خطر سیلاب های عظیم در دماوند

    کد خبر :931978

 فرهاد انصاری با اشاره به تلاش 20 ساله برای ایجاد یک ایستگاه مطالعاتی برای کوه دماوند، بر ضرورت پایش مستمر این مخروط آتشفشانیِ فعلاً سربه مهر تأکید کرد و گفت: 20 سال است سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور تلاش می‌کند تا ایستگاه‌های پایش ثابتی در دماوند راه‌اندازی کنند اما به دلایل متعدد موفق نمی‌شوند.

وی افزود: اینکه ما ایستگاه‌های پایش ثابت نداریم به این معنا نیست هیچ اقدام مطالعاتی در مورد دماوند انجام نشده است بلکه مسئله در این است که دانسته‌های ما از دماوند در برابر نادانسته‌هایمان اندک است. ما چشمه‌های اطراف دماوند را پایش می‌کنیم و تلاش داریم تا تحرکات احتمالی قله را پایش کرده و حتی مسیرهای احتمالی گدازه‌ها در صورت فوران را شناسایی کنیم.

معاون دفتر بررسی مخاطرات زمین‌شناسی و محیط زیستی سازمان زمین‌شناسی تصریح کرد: یکی از اصلی‌ترین مسائل و مخاطراتی که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور بر آن تمرکز دارد، یخچال‌های دائمی قله دماوند است؛ مشخص است اگر تغییر ناگهانی در دمای قله داشته باشیم سیلاب‌های عظیمی به واسطه ذوب شدن یک‌باره این یخچال‌ها جاری خواهد شد که شاهدی بر این موضوع همین سیلاب‌های گزنه است.

انصاری توضیح داد: نخستین چالشی که مانع از احداث این ایستگاه‌هاست مسئله بودجه و قیمت زمین در دماوند است. ما از محل بودجه‌های عمومی مخاطرات دماوند را مطالعه می‌کنیم، بنابراین هیچ اعتباری برای خرید زمین آن هم در آن مناطق گران‌قیمت که اکثراً توریستی هستند نداریم.

وی خاطرنشان کرد: نکته دوم نبود مدیریت یکپارچه در دماوند است که امکان اخذ تصمیم واحد را سلب می‌کند و مورد سوم که بسیار اهمیت دارد محدودیت تعداد نیروی متخصص در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور است. در حال حاضر امکان هیچ‌گونه استخدام و جذب نیروی متخصص جدید در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور نداریم که مجموعه این عوامل دست به دست هم می‌دهند تا آنچه یک ضرورت است انجام نشود.

تسنیم/

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید