تصاویری تاریخی و دیده نشده از مقام ابراهیم و مسجدالحرام

    کد خبر :828172

اگرچه مراسم حج امسال نیز مانند سال گذشته و با توجه به شرایط همه‌گیری تنها توسط شهروندان سعودی و به تعداد محدود برگزار می‌شود، با دیدن تصاویری از این سرزمین مقدس و عتیق ما نیز در شادی و مبارکی این ایام سهیم می‌شویم.

با طلوع خورشید روز یکشنبه بر فراز مکه، حداکثر شصت هزار زائر ملبس به لباس سفید احرام سفر معنوی پنج روزه خود را آغاز می‌کنند.

مراسم حج که به عنوام یکی از پنج ستون اسلام همه ساله و تا پیش از شیوع ویروس کرونا، با حضور حدود ۲.۵ میلیون زائر برگزار می‌شد، امسال نیز بدون شرکت هیچ زائر خارجی و تنها با حضور شهروندان سعودی واکسینه شده که بین ۱۸ تا ۶۵ سال سن دارند برگزار می‌شود.

مسلمانان معتقدند که حضرت ابراهیم و پسرش اسماعیل، کعبه را به عنوان خانه خدا بنا کردند. این سازه چندین بار ساخته و بازسازی شده است که آخرین مرمت و بازسازی اساسی آن در سال ۱۹۹۶ انجام گرفته است اما محوطه مسجدالحرام طی چند دهه گذشته به طور مستمر و قابل توجهی گسترش یافته است.

به گزارش همشهری آنلاین، در سال ۲۰۱۹، عربستان سعودی اعلام کرد که طی ۵۰ سال گذشته پذیرای بیش از ۹۵ میلیون زائر بوده و با اشاره به پروژه گسترش حرم، اعلام کرد قصد دارد هر ساله ۳۰ میلیون زائر را برای حج و عمره میزبانی کند. بیشترین آمار اما مربوط به سال ۲۰۱۲ است که نزدیک به ۳.۲ میلیون زائر از بیش از ۱۹۰ کشور جهان به حج تمتع پرداختند.
در مراسم حج که از هشتمین روز آخرین ماه سال قمری، ۸ ذی‌الحجه، آغاز می‌شود، حاجیان در منا، کوه عرفات، مزدلفه، جمرات و مسجدالحرام مناسک خود را به جا می‌آورند و سپس به شهرهای خود باز می‌گردند.

مراسم حج سال گذشته در زمان شيوع كرونا (1399)

هزاران زائر در حال طواف در مراسم حج سال 1394

مسجدالحرام در سال 1363

طواف حاجيان در سال 1349

جمعيت حاجيان در سال 1288 به همراه تصويري ديده نشده از مقام ابراهيم

كارواني از شترسواران در حال عزيمت به حج در سال 1288

كعبه و چادرهاي زائران در سال 1288

چهار عضو خانواده حاكم مكه در كنار شترشان در سال 1267

مسجدالحرام در سال 1267

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید