بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را به دلیل رشد ضعیف اقتصادی این کشور ثابت نگه داشت

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۸  /   /  کد خبر: 9538
بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را به دلیل رشد ضعیف اقتصادی این کشور ثابت نگه داشت

رویترز اعلام کرد: با ضعیف شدن اقتصاد آمریکا در ۴ ماهه نخست سال ۲۰۱۷ مسئولان بانک مرکزی بعد از ۲ روز نشست اعلام کردند با این اقتصاد ضعیف نمی‌توان نرخ بهره را در آمریکا افزایش داد.

به نقل از رویترز، مسئولان بانک مرکزی آمریکا بعد از ۲ روز نشست، برای افزایش نرخ بهره در این کشور به تصمیم نرسیدند. آنها گفتند اقتصاد آمریکا در ۴ ماهه نخست سال ۲۰۱۷ به اندازه‌ای ضعیف بوده که نمی‌توان افزایش نرخ بهره را برای این کشور متصور شد. در عین حال آنها گفتند شاید تا آخر سال بتوان دو بار بخت افزایش نرخ بهره را در این کشور آزمود.

پس از روی کار آمدن ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا اگرچه وعده‌های زیادی برای رشد اقتصادی و افزایش رفاه مردم داده بود اما آمارها نشان داد که ۴ ماهه نخست امسال بدترین وضعیت اقتصادی برای آمریکا بوده اما وی تأکید کرده است که اوضاع اقتصادی بهتر خواهد شد.

پیش از این بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را در محدوده ۰٫۷۵ درصد تا یک درصد تعیین کرده بود که در جلسه روز گذشته این نرخ را ثابت نگه داشت.

در بیانیه‌ای که مسئولان بانک مرکزی آمریکا در پایان ۲ روز جلسه صادر کردند تأکید شده است که به دلیل کاهش خرید و هزینه مصرف‌کنندگان رشد اقتصادی آمریکا ضعیف بوده اما سرمایه‌گذاری افزایش یافته و تورم در محدوده هدف بانک مرکزی برای افزایش نرخ بهره نزدیک شده است.

در این بیانیه آمده است که کمیته‌‌ای رشد اقتصادی ضعیف آمریکا را در ۴ ماهه نخست سال بررسی می‌کند و احتمالاً این وضعیت ماندگار نخواهد بود.

سیاست‌مداران همچنین گفته‌اند که وضعیت بازار کار به رغم کاهش رشد اقتصادی تقویت می‌شود و زیرساخت‌ها طوری است که در آینده رشد اقتصادی را سبب خواهد شد.

پیش از این اجلاس دو روزه بانک مرکزی آمریکا، اکثر سیاست‌مداران گفته بودند که بسیار امیدوارند بانک مرکزی طی ۲ مرحله در سال ۲۰۱۷ نرخ بهره را افزایش دهد.

تأیید روز چهارشنبه بانک مرکزی آمریکا بر اینکه آینده اقتصادی آمریکا احتمالاً مثبت خواهد بود باعث شد دلار در برابر ارز‌هایی مانند یورو و ین تقویت شود.

هیدی لرنر رئیس اقتصاددانان در ساویلز استادلی گفت:‌ مسئولان بانک مرکزی آمریکا اگرچه این تصمیم را گرفتند اما خواسته آنها نبود و افزایش نرخ بهره را طی ۲ مرحله در سال جاری مورد بررسی قرار خواهند داد.

 

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها