جدیدترین اخبار
29 شهریور 1400 ساعت 15:06 اجتماعی کد خبر :846919
برای چاپ کلیک کنید

ناجا: برگ سبز به عنوان سند رسمی‌مالکیت خودرو بلامانع است

ناجا: برگ سبز به عنوان سند رسمی مالکیت خودرو بلامانع است

رئیس مرکز شماره گذاری پلیس راهور ناجا گفت: بر اساس رای صادر شده دیوان عدالت اداری، نقل و انتقالات خودرو با ثبت مشخصات متعاملین ( فروشنده و خریدار) و مشخصات خودرو در برگ سبز از طرف راهنمایی و رانندگی بلامانع بوده و ضرورتی به مراجعه به دفاتر اسناد رسمی‌نیست.

سرهنگ علی محمدی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: از سال‌های پیش نیروی انتظامی‌(پلیس راهور) به رسمی‌بودن سند صادره از سوی مراکز شماره‌گذاری و تعویض پلاک اصرار داشت و معتقد است برای خرید و فروش وسایل نقلیه ضرورت و یا الزامی‌برای مراجعه به دفاتر اسناد رسمی‌برای ثبت نقل و انتقال مالکیت، وجود ندارد و این موضوع پیوسته با مقاومت کانون سر دفتران و دفتریاران مواجه بوده و به انواع مختلف در دفاع از منافع خویش، سعی در کشاندن متعاملین به دفترخانه‌های اسناد رسمی‌می‌ کنند.

وی اظهار داشت: کشمکش‌ها ادامه داشت تا اینکه هیات عمومی‌دیوان عدالت اداری در اسفند ۹۹ با صدور رأی شماره ۱۸۶۳ تاریخ ۰۳/۱۲/۹۹ علاوه بر نقض بندهای ۲ و ۳ از بخشنامه سازمان ثبت اسناد و املاک، سند صادره از سوی پلیس را سند رسمی‌مالکیت تلقی کرده و اینکه برای ثبت نقل و انتقال وسایل نقلیه در دفاتر اسناد رسمی، هیچ الزام و اجباری وجود ندارد. از طرفی رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی‌نیز طی نامه ای به دادستان کل کشور درخواست کرد طی ابلاغیه‌ای به دادستان‌های سراسر کشور، اجرای رأی صادره از سوی هیئت عمومی‌دیوان عدالت اداری را ابلاغ کنند.

وی ادامه داد: با توجه به مراتب فوق و رایزنی‌ها و جلسات متعدد با مسئولان در حوزه‌های قضایی و قانون‌گذاری، بخشنامه ای در تاریخ ۱۳/۶/۱۴۰۰ توسط دادستان کل کشور به دادستان‌‌‌های عمومی‌و انقلاب سراسر کشور صادر و طی آن مستند به رأی هیئت عمومی‌دیوان، سند صادره از سوی راهنمایی و رانندگی سند رسمی‌مالکیت معرفی شد و نقل و انتقالات خودرو با ثبت مشخصات متعاملین و مشخصات خودرو در برگ سبز از طرف راهنمایی و رانندگی بلامانع بوده و ضرورتی به مراجعه به دفاتر اسناد رسمی‌نیست.

رئیس مرکز شماره گذاری پلیس راهور ناجا گفت: با این وجود همچنان از سوی کانون سردفتران و دفتریاران مقاومت هایی حتی در برابر دستور دادستان کل و رأی هیئت عمومی‌دیوان عدالت اداری در شبکه‌‌‌های اجتماعی و خبرگزاری‌ها و رسانه‌‌‌های جمعی وجود داشته و منتشر می‌شود.

وی درباره اینکه از دیدگاه پلیس سند رسمی‌به چه سندی گفته می‌شود توضیح داد: به استناد ماده ۱۲۸۷ قانون مدنی سند در دو حالت رسمی‌است یکی سندی که در دفاتر اسناد رسمی‌صادر شود و دیگری سندی که به وسیله مأمورین صلاحیت دار تنظیم و صادر شود، (سند صادره توسط پلیس پس از بازدید و بررسی و تأیید اصالت و ارکان و اسناد وسیله نقلیه و پرداخت دیون دولتی و در صورت نداشتن توقیف یا دستورات قضایی برای وسیله نقلیه و حتی برای متعاملین از قبیل ممنوع المعامله بودن یکی از آنان و …. تنظیم و صادر می‌شود).

سرهنگ محمدی افزود: موضوع دیگری که موید رسمی‌بودن سند صادره از سوی پلیس است، آراء متعدد در شعب دیوان عدالت اداری و رأی هیئت عمومی‌دیوان عدالت اداری (فوق الاشاره) و همچنین مورد تأیید دادستان کل کشور بر رسمی‌بودن سند صادره از سوی پلیس است.

وی در پاسخ به اینکه مستند قانونی پلیس راهور برای عدم نیاز به ثبت سند وسایل نقلیه در دفاتر اسناد رسمی‌چیست، گفت: به استناد ماده ۲۲ قانون حمل و نقل و عبور کالای خارجی از قلمرو جمهوری اسلامی‌ایران به صراحت مصوب شده است که مسئولیت صدور اسناد مالکیت و پلاک خودرو و گواهینامه رانندگی در قلمرو جمهوری اسلامی‌بر عهده نیروی انتظامی‌است.

رئیس مرکز شماره گذاری پلیس راهور ناجا ادامه داد: به دلیل اینکه برای یک معامله در خصوص یک مال منقول (وسیله نقلیه) نیازی به اخذ دو سند از دو سازمان و یا نهاد نیست و همانگونه که در ماده ۴۷ قانون ثبت اسناد و املاک تصریح شده است که نقل و انتقال مالکیت اموال غیر منقول (زمین، ساختمان، مغازه، باغ و …) باید در دفاتر اسناد رسمی‌ثبت شود، معنی مخالف این ماده این است که برای نقل و انتقال اموال منقول مثل (طلا و جواهر و وسایل نقلیه، یخچال و فریزر و …) هیچ الزام و یا ضرورتی برای مراجعه به دفاتر اسناد رسمی‌وجود ندارد. همچنین در سالیان متمادی گذشته تنها سند رسمی‌صادره برای وسایل نقلیه نو شماره تولید داخل و وارداتی، سند مالکیت صادره از سوی پلیس راهور ناجا (برگ سبز) مرسوم و دارای رسمیت بوده است.

وی اظهار داشت: با پیگیری‌‌‌های نیروی انتظامی‌و پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در راستای کاهش هزینه‌ها و پیشگیری از تحمیل هزینه‌‌‌های اضافی به مردم و کاهش امورات اداری و ترددهای اضافی و … که پلیس صرفاً با نگاه خدمت رسانی به مردم وارد عمل شده و از اینکه پیگیری‌ها و اقناع سازی‌ها و … نتیجه بخش شده و زمینه حذف هزینه‌‌‌های اضافی فراهم شده است خداوند متعال را شکرگزاریم و از همراهی و همسویی دیوان عدالت اداری، کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی‌و دادستان کل کشور با نیروی انتظامی‌تشکر و قدردانی می‌شود که با اقدامات خویش زمینه بهره مندی مردم را از طرح پلیس راهنمایی و رانندگی در رسمی‌بودن سند صادره از سوی پلیس و الزامی‌نبودن مراجعه به دفاتر اسناد رسمی‌فراهم کرده و در این راستا حقوق عامه مردم احیا شده است.

سرهنگ محمدی درباره اینکه به رغم مستندات قانونی، ابلاغیه دیوان عدالت اداری و دادستان کل کشور، علت مقاومت سردفتران چیست؟ گفت: یکی از دلایل مقاومت سردفتران کاهش بسیار زیاد درآمد آنها است، رأی هیئت عمومی‌دیوان عدالت برای همه سازمان‌ها و نهادهای اداری لازم الاجرا بوده و برابر قانون برای افرادی که از اجرای آن استنکاف کنند مجازات تعیین شده است. بنابراین با توجه به این رأی و تأکید و دستور دادستان کل کشور و دادستان‌‌‌های عمومی‌و انقلاب استان‌ها به نظر می‌رسد مقاومت در برابر اجرای قانون و یا تمرد در این خصوص می‌تواند جنبه‌‌‌های کیفری و تعقیب و مجازات از طرف دادستانی را به دنبال آورد، من توصیه می‌کنم همه مکلف به اجرای قانون باشیم. همه در راستای منافع عمومی‌گام برداریم و در صورت وجود گزارش‌‌‌های مردمی‌به مراجع قضایی، حتماً پیگیری‌های لازم از طریق دادسرا صورت خواهد گرفت.

وی درباره اینکه آیا امکان ثبت مشخصات همه مالکین (دو یا سه نفر شریک در یک خودرو) در سند سبز مالکیت صادره از سوی پلیس میسر است؟ اظهار داشت: بله، در سند مالکیت صادره از سوی پلیس امکان ثبت مالکیت افراد به میزان حق السهم آنان مثلاً ۲ یا ۳ یا … دانگ میسر است.

رئیس مرکز شماره گذاری پلیس راهور ناجا در پاسخ به این سوال که آیا پلیس راهور مشخصات افراد ممنوع المعامله و یا فوت شده را برای منع خدمات تعویض پلاک در اختیار دارد گفت: پلیس راهنمایی و رانندگی به صورت روزانه و سیستمی‌در جریان لیست افراد ممنوع المعامله قرار می‌گیرد و از ارائه خدمات به این افراد خودداری می‌کند و با توجه به ارتباط سیستمی‌با سازمان ثبت احوال به صورت روزمره در جریان آمار متوفیان قرار گرفته و نظارت دقیقی روی این موضوعات در زمان ارائه خدمات داشته و خواهد داشت.

سرهنگ محمدی درباره اینکه در صورتیکه یکی از متعاملین درخواست کند تا فرایند نقل و انتقال در دفترخانه ثبت شود آیا الزامی‌برای طرف دیگر معامله برای ثبت سند در دفاتر اسناد رسمی‌وجود دارد؟ گفت: خیر، دادستان کشور تاکید کرد در اینگونه مواقع حتما بایستی متعاملین یعنی خریدار و فروشنده توافق و رضایت داشته باشند تا فرایند ثبت سند در دفاتر اسناد رسمی‌صورت گیرد.

روی خط خبر

 • آمریکا: موشک‌های جدید یمنی‌ها توان گریز از تجهیزات دفاعی آمریکایی را دارند
 • پوتین: مسکو، حزب‌الله را یک قدرت سیاسی مهم در لبنان می‌داند
 • درب پارکینگ بورس تهران فک پلمب شد
 • ۷۰۰ هزار دُز واکسن اسپوتنیک وارد کشور شد
 • مدیرعامل جدید بانک تجارت منصوب شد
 • کارگران هفت‌تپه بیمه تکمیلی می‌شوند
 • دیدار رئیس مجلس با مراجع عظام تقلید
 • گفتگوی تلفنی وزرای امور خارجه ایران و ترکیه
 • قاضی‌زاده دستور برکناری مدیرکل بنیاد شهید استان کهگیلویه و بویراحمد را صادر کرد
 • نشست سران اتحادیه اروپا آغاز شد
 • بنزین 14 هزار تومانی هم تکذیب شد
 • نتایج تحقیقات مجلس از ماجرای گم شدن پانسمان‌های بیماران پروانه‌ای
 • فروش گوشی‌های سامسونگ در روسیه ممنوع شد
 • فرمان پوتین در تعطیلی یک هفته‌ای روسیه
 • جاماندگان سهام عدالت تا ۲ هفته آینده تعیین و تکلیف می‌شوند
 • انگلیس به اوکراین سلاح می‌فروشد
 • ریزش در محور هراز/ احتمال ریزش و سقوط سنگ در محورها وجود دارد
 • ارزش سهام عدالت در هفته آخر مهر ماه هم کاهشی بود
 • رئیسی: دنبال کلنگ زدن طرح‌ها و پروژه‌های جدید نیستیم
 • افزایش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه ؛ ۲۹ مهر ۱۴۰۰
 • طوفان حاره‌ای در سیستان و بلوچستان ۴۰۵ میلیارد تومان خسارت بر جا گذاشت
 • محسن هاشمی‌رئیس شورای مرکزی حزب کارگزاران شد
 • دستگیری اعضای شبکه 15 نفره موساد در ترکیه
 • قیمت خودرو در بازار آزاد؛ ۲۹ مهر ۱۴۰۰
 • ربات هنرمند در مصر بازداشت شد
 • ۲ کودک در آتش‌سوزی سوسنگرد جان باختند
 • رانندگان ایرانی بازداشت شده در آذربایجان آزاد شدند
 • آژانس به اعمال فشار بر ایران ادامه دهد
 • “طبیعت” بالاخره خاموش شد
 • واکسیناسیون کرونا در ایران و جهان تا ۲۹ مهر/اینفوگرافیک
 • 11 مهر