جدیدترین اخبار
22 دی 1398 ساعت 16:41 اقتصادی کد خبر :673169

آژیر خطر در بازار طلا، ارز و بورس خاموش شد!

بازگشت آرامش به بازار‌ها باعث شده قیمت دلار از ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومان به ۱۳ هزار و ۴۰۰ تومان برسد. طلا که تا ۵۲۰ هزار تومان پیش رفته بود، حالا به ۴۸۰ هزار تومان برگشته و سکه با نرخ پنج میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی خداحافظی کرده و در بازار با نرخ چهار میلیون و ۷۰۰ هزار تومان معامله می‌شود. بورس برای جبران ضرر‌ها امروز جهش تاریخی ۱۶ هزار واحدی را پشت سر گذاشته است.

بازار‌های مالی همگی در حال جبران نوسانات عجیب و غریب هفته گذشته‌اند. از اول هفته شاهد بازگشت قیمت‌ها هستیم و این مورد باعث شده تقریبا همه‌چیز به سر جای اول خود در ۱۰ روز گذشته برگردد. دلار که تا ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومان پیش‌روی کرده بود، امروز به ۱۳ هزار و ۴۰۰ تومان رسیده است. هر گرم طلای ۱۸ عیار تا ۵۲۰ هزار تومان افزایش قیمت پیدا کرده بود و حالا به ۴۸۰ هزار تومان بازگشته است. سکه بیشترین افت قیمت را نسبت به هفته گذشته تجربه می‌کند. قیمت سکه تمام تا پنج میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده بود، اما با کاهش ناگهانی به چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان سقوط کرد و این روز‌ها در بازار با نرخ چهار میلیون و ۷۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

به گزارش فرارو، در این بین، بازار بورس با تاخیر بیشتری در حال جبران ضررهاست. چراکه محدود بودن دامنه نوسان در روز شنبه اجازه بازگشت سریع شاخص کل را نداد و در عوض امروز یکشنبه بازار بورس با جهش ۱۶ هزار واحدی، بیشترین رشد یک روزه را در تاریخ بازار سرمایه رقم زد. حالا با خیال راحت می‌توان گفت: از بحران هفته گذشته در بازار‌های مالی عبور کرده‌ایم و وقت خاموش کردن آژیر خطر فرا رسیده است.

بورس ۱۶ هزار واحد جهش کرد

تلاطم بازار‌های مالی در هفته گذشته، بورس تهران را ۳۰ هزار واحد پایین کشید که باعث شد اغلب سهام‌داران بازار دست کم ۱۰ درصد از سرمایه خود را از دست بدهند. با آغاز هفته، ورق در بازار برگشته و دیروز و امروز شاهد جهش شاخل کل در بازار بورس هستیم. روز اول که دامنه نوسان به دو درصد محدود شده بود، شاخص کل ۱.۷ درصد رشد داشت و شش هزار واحد افزایش پیدا کرد. امروز بورس در ادامه جبران ضرر‌هایی که هفته گذشته شاهد بود، بیشترین افزایش شاخص کل را در بازار رقم زد و با جهش ۱۵ هزار و ۸۰۰ واحدی به استقبال سهام‌داران آمد.

به گزارش فرارو، تاکنون بازار بورس بیشتر از ۱۰ هزار واحد رشد در یک روز را تجربه نکرده بود و کارنامه امروز بورس به عنوان یک رکورد تاریخی به حساب می‌آید. در این دو روز بخش بزرگی از ضرر‌های هفته گذشته جبران شده و کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند روند افزایش شاخص تا پایان هفته ادامه داشته باشد.

شاخص کل در پایان معاملات امروز یکشنبه، به رقم ۳۷۵ هزار و ۶۵۰ واحد رسید و در اغلب نماد‌ها شاهد صف خرید سنگین و رشد قیمت پنج درصدی بودیم. نماد‌های فارس، فملی و کگل بیشترین تاثیر را در رشد امروز شاخص به نام خود ثبت کردند. امروز اغلب خریداران از سهام‌داران حقیقی بودند و حقوقی‌ها عمدتا با سفارش‌های فروش به استقبال بازار آمدند که در نتیجه آن شاهد جابه‌جا شدن سه هزار میلیارد تومان سهام بودیم.

دلار به ۱۳ هزار و ۴۰۰ تومان برگشت

از چهارشنبه تا حالا، دلار در پی جبران افزایش قیمتی است که هفته گذشته در بازار پشت سر گذاشت. جمعه هفته گذشته دلار از نرخ ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان به کانال ۱۴ هزار تومانی صعود کرد که برای یک هفته در این کانال باقی ماند. تلاطم در بازار آزاد، نتوانست صرافی‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. طوری که نرخ آن‌ها در طول هفته گذشته از ۱۳ هزار و ۴۰۰ تومان تجاوز نکرد. حالا با بازگشت آرامش به بازار، دلار پله پله پایین‌تر می‌آید. دلار که تا قله ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومان صعود کرد، در اولین روز بازگشت بازار‌ها به ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان کاهش قیمت پیدا کرد. دیروز فعالان بازار ارز تلاش داشتند دوباره دلار را به مدار صعودی بکشانند، اما این اتفاق نیافتاد و دلار در نهایت با قیمت ۱۳ هزار و ۴۵۰ تومان در بازار آزاد کار خود را به پایان برد.

امروز هم تا لحظه نگارش این متن آرامش در بازار ارز حکم‌فرماست و دلار با نرخ ۱۳ هزار و ۴۰۰ تومان فروخته می‎‌شود. دلار در تابلوی صرافی‌ها یک پله دیگر پایین آمده و روی مرز ۱۳ هزار تومان ایستاده است. یورو که هفته گذشته در حال پیش‌روی در کانال ۱۵ هزار تومانی بود، بعد از افت قیمت‌ها در بازار ارز به مرز ۱۵ هزار تومان برگشت و حالا با تثبیت بازار روی نرخ ۱۴ هزار و ۹۰۰ تومان آرام گرفته است. صرافی‌ها در حال حاضر یورو را با نرخ ۱۴ هزار و ۶۵۰ تومان می‌فروشند.

طلا روی نرخ ۴۸۰ هزار تومان آرام گرفت

قیمت طلا در پیش بازگشت آرامش به بازار‌های داخلی و خارجی، به کانال ۴۰۰ هزار تومانی بازگشت. قبل از به وجود آمدن تلاطم در بازار، هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار با قیمت حدود ۴۷۸ هزار تومان فروخته می‌شد که در پی نوسانات شدید هفته گذشته و عبور انس جهانی از مرز هزار و ۶۰۰ دلار و رکوردشکنی هفت ساله آن، طلا به ۵۳۰ هزار تومان به ازای هر گرم رسید که از مهرماه سال گذشته تا به اینجای کار بی‌سابقه بوده است. با تغییر روند قیمت‌ها در روز پنجشنبه و ادامه‌دار بودن آن در آغاز هفته، حالا شاهد بازگشت قیمت طلا به همان نرخ‌های اولیه قبل از تلاطم بازار هستیم.

به گزارش فرارو، انس جهانی دیروز تا هزار و ۵۶۲ دلار پایین آمد و امروز یکشنبه، در تعطیلی بازار‌های جهانی، روی همین نرخ باقی مانده است. این اتفاق باعث شد قیمت طلای ۱۸ عیار از کانال ۵۰۰ هزار تومانی خداحافظی کند و به نرخ ۴۸۰ هزار تومان در هر گرم بازگردد. هرچند دیروز شاهد افزایش نسبی قیمت طلا در ساعات ظهر بودیم که طی آن طلا به حدود ۴۹۰ هزار تومان رسید، اما در پایان ساعت کاری بازار رسمی، طلا در محدوده ۴۸۰ هزار تومان آرام گرفت. امروز قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در لحظه نگارش این متن حدود ۴۸۵ هزار تومان است. اگر انس جهانی طلا را با نرخ دلار ۱۳ هزار تومانی صرافی‌ها به طلای داخلی تبدیل کنیم، قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار حدود ۴۸۹ هزار تومان به دست خواهد آمد.

سکه تا چهار میلیون و ۷۰۰ هزار تومان عقب‌نشینی کرد

کاهش قیمت دلار و طلا از اول هفته تا حالا، سکه را از کانال پنج میلیونی پایین کشیده است. قیمت هر سکه تمام طرح جدید هفته پیش در پی تلاطم شدید در بازار طلا و ارز تا پنج میلیون و ۲۰۰ هزار تومان صعود کرده بود، اما با بازگشت آرامش به بازار، سکه دچار ریزش قیمت شد. طوری که در یک روز قیمت سکه تمام طرح جدید ۷۰۰ هزار تومان کاهش پیدا کرد و به چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید.

از اول هفته فعالان بازار سکه با معاملاتشان کمی قیمت سکه را تعدیل کرده‌اند. طوری که روز شنبه سکه تا چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بالا رفت، اما امروز در لحظه نگارش این متن سکه تمام در محدوده چهار میلیون و ۷۰۰ هزار تومان قرار دارد. ۱۰ روز پیش و قبل از تلاطم در بازار‌های مالی، سکه تقریبا چهار میلیون و ۶۷۰ هزار تومان قیمت داشت و می‌توان گفت: حالا سکه به مواضع قبلی خود عقب‌نشینی کرده است. امروز نیم سکه در بازار با قیمت دو میلیون و ۴۳۰ هزار تومان فروخته می‌شود و ربع سکه یک میلیون و ۴۸۰ هزار تومان قیمت دارد. سکه نیم و ربع امروز با کاهش قیمت نسبت به شنبه در بازار ظاهر شده‌اند و به روند نزولی خود ادامه می‌دهند.

Ad
Ad

روی خط خبر

 • ماجرای تصادف مهدی فخیم زاده
 • کدام اقشار در لیست ۳۰ نفره شورای ائتلاف نماینده دارند؟
 • رونمایی از اعلان فیلم نیکی کریمی
 • ایرانی‌ها در دی‌ماه چه چیزی را بیش از همه سرچ کردند؟
 • هوای پایتخت ناسالم است/ شاخص آلودگی ۱۱۸ در هوای تهران
 • عمران خان در حاشیه اجلاس داووس با ترامپ دیدار می‌کند
 • اجرای تئاتری زیر نور موبایل تماشاگران
 • قیمت طلا به بالاترین سطح یک هفته اخیر رسید/سهام آسیا سقوط کرد
 • ردپای طبری در پرونده‌ مدیر عامل سابق بانک ملت
 • هر کارگر امسال چقدر عیدی می‌گیرد؟/ جدول
 • برگزاری نشست OPCW برای بررسی اتهام حمله شیمیایی دمشق
 • مذاکرات وزرای دفاع روسیه و ترکیه؛ تحویل ۱۲۰ موشک اس-۴۰۰ به آنکارا
 • محمد سلوکی مجری برنامه انتخاباتی شد
 • جاده‌های ۸ استان برفی است
 • ركورد توليد در ايران‌خودرو شكسته شد
 • سردار سلیمانی با بالگرد به کدام شهر تحت محاصره رفت و محاصره را شکست؟!
 • گله مردم از رانت اداری و رشوه خواری/ چشممان در تعامل اقتصادی با دنیا به دهان دشمن نباشد
 • توافق ماکرون و ترامپ درباره مالیات بر شرکت‌های دیجیتال
 • نشست وزیران خارجه اروپا برای بررسی به رسمیت شناختن کشور فلسطین
 • برگزیدگان «جایزه سال استیکر» معرفی شدند
 • آغاز رسیدگی به روند استیضاح ترامپ در سنای آمریکا
 • توصیه ریابکوف به همه طرفین باقی مانده در برجام
 • ادامه رسیدگی به پرونده ۹ متهم اقتصادی در دادگاه انقلاب
 • تاخیرکنندگان پرداخت مالیاتی 2 درصد جریمه می شوند
 • نامه هاشمی به فتاح
 • دلار کوتاه آمد
 • طرح مک‌کانل برای رسیدگی سریع به استیضاح ترامپ/ وکلای رئیس جمهوری خواستار تبرئه فوری او شدند
 • هندوراس حزب‌الله را «سازمان تروریستی» اعلام کرد
 • ساخت «مندیر بارون» به کارگردانی «علیرضا اسیوند»
 • اسامی ۱۵ نماینده‌ای که با تأخیر به جلسه علنی مجلس آمدند