رای گیری بودجه سال 1403 در مجلس

  • سیاسی
  • شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ۱۶:۳۱
    کد خبر :1039901
مجلس

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ سه شنبه ۲۱ آذرماه در صحن مجلس به رأی گذاشته می‌شود.

روح الله متفکر آزاد در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا گفت: کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ سه شنبه ۲۱ آذرماه در صحن مجلس به رأی گذاشته می‌شود.

عضو هیأت رئیسه مجلس اظهارکرد: در صورت تصویب کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۳ در صحن مجلس، نمایندگان طبق ‌آیین نامه جدید پنج روز فرصت دارند تا پیشنهادات خود را در سیستم بارگذاری کنند و پس از آن نیز کمیسیونهای تخصصی به مدت پنج روز لایحه بودجه را مورد رسیدگی قرار می‌دهند.

وی افزود: پس از بررسی پنج روزه بودجه در کمیسیونهای تخصصی مجلس کمیسیونها گزارش پیشنهادات خود را برای بررسی به کمیسیون تلفیق ارائه خواهند کرد.

متفکر آزاد خاطرنشان کرد: کمیسیون تلفیق نیز یک هفته فرصت دارد تا لایحه بودجه را مورد بررسی قرار دهد که این فرصت یک هفته‌ای طبق آیین‌نامه قابل تمدید است.

عضو هیأت رئیسه مجلس اظهارکرد: این تغییر در زمانبندی بررسی بودجه به خاطر ارائه دو مرحله‌ای لایحه بودجه به مجلس است و در زمان ارائه بخش دوم لایحه بودجه به مجلس نیز کمیسیونها برای بررسی لایحه تشکیل جلسه خواهند داد.

علاوه بر این احمد راستینه عضو کمیسیون تلفیق بودجه نیز در گفت‌وگو با ایرنا، اعلام کرد که کلیات لایحه بودجه پس از بررسی در کمیسیون تلفیق، روز دوشنبه (۲۰آذر) در این کمیسیون به رای گذاشته خواهد شد.

طبق ماده ۱۸۱ آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، هیأت رئیسه مجلس موظف است پس از وصول بخش اول لایحه بودجه، بلافاصله آن را برای اطلاع نمایندگان در سامانه قانونگذاری و نظارت مجلس، بارگذاری و به کمیسیون تلفیق و سایر کمیسیون‌ها ارجاع نماید، کمیسیون تلفیق موظف است ظرف پنج روز گزارش خود را در مورد رد یا تأیید کلیات ماده واحده به هیأت رئیسه مجلس ارسال کند.

رسیدگی به کلیات ماده واحده در صحن مجلس «مطابق بند ب ماده ۱۰۸» این قانون انجام می‌شود، در جلسه رسیدگی به کلیات، بعد از گزارش کمیسیون تلفیق، گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در مورد کلیات به مدت ده دقیقه استماع می‌شود، چنانچه در این مرحله، کلیات ماده واحده به تصویب مجلس نرسد، دولت موظف است ظرف هفت روز، ماده واحده را با اصلاحات، دوباره به مجلس تقدیم کند.

طبق ماده ۱۰۸ آیین نامه داخلی مجلس، در مورد کلیات هر طرح یا لایحـه، ابتـداء سـخنگوی کمیسـیون اصلی حداکثر ده دقیقه گزارش می‌دهد، پس از آن حداکثر سـه نفـر مخالف و سه نفر موافق به ترتیب یک نفر مخالف و یک نفـر موافـق وسپس نماینـده دولـت و پـس از آن سـخنگوی کمیسـیون هرکـدام حداکثر پنج دقیقه صحبت می‌کنند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید