آبگیری سد “جامیشان” در شهرستان سنقر کرمانشاه

۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۷  /   /  کد خبر: 62477
آبگیری سد “جامیشان” در شهرستان سنقر کرمانشاه

با حضور معاون اول رییس جمهوری و وزیر نیرو، آبگیری سد مخزنی “جامیشان” در شهرستان سنقر و بهره‌برداری هم‌زمان از طرح آبرسانی به ۸۰۰ روستای کشور با ۵۰۰ هزار نفر جمعیت آغاز شد.

به‌گزارش ایلنا، “اسحاق جهانگیری” پیش از ظهر امروز (سه شنبه) در ادامه برنامه های سفر به استان کرمانشاه در شهرستان سنقرحضور یافت و هم‌زمان با حضور معاون اول رییس جمهور آبگیری سد جامیشان آغاز شد.

سد جامیشان از نوع سنگ ریزه ای با هسته رسی است که حجم مخزن آن ۵۲ میلیون متر مکعب، طول تاج ۲۶۸ متر، عرض تاج ۸ متر و ارتفاع از پی ۵۴٫۵ متر است.

عملیات اجرایی این سد از سال ۸۸ آغاز شد و برای احداث آن ۱۱۱٫۴ میلیارد تومان هزینه شده است.

تامین آب کشاورزی منطقه به میزان ۳۵۶۰ هکتار و تامین آب مورد نیاز صنعت منطقه به میزان ۶ میلیون متر مکعب و کنترل سیلاب و جلوگیری از خسارات آن از جمله اهداف احداث این سد است.

گفتنی است هم‌زمان با آغاز آبگیری دو سد مخزنی جامیشان و زمکان، طرح آبرسانی به ۸۰۰ روستای سراسر کشور با جمعیت ۵۰۰ هزار نفر در استان‌های مازندران، فارس، لرستان و خراسان جنوبی نیز افتتاح شد.

همچنین در این آیین، بهره‌برداری از ۱۲ هزار و ۶۴۲ هکتار شبکه آبیاری اصلی سدهای زاگرس، آزادی، سلیمان شاه و گیلان غرب نیز در استان کرمانشاه آغاز شد.

بدون دیدگاه

آخرین اخبار

پربیننده ترین ها