«تهران» با کرونای هندی در پیک پنجم قرار دارد/رشد بیش از 15 درصدی بستری شدگان کووید 19

    کد خبر :825360
«تهران» با کرونای هندی در پیک پنجم قرار دارد

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه به دلیل چرخش گونه‌های جهش یافته کرونا و عدم رعایت شیوه نامه‌ها، الگوی مراجعان خانوادگی است، از رشد 24 درصدی مراجعان سرپایی در این استان خبر داد.

علیرضا زالی، رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در جلسه شورای فرماندهی ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران آخرین وضعیت کرونایی تهران، انجام تمهیدات لازم برای پیشگیری از شیوع بیشتر ویروس دلتای هندی و روند ساخت و واردات واکسن‌های کووید ۱۹ را تشریح کرد.

وی با اشاره به اینکه بدون تردید پیک پنجم کرونا در تهران شکل گرفته، اظهار کرد: شواهد گواه این موضوع است که خیز پنجم کرونا با سویه دلتای هندی در حال شکل گیری است.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه تعداد مراجعان سرپایی با علامت‌های مشکوک و یا قطعی ابتلا به کرونا در سه هفته اخیر ۲۴ درصد رشد داشته از رشد شاخص‌های 15.4 دهم درصدی بستری شدگان کرونایی در تهران خبر داد.

وی نسبت به افزایش مواردی بستری و پر شدن تخت‌های اختصاص یافته به مبتلایان به کرونا در تهران هشدار داد و گفت: امروز تنها در استان تهران ۵ هزار و ۶۰۰ بیمار مبتلا به کرونا در بخش‌های بستری تحت درمان هستند و این در حالی است که موارد ترخیص با تعداد بستری شدگان در توازن منفی است.

تغییر در الگوی سنی مبتلایان، مراجعان و بستری شدگان مبتلا به کرونا یکی دیگر از مواردی بود که زالی به آن پرداخت و تسریع در روند واکسیناسیون گروه سنی ۵۰ تا ۶۰ ساله را خواستار شد.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به افزایش شاخص عدد مولد پایه کرونا خاطرنشان کرد: عدد مولد پایه بر اساس وضعیت چرخش ویروس و سرایت پذیری محاسبه می‌شود، چنانچه این شاخص بالاتر از عدد یک باشد نشان دهنده وخامت وضعیت اپیدمی است، شاخص عدد مولد پایه در تهران ۱.۳ دهم است.

وی کاهش تردد غیرضروری، رعایت بیشتر پروتکل و اعمال محدودیت‌های کرونایی را خواستار شد و تاکید کرد: متاسفانه به دلیل چرخش گونه‌های جهش یافته کرونا و عدم رعایت شیوه نامه‌ها الگوی مراجعان خانوادگی است و تنها در بازه زمانی سه تا چهار روزه علایم ریوی تشدید می‌شود.

زالی آماده سازی و افزایش کلینیک‌های سرپایی و تسریع روند کمیته‌های ترخیص را مورد توجه قرار داد.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با بیان این که همچنان بیشترین نقض پروتکل های بهداشتی به ترتیب در نانوایی ها، سوپرمارکت‌ها و رستورانهاست، خواستار نظارت بیشتر بر عملکرد و اعمال قوانین سفت و سخت تر با هدف رعایت بیشتر شیوه نامه‌ها در این مراکز شد.

وی با بیان اینکه استان تهران پیشتاز واکسیناسیون کووید ۱۹ در کشور است، عنوان کرد: آمار پوشش واکسیناسیون در تهران از میانگین جمعیت کشوری بالاتر است و این درحالی است که ۷۷ مرکز تجمیعی واکسن مراحل تلقیح واکسن را در دستور کار دارند.

زالی استمرار و تسریع در روند واکسیناسیون را نیازمند لجستیک پایدار دانست و تامین منابع لازم برای این مهم را با هدف قطع زنجیره کرونا خواستار شد.

به گزارش فارس، در جلسه امروز ستاد فرماندهی مقابله با بیماری کرونا در کلان شهر تهران که با حضور مسوولان و نمایندگان دانشگاه‌های علوم پزشکی مستقر در تهران، نمایندگان ارتش، سپاه، نیروی انتظامی، تامین اجتماعی و شورای شهر برگزار شد مواردی همچون راه اندازی کلینک‌های سرپایی، تامین کافی تست‌های تشخیصی، تسریع در روند واکسیناسیون و تولید واکسن‌های داخلی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید