هشدار درباره کرونا در پاییز و همزمانی با آنفلوآنزا / همه امسال واکسن آنفلوآنزا بزنند /شبه آنفلوآنزای جدید چیست؟

    کد خبر :728701

دکتر مینو محرز درباره احتمال جهش ویروس کرونا گفت: در حال حاضر بحث جهش یافتن ویروس کرونا مطرح نیست. بلکه مساله اصلی این است که متاسفانه بسیاری از افراد جامعه مباحث مربوط به فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت نمی‌کنند، رفت و آمدها و برگزاری مراسم عروسی و عزاداری را آغاز کرده‌اند و خانواده‌ها در کنار یکدیگر بدون رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی قرار گرفته‌اند و همین موارد منجر به افزایش سرعت ابتلا به بیماری کووید19 به ویژه ابتلای خانوادگی شده است.

وی افزود: در حال حاضر استفاده از ماسک اجباری شده و به نوعی این اقدام بهترین کار جهت پیشگیری از ابتلا به کرونا محسوب می‌شود. البته تاکید می‌کنم که ماسک باید به صورت درست استفاده شود.

درست ماسک بزنیم

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی تاکید کرد: قطعا با استفاده درست از ماسک روند ابتلا و طبیعتا بستری و مرگ‌ و میر کاهش خواهد یافت. منتها گاهی می‌بینیم که برخی افراد ماسک زدند، اما آن را زیر چانه قرار داده‌اند. در حالی که باید درست از ماسک استفاده کنند. به طوری که تمام قسمت بینی و دهان را بپوشانند.

محرز گفت: در عین حال در محل‌های تجمعی که افراد مدت طولانی در آن جا قرار دارند، بحث فاصله‌گذاری را رعایت کنند. بنابراین سرعت بیماری زایی ویروس و ماهیت ویروس مانند قبل است، اما رفتار ما تغییر کرده است. به طوری که مردم در رستوران، مهمانی، عروسی و … جمع شده‌اند و توجهی به نکات پیشگیرانه ندارند.

توصیه‌هایی برای کارمندان ادارات

محرز همچنین درباره نحوه پیشگیری از کرونا در میان کارمندان و کارکنانی که به مدت طولانی در محل کار و در محیطی سربسته هستند، گفت: در ادارات اولا باید از ماسک استفاده کنند و فاصله فیزیکی مناسب را هم رعایت کنند. در عین حال باید توجه کرد که وقتی افراد در مدت زمانی طولانی در یک محل کنار یکدیگر می‌نشینند، ریسک ابتلا افزایش می‌یابد. بنابراین باید فاصله فیزیکی را رعایت کنند و ماسک بزنند.

از شبه آنفلوآنزای جدید چه خبر؟

فوق تخصص بیماری‌های عفونی در ادامه درباره بیماری شبه آنفلوآنزای جدیدی که گفته می‌شود در چین اعلام شده و قابلیت انتقال به انسان را نیز دارد، گفت: باید توجه کرد که معمولا در حیواناتی مانند خوک سوش‌های مختلف آنفلوآنزا دیده می‌شود.

محرز افزود: سال‌های گذشته هم این ترس وجود داشت که یکسری آنفلوآنزای جدید در خوک‌ها پیدا شده بود که خوشبختانه بیماری‌زایی چندانی در انسان نداشت. حالا از آنجایی که آنفلوآنزا نیز به صورت تنفسی منتقل می‌شود، استفاده از ماسک در پیشگیری از آن هم می‌تواند موثر باشد.

او با بیان اینکه هر ۱۰ سال یک بار منتظر یک اپیدمی آنفلوآنزا با نوع جدید هستیم، اظهار کرد: امیدوارم این بیماری شبه آنفلوآنزای جدیدی که مطرح شده، قابلیت اپیدمی نداشته باشد. چراکه در غیر این صورت می‌تواند همراه با کرونا شرایط را دشوار کند.

به گزارش ایسنا، این پزشک اظهار کرد: برای آنفلوآنزا در صورتی که نوع جدیدی نباشد و همان آنفلوآنزایی باشد که هر سال با اپیدمی آن مواجهیم، واکسن وجود دارد که توصیه می‌کنیم مردم واکسن را تزریق کنند. در عین حال توصیه می‌کنیم امسال به جز گروه‌های در معرض خطر که همواره توصیه می‌شد واکسن را تزریق کنند، اگر واکسن به میزان کافی در اختیار بود، همه تزریق کنند. بهترین زمان تزریق هم شهریور و مهرماه است.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید