جدیدترین اخبار
22 بهمن 1398 ساعت 11:18 سیاسی کد خبر :685177
انتشار لیست انتخاباتی ائتلاف اصولگرایان با واکنش‌های تندی همراه بوده است

جنگ لیست‌ها؛ تفرقه در جبهه اصولگرایان

با نزدیک‌تر شدن به انتخابات مجلس شورای اسلامی وضعیت لیست‌های انتخاباتی روشن تر، دعوا‌های جناحی افزایش و اختلافات داخلی عیان‌تر می‌شود. در دو روز اخیر تنش‌های داخلی در میان اصولگرایان اوج گرفته است و نامه‌نگاری‌های تندی در این جریان صورت گرفته است.

انتخابات مجلس شورای اسلامی دوم اسفند ماه برگزاری خواهد شد. تبلیغات انتخاباتی از ۲۴ تا ۳۰ بهمن ماه خواهد بود. به این ترتیب گروه‌های سیاسی مختلف برای تشکیل ائتلاف و تکمیل لیست‌های خود زمان اندکی دارند.

اصلاح طلبان که وضعیت بغرنجی دارند. هنوز به طور قطعی مشخص نیست شورای عالی اصلاح طلبان لیست انتخاباتی ارائه کند. از طرف دیگر برخی احزاب همچون کارگزاران اعلام کرده اند که لیست انتخاباتی ارائه می‌کنند.

به گزارش فرارو،اما در جبهه اصولگرایان اوضاع پر تنش است. امروز شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب، لیست ۳۰ نفره خود برای انتخابات مجلس را در حوزه انتخابیه تهران مشخص کرد.

این لیست به صورت رسمی از سوی خبرگزاری‌های اصولگرا منتشر شد.


لیست جنجالی ائتلاف اصولگرایان

در این لیست محمد باقر قالیباف سر لیست است. این لیست حاصل ماه‌ها بحث و گفتگو میان جریان‌های مختلف اصولگرا بوده است. واکنش‌ها به این لیست نشان می‌دهد انتظارات گروه‌های مختلف برآورده نشده است.

ساعتی بعد دبیرخانه شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب اعلام کرد: “با توجه به گمانه زنی‌های مختلف و انتشار فهرست‌های متفاوت با عنوان لیست شورای ائتلاف در تهران، اسامی نهایی ۳۰ نامزد ائتلاف در تهران به زودی از طریق این شورا رسماً به اطلاع عموم خواهد رسید. ”

این اعلام به این معنا بود که احتمال تغییر در لیست وجود دارد.

پیش از اعلام لیست شکاف‌های جدی در میان اصولگرایان به وجود آمده بود. جبهه پایداری حساب خود را از ائتلاف جدا کرد، عدالتخواهان اعلام کردند که لیست مختص به خود را ارائه می‌کنند، احمدی‌نژادی‌ها هم ائتلاف خود را تشکیل داده اند و حالا زمزمه‌هایی هم درباره احتمال انشعاب محمد باقر قالیباف از اصولگرایان به گوش می‌رسد.

در واقع در آستانه یک انتخابات دیگر جبهه اصولگرایان که همیشه بر طبل وحدت می‌کوبند باز هم دچار تفرقه شده است. تنها برگ برنده آن‌ها این است که اصلاح طلبان به واسطه بحران محبوبیت و البته ردصلاحیت‌های گسترده در وضعیت نامناسبی به سر می‌برند و دستشان برای ارائه لیست قوی بسته است.


محبی رییس ستاد امر به معروف و نهی از منکر است

نامه‌های تند

در جریان جدال بر سر لیست‌ها نهایتا ائتلاف اصولگرایان نتوانست با پایداری به توافق برسد. هفته گذشته لیست ۹۰ نفره شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب در تهران منتشر شد، دو روز بعد نیز لیست ۶۰ نفره جبهه پایداری اعلام شد.

تفرقه در میان اصولگرایان به شکل بارزی در نامه2نگاری غلامعلی حداد عادل رییس شورای ائتلاف و مرتضی آقاتهرانی دبیرکل جبهه پایداری نمایان شد.

ابتدا حداد عادل در نامه‌ای گلایه آمیز از رویکرد جبهه پایداری انتقاد کرد. او به مرتضی آقاتهرانی نوشت: «متاسفانه جبهه پایداری هیچ‌گاه در جلسات اولیه شورا و جلسات شورای ائتلاف حضور پیدا نکرد و تا امروز نیز توفیق دیدار شما در جلسات شورا حاصل نشده است.»

حداد در ادامه به رایزنی‌های ائتلاف با آقاتهرانی و صادق محصولی اشاره کرد و نوشت: «در آخرین جلسه‌ای که نمایندگان شورای ائتلاف با جنابعالی و آقای محصولی و دو نفر دیگر از جبهه پایداری داشتند، از سوی جبهه پایداری پیشنهاد شد که برای رسیدن به حداکثر اشتراک در دو لیست تهران، لیست ۶۰ نفره تهیه شده توسط پایداری مبنا قرار گیرد و ۲۴ نفر مشترک این لیست با لیست ۹۰ نفره شورای ائتلاف یکجا در هر دو لیست نهایی ۳۰ نفره قرار گیرد.»

پیشنهادی که از سوی ائتلاف رد شده است. حداد عادل می‌گوید “پایداری این پیشنهاد را تأمین کننده وحدت حداکثری می‌دانست. “، اما قبول این پیشنهاد را اینگونه تفسیر کرده است: “به معنی نفی فلسفه وجودی ائتلاف و فروپاشی آن است و به معنی آن است که شورای ائتلاف اختیار تعیین ۲۴ نفر از لیست ۳۰ نفره انتخابات تهران را فقط به پایداری که در شورای ائتلاف شرکت ندارد تفویض کرده باشد و تنها در حد ۶ نفر امکان تصمیم گیری مستقل داشته باشد.”

اما در واکنش به این نامه افشاگرانه مرتضی آقاتهرانی نامه تندی نوشت. او خطاب به حداد عادل تاکید کرد “جبهه پایداری مدل و روش‌های منسوخ شده گذشته را قبول نداشته و ندارد.”

او افزود: «جبهه پایداری به کرات روش چهار مرحله‌ای رسیدن به وحدت را خدمت دوستان ائتلاف عرضه داشته است و تعجب می‌کنم که این مراحل چهارگانه به تأیید و قبول جنابعالی و دوستان دیگر رسیده است، و ما در طول این مدت به مراحل بسیار امیدوارکننده‌ای دست یافته بودیم و در آستانه رسیدن به مرحله چهارم فهرست واحد قرار داشتیم که به ناگاه یک جانبه همه چیز به هم خورد و به هم ریخت.»

آقا تهرانی در نامه خود همچنان بر ایده پایداری برای اعلام لیست پافشاری کرد و نوشت: «آیا این که می‌گویید ارائه فهرست ۲۴ نفره مشترک فلسفه وجودی ائتلاف را زیر سؤال می‌برد و موجب فروپاشی آن است، خود نشان‌دهنده مضیقه تصمیم براساس فشار گروه‌ها و احزاب اصولگرا نیست و آیا این سازوکار تفاوت قابل توجهی با سازوکار‌های ناکارآمد قبلی امثال «جمنا» و غیر «جمنا» دارد؟»

او همچنین از اینکه ائتلاف نامزد‌ها را مجبور به حضور در یک لیست می‌کند را نقد کرده است.

آقا تهرانی در پایان خطاب به حداد عادل پیشنهاد داده است که پایداری حاضر است با یک لیست واحد ائتلاف کند، اما این لیست متشکل از ۲۴ نامزد مشترک فهرست‌های پایداری و ائتلاف باشد او برای شش نامزد دیگر نیز پیشنهاد داد “هیاتی مشترک تعیین کرده تا با همفکری و تعامل براساس شاخص‌های مورد توافق به لیست ۳۰ نفره واحد (حتی اگر در ۶ نفر باقیمانده یک نفر از اعضای جبهه پایداری نیز نباشد) دست یابیم.”

واکنش مجری برنامه جهان آرا

دردسر عدالتخواهان و احمدی نژادی ها

اما ائتلاف جدای از پایداری که مشکل کلان‌ آنها به حساب می‌آید با دو گروه دیگر نیز دچار چالش شده است. دسته اول عدالتخواهان است که ترکیبی از برخی جوانان نزدیک به قالیباف و سعید جلیلی است. این دسته می‌خواهند لیست جداگانه خود را ارائه کنند.

روز دوشنبه لیستی منتسب به این گروه نیز منتشر شد. لیست عدالتخواهان ممکن است چالش‌هایی برای اصولگرایان ایجاد کند. با این حال برخی تحلیلگران اصولگرا معتقدند این انتخابات عیار عدالتخواهان را روشن می‌کند.

عبدالله گنجی مدیر مسئول روزنامه جوان در این باره نوشته است: «شنیدم عده‌ای محترم قصد دارند با نام و هویت عدالت خواهان لیست انتخاباتی بدهند. در هر دو صورت شکست یا پیروزی به خط پایان عدالت خواهی خواهند رسید. به شرط پیروزی در قدرت و مصلحت هضم خواهند شد و به شرط شکست، وزن اجتماعی آنان هویدا خواهد شد. اولین شرط عدالت خواهی دوری از قدرت و ثروت است.»

دسته دومی که می‌تواند برای اصولگرایان دردسر ساز شود، لیست انتخاباتی مدیران دولت‌های محمود احمدی نژاد است. این گروه نیز امروز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که با لیستی به نام “ائتلاف مردم” وارد عرصه انتخابات می‌شود. فعلا این لیست اعلام نشده است.

محمود رضوی از نزدیکان قالیباف است

قالیباف جدا می‌شود؟

در روز‌های گذشته زمزمه‌هایی مبنی بر اینکه محمد باقر قالیباف از تحولات ائتلاف اصولگرایان خورسند نیست منتشر شده بود. روز پنج شنبه خبرگزاری فارس در این باره نوشت: “برخی افراد با فشار بر روی محمدباقر قالیباف، خواستار ارائه لیست جداگانه توسط وی شدند.” البته فارس اعلام کرد که قالیباف این پیشنهاد را نپذیرفته است.

با این حال دیروز پس از اعلام لیست ائتلاف اصولگرایان، نارضایتی قالیباف علنی شد. اکانت منتسب به او با انتشار تصویری از لیست ائتلاف در توئیتی نوشت: “من به شما وعده داده بودم که دغدغه مجلس آینده همان دغدغه مردم یعنی اقتصاد است. لیستی که به نام بنده اعلام شده است مورد تایید نیست.”

نزدیکان قالیباف نیز در فضای مجازی به تندی به لیست منتشر شده تاخته‌اند. ظاهرا شش تن از چهره‌هایی که به نوعی مورد تائید قالیباف بوده اند از لیست حذف شده اند.

به این ترتیب زمزمه‌های جدایی قالیباف از ائتلاف و ارائه لیست تازه مطرح شده است.


رسایی نیز در لیست ائتلاف قرار نگرفته است

دیگر واکنش‌ها

لیست منتشر شده ائتلاف اصولگرایان برای همه گروه‌های این جریان غافلگیر کننده بود. حذف تعداد زیادی اقتصاد خوانده‌مانند امیر سیاح و خاندوزی اعتراض‌هایی را به دنبال داشت. کنار گذاشتن سلبریتی‌هایی همچون وحید یامین‌پور نیز تعجیب برانگیز بود. در این بین نام‌هایی در لیست قرار دارند که برای بسیاری از بدنه اصولگرایان ناشناس‌اند. نام‌هایی که در جست‌وجوی گوگل هم اطلاعات زیادی از آن‌ها به دست نمی‌آید.

همین وضعیت باعث شد که در شب پیروزی انقلاب فضای مجازی با ناراحتی و ناامیدی بخش زیادی از اصولگرایان همراه باشد. کاری به جایی کشید که حتی حاج منصور ارضی مداح مشهور نیز بیانیه‌ای منتشر کرد و نسبت به لیست منتشر شده انتقاد کرد. او گفته که لیست جداگانه‌ای منتشر خواهد کرد.

در این بیانیه آمده است: “لیست‌های ارائه شده آنچه مد نظر طیف وسیعی از دلسوزان انقلاب اسلامی نیست در فرصت باقی مانده لیستی از عناصرانقلابی و کارآمد با حمایت هیات‌های مذهبی و عزیزان حزب اللهی و دردمند نظام ارائه خواهد شد و انشاءالله تا ۴۸ ساعت آینده لیست مردمی و انقلابی مقبول معرفی می‌گردد.”

نهایتا اینکه لیست انتخاباتی ائتلاف اصولگرایان سه روز مانده به آغاز تبلیغات انتخاباتی همه را غافلگیر کرد و کمتر کسی از این جریان از لیست دفاع کرده است.

Ad

Ad

روی خط خبر

 • سامانه جامع تجارت ایران راه اندازی شد/ فیلم
 • توضیحات وزارت بهداشت درباره تولید ۴ فرآورده با منشاء گیاهی مرتبط با کرونا
 • ادارات مالیاتی در مناطق قرمز یک هفته تعطیل شدند
 • سخنگوی سازمان انرژی اتمی: عوامل ترور فخری‌زاده و حادثه نطنز یکی است
 • رئیس سابق اداره امنیت حفاظت قوه قضاییه دستگیر شد
 • طرح جدید برای سهمیه بندی بنزین
 • اسرائیل به حالت آماده‌باش درآمد
 • بیانیه‌ اتحادیه اروپا در واکنش به ترور شهید فخری زاده
 • کیهان: معاون رييس جمهور نفوذى است و بايد محاكمه شود
 • دیپلمات ایرانی به ۲۰ سال زندان محکوم شد
 • ربیعی: متجاوز تنبه خواهد شد؛ اما نه در زمین بازی که او تعریف می کند
 • فروش فوق العاده پنج محصول ایران خودرو از فردا
 • نامه رضایی به روحانی درباره شهادت “فخری‌زاده”: اجازه ندهید امنیت ملی کشور خدشه دار شود
 • رئیسی: همراه‌‌داشتن کارت ملی الزامی شد
 • جدیدترین قیمت گوشی موبایل در ۸ آذر
 • سه جایزه ایدفا برای سینمای ایران
 • میدان سرخ مسکو و بزرگ‌ترین کتابفروشی اروپا
 • آزمایش بزرگ برنده جایز بزرگ رمان آکادمی فرانسه شد
 • پیشنهاد نامگذاری خیابانی در تهران به نام شهید فخری‌زاده
 • انجام تست PCR رایگان در دو درمانگاه شهرداری تهران
 • پیش‌بینی امیدوارکننده از کاهش مرگ‌ومیر کرونا در ماه آینده
 • بورس تهران صعودی شد/ افزایش ۲۰ هزار و ۱۶۵ واحدی شاخص کل
 • اولین زن در راس سازمان اطلاعات و امنیت ملی امریکا
 • موسسه اعتباری کوثر در بانک سپه ادغام شد
 • اسرائیل می‌خواهد ایران را برای جنگ پیش از پایان ریاست جمهوری ترامپ تحریک کند؟
 • سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش سهام شنبه 8 آذر 99
 • رشد 4.4 ‌درصدی اقتصاد ایران در سال 1400
 • قیمت جدید دلار و دیگر ارزها در صرافی ; شنبه 8 آذر 99
 • اخطار ایران به آمریکا و اسراییل در نامه روانچی به سازمان ملل
 • ذوالنوری: خواب را بر سران خون آشام⁧ صهیونیسم⁩ حرام خواهیم کرد