پذیرش آتش‌بس، تاکتیک سیاسی حماس بود

    کد خبر :1065877
پذیرش آتش‌بس، تاکتیک سیاسی حماس بود

مصدق مصدق‌پور، کارشناس مسائل منطقه با اشاره به موافقت حماس با آتش‌بس غزه و اصرار کابینه اسرائیل بر اجرای عملیات نظامی در رفح  عنوان کرد: حماس برای مقابله با مواضع فریبنده نتانیاهو اعلام کرد که با پیش‌نویس آتش‌بس شش هفته‌ای در غزه موافقت کرده و حتی در این مسیر میانجی‌های قطری و مصری را از این اقدام خود مطلع کرده و اعلام شده که بحث بازگشت آوارگان، بازسازی غزه و برقراری آتش‌بس در این مسیر، سه گزینه اصلی به حساب می‌آیند. اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس هم با مقام‌های قطر و مصر این مسأله را در میان گذاشته است اما اسرائیل اعلام کرده که اعلامیه حماس نوعی اعمال فشار بر تل‌آویو قلمداد می‌شود. اسرائیل معتقد است که حماس پیش‌نویس به‌روز شده را بدون تأیید رژیم صهیونیستی به قطر و مصر ارائه داده و به همین دلیل این مواضع حماس را رد می‌کنند.

به گزارش ایلنا، وی ادامه داد: در این راستا گفته شده مصری‌ها در مورد توقف عملیات اسرائیل در رفح پیامی را به تل‌آویو مخابره کرده‌اند که همین مسأله می‌تواند ریشه در پذیرش آتش‌بس از سوی حماس داشته باشد. وزارت خارجه آمریکا هم اعلام کرده که واشنگتن همچنان در حال مذاکره با شرکای منطقه‌ای خود در خصوص پیام حماس است اما در کل باید متوجه دو نکته مهم بود: نخست اینکه توافق مذکور سه مرحله‌ای بوده و شامل آتش‌بس، تبادل اسراء و بازگشت آوارگان است. نکته دوم هم این است که در متون منتشر شده از سوی مقام‌های ارشد مصر، از کلمه آتش‌بس دائمی استفاده نشده و صرفاً به آتش‌بس بسنده شده است. به نظرم موضع حماس یک موضع هوشمندانه بود و این در حالیست که نتانیاهو در حال مانور دادن بر روی این مسأله است که توپ را به زمین حماس بندازند و در این راستا حماس بهترین تاکتیک را اتخاذ کرد؛ چراکه این اقدام آنها باعث اعمال فشار جامعه ملل بر نتانیاهو و اسرائیل خواهد شد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی تصریح کرد: نتانیاهو به دنبال مقصر جلوه دادن حماس است اما مسأله مهم این است که در داخل اراضی اشغالی تظاهرات علیه نتانیاهو همچنان جریان دارد و معترضان خواهان آن هستند تا بتوانند به هر ترتیب که شده نتانیاهو را مجبور به پذیرش آتش‌بس و همچنین تبادل اسرا کنند. این مسأله نشان می‌دهد که اوضاع در داخل اراضی اشغالی کاملاً به ضرر نتانیاهو رقم خورده و او به نوعی تحت فشار قرار دارد. از منظری دیگر تایید شروع حملات به رفح توسط ارتش اسرائیل را هم باید نوعی فرار رو به جلو دانست؛ چراکه نتانیاهو می‌داند که به محض آرام شدن اوضاع و یا خاتمه جنگ، محاکمه علیه وی آغاز خواهد شد و از سوی دیگر او به هر ترتیب باید از قدرت کناره‌گیری کند. این روند به خوبی نشان می‌دهد که اسرائیل اساساً به دنبال ادامه جنگ و درگیری است و بر خونریزی تاکید دارد. از این جهت حتی می‌توان گفت که رژیم صهیونیستی به دنبال اعمال فشار نظامی بر مذاکرات قاهره بوده است که با پاسخ حماس این موضوع تا حد زیادی به حاشیه رفت.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اینکه دیده می‌شود رئیس‌جمهوری ایالات متحده با نتانیاهو در اثنای حمله به رفح گفت‌وگو می‌کند و سپس چین و فرانسه بیانیه مشترک علیه شروع عملیات در رفح صادر می‌کنند و از سوی دیگر تمام نهادهای امدادی و حقوق‌بشری هرگوه حمله به رفح از سوی اسرائیل را نوعی اعمال جنایات قلمداد می‌کنند نشان از آن دارد که جامعه ملل نسبت به حملات جدید در رفح به شدت هراس دارد؛ چراکه کوچک‌ترین حمله در این منطقه می‌تواند موجب از دست رفتن جان صدها و هزاران فلسطینی شود. بهانه نتانیاهو و تیم افراط‌گرای وی ریشه‌کن کردن حماس است اما بدون شک، این موضوع به این راحتی که می‌گویند محقق نخواهد شد. معتقدم که نبرد در رفح به ضرر اسرائیل خواهد بود و تل‌آویو بدون شک در این راستا شکست خواهد خورد و این در حالیست که ممکن است در این ایام حکم دیوان کیفری بین‌المللی هم علیه نتانیاهو و کابینه وی صادر شود که در این صورت بسیاری از معادلات می‌تواند تغییر کند.

 

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید