جدیدترین اخبار
16 بهمن 1398 ساعت 13:32 سیاسی کد خبر :682893
برای چاپ کلیک کنید

حواشی نطق سالانه ترامپ؛ پلوسی متن سخنرانی را پاره کرد

حواشی نطق سالانه ترامپ؛ پلوسی متن سخنرانی را پاره کرد

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا سعی کرد تا از این سخنرانی برای جلب نظر رای دهندگان آمریکایی و برای انتخاب مجددش در انتخابات ماه نوامبر استفاده کند.

او در ابتدای سخنان خود گفت: سه سال پیش بازگشت بزرگ آمریکا را آغاز کردیم. امروز در برابر شما ایستاده‌ام تا نتایج باور نکردنی آن را به اشتراک بگذارم. اشتغال افزایش یافته، درآمد‌ها بالا رفته، فقر کمتر شده، جرایم کاهش یافته، اعتماد قدرت گرفته و کشور ما بار دیگر به شدت قابل احترام شده است. سال‌های فروپاشی اقتصادی به پایان رسیده است. روز‌هایی که کشور ما توسط سایر ملت‌ها مورد استفاده، بهره‌جویی و حتی اهانت قرار می‌گرفت، مدت‌هاست پشت سر گذاشته شده است. وعده‌های عمل‌نشده، احیای بدون اشتغال، اظهارات کلیشه‌ای و بهانه‌های بی‌پایان برای کاهش ثروت، قدرت و حیثیت آمریکا به پایان رسیده است.

ترامپ در نطق سالانه خود وعده پایان جنگ‌های آمریکا در خاورمیانه را داد

به گزارش ایسنا،رئیس جمهوری آمریکا در نطق سالانه خود در کنگره، در لفاظی‌های جدید علیه حکومت ایران، از به شهادت رساندن سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‌دفاع کرد. ترامپ پیشتر در این سخنرانی همچنین از خط مشی خود در برابر ایران از جمله تشدید تحریم‌های اقتصادی دفاع کرد.

او در نطق سالانه موسوم به “وضعیت کشور” درباره سردار قاسم سلیمانی یاوه‌گویی‌هایی را مطرح کرد و گفت: “او حمله ماه دسامبر علیه نیرو‌های آمریکایی را در عراق هدایت کرده بود و همچنان مشغول برنامه ریزی بود. برای همین ایالات متحده دست به عملیاتی دقیق زد که سلیمانی را کشت و به رعب افکنی شیطانی او برای همیشه پایان داد. ”

رئیس‌جمهوری آمریکا باز هم در لفاظی‌هایش علیه ایران در اظهاراتی مداخله‌جویانه گفت: “رژیم ایران باید تلاش خود برای دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای را متوقف کند، از گسترش ترور، کشتار و نابودی دست بکشد و شروع به اقدام در راستای منافع مردم خود کند. به دلیل تحریم‌های قوی ما، اقتصاد ایران بسیار ضعیف عمل می‌کند. ما می‌توانیم به آن‌ها کمک کنیم تا در یک دوره زمانی کوتاه، اقتصادشان را بسیار خوب کنند، اما شاید آن‌ها برای درخواست چنین کمکی، بیش از حد مغرور باشند. ما اینجا هستیم. بگذارید ببینیم کدام مسیر را انتخاب می‌کنند. کاملاً دست خودشان است. ”

ترامپ در نطق سالانه‌اش در کنگره از عملکرد دولت خود در عرصه‌های اقتصادی، مهاجرتی و امنیت ملی نیز دفاع کرد. او گفت: روند احیای عظمت آمریکا سه سال پیش و پس از ورود او به کاخ سفید آغاز شد و ادامه خواهد یافت.

ترامپ اضافه کرد: “ما هرگز اجازه نخواهیم داد که سوسیالیسم، نظام درمانی آمریکا را نابود کند. ”

رئیس جمهوری آمریکا همچنین با تاکید بر اینکه “من به وعده‌هایم عمل می‌کنم” یادآور شد که شش روز پیش پیمان تجاری تازه‌ای را به جای پیمان تجاری آمریکا شمالی – نفتا – امضا کرده است.

او ادعا کرد که کاهش نرخ بیکاری در آمریکا به کمترین سطح در نیم قرن گذشته رسیده است و افزود: “روز‌های زوال اقتصادی به سر آمده است. ”

به گزارش بی‌بی‌سی، در جریان این سخنرانی جمهوری‌خواهان به دفعات برای او کف زدند، اما دموکرات‌ها بدون هیچ واکنشی به نطق گوش می‌کردند.

هفت نماینده دموکرات مجلس نمایندگان از جمله اوکازیو کورتز این نطق را بایکوت کرده و از حضور در کنگره خودداری کردند تا به آن چه عادی سازی قانون شکنی‌های ترامپ خواندند، کمک نکنند.

ترامپ در نطق سالانه خود وعده پایان جنگ‌های آمریکا در خاورمیانه را داد

از مهمانان او زن و فرزند یک سرباز آمریکایی بودند که توسط یک بمب کنار جاده‌ای کشته شده‌اند.

خوآن گوآیدو، رهبر مخالفان ونزوئلا، هم یکی از مهمانان ویژه رئیس جمهوری آمریکا بود.

ترامپ در مورد جنگ افغانستان هم گفت که “به دلیل شجاعت نیرو‌های آمریکایی پیشرفت‌های زیادی انجام شده است و مذاکرات صلح ادامه دارد. ”

او این گونه ادامه داد: “من در پی آن نیستم که صد‌ها هزار نفر از مردم افغانستان که خیلی از آن‌ها بیگناه هستند را بکشم. این همچنین کار ما نیست که به عنوان نیروی پلیس کشور‌های دیگر عمل کنیم. در افغانستان، عزم و شجاعت نیرو‌های ما به ما این امکان را داده است که پیشرفت چشمگیر داشته باشیم و مذاکرات صلح در حال انجام است. ما در تلاش هستیم تا سرانجام به طولانی‌ترین جنگ آمریکا پایان دهیم و نیرو‌های خود را به خانه برگردانیم. ”

او ادعا کرد: “سربازان آمریکایی در دنیا بهترین هستند و می‌خواهند در جنگ پیروز شوند یا اصلا نجنگند. ما تلاش می‌کنیم که سرانجام طولانی‌ترین جنگ آمریکا را به پایان برسانیم و نیروهای‌مان را از خاورمیانه به خانه برگردانیم. ”

در لحظه‌ای خبرساز در مراسم امشب زمانی که ترامپ پیش از شروع سخنرانی متن آن را تحویل نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان، می‌داد از دست دادن با او خودداری کرد.

ترامپ همچنین در این سخنرانی خوآن گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا که در این مراسم شرکت داشت را ستود و پیش از آنکه نامی‌از وی ببرد گفت: در اینجا یک مرد بسیار شجاع حضور دارد که با خودش آرزوها، امید‌ها و اشتیاق تمام ونزوئلایی‌ها را آورده است.

ترامپ سپس به گوآیدو به عنوان “رئیس جمهوری برحق و مشروع” ونزوئلا اشاره کرد و نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری این کشور آمریکای لاتین را “حاکم نامشروع و مستبد” خواند که به مردمش صدمه می‌زند در حالیکه “استبداد وی می‌شکند و از بین می‌رود. ”

ترامپ پیش از ادامه دادن صحبت‌هایش خطاب به گوآیدو گفت: لطفا این پیام را اعلام کنید که تمامی‌آمریکایی‌ها با مردم ونزوئلا در تلاش برای آزادی متحد هستند.

پلوسی متن سخنان ترامپ را پاره کرد

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در آغاز سخنرانی سالانه خود از دست دادن با رئیس مجلس نمایندگان آمریکا امتناع کرد.

ترامپ همزمان با پا گذاشتن به محل سخنرانی یک کپی از متن سخنرانی خود را به مایک پنس، معاونش و یکی دیگر را به پلوسی داد؛ پلوسی دستش را دراز کرده بود تا با ترامپ دست بدهد، اما رئیس جمهوری از این کار امتناع کرد.

ترامپ در نطق سالانه خود وعده پایان جنگ‌های آمریکا در خاورمیانه را داد

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا هم در واکنش به این کار ترامپ در برابر چشم رسانه‌های داخلی و خارجی کپی متن سخنرانی رئیس‌جمهوری آمریکا را که قبل از شروع سخنرانی به او داده بود، پاره کرد.

پلوسی همچنین در واکنش به این رفتار ترامپ فقط گفت: خانم‌ها و آقایان، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا.

این درحالیست که رسم بر این است که رئیس مجلس نمایندگان این طور رئیس جمهوری ایالات متحده را به حضار معرفی کند: اعضای کنگره، مفتخرم که رئیس جمهوری ایالات متحده را معرفی کنم.
واکنش دموکرات‌ها

واکنش دموکرات‌ها را “گرچن ویتمر” فرماندار میشیگان قرائت کرد.

او گفت که برای رد سخنان امشب ترامپ “به خیلی بیش از ده دقیقه وقت نیاز دارد. ”

خانم ویتمر گفت: “کارگران آمریکایی گرفتارند. دستمزد‌ها راکد مانده درحالی که حقوق مدیر عامل‌ها سرسام آور است” و افزود که شرکت‌های بزرگ “پاداش برنامه کاهش مالیاتی که به آن نیاز ندارند را درو می‌کنند. ”

دموکرات‌ها پاسخگو کردن شرکت‌های بزرگ را به عنوان یکی از مسائل عمده انتخابات ۲۰۲۰ مطرح می‌کنند.

روی خط خبر

 • زاکانی: پرونده معادله تبعیض‌آمیز شمال جنوب در تهران را می‌بندیم
 • اموال باشگاه پرسپولیس توقیف شد
 • درخواست نفتالی بنت از سوئیس علیه ایران
 • حضور مخبر در بازار امین حضور و بررسی وضعیت قیمت ها
 • وزیرکار: یک میلیون و ۸۵۰ هزار فرصت شغلی تا پایان ۱۴۰۱ ایجاد می‌شود
 • واردات موزهای آلوده از سومالی تکذیب شد
 • جشن تولد شبانه محمود احمدی‌نژاد در میدان ۷۲ ‌نارمک/فیلم
 • سردارسلامی:ملت ایران در آستانه فتح بزرگی قرار گرفته است
 • ممانعت از حضور خبرنگاران در پالایشگاه نفت تهران
 • انجمن ملی اسلحه ایالات متحده هک شد
 • تعلیق مجوز پرواز ۷ شرکت بعلت رعایت نکردن سقف پذیرش مسافر
 • اطلاعیه مرکز افتا درباره حادثه سایبری حمله به سامانه هوشمند کارت سوخت کشور
 • قیمت سکه و طلا امروز پنجشنبه ۱۴۰۰/۸/۶
 • خودرو برقی ایرانی پلاک‌گذاری شد
 • هوشنگ مرادی کرمانی باز هم نامزد جایزه آسترید لیندگرن
 • رئیسی: دولت برای جراحی و نجات اقتصاد کشور از آبروی خود هزینه می‌کند
 • وزیر نفت: سهمیه بنزین جبرانی برای مردم در نظر گرفته می‌شود
 • درگذشت فیلسوف ایرانی در آلمان
 • وزیر بهداشت: نمی‌توانیم درمان مردم را برای تصمیم این و آن معطل کنیم
 • رهبر انقلاب: حادثه بزرگداشت شهیدان تازه شروع شده و با ابتکار باید ادامه یابد
 • زالی: آمار کرونا در تهران شکننده است
 • مسعود پزشکیان: حاکمیت اجازه ندهد کسانی که واکسن نمی‌زنند، در جامعه بچرخند
 • آملی لاریجانی: وضعیت تورم‌ نگران کننده است
 • محکومیت حبس 4 ساله عضو گروهک الاحوازیه در دادگاه هلند
 • نرخ رسمی‌۲۶ ارز کاهش یافت
 • بیت کوین کانال ۶۰ هزار دلار را از دست داد
 • تمام جایگاه‌های سوخت کشور وارد مدار شدند
 • آمار نگران‌کننده باروری در ایران
 • هشدار درباره افزایش مرگ پرستاران در پیک ششم کرونا
 • تغییر در ساعت طرح ترافیک از ۱۰ آبان
 • 11 مهر