افزایش ارز تخصیصی برای واردات کالاهای اساسی و دارو

    کد خبر :1052632
افزایش ارز واردات کالاهای اساسی و دارو

نمایندگان مجلس به دولت برای واردات کالاهای اساسی کشاورزی، دارو، مواد اولیه آن و تجهیزات مصرفی پزشکی به میزان ۱۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو به نرخ ارز ترجیحی ، اجازه دادند.

رسیدگی به ایرادات و ابهامات شورای نگهبان نسبت به لایحه بودجه سال 1403 در دستورکار نمایندگان در جلهس علنی امروز قرار داشت.

وکلای ملت در این جلسه با اکثریت آرا بندهای الف و ب تبصره 4 این لایحه را جهت تامین نظر شورای نگهبان به شرح زیر اصلاح و تصویب کردند:

«الف-
سهم صندوق توسعه ملی «با رعایت اصل یکصد و دهم (110) قانون اساسی، از منابع حاصله از صادرات نفت، میعانات گازی و خالص صادرات گاز 45 درصد تعیین شده و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است در طول سال‌ها متناسب با وصول منابع بلافاصله نسبت به واریز این وجوه و سهم علی‌الحساب شرکت ملی نفت ایران از کل صادرات نفت و میعانات گازی معاف از تقسیم سود سهام دولت و مالیات با نرخ صفر به میزان 14.5 درصد و نیز سهم 14.5 درصد شرکت دولتی ذیربط وزارت نفت در امور گاز از محل خالص صادرات گاز معاف از تقسیم سود سهام دولت و مالیات با نرخ صفر و همچنین سهم 3 درصد مناطق نفت‌خیز، گازخیز و توسعه نیافته اقدام کند.
ب-
شرکت‌های دولتی یاد شده مکلفند درآمدهای حاصل از صادرات نفت خام، میعانات گازی و خالص صادرات گاز طبیعی را به حساب‌های ارزی خزانه‌داری کل کشور نزد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران واریز و یا تا پایان هر سال سیاهه آن را به خزانه داری کل کشور و سازمان برنامه و بودجه کل کشور تسلیم نمایند. مدیریت حساب ارزی مذکور بر اساس قانون بانک مرکزی برعهده این بانک است.

شرکت ملی نفت ایران موظف است حداقل 30 درصد از این منابع را برای نگهداشت تولید و توسعه میادین هزینه نماید. به منظور تشویق شرکت‌های تابعه وزارت نفت برای تحقق اهداف کمی مواد 42 و 44 قانون برنامه پنج ساله هفتم پیشرفت، افزایش تولید نفت خام و گاز و تبدیل شدن ایران به مرکز یا هاب انرژی منطقه در صورت افزایش تولید صیانتی نفت خام به ویژه 3 میلیون و 500 هزار میلیون بشکه نفت روزانه و همچنین افزایش صادرات گاز طبیعی به میزان بیش از 20 میلیارد مترمکعب در سال سهم شرکت‌های تابعه ذیربط وزارت نفت از محل صادرات نفت خام و گاز طبیعی نسبت به مازاد مذکور دو برابر سهم مشخص شده در صدر این بند تعیین می شود. منابع حاصل شده صرفا برای سرمایه‌گذاری جهت توسعه میادین نفتی و گازی هزینه می‌گردد.

دولت و دستگاه های موضوع ماده پنج قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب هشتم مهرماه 1386 از جمله بانک مرکزی مجاز هستند 13 میلیارد و 600 میلیون یورو (13.600.000.000) را برای واردات صرفا کالاهای اساسی کشاورزی، دارو، مواد اولیه آن و تجهیزات مصرفی پزشکی به تخصیص، فروش، تهاتر و یا مبادله منابع ارزی حاصل از صادرات نفت، گاز و میعانات گازی، به نرخ ترجیحی اقدام کنند. در خصوص این کالاها کارگروهی مرکب از رئیس کل بانک مرکزی (دبیر کارگروه)، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر جهاد کشاورزی، وزیر صنعت، معدن و تجارت و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و بالاترین مقام دستگاه اجرایی ذیربط موظفند سیاستگذاری و فرآیند تاسیس، توزیع و موارد مصرف ارز ترجیحی را به گونه ای اجرا و نظارت کنند که کالاها و خدمات مشمول به هنگام، به اندازه و با قیمت متناسب با نرخ ترجیحی ارز به مصرف کننده نهایی برسد.

بانک مرکزی موظف است با همکاری دستگاه های یاد شده به صورت ماهانه گزارش اجرای این بند از جمله تصریح بر موارد مصرف و دریافت کنندگان ارز ترجیحی، میزان ارز پرداختی، میزان کالاهای وارداتی با ارز ترجیحی و قیمت آن ها را تهیه و به کمیسیون های برنامه و بودجه و محاسبات، اقتصادی، کشاورزی و صنایع مجلس شورای اسلامی ارائه کند و برای اطلاع عموم در تارنمای خود منتشر نماید. مازاد درآمدهای ارزی دولت حاصل از صادرات نفت، گاز و میعانات گازی، فرآورده های نفتی و مشابه آن، نسبت به مبلغ مندرج در این حکم، با نرخ ارز حواله اعلامی مرکز مبادله ارز و طلای ایران تسعیر خواهد شد.

به منظور تقویت بنیه دفاعی نیروهای مسلح، دولت مکلف است از طریق شرکت ملی نفت ایران، مبلغ یک میلیون و 368 هزار و 570 میلیارد ریال، سهم بودجه تقویت بنیه دفاعی را از محل تحویل انواع نفت خام و میعانات گازی به صورت ماهانه و به طور منظم به ستادکل نیروهای مسلح، بر اساس قیمت روز صادراتی شرکت ملی نفت ایران پس از گردش خزانه تسویه و از طریق منابع و مصارف عمومی دولت و بر اساس جدول شماره (21) این قانون با خزانه داری کل کشور، اعمال حساب نماید و همچنین معادل مبلغ یک میلیارد و 800 میلیون یورو نفت خام و میعانات گازی برای توسعه امنیت پایدار علاوه بر مبلغ مذکور، بابت طرح های ویژه اختصاص می‌یابد.

متناسب با میزان استفاده از ساز و کار این بند معادل 45 درصد جهت پرداخت سهم صندوق توسعه ملی و 14.5 درصد به عنوان سهم شرکت ملی نفت ایران، توسط وزارت نفت پرداخت می‌شود.

اجرای این حکم منوط به اجرائی شدن سقف تعیین شده در بند(الف) این تبصره است و مازاد بر سقف مندرج در بند مذکور نیست.»

 تسنیم

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید