جدیدترین اخبار
29 دی 1398 ساعت 12:18 اقتصادی کد خبر :675845

بازدهی سرمایه‌گذاری انواع ارز در ۱۰ ماه ابتدای ۹۸

نوسانات قیمت انواع ارز در بازار آزاد، همیشه یکسان نیست. طوری که برخی از آن‌ها بیشتر و برخی دیگر کمتر افزایش یا کاهش قیمت پیدا می‌کنند. در ۱۰ ماهی که از سال گذشته، دلار آمریکا بعد از طی کردن فراز و نشیب‌های زیادی، دوباره به جایگاه اولیه خود برگشته است. با توجه به اینکه قیمت خرید در بازار عموما با کمی اختلاف نسبت به قیمت فروش در نظر گرفته می‌شود، عمده ارز‌های خارجی در ۱۰ ماهی که از سال ۹۸ گذشته، بازدهی منفی به همراه داشته‌اند. سردسته آن‌ها لیر ترکیه است که در این مدت ۷.۷ درصد به سرمایه‌گذارانش ضرر رسانده است. در طرف مقابل بات تایلند بیشترین سود را در بازار ارز به همراه داشته و بازدهی چهار درصدی را در کارنامه خود ثبت کرد است.

سرمایه‌گذاران دلار چهار دهم درصد ضرر کرده‌اند

قیمت هر دلار آمریکا در روز‌های اول سال ۹۸ حدود ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان بود و حالا بعد از فراز و نشیبی که از آن موقع تا حالا پشت سر گذاشته، تقریبا به همان محدوده برگشته است. قیمت دلار آمریکا در بازار آزاد امروز رقمی حدود ۱۳ هزار و ۵۵۰ تومان است، اما اگه بخواهید دلار‌هایی را که اول سال خریده بودید نقد کنید، باید به نرخ ۱۳ هزار و ۴۵۰ تومان رضایت دهید. با این حساب می‌توان گفت: بازدهی سرمایه‌گذاری روی دلار آمریکا در ۱۰ ماه اول سال ۹۸ رقمی حدود منفی ۰.۳۷ درصد محاسبه می‌شود. بیشترین قیمتی که دلار در این ۱۰ ماه پشت سر گذشته، رقمی حدود ۱۵ هزار و ۶۵۰ تومان است و در طرف مقابل کمترین قیمت ثبت شده برای دلار در سال ۹۸ به ۱۱ هزار و ۲۰۰ تومان می‌رسد. در ۱۰ ماه گذشته دلار به طور میانگین با نرخ ۱۲ هزار و ۷۷۵ تومان فروخته شده و با نرخ ۱۲ هزار و ۶۷۱ تومان توسط فعالان بازار خریداری شده است.

سرمایه‌گذاران یورو ۳.۱ درصد ضرر کرده‌اند

رشد قیمت‌ها در بازار ارز روز‌های اخیر، همچنان نتوانسته ضرر سرمایه‌گذاران یورو را جبران کند. هر یورو در روز‌های ابتدایی سال ۹۸ با نرخ ۱۵ هزار ۳۶۰ تومان فروخته می‌شد و کسانی که آن زمان یورو خریده بودند، حالا باید یوروهایشان را با نرخ ۱۴ هزار و ۸۸۰ تومان در بازار بفروشند. چراکه اختلاف قیمت خرید و فروش یورو در بازار به ۱۵۰ تومان می‌رسد. مقایسه نرخ روز یورو با قیمت اول سال نشان می‌دهد بازدهی سرمایه‌گذاری روی این ارز در ۱۰ ماه گذشته منفی ۳.۱۳ درصد بوده است. بیشترین قیمت ثبت شده توسط یورو در این مدت ۱۷ هزار و ۶۰۵ تومان است و کمترین قیمت آن به ۱۲ هزار و ۴۵۰ تومان می‌رسد. یورو در ۱۰ ماه گذشته از سال ۹۸ به طور میانگین با نرخ ۱۴ هزار و ۲۵۳ تومان فروخته و با قیمت ۱۴ هزار و ۱۰۲ تومان خریداری شده است.

سرمایه‌گذاران پوند انگلستان ۱.۷ درصد ضرر کرده‌اند

پوند انگلیس روز‌های اول سال ۹۸ با قیمت ۱۷ هزار و ۷۳۵ تومان در بازار فروخته می‌شد. حالا بعد از ۱۰ ماه قیمت فروش پوند به ۱۷ هزار و ۶۳۵ تومان رسیده، اما کسانی که اول سال پوند خریده بودند، حالا باید آن را با نرخ ۱۷ هزار و ۴۳۵ تومان بفروشند. این یعنی سرمایه‌گذاری روی پوند انگلستان تا اینجای کار بازدهی منفی ۱.۶۹ درصد را به همراه داشته است و افزایش قیمت روز‌های اخیر نتوانسته ضرر سرمایه‌گذارانی که اول سال پوند خریده بودند را جبران کند. بیشترین قیمتی که پوند در کارنامه ۱۰ ماه اخیر خود ثبت کرده، مربوط به هفته آخر اردیبهشت و ۲۰ هزار و ۳۸۵ تومان است و کمترین قیمت آن یعنی ۱۳ هزار و ۶۸۰ تومان، در هفته اول شهریورماه رقم خورده. میانگین قیمت فروش یورو در این مدت ۱۶ هزار و ۲۷۷ تومان و میانگین قیمت خرید، ۲۰۰ تومان کمتر بوده است.

سرمایه‌گذاران درهم امارات یک دهم درصد ضرر کرده‌اند

درهم امارات به عنوان ارز پرطرفدار تاجران ایرانی، در روز‌های اول سال ۹۸ حدود سه هزار و ۶۷۵ تومان قیمت داشت. این ارز عموما همپام با دلار حرکت می‌کند و به همین خاطر تغییرات آن تا حد زیادی مشابه دلار آمریکا است. درهم امارات بعد از گذشت ۱۰ ماه از سال، حالا به حدود سه هزار و ۶۹۰ تومان رسیده و کسانی که اول سال این ارز را خریده بودند، حالا می‌توانند آن را با نرخ سه هزار و ۶۷۰ تومان بفروشند و این یعنی بازدهی سرمایه‌گذاری روی درهم در این مدت منفی ۰.۱۴ درصد بوده است. بیشترین قیمتی که درهم در سال ۹۸ تجربه کرده، چهار هزار و ۲۶۰ تومان است که در روز‌های پایانی اردیبهشت‌ماه رقم خورد. کمترین قیمت هم مربوط به هفته اول شهریور است که درهم روی نرخ سه هزار و ۵۰ تومان قرار داشت. در این مدت میانگین قیمت فروش درهم سه هزار و ۴۷۷ تومان بوده و قیمت خرید عموما ۲۰ تومان کمتر در نظر گرفته می‌شود.

سرمایه‌گذاران لیر ترکیه ۷.۷ درصد ضرر کرده‌اند

لیر ترکیه بیشترین بازدهی منفی را در بازار ارز به نام خود ثبت کرده است. چراکه لیر مثل پول خودمان، ارزش خود را در برابر دلار از دست داده و این موضوع باعث ضرر بیشتر سرمایه‌گذاران روی ارز ترکیه شده است. اول سال هر لیر در بازار ارز با نرخ دو هزار و ۴۷۰ تومان فروخته می‌شد و حالا قیمت این ارز به دو هزار و ۳۰۰ تومان رسیده. البته اگر قصد فروش داشته باشید، فعالان بازار لیر را با قیمت دو هزار و ۲۸۰ تومان از شما می‌خرند. با این حساب کسانی که اول سال روی لیر ترکیه سرمایه‌گذاری کردند، تا اینجای کار ۷.۶۹ درصد ضرر کرده‌اند. بیشترین قیمت لیر در هفته پایانی اردیبهشت به دو هزار و ۵۷۰ تومان رسید و کمترین قیمت آن هزار و ۹۳۰ تومان بود که در هفته اول شهریور و هفته سوم مهرماه رقم خورده است. لیر در سال ۹۸ با میانگین قیمت دو هزار و ۲۰۷ تومان فروخته شده و قیمت خرید آن ۲۰ تومان پایین‌تر از نرخ فروش در نظر گرفته می‌شود.

سرمایه‌گذاران یوآن چین سه درصد ضرر کرده‌اند

هر یوآن چین، در ابتدای سال ۹۸ دو هزار و ۱۵ تومان قیمت داشت. کسانی که اول سال به قصد سرمایه‌گذاری یوآن خریده بودند، تا اینجای کار ۲.۹۸ درصد ضرر کرده‌اند. چراکه قیمت یوآن در بازار امروز حدود هزار و ۹۷۵ تومان است و اگر کسی بخواهد یوآن‌هایش را بفروشد، فعالان بازار با نرخ هزار و ۹۵۵ تومانی به استقبالش خواهند آمد. نیمه اردیبهشت‌ماه قیمت یوآن به اوج خود در سال ۹۸ رسید. آن زمان این ارز در بازار با نرخ دو هزار و ۲۹۵ تومان معامله می‌شد. کمترین قیمت هم مربوط به هفته اول شهریور است که یوآن تا هزار و ۵۶۵ تومان ارزان شده بود. یوآن در ۱۰ ماهی که از سال ۹۸ گذشته، به طور متوسط هزار و ۸۴۰ تومان قیمت داشته و فعالان بازار آن را هزار و ۸۲۰ تومان خریداری کرده‌اند.

سرمایه‌گذاران منات آذربایجان هشت دهم درصد ضرر کرده‌اند

روز‌های اول سال ۹۸ هر منات آذربایجان در بازار ارز با نرخ هفت هزرا و ۹۱۵ تومان فروخته می‌شد. بعد از فراز و نشیبی که بازار در ۱۰ ماه گذشته پشت سر گذاشته، حالا قیمت هر منات به هفت هزار و ۹۵۰ تومان رسیده، اما کسانی که اول سال به قصد سرمایه‌گذاری منات خریده بودند، حالا می‌توانند ارزشان را با نرخ هفت هزار و ۸۵۰ تومان بفروشند. با این حساب می‌توان گفت: بازدهی سرمایه‌گذاری روی منات آذربایجان در ۱۰ ماهی که از آغاز سال ۹۸ گذشته، منفی ۰.۸۲ درصد بوده است. بیشترین قیمتی که منات در سال ۹۸ تجربه کرده، ۹ هزار و ۱۸۰ تومان بوده که مربوط به هفته آخر اردیبهشت است. در طرف مقابل منات در نیمه آبان‌ماه به کمترین قیمت خود یعنی شش هزار و ۵۷۰ تومان رسید. منات آذربایجان در سال ۹۸ به طور میانگین با قیمت هفت هزار و ۵۰۰ تومان فروخته شده و قیمت خرید آن ۱۰۰ تومان پایین‌تر در نظر گرفته می‌شود.

سرمایه‌گذاران درام ارمنستان چهار دهم درصد سود کرده‌اند

درام ارمنستان در روز‌های ابتدایی سال ۹۸ با نرخ ۲۷۷ تومان فروخته می‌شد و کسانی که آن زمان به قصد سرمایه‌گذاری درام خریده بودند، حالا باید این ارز را با نرخ ۲۷۸ تومان در بازار بفروشند. چراکه اختلاف قیمت خرید و فروش درام ارمنستان حدود پنج تومان در نظرگرفته می‌شود. باید توجه داشته باشید که درام در بسته‌های ۱۰ تایی قیمت‌گذاری می‌شود و ۲۷۸ تومان، قیمت ۱۰ درام ارمنستان است. مقایسه نرخ روز درام با قیمت اول سال نشان می‌دهد بازدهی سرمایه‌گذاری روی این ارز در ۱۰ ماه گذشته مثبت ۰.۳۶ درصد بوده است. بیشترین قیمت ثبت شده توسط درام در این مدت ۳۲۴ تومان است و کمترین قیمت آن به ۲۳۵ تومان می‌رسد. درام ارمنستان در ۱۰ ماه گذشته از سال ۹۸ به طور میانگین با نرخ ۲۶۶ تومان فروخته و با قیمت ۲۶۲ تومان خریداری شده است.

سرمایه‌گذاران بات تایلند چهار درصد سود کرده‌اند

بات تایلند، بیشترین بازدهی را در بازار ارز سال ۹۸ داشته است. روز‌های اول هر بات با قیمت ۴۲۵ تومان در بازار فروخته می‌شد و حالا با وجود بازدهی منفی در انواع ارز، قیمت روز بات به ۴۴۵ تومان رسیده است. البته باید توجه داشته باشید که نرخ خرید سه تومان کمتر و ۴۴۲ تومان در نظر گرفته می‎‌شود. با این حساب کسانی که اول سال بات تایلند خریده بودند، تا اینجای کار چهار درصد در بازار ارز سود کرده‌اند. بیشترین قیمت بات تایلند در سال ۹۸ حدود ۴۹۶ تومان بوده و کمترین قیمت ثبت شده برای آن ۳۶۶ تومان است. بات تایلند به طور میانگین امسال ۴۱۳ تومان قیمت‌گذاری شده و نرخ خرید آن عموما سه تومان کمتر در نظر گرفته می‌شود.

سرمایه‌گذاران دلار کانادا ۱.۶ درصد سود کرده‌اند

هر دلار کاندا، در ابتدای سال ۹۸ حدود ۱۰ هزار و ۱۰۵ تومان قیمت داشت. کسانی که اول سال به قصد سرمایه‌گذاری دلار کانادا خریده بودند، تا اینجای کار ۱.۶۳ درصد سود کرده‌اند. چراکه قیمت دلار کانادا در بازار امروز حدود ۱۰ هزار و ۳۷۰ تومان است و اگر کسی بخواهد دلارهایش را بفروشد، فعالان بازار با نرخ ۱۰ هزار و ۲۷۰ تومانی به استقبالش خواهند آمد. هفته آخر اردیبهشت‌ماه قیمت دلار کانادا به اوج خود در سال ۹۸ رسید. آن زمان این ارز در بازار با نرخ ۱۱ هزار و ۶۷۵ تومان معامله می‌شد. کمترین قیمت هم مربوط به هفته اول شهریور است که دلار کانادا تا هشت هزار و ۴۲۰ تومان ارزان شده بود. این ارز در ۱۰ ماهی که از سال ۹۸ گذشته، به طور متوسط ۹ هزار و ۶۳۴ تومان قیمت داشته و فعالان بازار آن را ۹ هزار و ۵۳۴ تومان خریداری کرده‌اند.

Ad
Ad

روی خط خبر

 • استقرار پایگاه تست کرونا در مبادی ورودی مازندران
 • لغو جشن‌های روز ملی کویت بخاطر کرونا
 • علت فوت اسکی‌باز ایتالیایی در شمشک مشخص شد
 • بورس بر فراز قله نیم میلیون
 • غافلگیری بانک‌ها در بازار شبانه
 • حریرچی: نرخ مرگ و میر ناشی از کرونا در ایران ۱.۳ است
 • ذوالنور: مبتلایان به کرونا در قم در حال بهبودی هستند
 • موتور ارزی سفته‌بازی ملکی
 • آغاز بررسی اعتراضات جاماندگان حمایت معیشتی
 • واکنش وزارت خارجه به مسدود شدن مرز‌های کشور
 • زم: لیدر اغتشاشات ۹۶ بودم/ اعلام زمان عملیات حاج قاسم جز ماموریتم بود
 • چگونه از خود و کودکان‌تان در برابر کرونا محافظت کنید!
 • کرونا یقه بازار مسکن را هم گرفت!
 • ورود سارقان به ۱۰۰ خانه با عنوان مأمور آب و برق
 • اعلام آمادگی سپاه برای مقابله با ویروس کرونا
 • نخستین مورد ابتلا به کرونا در عراق یک ایرانی است
 • خودرو سواری حامل بار قاچاق در بزرگراه خلیج فارس متوقف شد
 • عملیات انتحاری در سیستان و بلوچستان ناکام ماند
 • پلمب ۱۸ داروخانه به دلیل گران‌فروشی ماسک
 • سارقان انباری‌های غرب تهران هم سلولی‌های قدیمی بودند
 • تشخیص نمونه های مشکوک در بیمارستان مسیح دانشوری
 • کشف یک میلیون عدد ماسک
 • ابتلای دو نفر از کادر درمانی بیمارستان مسیح دانشوری به کرونا
 • تنها مورد مبتلا به کرونا در ساوه تحت مراقبت‌های پزشکی است
 • فیلم‌های اکران نوروزی مشخص شدند
 • اطلاعیه دانشگاه تهران درباره برگزاری کلاس‌ها به صورت مجازی
 • گرانی‌های یواشکی به مردم تحمیل می‌شود
 • قیمت سکه طرح جدید ۵ اسفند ۹۸ به ۶ میلیون و ۶۰ هزار تومان رسید
 • سقوط ۴ درصدی ارزش سهام کره‌جنوبی با نگرانی از ویروس کرونا
 • نرخ دلار ۵ اسفند ۹۸ در صرافی‌های بانکی به ۱۴۷۰۰ تومان رسید
 • Ad