تلفنی با این برنامه گفت: سامانه بهین یاب وزارت صمت مانند دیگر سامانه های موجود، علی رغم موفقیت ها و محاسن، دارای معایب و ایراداتی نیز است.

او ادامه داد: محاسبات سامانه بهین یاب، در طول زمان معین و مشخص ظرفیت ها و توانایی های مصرف کنندگان و عرضه کنندگان را مورد بررسی قرار می دهد این در حالی است که می توان در طول زمان بررسی بهین یاب، از ظرفیت عنوان شده برخوردار نباشند در این صورت ممکن است عرضه به درستی و عادلانه شکل نگیرد.
بستانچی گفت: وقتی ورق های فولاد در بازار آزاد عرضه می شود بدان معناست که در درب کارخانه توزیع عادلانه ای صورت نگرفته است.

 

جعفر سرقینی معاون امور و صنایع وزارت صمت در دیگر ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: سامانه بهین یاب ما بدون نقص نیست و بحث بازار آزاد همیشه وجود داشته و دارد اما تا آذر ماه امسال هیچ وقت تفاوت بازار آزاد و بورس کالا بیش از 6 درصد نبود اما در هفته اخیر این نرخ با 30 درصد تفاوت در بازار آزاد عرضه می گردد به نظر بنده این تفاوت قیمت را می توان التهاب مقطعی و زود گذر بر شمرد.

حمید رضا عظیمیان مدیر عامل فولاد مبارکه در سومین ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: هم راستای سامانه بهین یاب شرکت فولاد مبارکه هم سامانه مچینگ دارد که از آن طریق می تواند مصرف کنندگان را شناسایی و تقسیم و توزیع درستی را انجام دهد اما طبق ضوابطی که ستاد تنظیم بازار برایمان وضع کرده فعلا از این سامانه استفاده نمی کنیم و فقط سامانه بهین یاب اقدام به شناسایی متقاضیان این صنعت می نماید.

 

نامی رئیس هیات مدیره انجمن حمایت از تولید کنندگان تجهیزات کشاورزی در استودیو با طرح سوالی از مدیرعامل فولاد مبارکه گفت: بازار سیاه فعلی صنعت فولاد، بیانگر باک های موجود در سامانه شما و یا سامانه بهین یاب وزارت صمت می باشد، این اتفاق را چگونه توضیح می دهید؟

عظیمیان مدیر عامل فولاد مبارکه در ادامه ارتباط تلفنی در پاسخ به سوال مطرح شده گفت: تقصیر ایجاد بازار سیاه بر گردن فولاد مبارکه نیست.

جعفر سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت در ادامه ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: مشکل ما در صنعت فولاد، تولید نیست بلکه وجود تقاضاهای سوداگرانه است اگر سه هفته کنترل ها و بررسی بر روی بازار را ادامه دهیم این مشکل حل خواهد شد.

 

عرضه 60 درصد ورق فولادی گرم در بورس

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه اکنون 60 درصد ورق فولادی گرم را در بورس و 40 درصد آن را به صورت مچینگ عرضه می کنیم، افزود: قبلاً دو عرضه در بورس داشتیم که توافق شد این تعداد به چهار عرضه در بورس برسد بنابراین فولاد مبارکه, هر هفته محصولاتش را در بورس عرضه می کند.

جعفر سرقینی در ادامه برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما با اشاره به قیمت فعلی این محصولات, ادامه داد: قیمت یک مقطع نباید ملاک عمل قرار گیرد بلکه قیمت مقاطع مختلف را باید باهم بسنجیم تا میانگین قیمتی به دست بیاید.

او تأکید کرد: مشکلات قیمتی حل خواهد شد.

 

سرقینی با اشاره به اینکه صنایع کوچک و متوسط می توانند از طریق سامانه «بهین یاب» مواد اولیه از جمله ورق های فولادی را تأمین کنند, گفت: تقاضا برای خُرد، کلان و متوسط هیچ تفاوتی ندارد.

 

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه سامانه «بهین یاب» سال ها در حال فعالیت است, افزود: صنایع کوچک و متوسط در این سامانه نام نویسی کنند.

وی اضافه کرد: فقط به صنایعی مانند لوازم خانگی و خودرو که محصولاتش توسط دولت قیمت گذاری می شود, اجازه مچینگ دادیم.

 

رئیس هیات مدیره انجمن حمایت از تولیدکنندگان تجهیزات کشاورزی با اشاره به اهمیت تامین امنیت غذایی گفت: تولیدکنندگان ماشین آلات کشاورزی با 50 تا 55 درصد ظرفیت خود مشغول کارند.

حمیدرضا نامی افزود: به رغم اینکه منابع مواد اولیه کارخانه ها را از بازار آزاد تهیه می کنیم اما در قیمت گذاری کالاهای خود باید پاسخگوی وزارت جهاد کشاورزی هم باشیم.

او اضافه کرد: هر جا دولت بدون حضور و نظر تشکل های بخش خصوصی، نسخه می پیچد, مشکلات ایجاد می شود.

 

عضو هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان سیستم های تهویه مطبوع هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: 40 درصد ورق ها به صورت مچینگ فروخته می شود.

مهدی بستانچی افزود: صنایع خودروسازی, پرمصرف ترین صنایع در زمینه فولاد هستند.

او با بیان اینکه 50 درصد اشتغال کشور توسط صنایع کوچک و متوسط در کشور ایجاد شده است, اضافه کرد: بخش زیادی از ورق های فولادی تولید شده را به صنایعی می دهیم که اشتغال زیادی ایجاد نمی کنند.

 

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران هم با حضور در این برنامه با بیان اینکه اکنون دو و نیم میلیون تن ”اسلب“ مازاد در تولید داریم, گفت: حدود دو میلیون تن ظرفیت مازاد تولید ورق گرم و به همین میزان هم ظرفیت مازاد تولید ورق سرد داریم.

سید رسول خلیفه سلطان با اشاره به اینکه بازار سوداگری معمولاً در ماه های پایانی سال اتفاق می افتد, افزود: از وزارت صمت باید انتظار داشته باشیم برای ”اسلب“ مازاد، برنامه ریزی کنیم.

وی ادامه داد: حدود دو میلیون تن می توانیم در کارخانجات دیگر ورق گرم تولید کنیم و حدود دو میلیون تن هم می توانیم ورق سرد تولید کنیم.

 

به گزارش تسنیم ،خلیفه سلطان اضافه کرد: باید دو میلیون تن کارخانجات ورق گرم و دو میلیون تن کارخانجات ورق سرد, فعال شود تا هجوم تقاضا به کالاهای تولیدی فولاد مبارکه کنترل شود.

مدیرعامل فولاد مبارکه هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: برای تأمین نیازهای ارزی و مواد اولیه خود حدود 15 درصد از ”اسلب“ تولیدی خود را با اجازه دولت صادر می کنیم.

حمیدرضا عظیمیان افزود: 100 تن عرضه را به متقاضیان ثبت نام کننده در سایت «بهین یاب» و همچنین به 45 تعاونی مختلف اعم از کشاورزی و غیر کشاورزی می دهیم.

او اضافه کرد: 30 مرکز سرویس سنتر در همه استان ها داریم که نیازهای 20 تا 40 تن را تأمین می کنند.

 

رضا محتشمی پور معاون عملیات و نظارت بورس کالای ایران هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: میزان عرضه اولیه, 100 تن در ورق گرم و 110 تن در ورق سرد و 50 تن در سایر ورق ها کاملاً توسط عرضه کننده تعیین می شود و بورس کالا هیچ محدودیتی برای عرضه هر مقدار از کالا ندارد.

Ad
Ad

روی خط خبر

 • واکنش پلیس به تردد فراری میلیاردی در ایران
 • سارقان MWM سوار دستگیر شدند
 • مسکو اظهارات ماکرون درباره دخالت روسیه در انتخابات آتی فرانسه را رد کرد
 • اولیور استون رییس جشنواره فیلم عربستان شد/ معرفی فیلم‌های حاضر
 • کرایه‌های حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی در آستانه عید افزایش نخواهد یافت
 • دستگیری دزدان حین سرقت گاردریل های کنار اتوبان
 • دسترسی انگلیس به اطلاعات حوزه شنگن قطع می شود
 • زلزله مدینه منوره را لرزاند
 • بورل به روسیه و چین برای حفظ برجام اطمینان داد
 • طرح بانکداری اسلامی را از دستور کار خارج کنید
 • مختصات زلزله ۴.۲ ریشتری «کامیاران» کردستان
 • محدودیت‌های بانکی اتباع ایران ارتباطی با FATF ندارد
 • تصادف پراید و تریلی سه مصدوم برجا گذاشت
 • دیدار لاریجانی با رئیس‌جمهور لبنان
 • اعلام مهلت مجدد برای ثبت نام جاماندگان کنکور
 • مسعود کیمیایی آغازگر «سه شنبه های لعنتی» در تئاتر شهر شد
 • مجوز فروش داروی کرونا برای بزرگترین شرکت دارویی چین صادر شد
 • «سونیک خارپشت» با فروش ۱۰۰ میلیون دلاری شروع کرد
 • اتحادیه اروپا تحریمها علیه بلاروس را تمدید کرد
 • مرگ در هنگام آب دادن به گل‌ها!
 • چرا پلیس راهور برای وصول حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان جریمه اقدام نکرده است؟
 • پسکوف: پوتین نیرویی از روسیه به لیبی نفرستاده است/حمایت از سوریه ادامه دارد
 • سوختگی ششمین علت مرگ در ایران
 • انتقاد شدید نانسی پلوسی از همکاری با هواوی
 • حاکم دبی برای رهایی از رسوایی جدایی‌اش دست به دامن ایوانکا ترامپ شد
 • آئودی به فکر یک خودروی برقی جدید است
 • بیش از هزار مقام سابق وزارت دادگستری آمریکا خواستار استعفای دادستان کل شدند
 • کیا سورنتو به نمایشگاه خودروی ژنو ۲۰۲۰ رسید
 • «قهوه قجری»؛ تلفیقی از نمایش سنتی و هملت شکسپیر/یک قهوه پُر از سلبریتی
 • اظهارات اردوغان برای سفیر ترکیه در هند دردسر ساز شد
 • Ad