جدیدترین اخبار
5 مرداد 1397 ساعت 11:46 اجتماعی کد خبر :333162
معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال احمر خبر داد

افزایش ۷.۶درصدی ماموریت‌های هلال احمر در جاده‌ها نسبت به سال گذشته

معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با اشاره به آمارهای حوادث چهار ماهه اول سال، وضعیت جاده‌های کشور از جمله پر عملیات‌ترین استان‌ها و جاده‌ها را تشریح کرد و گفت: در چهار ماه نخست سال مأموریت‌های جمعیت هلال احمر نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته ۷.۶ درصد افزایش داشته است.

شاهین فتحی در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد اجرای طرح تابستانه امداد و نجات اظهار کرد: ماهیت اجرای یک طرح به این منظور است که نیازی از سوی جامعه اعلام می‌شود و سپس برای پاسخ دادن به آن نیاز طرح‌هایی اجرا می‌شود تا بتواند جوابگوی این نیاز باشد. به عنوان مثال در تعطیلات نوروز به دلیل کثرت مسافرت‌ها طرح امداد و نجات نوروزی برگزار می‌شود و همچنین در تابستان با توجه به اتمام مدارس و شروع مسافرت‌ها و افزایش تردد مردم، نیاز به عملیات امدادرسانی بیشتری می‌شود و ما هم سعی می‌کنیم به همان میزان با ایجاد پایگاه‌های امداد و نجات در ایام تابستان امدادرسانی کنیم. حتی در ایام زمستان نیز به دلیل دشواری حرکت در جاده‌ها، طرح امداد و نجات زمستانه را اجرا می‌کنیم.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر ادامه داد: موضوع امداد و نجات تابستان تنها مختص به جمعیت هلال احمر نیست و دستگاه‌های دیگری از جمله پلیس نیز با هماهنگی یکدیگر این طرح را آغاز می‌کنند و تا پایان شهریورماه نیز ادامه دارد.

وی در مورد اینکه آیا این تمهیدات به نیازها پاسخ می‌دهد یا خیر؟ گفت: در این راستا باید یک نکته دیگر را نیز در نظر گرفت و آن هم رفتار مردم نسبت به حوادث پیرامونی خود است. در تابستان مسافرت‌ها بیشتر است و به دنبال آن ما با سیلی از تصادفات در محورهای مختلف کشور مواجه هستیم که نیاز به امدادرسانی دارند. اما نکته‌ای که باید به آن اهمیت داد این است که هر کدام از افراد جامعه وقتی قرار است مسافرت بروند نسبت به حوادث پیرامون خود شناخت پیدا کنند و به خصوص در جاده‌ها تمهیدات لازم را در نظر بگیرند.

فتحی ادامه داد: اگر راننده، جاده و خودرو را سه ضلع یک مثلث فرض کنیم؛ به نظرم عملکرد فردی که به عنوان راننده پشت وسیله نقلیه می‌نشیند از اهمیت به سزایی برخوردار است از همین رو، فکر می‌کنم که اگر ما در رانندگی جدای از ضلع خودرو و جاده بیشتر به بحث راننده توجه کنیم شاید میزان تلفات ما آنقدری که در حال حاضر مشاهد می‌کنیم نبود. فردی که رانندگی می‌کند با شناخت خطرات پیرامون و درنظر گرفتن تمهیدات ایمنی بیشتر، می‌تواند سالم به سر منزل برسد ولی آمارها چیز دیگری را نشان می‌دهد.

وی افزود: اگر به آمارهای پلیس نگاه کنیم می‌بینیم خطاهایی مانند سرعت زیاد، سبقت غیر مجاز و انحراف به چپ از عمده دلایل سوانح ترافیکی در جامعه ما است و خطای راننده‌ها بسیار مشهود است.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه در طرح تابستانه تصادف‌های زیادی مشاهده می‌شود ادامه داد: متاسفانه جاده‌های مواصلاتی ما هر کدام به گونه‌ای تجربیات این تصادف‌ها را دارند و تلفات ناشی از این تصادف‌ها هم کم نیست و قطعا نگران کننده است. اگر مثل ما هر روز صبح در اتاق ویدئو کنفرانس باشید آمار تلفات جاده‌ای را خواهید شنید و متوجه می‌شوید که در جاده‌های ما به نوعی خون و خونریزی می‌شود. چه دلیلی دارد این همه تلفات انسانی شامل مرگ، مجروحیت و معلولیت‌هایی که در ادامه در پی دارد، داشته باشیم. این‌ اتفاقات تبعات سنگین اقتصادی و اجتماعی برای جامعه دارد.

افزایش ۷.۶ درصدی ماموریت‌های ترافیکی هلال احمر در چهار ماهه امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته

فتحی با اشاره به آمارهای چهار ماهه ابتدای سال و مقایسه آن با مدت مشابه در سال گذشته به افزایش ماموریت‌های جمعیت هلال احمر در سال جاری اشاره کرد و گفت: اگر آمارها را از اول فروردین تا ۳۱ تیر ماه در نظر بگیریم، در این مدت مأموریت‌های ترافیکی ما نسبت به مدت مشابه ۷.۶ درصد اضافه شده است.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، در مورد میزان تلفات حوادث در این مدت نیز اظهار کرد: در این بازه زمانی، بیش از ۶۴۰۰ نفر انتقالی داشتیم و آسیب‌دیدگانی که در این زمینه داشتیم ۲۷ هزار و ۶۸۹ نفر بوده است.

بیش از ۲۵۰۰ عملیات رهاسازی افراد، نشانه‌ ایمنی پایین خودروها

وی با اشاره به اینکه ماموریت‌های رهاسازی نیز افزایش داشته است گفت: ما در جاده‌ها عملیاتی را به عنوان رهاسازی انجام می‌دهیم. به این معنی که مصدوم یا فردی که در تصادف فوت می‌کند نیاز دارد که از خودرو رهاسازی شود. در این زمینه ۱۵۴۱ عملیات در چهار ماهه نخست امسال داشتیم که ۲۶۳۹ نفر رهاسازی شدند. این مسئله بسیار حائز اهمیت است و نشان می‌دهد که شاید خودروهای ما آنقدر ایمن نیستند که باعث گرفتاری برای سرنشینان می‌شود.

محور قم-دلیجان،‌ صدرنشین عملیات رهاسازی در چهار ماهه نخست سال

فتحی از محورهایی که بیشترین عملیات رهاسازی در آنها صورت گرفته نام برد و گفت: در طول چهار ماهه گذشته بیشترین عملیات رهاسازی توسط امدادگران هلال احمر به ترتیب در محورهای قم-دلیجان، خرم‌بید-اصفهان، آزادراه قزوین-کرج، سیرجان-حاجی‌آباد و تاکستان-قزوین بوده است که ما به عنوان جمعیت هلال احمر در آنها ورود کرده‌ایم.

جاده‌های مازندران رکورددار مأموریت‌های ترافیکی

وی در پاسخ به این سئوال که در کدام جاده‌ها بیشترین مأموریت‌های ترافیکی هلال احمر انجام می‌شود، اظهار کرد: بر اساس آمار چهار ماهه گذشته بیشترین عملیات‌های جاده‌ای ما در استان‌های مازندران، اصفهان، گلستان و آذربایجان شرقی بوده است و علاوه بر این ما محورهایی را داریم که حوادث زیادی در آنها رخ می‌دهد.

گرگان-علی‌آباد، پر عملیات‌ترین محور

فتحی همچنین با اشاره به پر عملیات‌ترین محورهای کشور گفت: بیشترین عملیات‌های ما به ترتیب در محورهای گرگان-علی‌آباد، کرج-چالوس، علی‌آباد-آزادشهر، زنجان-تبریز و انزلی-تالش بوده است.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در مورد افزایش ترددها در روزهای پایانی شهریور و اختصاص تمهیدات ویژه برای این روزها، گفت: ماه شهریور هم جزوی از طرح امداد و نجات تابستان است و الزاما برنامه خاص‌تری برای آن نداریم ولی در ادامه، همان عملیات‌ها را با همان تعداد پایگاه‌هایی که داشتیم و در طول تابستان به تعداد آنها اضافه شده ادامه می‌دهیم.

به گفته وی، این مسئله باید بررسی شود که آیا میزان تلفاتی که در ۲۰ روز آخر شهریور داریم بیشتر است یا خیر؟ ولی به نظر می‌رسد که با توجه به رو به پایان بودن فرصت تعطیلات تابستانی، شتاب استفاده از تعطیلات تابستان بالا برود و وقتی فراوانی تردد در مسیرهای مواصلاتی کشور افزایش پیدا کند با مشکلات بیشتری هم مواجه هستیم؛ البته اگر آمار به ما بگوید که وضعیت ما در شهریورماه خیلی بد تر از ماه‌های دیگر تعطیلات تابستان است شاید اجرای طرح‌های کوتاه مدت برای اطلاع‌رسانی یا افزایش پایگاه‌های امدادرسانی و هر آنچه که بازدارنده است و سرعت عملیات را بیشتر کرده و در کاهش تلفات نقش دارد، موثر باشد.

Ad
Ad

روی خط خبر

 • متخصصان ایران، کانادا و فرانسه در حال تصمیم گیری درباره بازخوانی جعبه سیاه هستند
 • روسیه، تهدید آمریکا به ترور سردار «قاآنی» را محکوم کرد
 • وزارت خارجه کویت سفیر ایران را احضار کرد
 • تظاهرات میلیونی عراق علیه حضور نظامی آمریکا (عکس و فیلم)
 • واکنش شهرداد روحانی به حواشی کنسرت ارکستر سمفونیک/ عمیقاً متأسفم
 • پانته‌آ پناهی‌ها در «خروج» حاتمی‌کیا
 • تامل بیشتر در فروش عمارت اقدسیه
 • احتمال افت فشار گاز به دلیل شکستن رکورد مصرف
 • سود وام مسکن مهر دلالان به ۱۸ درصد افزایش می‌یابد
 • سیاست غلط ترامپ در قبال ایران
 • تولید سوسیس و کالباس فراسودمند از ماهی
 • اصلاح موی مجری معروف در برنامه زنده (فیلم)
 • بدون داشتن کارت ملی چگونه می‌توان در انتخابات مجلس شرکت کرد؟
 • اطلاعیه سفارت ایران در چین درباره ویروس کرونا
 • جدیدترین خبر از فیلمی با بازی سحر دولتشاهی
 • شخصیت واقعی «گرگ وال استریت» تقاضای غرامت ۳۰۰ میلیون دلاری کرد
 • تحولات بازار میوه و تره بار در پایان هفته اول بهمن
 • اختصاص بودجه ۶ هزار میلیاردی برای گازسوز شدن خودرو‌ها
 • استمرار ثبات قیمت تخم‌مرغ در بازار
 • قیمت هر اونس طلا به ۱۵۶۰ دلار و ۵۰ سنت رسید
 • قیمت جهانی نفت در ۴ بهمن به ۶۲ دلار رسید
 • ترامپ: دموکرات‌ها هرگز اجازه نمی‌دهند سندرز در انتخابات پیروز شود
 • رضا عطاران مقابل دوربین روح الله حجازی
 • ۱۰ شهر چین قرنطینه شدند
 • دستور دولت آمریکا به ماموران مرزبانی این کشور برای بازجویی از مسافران ایرانی
 • اعلام اسامی تأیید شده فرهنگیان فاقد مسکن تا 15 بهمن
 • دلایل ترکیدن باتری خودرو چیست؟
 • اتحادیه اروپا برگزیت را امضا کرد
 • والدین فرزند خود را چگونه تربیت کنند؟
 • باارزش‌ترین ارز‌های دیجیتالی کدام‌اند؟