آژانس بین‌المللی انرژی اتمی:

ایران ذخایر اورانیوم 60 درصد را کاهش داد

    کد خبر :1054613
ایران ذخایر اورانیوم

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،‌ از ارگان‌های مستقل سازمان ملل متحد روز دوشنبه اعلام کرد که ایران ذخایر مواد هسته‌ای خود با خلوص نزدیک به درجه تسلیحاتی را در ۳ ماه و نیم گذشته کاهش داده است. با این وجود تهران هنوز مواد با درجه تسلیحات کافی برای چندین سلاح هسته‌ای دارد.

به نقل از یورو نیوز؛ این می‌تواند یک اقدام غافلگیرکننده از سوی ایران محسوب شود که احتمالاً از سوی کشورهای غربی که از افزایش ذخایر سوخت غنی‌شده هسته‌ای ایران نگران هستند، مورد استقبال واقع خواهد شد.

به گفته آژانس البته ایران هنوز هم برای سوخت تقریباً سه سلاح هسته‌ای مواد کافی با خلوص نزدیک به درجه تسلیحاتی را دارد؛ این یعنی اینکه ایران همچنان به عنوان کشوری که در آستانه پیوستن به دارندگان سلاح هسته‌ای است، وضعیت خود را حفظ خواهد کرد.

با این حال، ایران در هفته‌های اخیر با رقیق کردن مقداری از اورانیوم ۶۰ درصدی خود و تبدیل آن به مواد با خلوص پایین‌تر، برای اولین بار از زمان شروع تولید سوخت هسته‌ای ۶۰ درصد در سال ۲۰۲۱ ذخایر خود را کاهش داد.

این در حالی است واشنگتن و شرکای اروپایی‌ آن در مورد نحوه مواجهه با برنامه هسته‌ای گسترده‌شونده ایران به مشکل بر خورده‌اند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش سه ماهه محرمانه خود که روز دوشنبه برای کشورهای عضو ارسال شد، اعلام کرد که ایران از اواخر اکتبر ذخایر اورانیوم ۶۰ درصدی خود را با ۶.۸کیلوگرم کاهش به ۱۲۱.۵ کیلوگرم رسانده است.

مقامات آمریکایی می گویند که تبدیل این مقدار به درجه تسلیحاتی با خلوص تقریباً ۹۰درصدی، کمتر از دو هفته طول می‌کشد. تهران تنها کشوری است که اورانیوم غنی شده ۶۰ درصد تولید می‌کند.

طبق تعریف آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران برای ساخت بمب اتم به حداقل ۴۲ کیلوگرم اورانیوم غنی شده تا ۶۰ درصد نیاز دارد.

کاهش ذخایر اورانیوم غنی شده ۶۰ درصدی ایران، به ایالات متحده و شرکای اروپایی آن که به طور فزاینده‌ای نگران گسترش برنامه هسته‌ای ایران هستند، مهلت تصمیم‌گیری بیشتر می‌دهد.

ایران در سال گذشته میلادی به منظور کاهش تنش، سرعت تولید اورانیوم ۶۰ درصدی خود را پایین آورده بود. تا اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش خود اعلام کرد که ایران این کاهش را در ماه نوامبر معکوس کرد.

ایران در هفته‌های اخیر، دو بار فرآیند رقیق‌کردن این ماده را با مخلوط کردن آن با اورانیوم غنی‌شده ۲ درصد انجام داده است.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید