شناسایی یک التهاب جدید در افراد مبتلا به ایدز

    کد خبر :758238
شناسایی یک التهاب جدید در افراد مبتلا به ایدز

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، یک التهاب جدید را در افراد مبتلا به ایدز کشف کرده‌اند و سعی دارند درمان جدیدی برای کاهش این التهاب ارائه دهند.

اگرچه درمان‌های ضد ویروسی که برای مقابله با ویروس HIV به کار می‌روند، تاثیر زیادی دارند اما بررسی‌ها نشان می‌دهند افرادی که به این ویروس مبتلا هستند، نسبت به بقیه افراد، پیری زودرس و کاهش طول عمر بین پنج تا ۱۰ سال را تجربه می‌کنند.

این پیامدها با التهاب مزمن نیز همراه است که می‌تواند به آغاز بیماری‌های مرتبط با افزایش سن مانند تصلب شرایین، سرطان و اختلالات عصبی شناختی منجر شود.

پژوهشگران “مرکز پزشکی بوستون”(BMC) در بررسی جدیدی، عواملی را که می‌توانند در بروز التهاب نقش داشته باشند، ارزیابی کردند و ناتوانی در کنترل آران‌ای ویروس HIV را یک عامل مهم در بروز این التهاب شناختند.

به گزارش ایسنا، نتایج این پژوهش، بر ارائه درمان‌های جدیدی تاکید دارد که التهاب دائمی را در بیماران مبتلا به HIV هدف قرار می‌دهند تا درمان آنها نتیجه بهتری داشته باشد. ویروس HIV پس از مبتلا کردن شخص، برای همیشه بخشی از DNA او می‌شود.

سلول‌های مبتلا در بیشتر موارد خاموش هستند و ویروس را تکثیر نمی‌کنند اما آران‌ای که DNA ویروس آن را تولید می‌کند، نخستین گام برای تکثیر ویروس به شمار می‌رود. درمان‌های ضد ویروسی می‌توانند به پیشگیری از پیامدهای بروز ایدز کمک کنند اما توانایی پیشگیری از التهاب مزمنی را که در بیماران مبتلا به HIV متداول است و به مرگ و میر منجر می‌شود، ندارند.

“نینا لین”(Nina Lin)، از پژوهشگران این پروژه گفت: پژوهش ما قصد دارد یک ارتباط احتمالی را میان سلول‌های آلوده به HIV و بروز التهاب مزمن در افراد مبتلا به این ویروس شناسایی کند.

پژوهشگران در این پروژه، ۵۷ بیمار مبتلا به HIV را که تحت درمان ضد ویروسی قرار گرفته بودند، بررسی کردند. آنها میزان التهاب خون و ویروس‌ها را در بیماران جوان و مسن مقایسه کردند. سپس به بررسی توانایی التهاب خون در فعال کردن تولید HIV از سلول‌های خاموش پرداختند.

دکتر “مانش ساگار” (Manish Sagar)، از پژوهشگران این پروژه گفت: یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهند که به درمان‌های جدیدی برای هدف قرار دادن التهاب در بدن افراد مبتلا به HIV نیاز داریم. داروهای ضد ویروسی کنونی، از بروز عفونت جدید پیشگیری می‌کنند اما نمی‌توانند به پیشگیری از تولید آران‌ای ویروس HIV بپردازند.

وی افزود: ما امیدواریم که پژوهش ما به بررسی و ارائه داروهایی منجر شود که می‌توانند تولید آران‌ای ویروس HIV را متوقف کنند تا التهاب کاهش یابد.

این پژوهش، در مجله “Journal of Infectious Diseases” به چاپ رسید.

 

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید