جدیدترین اخبار
7 مهر 1398 ساعت 17:17 فرهنگی و هنری کد خبر :617898

جشنواره‌های فیلم ترکیه را بشناسید

ترکیه کشوری با جشنواره‌های متنوع سینمایی است که آشنایی با آن‌ها خالی از لطف نیست.

 

ترکیه با توجه به ویژگی‌های فرهنگی، تاریخی و جغرافیایی از دیرباز مورد توجه، کارگردانان، فیلمنامه ‌نویسان و بازیگران قرار داشته و به گفته اکثر کارشناسان و هنرمندان در این جهت گام‌ های ارزنده ای برداشته است.

 

جشنواره‌ های بین‌المللی فیلم بهترین فرصت برای معرفی آثار و همچنین فرهنگ به دیگر کشورهاست. ترکیه نیز سالانه با برگزاری چندین جشنواره مختلف و معرفی آثار ارزشمند، جایگاه مهمی در این عرصه دارد.

 

جشنواره بین‌المللی فیلم پرتقال طلایی آنتالیا

 

جشنواره پرتقال طلایی نخست سال ۱۹۶۴ در آنتالیا آغاز شد. این، قدیمی‌ترین جشنواره ترکیه محسوب می‌شود و مورد تایید فدراسیون انجمن های فیلمسازان بین المللی «FIAPE» نیز است.

 

در این جشنواره که توسط شهرداری آنتالیا و با حمایت وزارت فرهنگ و گردشگردی ترکیه برگزار می‌شود، هنرمندانی مانند متین ارکسان، ییلماز گونی، عاطف ییلماز، نوری بیلگه جیلان و رهار اردم و کارگردانان مشهور جهان حضور یافته اند.

 

عباس کیارستمی، بهمن قبادی، جعفر پناهی و اصغر فرهادی هم در این جشنواره حضوریافته اند. استفان شابو، فرانسیس فورد کوپولا، امیر کاستاریکا، فای دونوی، باب رافلسون از دیگر میهمانان این جشنواره بوده اند.

 

سال گذشته جایزه بهترین فیلم پنجاه و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم آنتالیای ترکیه به اثر «سه رخ» ساخته جعفر پناهی، کارگردان نامدار ایرانی تعلق گرفت.

 

جایزه پرتقال طلایی به آثار برتر در بخش‌ های فیلم کوتاه، بلند، مستند داخلی و بین المللی و همچنین جایزه ویژه هیات داوری اعطا می‌شود. دوره ۵۶ این جشنواره امسال ۲۶ اکتبر الی یک نوامبر برگزار خواهد شد.

 

جشنواره بین‌المللی فیلم استانبول

 

این جشنواره توسط بنیاد «فرهنگ و هنر استانبول» و با حمایت وزارت فرهنگ و گردشگری از سال ۱۹۸۲ تاکنون برگزار شده و تاکنون ۵۷۵۹ اثر از ۱۱۰ کشور به ۴ میلیون و ۲۴۱ هزار بیننده ارایه کرده است.

 

سی هشتمین دوره این جشنواره نیز آوریل امسال با اکران ۱۸۶ فیلم از ۱۸۷ کارگردان از ۴۵ کشور در ۱۹ بخش مختلف پایان یافت. پنل هایی نیز با حضور کارگردانان و بازیگران، کنسرت ‌ها و رویدادهای ویژه برگزار شد.

 

در این جشنواره نیز افراد مشهور جهان سینما؛ مانند کلودیا کاردینال، کترین دنوو، جرارد دپاردیو، اصغر فرهادی، باربارا میلر، فلورین شربان، لین رمزی حضور پیدا کردند.

 

این جشنواره هم بیشتر در بخش های فیلم کوتاه، بلند و مستند داخلی و بین المللی برگزار می شود که به آثار برتر آن جایزه لاله طلایی تعلق می گیرد.

 

جشنواره بین‎المللی پیله طلایی آدانا

 

شهر آدانا میزبان این جشنواره مشهور و قدیمی است. این فستیوال نخست در سال ۱۹۶۹ برگزار شد. اما به دلیل ایجاد وقفه در برگزاری آن امسال بیست و ششمین دوره این جشنواره برگزار خواهد شد.

 

این دوره از مذکر جشنواره از ۲۳ تا ۲۹ سپتامبر در دو بخش داخلی و بین المللی برگزار خوهد شد. در این جشنواره علاوه بر فیلم های بلند و کوتاه، فیلم های دانشجویی نیز به رقابت می پردازند.

 

جشنواره بین المللی فیلم بوغاز ایچی استانبول

 

این جشنواره تنها ۶ دوره برگزار شده است. با این وجود، یکی از معتبرترین جشنواره‌ها از لحاظ میزان شرکت‌کنندگان است. سال گذشته ۸۸ اثر از ۴۱ کشور در بخش‌های مختلف این جشنواره اکران شد. پیمان معادی با فیلم «بمب؛ یک عاشقانه» جایزه بهترین کارگردانی را از آن خود کرد.

 

هفتمین دوره این جشنواره از سوی انجمن بین المللی سینمای بوغاز ایچی و با حمایت وزارت فرهنگ و گردشگری در ۱۸ الی ۲۵ اکتبر امسال برگزار خواهد شد.

 

جشنواره فیلم مالاتیا

 

از مشهورترین‌ ها در سالیان اخیر است و سال گذشته نیز شاهد حضور گسترده میهمانانی از سراسر جهان بود. این جشنواره با حمایت استانداری مالاتیا و موسسه تحقیقات و توسعه صنعت زردآلو به عنوان نماد این شهر از سال ۲۰۱۰ تاکنون برگزار می‌شود.

 

پوران درخشنده با فیلم «هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند» نیز سال گذشته در این جشنواره شرکت کرد. نهمین دوره این جشنواره که خبرگزاری آناتولی نیز یکی از حامیان است، نوامبر ۲۰۱۹ آغاز خواهد شد.

 

جشنواره فیلم آنکارا

 

آنکارا، از اصلی‌ترین میزبانان جشنواره‌های ترکیه است. این جشنواره یکی از این فستیوال‌های معتبر از سال ۱۹۸۸ تاکنون محسوب می‌شود. در این جشنواره که ماه آوریل امسال برگزار شد، آثار بلند و کوتاه از سراسر جهان اکران شدند.

 

جشنواره بین المللی راندووی استانبول

 

تمرکز این جشنواره بر تلفیق سینما و تاریخ از سال ۱۹۹۸ تاکنون بوده و مورد توجه سینماگران و فیلمسازان ایرانی قرار گرفته است. این جشنواره توسط بنیاد فرهنگی «آئودیو ویژوئل» برگزار می شود. برنامه بیست و دومین این جشنواره به‌زودی اعلام می‌شود.

 

جشنواره بین المللی ایف (!F) استانبول

 

این جشنواره از سال ۲۰۰۲ در استانبول، آنکارا و ازمیر برگزار می‌شود. هجدهمین دوره آن از ۱۳ سپتامبر آغاز شده و مراحل ازمیر و آنکارا نیز از ۱۹ این ماه خواهد بود. این فستیوال که حامی حمایت از آثار دارای نگاه های متفاوت است، ۲۲ سپتامبر پایان خواهد یافت.

 

جشنواره فلیم گزیجی

 

یکی دیگر از جشنواره ‌های مهم سال که از سال ۲۰۰۸ به این سو در آنکارا ادامه دارد. این جشنواره همانند سایر جشنواره های بین المللی ترکیه مورد توجه فیلمسازان کشورهای مختلف به ویژه ایران قرار دارد.

 

سال گذشته فیلم «رونا مادر عظیم» از جمشید محمودی در این جشنواره به نمایش درآمد. بیست و پنجمین جشنواره گزیجی با حمایت وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه بین روزهای ۲۹ نوامبر الی ۱۳ دسامبر امسال برگزار خواهد شد.

 

جشنواره فیلم زنان جاروی پرنده

 

این جشنواره چنان‌که از نامش هویداست، زنان جوامع مختلف را موضوع اصلی خود انتخاب کرده و از سال ۱۹۹۸ بدون وقفه در آنکارا برگزار می‌شود. هدف از برگزاری آن تاکید بر جایگاه زن در جامعه از طریق قدرت سینماست.

 

بیست و دومین جشنواره فیلم زنان جاری پرنده که سال گذشته مهمان افتخاری آن رخشان بنی اعتماد، کارگردان ایرانی بود، در روزهای ۲۳ الی ۳۰ ماه می برگزار شد.

 

جشنواره بین‌المللی فیلم زنان فیلمور

 

این جشنواره هر سال در شهرهای مختلف ترکیه بر گزار می‌شود و افزایش میزان شرکت زنان در سینما و رسانه، ایجاد فضای مناسب برای بیان دیدگاه، ارتقای سطح تولید، ارتباطات زنان و همبستگی بین آنان را هدف خود اعلام کرده است.

 

این جشنواره از سال ۲۰۰۳ به شعار توقف تبعیض جنسیتی و خشونت در سینما و رسانه برگزار می‌شود. هفدهمین دوره آن هفتم مارس الی ۵ می امسال در شهرهای استانبول، آدانا، ازمیر، گیرسون، دیاربکر، آنتالیا و مرسین برگزار شد.

 

جشنواره سینمای فضای آزاد سینماسال

 

این جشنواره هر سال در شهرستان‌ها و برای کمک به کودکانی که امکان دسترسی به سینما ندارند، برگزار می شود. این جشنواره از سال ۲۰۱۳ به این سو با حضور فیلمسازانی از ۲۹ کشور برگزار می شود.

 

این جشنواره در نوع خود بی‌نظیر است. هفتمین دوره جشنواره سینماسال با موضوع شرق آناتولی از ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۹ کلید خورده و تا ۲۷ همین ماه در آرداهان، قارص، اغدیر، آغری، وان و حکاری ادامه خواهد داشت.

 

جشنواره بین‌المللی فیلم دوستی

 

این جشنواره فلیم کوتاه پارسال برای نخستین بار در استانبول و با حضور گسترده فیلمسازان خارجی برگزار شد. واژه دوستی با توجه به شرایط کنونی جهان کانون اصلی این جشنواره و دارای سه بخش اصلی است. سال گذشته ۷۸۹ اثر از ۷۶ کشور خواهان حضور در آن شدند.

 

بخش اصلی نخستین دوره این جشنواره به داوری کمال تبریزی، نجوی نجار فلسطینی، توفیق باشر و سزین آکباش‌اوغلو از ترکیه و به ریاست یوکسل آکسو برگزار شد، از ۱۷ فیلم کوتاه، شش اثر آن از کارگردانان ایرانی بود. دومین دوره این جشنواره ۱۳ تا ۱۵ دسامبردر استانبول برگزار خواهد شد.

 

جشنواره فیلم جنایت و مکافات استانبول

 

هدف از برگزاری این جشنواره نمایش سوژه‌های جنایی، مکافات و عدالت در قالب سینما جهت نقد و بررسی آنها در راستای توسعه و ارتقای فهم از حقوق بشر، همبستگی و دموکراسی در جامعه است.

 

نهمین دوره این نمایشگاه از ۲۲ الی ۲۸ نوامبر امسال برگزار خواهد شد. سال گذشته فیلم «درساژ» به کارگردانی پویا بادکوبه از ایران یکی از هشت اثر بخش رقابتی آثار بلند سینمایی در این جشنواره اکران شد.

Ad

روی خط خبر

 • افزایش ابتلا به کووید 19 در سیستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب کرمان
 • کاهش یک دلاری قیمت نفت در بازار جهانی/ برنت به زیر 35 دلار بازگشت
 • روحانی در گفت و گو با وزیر نیرو: مشکل آب غیزانیه تا پایان خرداد حل شود
 • نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم دانشجویان دانشگاه تهران اعلام شد
 • هفته نزولی قیمت سکه و طلا
 • ثبت میدان امام اصفهان به‌عنوان ثروت میراث فرهنگی در دنیا
 • نجف قرنطینه شد
 • تاکید قالیباف بر همکاری های منطقه ای ایران و ترکیه برای گسترش صلح و امنیت پایدار
 • تاکید روحانی بر پرهیز از سفرهای غیر ضروری در ایام تعطیلات
 • فوت ۲۷ نفر در آسایشگاه کهریزگ به دلیل ابتلا به کرونا
 • جزییات امتحانات حضوری و غیرحضوری دانش‌آموزان
 • بهناز جعفری با «کوسه» همراه شد/ دومین همکاری با علی عطشانی
 • ترامپ خطاب به معترضان آمریکایی: هدف تیراندازی ارتش قرار خواهید گرفت
 • دنده عقب بورس‌های جهانی
 • قیمت برق پرمصرف‌ها امسال افزایش می‌یابد
 • واکنش توئیتر به تهدیدات ترامپ
 • بیمه بیکاری اسفند تا آخر هفته آینده به حساب متقاضیان واریز می‌شود
 • واردات تلفن همراه صرفا از محل ارز حاصل از صادرات امکان پذیر است
 • تاریخ جدید برای واکسن کرونا؛ استاد دانشگاه آلمان: تا اواسط مرداد واکسن کرونا در دسترس است
 • چرا ارزش برگه‌های یک میلیونی سهام عدالت، کم‌تر از یک میلیون است؟
 • هشدار آمریکا به شهروندان خود درباره ناآرامی‌ها در کرانه باختری و غزه
 • حاجی دلیگانی: تغییر در مصوبه مربوط به بودجه ۹۹ را در مجلس یازدهم پیگیری می‌کنم
 • مسکو: گوگل، فیس بوک و یوتیوب صداهای مخالف را به طور سیستماتیک سانسور می‌کنند
 • پرواز تایلند و کوالالامپور برای موارد خاص برقرار می‌شود/ ازسرگیری پروازهای ترکیه احتمالا از ۲۶ خرداد/ خبری از بسته حمایتی نیست
 • داعش دولت عراق را تهدید کرد
 • تولیدات ۲ ماهه ایران خودرو و سایپا از مرز ۱۰۱ هزار دستگاه گذشت
 • این افراد از اردشیر زاهدی و مواضع اخیر او ترسیدند /کودکی وزیر پهلوی زیر نظر چه کسی طی شده بود؟
 • سازمان انرژی اتمی: خبرهای خوشی از صنعت هسته‌ای ایران در راه است
 • ترامپ فرمان اجرایی محدودیت رسانه‌های اجتماعی را امضا کرد
 • پاسخ قاطع سخنگوی وزارت خارجه به “هوک”
 • Ad