جدیدترین اخبار
8 مرداد 1397 ساعت 10:46 اجتماعی کد خبر :335271

ناتوانی کشاورزان فیروزکوهی در پرداخت بدهی‌ها/سرانه پایین درمانی در فیروزکوه

عضو شورای شهرستان فیروزکوه با اشاره به مشکلات این شهرستان اعم از عدم کیفیت آسفالت معابر،بافت‌های فرسوده،کافی نبودن امکانات بهداشتی و درمانی،توزیع ناعادلانه آب سد نمرود و…گفت: محصولات زراعی و باغی این شهرستان امسال دچار سرمازدگی شد و از بین رفت و حمایتی از کشاورزان و باغداران در این زمینه صورت نگرفت.

جلال بنار در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه شهرستان فیروزکوه در محور ترانزیتی قرار گرفته و به نوعی محل اتصال استان‌های تهران،سمنان و مازندران است، گفت: این شهرستان متاسفانه بزرگراه و کمربندی ندارد و اکثر ترددها از وسط شهر انجام می شود و به همین خاطر خیابان اصلی این شهر یعنی خیابان ۴۵متری از نظر کیفیت آسفالت در پایین ترین سطح خود قرار دارد. همچنین به دلیل وجود دو کارخانه و دو شهرک صنعتی بزرگ، کامیون‌های بسیاری از مرکز شهر عبور می‌کنند و همین امر نیز امنیت شهر را به خطر انداخته است و وضعیت خیابان‌ها را خراب کرده است.

وی ادامه داد: طول جاده ۴۵ متری شهر فیروزکوه ۶ کیلومتر است و بهسازی آن اعتبار ۹ میلیاردی را می‌طلبد که متاسفانه شهرداری‌ فیروزکوه نمی‌تواند به این میزان هزینه کند زیرا جمعیت شهر کم و به تبع آن درآمد شهرداری هم پایین است؛ البته این جزو وظایف وزارت راه است که بهسازی معابر را به دلیل اینکه شهر کمربندی ندارد، انجام دهد.

عضو شورای اسلامی شهرستان فیروزکوه در ادامه با اشاره به اینکه ۵۹ روستا در شهرستان فیروزکوه وجود دارد که راه‌های ارتباط برخی از آنها با مشکلات فراوانی روبه رو است، گفت: ۹۰ کیلومتر از راه‌های روستایی هنوز خاکی بوده و آسفالت نشده است و نیازمند این نیز هستیم که دولت اعتبارات کافی برای این امر اختصاص دهد. زیرا برخی از این راه‌ها به شدت نیازمند بهسازی هستند.همچنین دو محور فیروزکوه به گرمسار و فیروزکوه به سمنان نیز نیازمند تأمین اعتبار برای تکمیل شدن هستند.

مشکل حمل و نقل عمومی نداریم

بنار اظهار کرد: مد حمل و نقل عمومی در شهرستان فیروزکوه تاکسی است و در حال حاضر نیز ۱۱۰ تاکسی داریم. همچنین به دلیل اینکه مساحت شهر زیاد نیست نیاز به اتوبوس احساس نمی شود و تاکسی‌ها نیز پاسخگوی نیاز حمل ونقلی مردم هستند.مردم نیز از این شرایط رضایت نسبی دارند زیرا ناوگان تاکسیرانی طی ۲سال گذشته نوسازی شد و تمامی تاکسی های فرسوده جمع آوری شدند.

“آبیاری تحت فشار”شیوه آبیاری فضای سبز فیروزکوه

وی تصریح کرد: در دوسال اخیر تلاش شد فضای سبز شهرستان با شیوه آبیاری تحت فشار آبیاری شود. به عبارت دیگر سال ۹۶ این اقدام انجام شد و سال ۹۷ هم بناست همین شیوه دنبال شود. همچنین الگوی کشت در شهر اصلاح شده است؛ به طوری که برای گسترش فضای سبز از چمن استفاده نمی‌شود و درخت‌هایی که توسط استانداری مناسب منطقه معرفی شده‌اند مورد استفاده قرار می‌گیرد.از طرفی برای آبیاری فضای سبز شهرستان فیروزکوه از آب چاه ،آب منبع و رودخانه استفاده می‌شود.

استفاده ازاعتبار ارزش افزوده برای حل بحران آب در خارج از بافت روستایی

عضو شورای اسلامی شهرستان فیروزکوه در پیشنهادی برای حل بحران آب در مناطق خارج از بافت روستایی اذعان کرد: برای همه دهیاری‌ها و شهرداری‌ها مبالغی تحت عنوان ارزش افزوده واریز می شود.اما طبق قانون دهیاری‌ها نمی‌توانند این مبالغی که به حسابشان واریز می‌شود را خارج از بافت هزینه کنند؛ این در حالیست که بسیاری از اراضی کشاورزی در شهرستان فیروزکوه خارج از بافت روستاها است.

وی ادامه داد: پیشنهاد ما این است که قانون گذاران قانونی را وضع کنند تا دهیاری ها اجازه داشته باشند برای حل بحران آب در خارج از بافت روستایی هزینه‌هایی مانند ایجاد استخر،آبیاری تحت فشار و…را صرف کنند. به عبارت دیگر اگر بتوان از مالیات بر ارزش افزوده در خارج از بافت روستایی استفاده کرد قطعا کمک بزرگی به حل بحران آب در سطح شهرستان فیروزکوه خواهد شد.

فیروزکوه روی گسل واقع شده است

مکان یابی پارک مدیریت بحران

بنار به وضعیت مدیریت بحران در این شهرستان اشاره کرد و گفت: سوله مدیریت بحران شهرستان سال ۹۴ احداث شد همچنین در کنار آن نیز هلال احمر هم سوله‌ امدادی دارد که چادر و وسایل امداد رسانی مورد نیازشهرستان را در آنجا نگهداری می‌کند و براساس گزارش‌های دریافتی این امکانات امدادی برای جمعیت شهرستان کافی است البته با توجه به موقعیت شهرستان فیروزکوه که بر روی گسل واقع شده است بایستی این امکانات افزایش یابد؛ زیرا این منطقه پرخطر است.

به گفته وی، طی جلساتی در شورای استان با موضوع احداث پارک بحران در فیروزکوه،نقطه مورد نظر برای احداث پارک مکانیابی شد و در صورت تخصیص اعتبار لازم این پارک احداث می‌شود.

۵نقطه کمتر خطر شهرستان شناسایی شده است

عضو شورای اسلامی شهرستان فیروزکوه با اشاره به نقاط کم خطر شهرستان فیروزکوه گفت: براساس مطالعات ژئوفیزیک انجام شده، ۵نقطه از شهرستان فیروزکوه به عنوان نقاط کم خطر شناخته شده است یعنی نقاطی که در چند صد ساله گذشته هیچ نوع زلزله ای بیش از ۳ریشتر در آنجا رخ نداده است. به همین دلیل با شناسایی این نقاط به شورای شهر تهران پیشنهاد دادیم که شهرداری تهران در این مناطق پارک‌های دومنظوره‌ای را احداث کند.

وی اضافه کرد: به دلیل اینکه شهر تهران به صورت عمودی توسعه یافته است اگر زلزله بزرگی رخ دهد اسکان جمعیت شهر تهران فضایی ۳برابر مساحت شهر تهران را می‌طلبد و چون شهرستان فیروزکوه بزرگترین شهرستان استان تهران است این پتانسیل در این شهر وجود دارد که مسئولیت اسکان بخشی از مردم را بر عهده گیرد. به همین منظور با احداث این پارک می توان در راستای این اقدام گام برداشت یعنی این پارک می تواند در مواقع عادی به عنوان پارک گردشگری مورد استفاده عموم مردم قرار گیرد و در مواقع بحرانی نیز تبدیل به پارک‌های بحران شوند.

شهرستان فیروزکو جاذبه‌های طبیعی بسیاری دارد

بنار در بخش دیگری از صحبت‌هایش به حوزه گردشگری شهرستان فیروزکوه نیز اشاره کرد و گفت: با وجود پتانسیل‌های بالای این شهرستان در حوزه گردشگری خصوصا جاذبه‌های طبیعی مانند تنگه واشی، چشمه آب معدنی خمده، قلعه لاجورد، غار بورنیک و…اما این شهرستان در حوزه اسکان مسافران بسیار ضعیف است و از نظر زیرساخت‌هایی مانند هتل و مسافرخانه و… با کمبودهایی مواجه است.البته باید این موضوع مورد بررسی قرار گیرد اما می‌توان به ملی بودن بیشتر اراضی این شهرستان نیز اشاره کرد که سرمایه‌گذاران را درگیر بروکراسی اداری کرده و درنهایت آنها را منصرف می‌کند.

برخی روستاها فاقد نعمت گاز هستند

امکانات بهداشتی این شهرستان کافی نیست

وی در ادامه به مشکلات و کمبودهای این شهرستان اشاره کرد و گفت: با وجود اینکه شهرستان فیروزکوه در منطقه سردسیری واقع شده است اما تعدادی از روستاها از نعمت گاز محروم‌اند. همچنین در حوزه بهداشت و درمان هم در استان با کمبودهایی مواجهیم. در حقیقت به این نکته توجه نمی شود که این شهرستان محل اتصال چند استان است و تردد در آن بالاست و همین امر منجر به افزایش تصادفات و افزایش نیاز به امکانات بهداشتی درمانی می‌شود. به عبارت دیگر تنها به جمعیت ساکن در این مناطق توجه می‌شود و سرانه بهداشتی درمانی نیز برای این افراد در نظرگرفته می شود در حالی که باید به مسافران نیز توجه کرد.زیرا مسافران هم از امکانات بهداشتی درمانی این منطقه استفاده می کنند.

به گفته وی، متخصصان خوبی در این منطقه فعالیت نمی کنند و شهرستان فیروزکوه تنها یک بیمارستان دارد همچنین دستگاه های سی تی اسکن و ام آر ای نیز در این شهرستان وجود ندارد و همه این عوامل منجر شده است که وضعیت بهداشتی درمانی این شهرستان با مشکلات زیادی همراه باشد.

سهم اندک حق آبه مردم شهرستان فیروزکوه از آب سد نمرود

عضو شورای اسلامی شهرستان فیروزکوه در بخش دیگری از صحبت هایش به توزیع ناعادلانه سد نمرود در این شهرستان اشاره کرد و گفت:یکی از معضلات یا به عبارت دیگر مطالبات اصلی مردم توزیع عادلانه آب سد نمرود است.این سد در شهرستان فیروزکوه تاسیس شده است در حالی که سهم حق آبه مردم شهرستان فیروزکوه از آب این سد فقط ۵ درصد است و باقی آن به استان های دیگر تعلق می‌گیرد. بنابراین مطالبه اصلی مردم این شهرستان افزایش سهم حق آبه این سد است.

محصولات باغی و زراعی شهرستان دچار سرمازدگی شد

بنار در ادامه گفت: امسال به دلیل سرما در فصل بهار، بسیاری از محصولات کشاورزی و باغی دچار سرمازدگی شد و باغداران و کشاورزان را با مشکلات بسیاری همراه کرد که تاکنون حمایتی از آنها نشده و حتی تسهیلاتی به آنها مبنی بر جبران خسارت هایشان تعلق نگرفته است. در حقیقت زندگی کشاورزان و باغداران در حال نابودی است زیرا هیچ محصولی باقی نمانده که قابل فروش باشد.

وی تصریح کرد: جبران خسارات وارد شده به کشاورزان، بخشودگی سود وام آنان و تخصیص وام های کم بهره می‌تواند گامی موثر در راستای حمایت از کشاورزان و باغداران در این بخش باشد؛ زیرا وقتی کشاورزان محصولی نداشته باشند که بفروشند در نتیجه نمی‌توانند بدهی‌های خود را پرداخت کنند. پس یقینا وام کم بهره می‌تواند تا حدودی به آنها در این زمینه کمک کند.

عضو شورای اسلامی شهرستان فیروزکوه در پایان صحبت‌هایش به احداث فاضلاب شهری و پیگیری ۶۷ هکتار بافت فرسوده در این شهرستان نیز اشاره کرد.

به گزارش ایسنا، شهرستان فیروزکوه در منتهی‌الیه شمال شرقی استان تهران واقع شده است این شهرستان از شمال و شرق به استان مازندران، از جنوب و جنوب شرقی به استان سمنان و از غرب به شهرستان دماوند محدود می‌شود. وسعت شهرستان ۲۳۸۳ کیلومتر مربع و دارای جمعیتی بالغ بر۴۰ هزار نفر است. این شهرستان به دلیل ویژگی آب و هوایی و اقلیمی نیمه مرطوب و وجود آب‌های تحت الارضی، رودخانه‌های جاری و پرآب در سطح شهرستان، منابع خاک مناسب و آب و هوای خنک و ییلاقی در بهار و تابستان، کانون مهم و مستعد برای توسعه به ویژه در بخش کشاورزی و صنایع مکمل شناخته می شود و پتانسیل‌های بسیاری برای جذب گردشگر دارد.

Ad
Ad

روی خط خبر

 • درگیری لفظی مکرون با پلیس رژیم صهیونیستی ( فیلم)
 • پاکستان یک موشک بالستیک را آزمایش کرد( فیلم)
 • در برف و یخبندان چطور رانندگی کنیم؟
 • ارائه خدمات دندانپزشکی به بیماران خاص در ۷۷ مرکز دانشگاهی
 • از زورگیری با چاقو تا خالی کردن ۲۰۶‌های آلبالویی
 • فهرست آثار جدید حاضر در جشنواره تئاتر فجر منتشر شد
 • از سرگیری پروازهای کی‌ال‌ام هلند بر فراز آسمان ایران
 • آمریکا پدافند هوایی در عراق مستقر می‌کند
 • گزارش «الجزیره» از یگان سرّی ۹۱۰ حزب‌الله
 • عبدی: ایران هیچ‌گاه در منطقه به قدرتمندی این دهه نبوده است
 • واعظی: حمایت از برجام یکی از علل رد صلاحیت نامزدهاست
 • کشف ۶۹۰ تن موادمخدر در سال جاری
 • کنعانی‌مقدم: در پی جذب سلبریتی‌های سیاسی نبودیم
 • مشاغل پردرآمد در انگلستان اعلام شدند
 • واکنش مردم به بازیگر نقش منفی «وارش» چگونه بود؟
 • بروز سرمای قطبی در ایران، صحت ندارد
 • امروز فروش اقساطی ایران خودرو؛ تا ۵۳ میلیون ارزا‌تر از بازار!
 • «آهوی پیشونی سفید» با امین حیایی‌ در آخر هفته تلویزیون
 • فولاد ایران به ۱۲۰ کشور جهان صادر می‌شود
 • تلاش اینستاگرامی سارق موبایل برای جلب رضایت مالباخته
 • صدور بیش از ۴۶ میلیون کارت هوشمند ملی
 • دیدار پوتین و نتانیاهو با محوریت ایران
 • برنامه کنسرت‌های پایتخت؛ ۴ شب و ۱۴ اجرا در سبک‌های مختلف
 • رئیس‌جمهور نه امروز صبح و نه هیچ زمان دیگری، جلسه انتخاباتی نداشته و نخواهد داشت
 • انتقاد از نحوه اعلام مواضع سخنگوی شورای نگهبان در مواجهه با اعتراض‌ها
 • قبوض کاغذی جرایم رانندگی از اول اسفند حذف می‌شود
 • انجام ۹۰ درصد واردات از اوراسیا
 • سناتور آمریکایی: ترامپ هنوز درباره تلفات «عین‌الاسد» مردم آمریکا را فریب می‌دهد
 • آیفون‌های 2020 در چهار نسخه و با نمایشگر OLED عرضه خواهند شد
 • مهدی شپشِ خمار و شاه کلید معروف/ دختر عمه دزدی که اعتراف کرد