سکوت ابهام آفرین وزارت آموزش و پرورش در برابر شبه کودتای مدیران استانی!

    کد خبر :266817

وزارت آموزش و پرورش کشور، که مدتی است با حاشیه های فراوان رو به رو شده و با تحولات عجیب و غریب، افکار عمومی را متوجه خود کرده است، گویا در سطح اداره های کل نیز حال و روز بهتری ندارد و قرار نیست، این آشفتگی ها پایان یابد. مثل اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان که همه مدیران و معاونین آن در اقدامی واحد علیه یک تصمیم جنجالی موضع گرفتند و به وزیر نامه نوشتند.

چند روزی است که بحت تغییر و جانشینی «محمد محسن بیگی»، مدیر کل آموزش و پرورش استان کرمان بالا گرفته و خبرهای ضد و نقیض حکایت از تصمیم وزیر آموزش و پرورش برای عزل او دارد؛ خبر و گمانه هایی که منجر شده تا بیشتر مدیران شهرستانی و معاونین آموزش و پرورش کرمان بسیج شوند تا از این کار جلوگیری کنند.

عزم جدی مدیران و معاونان آموزش و پرورش استان کرمان برای جلوگیری از تغییر مدیرکل این اداره را می توان از نامه ای که این افراد خطاب به وزیر آموزش و پرورش نوشتند و در آن نسبت به این موضوع مخالفت خود را ابراز کردند، برداشت کرد.

این مدیران در بخشی از نامه خود که خطاب به وزیر نوشته شده است، پس از ابرار مراتب تشکر و تقدیر خود از آقای وزیر مبنی بر توجه به مناطق محروم و زلزله زده استان کرمان افزودند: اخیراً زمزمه های ناخوشایندی مبنی بر بی بهره شدن استان کرمان از وجود دکتر محسن بیگی مطرح شده که موجبات نگرانی تمامی دلسوزان عرصه تعلیم و تربیت استان که شاهد اهتمام وی برای ارتقای اثربخشی و کارآیی نظام آموزش و پرورش در استان بوده را فراهم کرده است.

آنها در بخش دیگری از نامه خود نوشتند: با عنایت به عدم امکان کار تیمی در صورت وقوع این اتفاق، این دلنوشته به عنوان استعفای تمامی اعضای معاونین و مدیران شهرستانی از سمت خویش می باشد.

در رابطه با صحت و سقم این نامه و نیز جزئیات بیشتر از فعل و انفعالات آموزش و پرورش استان کرمان، امید سلاجقه رئیس روابط عمومی آموزش و پرورش کرمان به خبرنگار «تابناک»، گفت: دکتر محسن بیگی از جمله مدیران همسو با دولت تدبیر و امید است که در دوران انتخابات ریاست جمهوری سال 92 و نیز 96 با حضور در گروه های سیاسی حامی دولت این همسویی را نشان داده است.

سلاجقه افزود: جدا از موضوع همسویی وی با دولت مستقر، به لحاظ عملکردی نیز تلاش وی و مجموعه مدیران زیر مجموعه اش طی 4 سال گذشته بر اساس آمار و ارقام بسیار خوب ارزیابی می شود. با اینکه استان کرمان در ابتدای دولت یازدهم از نظر شاخص های عمومی و خصوصی رتبه 27 کشور را در بین سایر استان ها داشت، این رتبه در سال 1394 به 13 و در سال 1395 به رتبه یک کشوری رسید که نشان از مدیریت مطلوب وی در این اداره کل است.

رئیس روابط عمومی آموزش و پرورش کرمان با تأیید صحت نامه مدیران و معاونین این اداره مبنی بر استعفا در صورت برکناری مدیر فعلی اضافه کرد: این نامه وحدت و یکپارچگی مدیران فعلی و رضایت آنها از عملکرد آقای محسن بیگی را به خوبی نشان می دهد.

او با تأیید جدی شدن موضوع برکناری مدیر کل فعلی آموزش و پرورش استان ادامه داد: تنها موضوعی که به این مسأله دامن زده، فشارهای سیاسی خارج از آموزش و پرورش است که متأسفانه به این موضوع دامن می زند.

سلاجقه همجنین مسئله برکناری محسن بیگی را با ماجرای تنبه دانش آموزان در استان کرمان بی ارتباط دانست و گفت: این اتفاق هیچ ربطی به ماجرای تنبیه دانش آموزان ندارد. چرا که رخدادهایی اینچنینی اخیراً رخ نداده و از سویی به نسبت درصد جمعیت دانش آموز و مدرسه نسبت به سایر استان ها بسیار کمتر بوده اشت.

صحبت های رئیس روابط عمومی آموزش و پرورش کرمان در مورد شرایط مطلوب این اداره کل در حالی است که در سال های گذشته اخبار ناخوشایند زیادی مثل مدارس کپری و فاقد حداقل امکانات رفاهی و نیز تنبیه دانش آموزان در مدارس مناطق دور افتاده استان در سطح ملی و فراملی مخابره شده است و اوضاع به سامانی را نشان نمی دهد.

با این حال نامه ای که به آن اشاره شد و نیز سخنانی که رئیس روابط عمومی آموزش و پرورش استان کرمان مطرح کرد، حکایت از یک تغییر بزرگ و تحت فشارهای سیاسی در استان کرمان دارد؛ فشارهایی که برخی منابع محلی آن را تأیید کردند و معتقدند، روابط دوستانه و حسنه ای میان وزیر و استاندار کرمان با مدیرکل آموزش و پرورش کرمان وجود ندارد.

«تابناک»، برای روشن شدن آن سوی ماجرا و چرایی کلید خوردن این تغییر تلاش کرد تا با مدیران وزارتخانه از جمله رئیس روابط عمومی و نیز مدیر کل دفتر وزیر تماس حاصل کند و جزئیات بیشتر ماجرا را از زبان آنها بشنود که تلاش های مکرر صورت گرفته به سرانجام مشخصی نرسید.

فارغ از اینکه در ماجرای تغییر مدیر کل آموزش و پرورش استان کرمان حق با چه گروهی باشد و مدیران و معاونانی که به وزیر نامه نوشتند در این فرایند منافع خود را لحاظ کرده اند یا منافع مردم استان را، نکته قابل تأمل و مهم تر این است که همچنان در رأس وزارتخانه حساس و مهم آموزش و پرورش عدم شفافیت، ابهام و تصمیم گیری های خلق الساعه و جنجالی ادامه دارد؛ رخدادهای بی پایانی که گویا قرار نیست پایان بیابد و این وزارتخانه بزرگ و مهم به جای درگیر شدن با حواشی بر رسالت های خطیری که بر عهده دارد، متمرکز شود.

به موارد بالا باید این مهم را نیز افزود که با فرض صحت تصمیم وزارتخانه برای تغییر مدیر کل آموزش و پرورش کرمان و با توجه به همراهی بی نظیر مدیران استانی از مدیر کل فعلی، گویا وزارتخانه خیلی دیر پا به میدان گذاشته است و آنقدر در این فضا منفعل عمل کرده که حالا گعده ای در این اداره شکل گرفته است؛ گعده ای که اثبات می کند هم اقدام وزارتخانه دیر صورت گرفته و هم ابعاد آن بسیار محدود است.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید