عوارض استفاده‌ روزانه از کوله پشتی سنگین

    کد خبر :940885
عوارض استفاده‌ روزانه از کوله پشتی سنگین

کوله پشتی یکی از رایج‌ترین و محبوب‌ترین انواع کیف به ویژه در میان نسل جوان است. گرچه یکی از دلایل پرطرفدار بودن کوله پشتی‌ها راحتی بیشتر آن‌ها نسبت به دیگر انواع کیف است، اما حقیقت آن است که کوله پشتی‌ها می‌توانند مضرات زیادی برای سلامتی ما داشته باشند. استفاده از کوله پشتی‌های سنگین بدن را دستخوش تغییرات تدریجی‌ای می‌کند که ممکن است ابتدا اصلاً متوجه آن‌ها نشوید تا اینکه تبدیل به مشکلات بزرگ و جدی‌ای شوند. کمر درد، گردن درد و کتف درد، اولین نشانه‌های این مسأله هستند که نباید به آن‌ها بی اعتنا باشید.

در این میان، کودکان به دلیل ویژگی‌های بدنی شان، آسیب پذیری بیشتری در برابر این مشکل دارند. در ادامه با عوارض استفاده‌ روزانه از کوله پشتی سنگین آشنا خواهیم شد و می‌خواهیم ببینیم چطور می‌توانیم جلوی بروز این مشکلات را بگیریم.

۱- فرم بدن تغییر می‌کند

شاید خودتان متوجه نشوید سنگین بودن کوله پشتی تان تا چه حد روی فرم بدن تان تأثیر می‌گذارد، اما می‌توانید با یک آزمایش ساده این موضوع را به خوبی درک کنید. بدون کوله پشتی، به صورت عادی بایستید و بعد یک کوله‌ پر از وسیله را روی شانه هایتان بیندازید و ببینید که بدنتان چه تغییری می‌کند. این مسأله در مورد کودکان هم صدق می‌کند و تأثیر آن ممکن است به مراتب شدیدتر باشد. در حقیقت یکی از نشانه‌های سنگینی بیش از اندازه‌ کوله پشتی این است که کوله بدن کودک را به سمت عقب یا جلو می­ کشد که این مشکل باعث فشردگی غیر طبیعی ستون فقرات و کاهش تعادل بدن می‌شود، در نتیجه کودک راحت‌تر زمین می‌افتد و صدمه می‌بیند.

۲- راستای ستون فقرات صدمه می‌بیند

وقتی برای تعدیل فشار وارده از سمت کوله پشتی سنگین خود، به جلو خم می‌شوید، بدن فرم دیگری پیدا می‌کند که می‌تواند به آسیب دیدگی راستای ستون فقرات منجر شود. استفاده‌ی هر روزه از کوله پشتی‌های سنگین، در دراز مدت می‌تواند باعث صدمه دیدن راستای ستون فقرات شود و به فرآیند تخریب ستون فقرات که به طور طبیعی بر اثر بالا رفتن سن رخ می‌دهد، سرعت دهد. در این حالت از ماهیچه‌ها هم بیش از حد کار کشیده می‌شود، مسأله‌ای که می‌تواند ماهیچه‌ها را بیشتر در معرض خطر آسیب دیدگی قرار دهد.

عوارض استفاده‌ روزانه از کوله پشتی سنگین

۳- ریسک ابتلا به آرتروز بالاتر می‌رود

فرسودگی بدنی ناشی از استفاده از کوله پشتی‌های سنگین می‌تواند صدماتی فراتر از درد‌های موقتی داشته باشد. وزن اضافه کوله پشتی از طریق مفصل‌ها به ستون فقرات، لگن و زانو‌ها منتقل می‌شود. این مسأله می‌تواند ریسک آرتروز (فرسودگی مفاصل) زودرس را افزایش دهد.

۴- عضلات مرکزی بدن تضعیف می‌شوند

استفاده از کوله پشتی‌های سنگین باعث می‌شود بدن خود را به جلو خم کنید و این مسأله می‌تواند به مرور توان عضلات شکم و پشت را از بین ببرد. خم کردن بیش از حد بدن به سمت جلو و همینطور خم شدن‌های مکرر، می‌تواند فشار بیش از اندازه‌ای به کمر وارد کند. با گذشت زمان، عضلات پشت و مرکز بدن تضعیف می‌شوند، مسأله‌ای که ممکن است به پشت درد بینجامد.

عوارض استفاده‌ روزانه از کوله پشتی سنگین1

۵- ممکن است دچار سردرد و گردن درد شوید

استفاده از کوله پشتی‌های سنگین، به خصوص اگر کوله پشتی بیش از حد پایین قرار گرفته باشد، می‌تواند از عضلات گردن بیش از اندازه کار بکشد و این مسأله در نهایت منجر به سردرد شود. کوله پشتی‌ها فقط به پشت صدمه نمی‌زنند، بلکه روی گردن و کتف‌ها هم مکرراً تأثیر می‌گذارند.

اگر دائماً با مشکل سردرد یا سوزن سوزن شدن و بی حسی مواجه هستید، سعی کنید مدتی از کوله پشتی استفاده نکنید. استفاده‌ی بلند مدت از کوله پشتی می‌تواند اعصاب گردن را به هم فشرده کند، مسأله‌ای که منجر به بی حسی، سوزن سوزن شدن و درد تابشی در گردن و بازو‌ها می‌شود. استفاده از کوله پشتی‌های سنگین به دلیل زیاد بودن وزنی که از پشت به بدن وارد می‌شود، می‌تواند در بروز سردرد و گردن درد‌های مزمن نقش داشته باشد.
عوارض استفاده‌ روزانه از کوله پشتی سنگین3

نکات مهم در مورد استفاده کودکان از کوله پشتی

از آنجایی که ستون فقرات کودکان دائماً در حال رشد و تغییر است، محافظت از آن اهمیت بسیار زیادی دارد. ستون فقرات نوجوان‌ها از ۳۳ استخوان مهره به همراه دیسک‌هایی تشکیل شده که مثل ضربه گیر عمل می‌کنند.

گرچه استفاده از کوله پشتی سنگین هم برای افراد بزرگسال و هم برای کودکان می‌تواند مشکل ساز باشد، اما در مورد کودکان ریسک بالاتری وجود دارد. کودکان راحت‌تر درگیر عادت‌های اشتباهی می‌شوند که برای فرم بدن آن‌ها مضر است؛ بنابراین لازم است به آن‌ها یاد دهید که چطور باید درست بایستند، راه بروند و از کوله پشتی استفاده کنند.

نحوه صحیح استفاده از کوله پشتی

با چند اقدام جزئی می‌توانید استفاده از کوله پشتی را به تجربه‌ی کم ضررتری تبدیل کنید. اولین اقدام که ساده‌ترین و منطقی‌ترین آن‌ها است این است که مطئن شوید کوله پشتی تان بیش از اندازه سنگین نیست. در مورد کودکان، از افراط در پر کردن کوله پشتی خودداری کنید و وزن آن را حداکثر به ۱۰ تا ۱۵ درصد از وزن بدن کودک برسانید. کوله پشتی‌ای که وزن آن بیشتر از این مقدار باشد، در واقع سنگین‌تر از آن است که بتوان فرم طبیعی بدن را حفظ کرد، بنابراین استفاده از چنین کوله پشتی‌ای باعث می‌شود کودک بدن خود را به جلو خم کند و انحنای طبیعی ستون فقرات در قسمت کمر تحت تأثیر قرار بگیرد. این مسأله می‌تواند باعث مشکلات ارتوپدی متعددی شود.

بعد از وزن کوله پشتی، باید از درست انداحتن آن مطمئن شوید. برای جلوگیری از بروز مشکل، فقط انتخاب کوله‌ی مناسب نیست که اهمیت دارد، بلکه باید از کوله پشتی به درستی هم استفاده شود. بند‌های کوله پشتی را وقتی آن را به پشت دارید، محکم کنید تا مطمئن شوید که کوله پشتی شل و آویزان نیست و به عضلات حساس پشت فشار وارد نمی‌کند.

علاوه بر این، سعی کنید تا حد ممکن، کمتر از کوله پشتی استفاده کنید. برای مثال، کودک تان را تشویق کنید که بخشی از وسایلی که فقط در مدرسه به آن‌ها نیاز دارد را در صورت امکان در مدرسه نگه دارد و هر روز با کوله پشتی آن‌ها را جا به جا نکند.

نحوه انتخاب یک کوله پشتی مناسب

جدا از سلیقه‌ی شخصی که در انتخاب کوله پشتی دخیل است، قواعد کلی‌ای در این مورد وجود دارد که همیشه باید آن‌ها را در نظر داشته باشید.
همیشه به دنبال کوله پشتی‌ای باشید که جیب‌های داخلی آن زیاد باشد تا وزن داخل کوله پشتی بتواند به شکل یکنواخت تری تقسیم شود. علاوه بر این بند‌ها هم بسیار مهم هستند. به دنبال کوله پشتی‌ای باشید که بند‌های آن پهن باشد، با فرم بدن سازگار باشد و هوا را از خود عبور دهد. داشتن بند اضافه هم یک مزیت محسوب می‌شود، چون می‌تواند به تقسیم وزن کمک کند. به علاوه مطمئن شوید که بند‌ها و قسمت پشت کوله پشتی، لایه‌ی محافظ دارند.

برای اینکه مجبور نشوید کوله پشتی سنگینی را روی پشت خود حمل کنید، می‌توانید از کوله پشتی‌های چرخ دار استفاده کنید. استفاده از کوله پشتی‌های چرخ دار در مدارس رایج‌تر است و گاهی برای دانش آموزان انتخاب مناسبی محسوب می‌شود. اما مطمئن شوید که کیف زیاد از حد پر نشده باشد، چون در اینصورت سنگین‌تر از آن می‌شود که بتوان از پله‌ها آن را بالا کشید.

به خاطر داشته باشید که قبل از انتخاب کوله پشتی، حتماً آن را امتحان کنید.

انتخاب و استفاده صحیح از کوله پشتی مناسب

صدا و سیما

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید