جدیدترین اخبار
24 اردیبهشت 1398 ساعت 13:56 پزشکی و سلامت کد خبر :538275

برای جذب گردشگران سلامت نباید ویترین آرایی کنیم

وزیر بهداشت گفت:یکی از منابع درآمد کشور ما از دوران گذشته، توریسم فرهنگی بود که بعد ازانقلاب به دلیل عدم سازوکارهای لازم برای جذب توریسم فرهنگی افت داشتیم، اما مجدداً در این زمینه رشد کردیم.

سعید نمکی در مراسم امضای توافق نامه همکاری مشترک بین وزارت بهداشت و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار داشت: همیشه توریسم فرهنگی، سیاحتی و زیارتی ایران جاذبه‌های بسیار زیادی داشته و در مورد توریسم سلامت در دوران گذشته، بخش بسیار زیادی از مشکلات درمانی بیماران ایرانی در خارج از کشور حل می‌شد و در سال‌های قبل از انقلاب باید مردم، ارز قابل توجهی را برای موارد پیچیده درمانی به خارج از کشور می‌بردند.

وی تصریح کرد: امروز با توسعه زیرساخت‌های نظام سلامت و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، هیچ مورد قابل علاجی در دنیا وجود ندارد که نتوانیم در کشور برای معالجه آن گام برداریم و امروز به شدت پذیرای بیماران خارجی از کشورهای مختلف هستیم و بهترین بخش‌های پیوند عضو در منطقه در ایران وجود دارد.

وزیر بهداشت با اشاره به بازدید اخیر خود از بیمارستان پیوند ابن سینا در شیراز، خاطرنشان کرد: در این بیمارستان، بیمارانی از کشورهای حوزه خلیج فارس برای درمان و پیوند کبد و پانکراس به این مرکز مراجعه کرده بودند و این برای جمهوری اسلامی ایران یک افتخار است که در سال‌های سخت پس از جنگ تحمیلی، توانسته ایم در زیرساخت‌های نظام درمانی، توسعه قابل توجهی داشته باشیم که دلیل آن، تکیه بر توسعه آموزش پزشکی در کشور است.

نمکی با بیان اینکه امروز نسبت به امکانات موجود از ارائه خدمات سلامت به بیماران کشورهای دیگر به ویژه کشورهای همسایه، کم بهره می بریم، افزود: زیرساخت‌هایی فراتر از نیازهای درمانی کشورهای منطقه در ایران وجود دارد اما متأسفانه بهره برداری درستی از آن نمی‌کنیم که چندین دلیل دارد. یکی اینکه در زمینه توریسم سلامت نیازمند شناساندن قابلیت‌های کشور به نیازمندان کشورهای منطقه هستیم و این سازوکار به خوبی طراحی نشده و توسط دولت هم میسر نخواهد شد و حتماً باید بخش خصوصی و شرکت‌های تورگردان و تسهیل گر، به تهیه مطالب مورد نیاز و ایجاد سایت‌های جذاب پرداخته و با دید واقع بینانه برای معرفی قابلیت‌های درمانی ایران به گردشگران سلامت کمک کنند.

وی یادآور شد: متأسفانه ساز و کار مناسب برای رفت و آمد گردشگران سلامت تعریف نکرده ایم و افراد غیر حرفه ای و بعضاً با امیال و اغراض غیر صادقانه و غیر شفاف به این عرصه ورود کرده اند که عواقب و عوارض آن، به شدت بیشتر از قبل شده است و این افراد به دلیل دریافتی اضافه یا سوبسید اضافی باعث تخریب جامعه پزشکی در بین گردشگران سلامت می‌شوند و به جای اینکه خودمان را به عنوان مجموعه شریف صادق قابل اعتماد به دنیا معرفی کنیم، با دلال بازی برخی افراد، وجاهت پزشکان توانمند ایرانی را زیرسوال برده ایم.

نمکی افزود: بنا شد شرکت‌های دارای صلاحیت با استفاده از یک متخصص پزشک به عنوان مسئول فنی در حوزه گردشگری سلامت فعالیت کنند تا مسیر صحیح درمان گردشگران سلامت به مسیر فرعی منجر نشود. برای مثال، قیمت تمام شده خدمت برای گردشگران سلامت از مسیر صحیح، یک قیمت و از مسیر فرعی و موارد غیر ضرور باشد، البته ممکن است چندین قیمت و بسیار بالاتر باشد و در این موارد، قیمت تمام شده خدمت برای گردشگران بالاتر از حد انتظار می‌شود و وقتی گردشگر، با قیمت‌های سایر کشورها از جمله ترکیه مقایسه می‌کند، متوجه می‌شود که قیمت تمام شده خدمت، بسیار بالاتر است.

وزیر بهداشت با اشاره به مسائل جنبی و موانع پیش روی گردشگری سلامت، اظهار داشت: وقتی توریست سلامت به ایران می‌آید، دارای همراه است و این همراه به هتل نیازمند است و وقتی بیمار بهبود یافت از بازارهای ایران، خرید می‌کند و باید این گردشگران را به بازارهایی برد که از آنها کلاهبرداری نشود و کالاهای اصیل را خریداری کند، این در حالی است که اگر از او کلاهبرداری شود، خدمت پزشکی نیز زیرسوال می‌رود.

وی اضافه کرد: در نشست‌هایی که با دکتر مونسان داشتیم به این جمع بندی رسیدیم که برای تقویت گردشگری سلامت، توافق نامه‌ای بین دو مجموعه مؤثر در توریسم سلامت به امضا برسد و در آن، سازوکارها، شیوه اعطای مجوزها، پیگیری‌ها، ارزشیابی‌ها و بازخوردها مشخص شوند.

نمکی از نظام شبکه بهداشتی و درمانی ایران به عنوان یک الگو در بین ۲۳ کشور شرق مدیترانه یاد کرد و گفت: امروز ما قابلیت اعزام کارشناس برای توسعه زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی به همه کشورهای منطقه را داریم. در سفری که نخست وزیر پاکستان به ایران داشت، به مواردی در این زمینه پرداختیم از جمله این موضوع که ایران برای توسعه زیرساخت‌های مراقبت‌های بهداشتی اولیه به پاکستان کمک کند و یا با دکتر علوان وزیر بهداشت عراق مذاکره کردیم که ایران چگونه می‌تواند به توسعه زیرساخت‌های نظام بهداشتی عراق کمک کند و با اعزام متخصص، برخی از جراحی‌ها را به پزشکان عراقی آموزش دهد و یا بین بیمارستان‌های ایران و عراق، قراردادهایی امضا کنیم که بیماران را به اشتراک بگذاریم.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: یکی از کارهایی که ما دنبال می‌کنیم این است که گردشگران سلامت با قابلیت‌های واقعی ایران آشنا شوند، نه اینکه برای جذب گردشگران سلامت، ویترین آرایی کنیم و مهم است که صادقانه، قابلیت‌های موجود را بدون رتوش، زرق و برق و ویترین آرایی به گردشگران سلامت عرضه کنیم تا با واقعیتی غیر منطبق با آنچه دیده بوده، روبرو نشود. به تمام بیمارستان‌ها نیز ابلاغ کرده ایم که می‌توانید ۱۰ درصد از تخت‌های خود را به صورت VIP برای گردشگران سلامت در نظر بگیرید و شرایط این تخت‌ها باید با سایر تحت‌ها متفاوت باشد.

نمکی خاطرنشان کرد: حتماً برای توسعه گردشگری سلامت، پزشکان مسئول فنی با تأیید صلاحیت برای مجموعه‌های تسهیل گر به کار گرفته می‌شوند و این پزشکان پاسخگوی ما هستند و اگر در هر پروسه‌ای گردشگر سلامت، سرگردان شد، اقدامات غیر ضروری برای او انجام شد و یا هزینه اضافی به گردشگر سلامت تحمیل شد، حتماً با این مجموعه‌ها برخورد جدی خواهیم کرد و پروانه مسئول فنی پزشکان را لغو می‌کنیم.

وی تصریح کرد: سیاست ما این است که وقتی گردشگر سلامت وارد کشور شد، خودش را شهروند درجه دوم تلقی نکند و اگر این اتفاق افتاد و غریبگی را احساس کرد، قطعاً موفق نخواهیم بود. در واقع به گونه‌ای عمل می‌کنیم که هر شکایت یک گردشگر سلامت به اندازه شکایت یک شهروند ایرانی سریعاً قابل رسیدگی باشد.

نمکی افزود: اگر گردشگران سلامت در مسیر نادرست درمانی و اقدامات غیر ضروری قرار گیرند، حتی اگر خودشان هم شکایتی نداشته باشند، ما مدعی العموم آنها هستیم و راهنماهای بالینی (گایدلاین ها) حتماً برای گردشگران سلامت نیز اجرا می‌شوند. البته اگر توریست سلامت کتباً درخواست اقدام درمانی داشته باشد، بلامانع است، اما اگر پزشک، پروسه‌های بی جهتی را تعریف کرد که برای درمان گردشگر سلامت مورد نیاز نبود، همانند شهروندان ایرانی از حق و حقوق گردشگران سلامت دفاع می‌کنیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه ضرورتی ندارد که تعرفه خدمات درمانی برای مردم ایران و گردشگران سلامت، یکسان باشد، گفت: وقتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی و سوبسید دار، داروی اتاق عمل و داروی بیهوشی برای مردم ایران تأمین می‌کنیم، دلیلی ندارد که این سوبسید به بیماران کشورهای دیگر، پرداخت شود و خوشبختانه تعرفه‌های جدیدی هم که اجحافی به گردشگران سلامت نکند و ما را در عرصه رقابت‌های بین المللی نگه دارد و همچنین آسیبی نیز به منابع ملی کشور وارد نکند، تهیه و تدوین شده است.

Ad
Ad

روی خط خبر

 • دستگیری عاملان تخریب رستوران در غرب تهران
 • روحانی: با ضعف پای میز مذاکره نمی‌رویم
 • آتش سوزی کارگاه کفاشی در چهارراه گلوبندک
 • FATF حل نشد، ۵ میلیارد دلارمان در عراق ماند
 • زلزله ۵.۸ ریشتری در جزیره قشم در استان هرمزگان
 • شب متفاوت ارکستر سمفونیک تهران / خداحافظی با شهرداد و سلام به آقای نصیر
 • وزیر خارجه کانادا: طبق مقررات هوانوردی درباره جعبه سیاه، حق با ایران است
 • دانشجویان قرنطینه شده پس فردا به منزل بر‌می‌گردند
 • نامزدها شماره حساب و نماینده مالی خود را اعلام کنند
 • «بردلی کوپر» باز در نقش خواننده ظاهر می‌شود
 • نویسنده زندگینامه همینگوی در ۱۰۲ سالگی درگذشت
 • پیش اطلاعیه حج تمتع ۹۹ منتشر شد
 • آغاز نمایش خوب، بد، جلف۲ از ۳۰ بهمن ماه
 • جیم کری به «بی‌اخلاقی» محکوم شد
 • چرا بلیط‌های جشنواره موسیقی فجر گران شد؟
 • شرط پرداخت به‎موقع عیدی کارکنان دولت
 • جزئیات شکایت شاکیان دولتی از روح الله زم
 • «خرونجک» در تماشاخانه مشایخی به صحنه می‌رود / جولان کابوس‌های بازیگوش در خواب آدم‌ها
 • کشف 24 هزار لیتر گازوئیل قاچاق در زرندیه
 • ادعای خالدبن سلمان علیه ایران در سالروز ترور رفیق حریری
 • بدهی‌ تامین اجتماعی به مراکز درمانی صفر می‌شود
 • تولید خودرو در آذر و دی ۱۰۰ درصد افزایش یافت
 • روسیه نمی‌تواند نورد استریم دو را تکمیل کند
 • گازگرفتگی جان پدر و فرزند خردسالش را گرفت
 • فولکس واگن ۸۳۰ میلیون یورو غرامت به خریداران آلمانی پرداخت می‌کند
 • نیما زم در دادگاه: بعد از مکرون سنگین‌ترین تیم حفاظت در فرانسه برای من بود
 • روش عجیب شهرداری در پروژه میلیاردی «پارکینگ سبلان»/ ابلاغ با قیمت کارشناسی 4 سال پیش!
 • نباید به فکر پس گرفتن فرار مالیاتی بنگاه‌های فعال اقتصادی باشیم
 • مصوبه رانتی دولت برای واردات 1100 خودرو
 • افت تولید برق در نیروگاههادلیل قطع برق در برخی مناطق تهران
 • Ad